Jak aktualizovat ovladače GPU (úplný průvodce)

Ať už používáte grafickou kartu ve svém počítači pro hraní her, úpravy videa nebo 3D modelování, pravidelná aktualizace ovladačů GPU je důležitá pro udržení jejího zdraví a výkonu. Nové aktualizace grafických ovladačů čas od času přinášejí opravy chyb, optimalizace a nové funkce. Někdy může zásadním způsobem ovlivnit nově vydaný ovladač GPU, eliminující bizarní problémy s vysokým využitím GPU, plynulejší běh nových her a další. Pokud tedy nevíte, jak identifikovat grafickou kartu, kterou máte, a stáhnout si pro ni nejnovější ovladače GPU, jsme tu, abychom vám pomohli. V této příručce jsme vysvětlili pokyny krok za krokem k aktualizaci ovladačů GPU Nvidia, AMD nebo Intel na počítačích nebo noteboocích se systémem Windows.

Aktualizujte ovladače GPU Nvidia, AMD nebo Intel (2023)

Pro každého výrobce GPU jsme zahrnuli dvě metody. Jeden vám umožňuje ručně stáhnout nejnovější aktualizaci ovladače z jejich webových stránek a nainstalovat ji. Druhá metoda spočívá v instalaci doprovodné aplikace, která automaticky stáhne nejnovější ovladače GPU, jakmile budou k dispozici. Než se však podíváme na metody, pojďme se naučit, jak můžete identifikovat značku a model GPU v počítači se systémem Windows 11 nebo 10.

Jak identifikovat grafickou kartu

Před aktualizací ovladačů GPU byste měli vědět, jakou grafickou kartu má váš počítač nebo notebook. K tomu můžete ve Windows použít dvě snadné metody – Správce úloh nebo Systémové informace.

1. Nejprve Správce úloh zobrazí model GPU na vašem počítači. Chcete-li jej otevřít, použijte klávesovou zkratku Windows 11 „Ctrl + Shift + Esc“. Stiskněte tato tlačítka současně. Poté přejděte na kartu „Výkon“ (druhá) z levého bočního panelu a uvidíte GPU 0, GPU 1 atd. v závislosti na vašem počítači. Zde najdete název svého GPU, jak je znázorněno níže.

2. Alternativně můžete pro tento úkol použít aplikaci „System Information“. Chcete-li získat přístup k této aplikaci, stiskněte klávesu Windows a vyhledejte název nástroje v nabídce vyhledávání. Kliknutím otevřete aplikaci z výsledků vyhledávání.

3. Nyní přejděte na Komponenty -> Multimédia -> Displej. Zde v pravém podokně najdete podrobnosti o modelu vaší grafické karty. Pokud máte dedikovanou i integrovanou grafickou kartu, všechny informace uvidíte zde. Například naše kontrolní jednotka MSI Titan GT77 HX obsahovala GPU Nvidia GeForce RTX 4090.

Jak odebrat stávající ovladače GPU (volitelné)

I když to není povinný krok, doporučujeme před instalací nových ovladačů odebrat všechny stávající ovladače GPU, které by mohly způsobovat problémy na vašem počítači se systémem Windows. Za tímto účelem si stáhněte a nainstalujte Display Driver Uninstaller z odkaz zde.

Po dokončení stahování musíte spustit systém Windows 11 v nouzovém režimu, s nímž vám může pomoci tato příručka. Jakmile jste v prostředí nouzového režimu, spusťte stažený nástroj DDU a pomocí nabídky možností vpravo vyberte výrobce GPU. Poté klikněte na „Vyčistit a restartovat“ vlevo.

Po dokončení celého procesu ukončíte nouzový režim a znovu spustíte systém Windows, poté můžete podle tohoto průvodce nainstalovat nejnovější ovladače GPU.

Jako alternativu k DDU můžete při ruční instalaci ovladačů GPU vybrat také možnosti Čistá instalace nebo Obnovení továrního nastavení. V následujících krocích se zmíníme o tom, kde tyto možnosti najít. Pomocí těchto možností bude váš předchozí grafický ovladač spolu s veškerým nastavením zcela vymazán. Odebrání stávajícího ovladače GPU je volitelné, ale můžete tak učinit pro čistší celkový zážitek.

