Linux

Jak hrát hry Game Boy v terminálu Linux

Linuxový terminál, i když je jistě zábavné místo, není příliš známý jako konzolová herní platforma – především díky omezenému výstupu ASCII a Braillova písma. Ale jeho sparťanské rozhraní je téměř dokonalé pro replikaci zobrazení původního Nintendo Game Boy z roku 1989. Zde je návod, jak hrát hry Game Boy ve vašem terminálu.

Proč emulovat Game Boye v Terminálu?

Nintendo’s Game Boy je jednou z nejúspěšnějších herních konzolí, jaké kdy byly vytvořeny, a představila generacím dětí i dospělých radosti ze hry, jako je Tetris, Pokemon a série Super Mario Land.

Se svým 4MHz procesorem a 47x43mm displejem se Game Boy snadno vejde do kapsy u kalhot a nabízí přibližně 15 hodin hraní na čtyři AA baterie. Koncem 80. a začátkem 90. let byl Game Boy nezbytným doplňkem každého teenagera a zcela ovládl trh přenosných her.

  Jak nainstalovat nejnovější ovladače GPU Nvidia na Linux

Popularita a dlouhověkost konzole znamenala, že existovaly tisíce oficiálně licencovaných her Game Boy, přičemž mnohem více jich společně nabourali kutilové v ložnicích.

Spuštěním emulátoru ve vašem terminálu můžete spustit každý z nich a přeměnit váš terminál na rozsáhlou knihovnu hratelných her.

Jak název napovídá, php-terminal-gameboy-emulator je napsán v PHP – jazyce obvykle používaném k vytváření webových stránek – a ačkoliv readme projektu pouze uvádí, že podporuje PHP 5.6, PHP 7 a HHVM, spustili jsme jej. téměř bezchybně na verzích PHP až do 8.2.

S emulátorem php-terminal-gameboy-emulator nejste omezeni ani na svůj počítač a můžete spouštět relace přes Secure Shell (SSH) na vzdálených počítačích.

Protože to běží v terminálu, vaše hry Game Boy nebudou mít žádný zvuk, ale jsme si jisti, že si můžete pobrukovat melodii Tetris.

Také nebudete moci ukládat hry. Pokud jsou tato omezení příliš omezující, jsou na Linuxu k dispozici desítky vynikajících emulátorů.

Měli byste používat pouze ROM, které legálně vlastníte. Obrovské množství homebrew Game Boy ROMů najdete na Homebrew Hub.

Jak nainstalovat php-terminal-gameboy-emulator na Linux

Před instalací emulátoru php-terminal-gameboy-emulator byste se měli nejprve ujistit, že máte nainstalované PHP. Chcete-li to zkontrolovat, otevřete terminál a zadejte:

 php -v 

Tento příkaz by měl vrátit číslo verze vašeho nainstalovaného balíčku PHP. Pokud vrátí „php: příkaz nenalezen“, nemáte nainstalované PHP.

  Jak zašifrovat domovskou složku v systému Linux

Chcete-li nainstalovat PHP na Arch a související distribuce, zadejte:

 sudo pacman -S php 

O Debianu a jeho derivátech:

 sudo apt install php 

Pro rodinu Fedora musíte nejprve přidat úložiště Remi PHP:

 sudo dnf -y install http://rpms.remirepo.net/fedora/remi-release-XX.rpm 

…kde XX je číslo vaší verze Fedory. Nyní povolte úložiště:

 sudo dnf module enable php:remi-8.1 -y 

Nakonec můžete nainstalovat PHP pomocí:

 sudo dnf install php -y 

Nyní je PHP nainstalováno, použijte nástroj wget ke stažení php-terminal-gameboy-emulator:

 wget https://raw.githubusercontent.com/gabrielrcouto/php-terminal-gameboy-emulator/master/bin/php-gameboy.phar 

Udělejte jej spustitelný pomocí:

 sudo chmod +x php-gameboy.phar 

Přesuňte binární soubor do vaší cesty, aby byl spustitelný odkudkoli ve vašem systému;

 sudo mv php-gameboy.phar /usr/local/bin/php-gameboy 

Hrajte úžasné hry Game Boy ve svém linuxovém terminálu

Chcete-li spustit hru s emulátorem php-terminal-gameboy-emulator, musíte jako argument předat název souboru ROM. Například:

 php-gameboy ~/gbroms/tetris.gb 

ROM se načte téměř okamžitě a budete čelit známé úvodní obrazovce ve stupních šedi jakékoli hry, kterou si vyberete.

  Jak porovnat dva textové soubory v terminálu Linux

Ve videu níže můžete vidět, že emulátor je docela schopný spustit Street Fighter II a že tento spisovatel je stejně šikovný s terminálovou verzí jako s originálním handheldem – přesvědčivě ovládá Ryu, aby porazil Guilea v prvním kole.

Také si všimnete, že zatímco emulátor php-terminal-gameboy-emulator odvádí přesvědčivou práci při obnově obrazovky Game Boye ve vašem terminálu, občas se objeví vizuální artefakty. Jak často se objeví a jejich závažnost bude záviset na hře, kterou hrajete.

Ovládací prvky emulátoru jsou následující a bohužel je nelze přemapovat:

Ovládání pomocí klávesnice

Ovládací prvky konzoly

WASD

D-Pad směry

Čárka (,)

A

Tečka (.)

B

N

Vybrat

M

Start

Udělejte dojem na své přátele pomocí emulátoru php-terminal-gameboy!

Hraní akčních, bojových a dobrodružných her z linuxového terminálu je technický výkon, který jistě inspiruje vaše kolegy a příbuzné, a může být skvělým způsobem, jak je přesvědčit o prvenství Linuxu jako herního systému.

Můžete to také použít jako způsob, jak znovu prožít své dětství v nějaké nečinné prostoje, když pracujete.

x