Výhody a nevýhody vytváření webových stránek pomocí nástroje Canva Website Builder

Designová platforma Canva nabízí nováčkům způsob, jak navrhovat profesionálně vypadající grafické návrhy, sociální příspěvky a dokonce i webové stránky. K vytvoření webu Canva nepotřebujete diplom z informatiky, ani kvalifikaci UX/UI. Vytváření webových stránek pomocí Canva otevírá dveře mnoha lidem, ale jaké jsou výhody a nevýhody tvůrce webových stránek Canva a vyplatí se jej používat?

Jaké jsou výhody používání Tvůrce webových stránek Canva?

S Canva můžete snadno vytvořit web; zde jsou výhody toho.

1. Efektivní jednostránkový design

Jednostránkové návrhy jsou skvělé pro každého, kdo pro svůj web nepotřebuje nic složitého. Canva nabízí pouze jednostránkový design webu, ale nemusí být omezující.

Jednostránkové weby jsou nejlepší pro vstupní stránky, osobní weby a malé firmy. Svůj jednostránkový web můžete navrhnout s nekonečnými možnostmi posouvání, alespoň v rozsahu, který nabízí Canva. Příliš mnoho stránek nebo prvků vám může bránit v uložení dokumentu Canva.

Tvůrce webových stránek Canva označí stránky číslem a sekce každou o velikosti obrazovky oblast po stránce. To umožňuje dostatek prostoru pro návrh, barevné možnosti a oddělení v celém návrhu webu.

Můžete snadno přidat hypertextové odkazy k textu i prvkům v Canva. To vám umožní v případě potřeby snadno odkazovat na externí místa.

Jednoduše klikněte pravým tlačítkem myši na prvek, na který chcete vytvořit hypertextový odkaz, zvolte odkaz a přidejte adresu URL. Jakmile bude váš web aktivní – nebo v režimu náhledu – můžete vybrat a otevřít všechny odkazy, které jste přidali.

3. Vytvořte si osobní styl designu

Ačkoli je Canva známá tím, že dodává předem navržené šablony, použití Canva k vytvoření webu má tu výhodu, že na stránku přidá svůj vlastní styl designu.

  12 nejlepších prémiových e-mailových marketingových programů pro rostoucí firmy

I když můžete použít nespočet možností šablon, lze je také přizpůsobit přesně tak, jak chcete, abyste dosáhli jedinečných výsledků. Chcete-li vytvořit zcela vlastní design webových stránek, můžete pomocí nástroje pro tvorbu webových stránek Canva navrhnout jednostránkový web od začátku.

Nemusíte používat předem připravené a nadužívané šablony, které vypadají jako weby všech ostatních. A přidat vlastní designové prvky do Canva také nevyžaduje mnoho dovedností.

4. Vyberte vlastní nebo bezplatnou doménu

Webový nástroj Canva nabízí vlastní doménu, abyste mohli sdílet své živé webové stránky. Uživatelé Canva získají ze svých účtů až pět bezplatných domén Canva, které mohou používat. Pokud chcete použít vlastní doménu nebo importovat existující doménu, můžete to udělat za přibližně 20 USD ročně, v závislosti na koncovce domény.

5. Začlenění značky společnosti

Pro členy Canva Pro můžete do svých projektů Canva přidat svou osobní nebo obchodní značku, a to včetně vašeho webu. Pomocí funkce sady značek Canva můžete uložit svá loga, palety barev značek a možnosti písma pro snadný přístup při navrhování webových stránek Canva.

Sada značky je skvělá funkce, která šetří čas a frustraci při vytváření vašeho webu Canva, a udržuje design vašeho webu v soudržnosti s vašimi příspěvky na sociálních sítích a dalšími návrhy Canva, které jste vytvořili.

6. Responzivní design

V moderní době musí být všechny webové stránky responzivní a tvůrce webových stránek Canva souhlasí. Odpovědnost vašeho webového designu je automatizována Canva. Pomocí Canva, která využívá responzivní design Canva, můžete snadno vytvořit web s portfoliem optimalizovaný pro mobily.

Návrh pomocí mřížky pomůže reagovat. Prvky můžete také seskupit nebo zrušit seskupení v Canva, abyste zajistili, že správný text bude při změně velikosti pro mobily sedět se správným obrázkem.

7. Zapněte ochranu heslem

Ochrana webu heslem je šikovná možnost, pokud vytváříte web pro děti, překvapení nebo soukromou akci. Canva vám umožňuje kdykoli zapnout nebo vypnout ochranu heslem, což vám umožní kontrolovat, kdo má přístup k vaší webové stránce Canva.

  Uživatelské akceptační testování (UAT): Co to je?

Existuje také sekundární možnost skrýt svůj web před Googlem a dalšími vyhledávači tím, že web neindexujete. Tato možnost však není spolehlivá a nedává vám na výběr, kdo bude mít přístup k vaší webové stránce, pokud ji někde najdete.

8. Přístup k Traffic Insights

Ve světě obsahového marketingu jsou statistiky návštěvnosti jednou z nejdůležitějších součástí provozování webu. Zobrazení vašich statistik provozu je dostupné pouze uživatelům Canva Pro, Canva Teams a Canva Education, ale je to jedna z funkcí, kvůli které stojí za to upgradovat na Canva Pro.