  Úroveň uživatelské zkušenosti s těmito 6 Gamification Software

Pamatujte, že pokud máte grafickou kartu AMD, odebráním stávajících ovladačů se odebere také AMD Radeon Adrenalin Software a již nebude možné ovladač automaticky aktualizovat. Vždy si pak budete muset ručně stáhnout nejnovější ovladače pro GPU AMD. Pro ostatní výrobce GPU však stále můžete získat ovladače nainstalované prostřednictvím GeForce Experience od Nvidie nebo nástroje DSA od Intelu.

Jak aktualizovat ovladače GPU pro grafickou kartu Nvidia

Stáhněte si nejnovější ovladače automaticky

1. Chcete-li automaticky získat nejnovější aktualizace ovladačů pro GPU Nvidia, spusťte NVIDIA GeForce Experience. Pokud tento nástroj nemáte nainstalovaný nebo jste jej nakonec odstranili, stáhněte si a nainstalujte GeForce Experience z tento odkaz zde. Když spustíte software poprvé a nemáte nainstalované žádné ovladače, zobrazí se zpráva „Nenalezen žádný ovladač“. Klikněte na „Continue“ a software identifikuje model vaší grafické karty a stáhne kompatibilní ovladač.

2. Pro uživatele, kteří již mají předinstalované ovladače, přejděte na kartu „Ovladače“ v Nvidia GeForce Experience. Poté klikněte na „Zkontrolovat aktualizace“ a vyhledejte aktualizace ovladače GPU. Pokud je k dispozici aktualizace, uvidíte její podrobnosti spolu s tlačítkem „Stáhnout“ vpravo dole. Klepnutím na toto tlačítko získáte nejnovější ovladač pro GPU Nvidia.

3. Ovladač za chvíli dokončí stahování a po jeho dokončení budete mít dvě možnosti: Expresní a Vlastní instalace. V závislosti na vašich preferencích můžete vybrat kteroukoli možnost, ale nezapomeňte, že možnost „Provést čistou instalaci“ získáte pouze ve vlastní instalaci. V podstatě vymaže předchozí nastavení a starší ovladače a nainstaluje nové novým způsobem. To není nutné v případě, že jste již odebrali starší jednotky pomocí DDU. Poté kliknutím na Instalovat vpravo dole spusťte instalaci ovladače.

Poznámka: Když software aktualizuje ovladače GPU, obrazovka vašeho počítače několikrát zčerná. Ale nebojte se, protože při instalaci nových ovladačů GPU je to zcela normální.

4. A tady to máte. Vaše grafické ovladače Nvidia GeForce GTX nebo RTX byly úspěšně aktualizovány prostřednictvím GeForce Experience. Po dokončení aktualizace ovladače klikněte na „Zavřít“ a znovu se vraťte k používání počítače. Nebylo to jednoduché?

Ručně stáhněte a aktualizujte ovladače GPU

1. Chcete-li ručně aktualizovat ovladače GPU, přejděte nejprve na webovou stránku pro stahování ovladačů společnosti Nvidia odkaz zde. Zde budete muset zadat značku a model GPU pomocí rozevíracích nabídek. Pro většinu lidí budete muset vybrat „GeForce“ v části Typ produktu. Dále musíte vybrat, ke které generaci vaše grafická karta patří v části „Produktová řada“. Pro každou generaci bude uveden jiný seznam notebooků spolu s příponou „Notebooky“, stejně jako karty Nvidia Quadro a RTX pro pracovní stanice.

2. Dále v části Produkt vyberte model GPU, který máte. Po dokončení vyberte operační systém a typ stahování. Pokud je vaším případem použití především hraní her, vyberte Game-Ready Driver (GRD). Pokud se však váš počítač používá převážně pro profesionální pracovní zátěž, můžete místo toho vybrat ovladač Studio (SD). Poslední možností je Jazyk, který si můžete nastavit podle svých preferencí. Po dokončení klikněte na „Hledat“ a zobrazí se nejnovější ovladače pro vaši grafickou kartu.

