Jak nainstalovat Windows na Mac pomocí Boot Camp [Guide]

Podle Forbes je nejlepším počítačem se systémem Windows Apple MacBook Pro, zatímco CNET jej nazývá nejvýkonnějším notebookem s Windows. Člověk obdivuje ironii toho, že navzdory nejlepším pokusům tohoto odvětví o vytvoření výkonných počítačů by titul šel na Mac. Existují spotřebitelé, kteří obdivují hardware Macu, ale ještě nejsou zcela připraveni přejít na Mac OS X. Aby Apple oslovil tyto spotřebitele, vytvořil multi-bootovací nástroj nazvaný Boot Camp. Boot Camp, který byl původně vydán v dubnu 2006, byl navržen tak, aby uživatelům umožňoval instalovat Windows na počítače Mac s procesorem Intel. Zatímco počítačům Mac není virtualizace cizí a mohou jako virtuální stroje provozovat Windows a dokonce i Android, virtualizace není zdaleka dokonalá. S Boot Camp však můžete na svém počítači spustit plnou nativní instalaci Windows, jako na samotném plnohodnotném počítači s Windows. Zde je návod.

Na rozdíl od zdlouhavého procesu instalace OS X na PC a věrných povaze tradičních aplikací založených na Macu je používání Boot Camp Assistant jednoduchostí samo o sobě. Boot Camp je předinstalovaný na každém Macu, takže byste již měli mít to, co potřebujete. Když už o tom mluvíme, než začnete, budete potřebovat následující:

  Zkontrolujte kompatibilitu systému pro Windows 11 pomocí aplikace Health Check

Originální instalační disk Microsoft Windows 7 (nebo novější) nebo ISO
8 GB (nebo více) USB flash disk
25 GB (minimum) volného místa na vašem Macu
Plně nabitá baterie (pokud je na Macbooku)

Boot Camp aktuálně funguje s Windows 7 nebo novějšími verzemi. S Windows XP jsme neexperimentovali, protože OS již Microsoft nepodporuje. V případě, že je vaším instalačním médiem Windows disk DVD a váš Mac nemá jednotku DVD, můžete si stáhnout obraz z oficiálního webu Microsoft Windows nebo kdekoli jinde, pokud máte legálně zakoupený seriál.

Upozornění: Nepoužívejte pirátskou kopii Windows. Kromě právních důvodů Boot Camp neuznává neoficiální obrázky.

Zapojte USB flash disk do Macu a ujistěte se, že na něm není nic, co potřebujete, protože se během procesu naformátuje. Pokud se podíváte na ikonu Boot Camp Assistant, všimnete si, že obsahuje hezkou malou ódu na hlavolam, kterým je logo Windows.

Spusťte Boot Camp Assistant a uvítá vás uvítací obrazovka, ze které budete mít 3 možnosti.

Chcete-li provést instalaci ihned, zaškrtněte všechny tři možnosti, ale pokud chcete pouze vytvořit Boot Camp USB pro pozdější instalaci na tento nebo jakýkoli jiný Mac, ponechte třetí nezaškrtnutou. Na druhou stranu, pokud máte již dříve vytvořený Boot Camp USB, stačí zaškrtnout poslední možnost instalace.

  Jak povolit a zakázat stín ve Windows 10

Je důležité, abyste při vytváření zaváděcího USB nechali Boot Camp Assistant stáhnout nejnovější podpůrný software Windows, protože bez něj budete mít značné potíže s používáním hardwaru vašeho Macu ve Windows – což je u Macbooku zásadní. V dalším kroku vyberte jednotku USB a obraz ISO systému Windows, ze kterého chcete instalovat.

Kliknutím na Pokračovat zahájíte proces formátování USB disku a jeho přípravy na instalaci Windows. Neznepokojujte se, pokud lišta vypadá, jako by se přestala pohybovat; tento krok trvá stažení a rozbalení souborů nějakou dobu. Pokud jste nezaškrtli možnost „Instalovat Windows 7 nebo novější“, proces zde skončí. Pokud jste to zaškrtli, bude to pokračovat. Dále budete požádáni, abyste zvolili velikost úložného prostoru, který chcete věnovat systému Windows.

Pokud si přejete ukončit používání Mac OS X úplně, ponechte si základní operační systém (užitečný při odstraňování problémů, když se systém Windows rozběhne) a ztratíte všechny nainstalované další aplikace a vyhradíte zbývající prostor systému Windows. Vzhledem k tomu, že můj zájem o Windows se omezuje na tuto recenzi, přiřadím jí jen nezbytné minimum.

Klikněte na ‚Instalovat‘, na výzvu zadejte své přihlašovací heslo pro Mac OS X a klikněte na tlačítko Další. Boot Camp poté vytvoří oddíl a naformátuje jej. Po dokončení se váš systém automaticky restartuje a zahájí instalaci systému Windows. Tento proces je identický s tím, jak byste nainstalovali Windows na PC.

  Jak spustit CHKDSK ve Windows 10/11

Až budete vyzváni k výběru jednotky pro instalaci systému Windows, ujistěte se, že jste vybrali jednotku označenou „Boot Camp“ a v případě potřeby ji nechte naformátovat. Po zobrazení výzvy zadejte sériový klíč Windows. Váš počítač se několikrát restartuje a po standardním procesu prvního spuštění budete připraveni používat Windows na vašem Macu.

Po instalaci přejděte na

Složka ‚BootCamp‘ na vašem USB a nainstalujte ji. Bude potřeba restartovat a budete mít nainstalované všechny ovladače, periferie a nástroje, abyste překlenuli propast mezi Macem a PC.

Kdykoli budete potřebovat restartovat Mac OS X z Windows, klikněte na logo Boot Camp v pravém dolním rohu a vyberte ‚Boot to Mac OS X‘. Pokud chcete odinstalovat Windows, spusťte Boot Camp z OS X. Zaškrtněte ‚Remove Windows‘, v dalším okně stiskněte ‚Restore‘ a nechte Boot Camp, aby se postaral o zbytek.

Zanechte komentář níže a dejte nám vědět, jak probíhal váš Mac do Windows.