Jaké jsou nevýhody používání Tvůrce webových stránek Canva?

Tvůrce webových stránek Canva má určité nevýhody. Mohou pro vás znamenat překážku, takže je dobré vědět, s čím pracujete, než začnete.

1. Neexistuje žádný vícestránkový design

U některých webů je vícestránkový design výhodnější než jednostránkový web. Tvůrce webových stránek Canva nenabízí tradiční vícestránkové weby, ale máte možnost přidat nahoru navigační lištu, která diváky provede jednostránkovým webem.

Existuje řešení, jak přidat více stránek na váš web. Můžete přidat hypertextové odkazy a odkaz na více jednostránkových návrhů vytvořených v Canva, ale je to zdlouhavá metoda a nebude to hladký přechod.

Existuje mnoho dalších tvůrců webových stránek – např Squarespace nebo WordPress– které místo toho umožňují vícestránkový design webových stránek.

2. Žádné CSS nebo hloubkové kódování

Navzdory skvělé automatizaci responzivního webu Canva stále nebude tak přesný jako kódovaný web. Tvůrce webových stránek Canva nenabízí způsob, jak přidat kód jako HTML, CSS nebo Javascript.

Pokud si chcete vytvořit webové stránky a vyvinout je sami, stejně jako design, Canva nemusí být tou nejlepší volbou. Pokud potřebujete pouze dobré vizuální prvky a jednoduchou webovou stránku, pak jsou nabídky Canva plodné.

3. Žádné integrované formuláře nebo grafy

Přidání formulářů nebo interaktivních grafů na web je důležité, aby vás vaše publikum mohlo kontaktovat, sdílet informace nebo získat nové klienty. Tvůrce webových stránek Canva nemá nativní formulářový nástroj; formuláře Typeform však můžete integrovat do svých webových stránek Canva.

  Přidejte kompletní funkce vytáčení do Ovládacího centra [Jailbreak]

Ačkoli je Typeform k dispozici v Canva, budete si s ním muset vytvořit samostatný účet, abyste mohli používat integrovanou formulářovou aplikaci. To přidává další krok, který vám brání přidávat formuláře jednoduchým způsobem. A nevýhodou aplikací Canva je, že mohou být kdykoli odstraněny, což vám brání v jejich konzistentním používání.

4. Designové prvky nejsou jedinečné

I když si můžete vytvořit své vlastní prvky jinde, abyste je mohli nahrát a upravit v Canva, může to být časově náročné, nebo dokonce nemožné, pokud vám chybí ilustrace nebo designérské dovednosti. Většina uživatelů Canva využívá obrovskou knihovnu prvků Canva, ale existuje riziko použití stejných prvků jako ostatní uživatelé Canva.

Mnoho uživatelů Canva často následuje designové trendy, což má za následek hromady návrhů se stejnými prvky a styly – tyto návrhy jim nedávají jedinečnou výhodu.

Bohužel nemůžete integrovat externí prvky jako Spline 3D nebo soubory animace Lottie do Canva. Canva je jednoduchá designová aplikace, která nabízí skvělý přístup k návrhářským nástrojům, ale přichází s nešťastným výsledkem, že je obtížné vytvářet nebo používat nové, jedinečné designové prvky, jaké nabízejí tradiční tvůrci webových stránek.

5. Žádné SEO nástroje

Pokud vytváříte webové stránky pomocí nástroje, jako je WordPress, máte k dispozici pluginy SEO, jako je Yoast, které vám pomohou posunout váš web na vrchol algoritmu Google. Bohužel pro Canva žádný takový plugin neexistuje.

Budete se muset naučit SEO dovednosti a aplikovat je sami, spíše než se spoléhat na plugin nebo interní SEO nástroje. Nikdy však není na škodu zlepšit své znalosti SEO, pokud vytváříte web nebo se snažíte zlepšit svou online přítomnost.

Klíčové věci

  • Klíčové poznatky z článku:
  • Tvůrce webových stránek Canva nabízí efektivní jednostránkový design, který je ideální pro vstupní stránky, osobní webové stránky a malé firmy. Poskytuje dostatek prostoru pro design a barevné možnosti.
  • Uživatelé mohou snadno přidávat hypertextové odkazy na text a prvky v Canva, což umožňuje snadné propojení s externími zdroji. Odkazy lze otevřít na webových stránkách v režimu živého vysílání nebo v režimu náhledu.
  • Canva umožňuje vytvoření osobního stylu designu s možností přizpůsobit předem navržené šablony nebo navrhnout jednostránkový web od začátku. Nejsou vyžadovány žádné rozsáhlé designérské dovednosti.

Vyplatí se Canva Web Builder používat?

Tvůrce webových stránek Canva je skvělý pro tvůrce obsahu, malé podniky a nováčky v designu nebo ty, kteří nepotřebují nic složitého. Je to bezplatný nástroj s velmi malým počtem placených funkcí nebo doplňků a výsledkem bude plně funkční web.

Tvůrce webových stránek Canva není nejlepší volbou, pokud chcete vytvořit web od začátku a používat integrované funkce, jako je Spline 3D, složité formuláře nebo hloubkové kódování.