3. Na další stránce klikněte na „Stáhnout“ (možná budete muset znovu kliknout na tlačítko Stáhnout na potvrzovací stránce) a začněte stahovat ovladač pro vaši grafickou kartu. Pokud si přejete ověřit kompatibilitu ovladače s vaším GPU, přejděte do sekce „Podporované produkty“ a zkontrolujte, zda je v seznamu uveden model vaší grafické karty.

4. Po stažení otevřete soubor aktualizace ovladače a postupujte podle pokynů na obrazovce. V určitém okamžiku nastavení budete požádáni o provedení vlastní nebo expresní instalace. Vyberte si ten, který se vám líbí, ale nezapomeňte, že možnost „provést čistou instalaci“ uvidíte pouze tehdy, pokud vyberete možnost Vlastní instalace. Poté klikněte na „Další“, abyste mohli pokračovat v nastavení, a spustí se instalace ovladače GPU.

5. A voila! Váš nejnovější grafický ovladač Nvidia byl úspěšně nainstalován do počítače se systémem Windows. Kliknutím na „Zavřít“ dokončíte nastavení a spustíte GeForce Experience. Pokud chcete, můžete také zkontrolovat „Vytvořit zástupce na ploše pro Nvidia GeForce Experience“. Nyní můžete tento nástroj použít k automatické aktualizaci ovladačů GPU, jak je vysvětleno výše.

  Jak koupit virtuální pozemek v Metaverse?

Jak aktualizovat ovladače GPU pro grafickou kartu AMD Radeon

Stáhněte si nejnovější ovladače automaticky

Chcete-li získat automatické aktualizace ovladačů GPU AMD, musíte mít v počítači nainstalovaný již existující ovladač. Pokud jste jej omylem odstranili, musíte jej získat zpět a znovu povolit automatické aktualizace ovladačů pomocí ruční části příručky.

1. Otevřete nastavení AMD Radeon kliknutím pravým tlačítkem na plochu a výběrem „AMD Radeon Software“ z kontextové nabídky. Chcete-li získat přístup k této možnosti, budete muset kliknout na „Zobrazit další možnosti“ v systému Windows 11. Pokud nástroj neběží, vyhledejte jej po stisknutí klávesy Windows.

2. V softwaru Radeon přejděte na kartu „Systém“. Zde klikněte na „Vyhledat aktualizace“ a začněte hledat nejnovější ovladače pro svůj grafický procesor AMD Radeon. Můžete také nechat nástroj pravidelně kontrolovat aktualizace nastavením přepínače na „Automaticky“.

Obrázek se svolením: AMD

3. Poté, co vám software stáhne nejnovější ovladače, postupujte podle pokynů na obrazovce a dokončete instalaci nových ovladačů pro grafickou kartu. A to je vše. Úspěšně jste aktualizovali ovladače pro grafickou kartu AMD Radeon.

Ručně stáhněte a aktualizujte ovladače GPU

Chcete-li ručně aktualizovat ovladače grafické karty AMD, začněte tím, že přejdete na webovou stránku Ovladače a podpora AMD odkaz zde. Můžete vyhledat svůj model GPU přímo nebo použít seznamy k odfiltrování a nalezení modelu GPU. To znamená, že to funguje takto:

1. Pojďme se naučit, jak odfiltrovat požadovaný model GPU. Většina lidí potřebuje vybrat Grafiku, ale pamatujte, že ovladače pro GPU pracovní stanice Radeon PRO najdete pod Profesionální grafikou. Také ti, kteří hledají ovladače GPU pro své integrované grafické systémy Radeon nebo APU, vyberte možnost „Procesor s grafikou“.

2. Poté v dalších dvou kaskádových seznamech musíte vybrat správnou generaci, do které vaše grafická karta patří. Nakonec AMD uvádí různé modely GPU AMD pod danou generací, kterou jste vybrali, takže najděte ten správný, klikněte na něj a poté klikněte na Odeslat.

