Jak nainstalovat Netstat na Linux

Netstat je linuxový nástroj, který správci systému používají k analýze síťových statistik. Hodí se, když se snažíte hlouběji podívat na svůj Linuxový stroj a na to, jak zachází se sítí. V této příručce vám ukážeme, jak nainstalovat Netstat do počítače se systémem Linux.

Netstat na Linuxu

Jak nainstalovat Netstat na Ubuntu

Aplikace Netstat je široce dostupná pro všechny operační systémy Linux, včetně těch, jako je Ubuntu. Chcete-li však začít s instalací tohoto programu na váš systém Ubuntu, musíte spustit okno terminálu.

Chcete-li otevřít okno terminálu na ploše Ubuntu, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Případně vyhledejte v nabídce aplikace „Terminál“. Když je otevřené okno terminálu, použijte níže uvedený příkaz Apt install k instalaci balíčku „net-tools“. Tento balíček obsahuje Netstat.

sudo apt install net-tools

Po zadání výše uvedeného příkazu vás Ubuntu požádá o zadání hesla. Učiň tak. Poté stisknutím tlačítka Y potvrďte, že si přejete nainstalovat software. Po stisknutí Y Ubuntu nainstaluje balíček „net-tools“, který vám umožní přístup k Netstatu.

  Jak udělat, aby Linux vypadal jako Windows XP

Jak nainstalovat Netstat na Debian

Debian má ve svém softwarovém úložišti k dispozici balíček „net-tools“, podobně jako Ubuntu. V důsledku toho jej budete moci nainstalovat z terminálu. Chcete-li zahájit proces instalace, budete muset spustit okno terminálu.

Chcete-li otevřít okno terminálu, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Případně vyhledejte v nabídce aplikace „Terminál“ a otevřete ji tímto způsobem. Když je otevřené okno terminálu, instalace může začít.

Pomocí okna terminálu nainstalujte do systému balíček „net-tools“. Tento balíček můžete nainstalovat na Debian pomocí příkazu Apt-get níže.

sudo apt-get install net-tools

Jakmile napíšete výše uvedený instalační příkaz, správce balíčků Debianu vás požádá o zadání hesla. Poté pomocí klávesnice zadejte heslo a stiskněte klávesu Enter.

Po stisknutí klávesy Enter vás Debian požádá, abyste stiskli klávesu Y a pokračovali v instalaci. Když tak učiníte, Netstat se nainstaluje do vašeho počítače.

  Jak aktualizovat desktopovou aplikaci Telegram Linux

Jak nainstalovat Netstat na Arch Linux

Aplikace Netstat je na Arch Linuxu dostupná všem uživatelům. Je to však nástroj příkazového řádku, takže budete muset otevřít okno terminálu, aby aplikace fungovala. Chcete-li otevřít okno terminálu, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo vyhledejte „terminál“ v nabídce aplikace a spusťte ji tímto způsobem.

Když máte otevřené okno terminálu, použijte příkaz Pacman k instalaci balíčku „net-tools“ do počítače Arch Linux.

sudo pacman -S net-tools

Po spuštění výše uvedeného příkazu vás Arch Linux požádá o heslo. Pomocí klávesnice zadejte své heslo. Poté stiskněte klávesu Y, abyste potvrdili, že si přejete balíček nainstalovat. Když tak učiníte, Arch Linux nainstaluje Netstat.

Jak nainstalovat Netstat na Fedora Linux

Netstat je dostupný pro uživatele Fedora Linux prostřednictvím oficiálních softwarových úložišť. Na některých systémech Fedora Linux tento nástroj Duben již nainstalovány. Pokud však Netstat ještě nemáte, můžete jej zprovoznit pomocí správce balíčků DNF.

Chcete-li zahájit instalaci, otevřete okno terminálu na ploše Fedory. Můžete to provést stisknutím Ctrl + Alt + T. Nebo v nabídce aplikace vyhledejte „Terminál“. Když je okno terminálu otevřené a připravené k použití, nainstalujte program „net-tools“ do Fedory pomocí příkazu dnf install.

sudo dnf install net-tools

Po zadání výše uvedeného příkazu vás Fedora požádá o zadání hesla. Udělejte to pomocí klávesnice. Po zadání hesla DNF shromáždí všechny závislosti potřebné k instalaci softwaru. Poté budete požádáni, abyste pokračovali stisknutím klávesy Y. Učiňte tak, chcete-li nainstalovat Netstat na Fedoru.

  Jak nainstalovat téma Vimix GTK na Linux

Jak nainstalovat Netstat na OpenSUSE Linux

Program Netstat je k dispozici všem uživatelům OpenSUSE Leap a uživatelům OpenSUSE Tumbleweed prostřednictvím softwarového úložiště „OpenSUSE Oss“. Chcete-li zahájit instalaci, otevřete okno terminálu stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici nebo vyhledejte „Terminál“ v nabídce aplikace.

Když je okno terminálu otevřené a připravené k použití, zadejte následující instalační příkaz zypper níže, abyste získali balíček „net-tools“ na vašem počítači OpenSUSE.

sudo zypper install net-tools

Když zadáte výše uvedený příkaz, OpenSUSE vás požádá o vaše heslo. Pomocí klávesnice jej zapište. Poté, co vám SUSE zobrazí všechny balíčky, které budou nainstalovány, stiskněte příkaz Y. Po stisknutí klávesy Y se na vašem počítači s OpenSUSE Linux nastaví Netstat.