3. Na další stránce klikněte na plus (+) podle vašeho operačního systému a klikněte na „Stáhnout“ vedle AMD Software: Adrenalin Edition pro zahájení stahování ovladače pro váš GPU.

4. Poté po dokončení stahování otevřete soubor nastavení ovladače. Při instalaci ovladače postupujte podle pokynů na obrazovce, ale rozbalte nabídku „Další možnosti“, když se objeví v instalačním programu. Zde můžete vybrat možnost „Factory Reset“, pokud chcete. Tím se úplně vymažou předchozí ovladače, včetně jejich nastavení. Až budete hotovi, klikněte na „Instalovat“. Váš ovladač AMD Radeon GPU bude brzy aktualizován/instalován.

5. Nyní jste úspěšně aktualizovali svůj ovladač GPU AMD ručně! Na konci nastavení ovladače budete také požádáni o restartování systému. Klikněte tedy na „Restartovat“ a nástroj bude k dispozici k použití po restartu. Nyní můžete otevřít AMD Radeon Adrenalin Software a povolit automatické aktualizace ovladačů GPU, jak jsme si ukázali v předchozí části.

Jak aktualizovat ovladač GPU pro grafickou kartu Intel Arc

Stáhněte si nejnovější ovladače automaticky

1. Nejprve navštivte web společnosti Intel stažení Intel Driver & Support Assistant (DSA). Na webu klikněte na tlačítko „Stáhnout nyní“.

2. Po dokončení stahování otevřete instalační soubor a podle pokynů na obrazovce nainstalujte nástroj do systému. Nakonec bude muset nastavení restartovat váš systém.

3. Poté stiskněte klávesu Windows a vyhledejte „Intel Driver & Support Assistant“, abyste spustili software prostřednictvím výsledků vyhledávání. Poté budete přesměrováni na webovou stránku ve svém prohlížeči a nástroj prohledá váš systém, zda neobsahuje hardwarové komponenty Intel, které vyžadují aktualizace. Jak vidíme na obrázku níže, našel aktualizace ovladačů pro GPU i další hardware.

  Microsoft Office (Word, Excel a PowerPoint) pro iPad [Review]

Pokud však chcete aktualizovat pouze grafický ovladač, klikněte vedle něj na „Stáhnout“. Po stažení se zobrazí tlačítko „Instalovat“, na které musíte kliknout. Nezapomeňte zaškrtnout varování „Rozumím a přeji si pokračovat“ a pokračujte.

4. Intel Driver & Support Assistant nyní nainstaluje nejnovější aktualizaci ovladače Arc GPU. Postupujte podle pokynů na obrazovce, dokud se nedostanete k bodu, kde vám sdělí komponenty, které se chystáte nainstalovat. Zde můžete zaškrtnout volbu „Provést čistou instalaci“, která odstraní všechny již existující ovladače spolu s jejich nastavením. Ale pokud jste již použili DDU k úplnému odstranění předchozích ovladačů, nemusíte to povolovat. Poté klikněte na „Start“ a nainstalujte novou aktualizaci ovladače do počítače se systémem Windows.

5. Nyní jste úspěšně nainstalovali ovladače pro grafickou kartu Intel Arc. Po dokončení instalace ovladače klikněte na tlačítko „Reboot now“, poté se počítač restartuje.

Ručně stáhněte a aktualizujte ovladače Intel GPU

1. Chcete-li ručně aktualizovat ovladač pro GPU Intel Arc, musíte nejprve navštívit stránku Web společnosti Intel ke stažení ovladačů a softwaru odkaz zde. Vyžaduje, abyste sem zadali název modelu GPU Intel. Pokud však chcete aktualizovat ovladače integrované grafiky, budete muset místo toho hledat podle názvu procesoru. Pokud si nejste jisti, přejděte v této příručce nahoru a zjistěte, jak identifikovat model vaší grafické karty.

V zájmu tohoto tutoriálu si stáhněte nejnovější aktualizaci ovladače pro GPU Intel Arc A770. Po zadání názvu GPU nebo CPU do textového pole na této webové stránce stiskněte Enter.

2. Dále uvidíte různé výsledky pro váš vyhledávací dotaz. Zde vyhledejte ten, který uvádí generování vašeho GPU, nebo použijte možnosti v levém postranním panelu k odfiltrování výsledků. V našem případě jsme našli správný ovladač pro Intel Arc v níže zvýrazněné možnosti, která jasně říká „pro Intel Arc A-Series Graphics“. Když najdete ovladač GPU, klikněte vedle něj na tlačítko „Stáhnout“.

3. Po stažení aktualizace ovladače otevřete soubor. Nyní postupujte podle pokynů na obrazovce a kliknutím na „Start“ aktualizujte ovladače grafických karet Intel Arc. Jak je uvedeno v části výše, můžete se také rozhodnout provést čistou instalaci prostřednictvím instalačního programu.

4. Instalace ovladače grafické karty Intel je nyní dokončena! Proces dokončíte kliknutím na „Reboot now“ v instalačním programu. Když znovu spustíte systém Windows, váš počítač bude připraven k použití s ​​aktualizovanými ovladači GPU Intel.

Často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi aktualizací ovladačů grafiky z Windows Update a ze stránek výrobce?

Mnohem lepší je aktualizovat ovladač grafiky prostřednictvím nástrojů poskytovaných výrobcem nebo jejich webových stránek. Windows Update většinou nechytne nejnovější ovladače GPU a vynechá instalaci různých součástí ovladače grafiky.

Musím aktualizovat ovladač GPU?

I když nepotřebujete aktualizovat ovladače GPU, důrazně doporučujeme, abyste tak učinili. Aktualizované ovladače GPU vám přinesou optimalizace pro nové hry a také opravy chyb a nové funkce.

Jak poznám, že je můj grafický ovladač aktuální?

Chcete-li zkontrolovat, zda je váš grafický ovladač aktuální, můžete použít software dodaný výrobcem, jako je NVIDIA GeForce Experience, AMD Radeon Software nebo Intel Driver & Support Assistant. Tyto programy vám pomohou automaticky získat nové aktualizace ovladačů.

Aktualizují se ovladače GPU automaticky?

Ano, ale pouze pokud povolíte možnost automatické aktualizace v NVIDIA GeForce Experience nebo Radeon Software od AMD. Software Arc Control společnosti Intel může také automaticky kontrolovat aktualizace.

Aktualizuje Windows 11 automaticky ovladače GPU?

Ano, Windows 11 je dodáván se zapnutou službou Windows Update ve výchozím nastavení, která se vždy pokouší aktualizovat ovladače GPU. Obvykle se však neaktualizuje na nejnovější verzi ovladače.

Snadno aktualizujte ovladače grafické karty na počítačích se systémem Windows

To byly různé způsoby aktualizace ovladače grafiky na nejnovější verzi na počítači se systémem Windows. Pokud jste postupovali podle výše uvedených pokynů, úspěšně jste aktualizovali grafický ovladač pro GPU Nvidia, AMD Radeon nebo Intel Arc. Zahrnuli jsme kroky nejen k ručnímu stahování aktualizací ovladačů, ale také k automatizaci procesu, jakmile tak učiníte, což zajistí, že budete mít nejnovější funkce a aktualizace zabezpečení, jakmile budou zaváděny. Nyní, když jste aktualizovali ovladače GPU, podívejte se na vynikající bezplatné nástroje pro aktualizaci/instalaci ovladačů na vašem počítači se systémem Windows. Možná chcete přetaktovat svou grafickou kartu, abyste maximalizovali její výkonnostní potenciál? Přečtěte si tento průvodce přetaktováním GPU a zjistěte, jak na to. Pokud máte nějaké pochybnosti nebo jste čelili problémům při aktualizaci ovladačů GPU, dejte nám vědět v komentářích níže.