Jak opustit veřejný beta program pro iOS nebo iPadOS

Apple nyní usnadňuje instalaci beta verzí iOS pomocí bezdrátových aktualizací. I když je instalace jednoduchá, mohou být iOS Public Betas také buggy. Naštěstí můžete iOS Public Beta kdykoli opustit.

Jak funguje iOS a iPadOS Public Beta Program

Apple iOS/iPadOS Public Beta program funguje pomocí profilu na vašem iPhonu nebo iPadu. Jakmile je profil nainstalován, můžete požádat o beta verzi operačního systému v sekci Aktualizace softwaru.

Z programu Public Beta můžete kdykoli odejít. Odebrání profilu Public Beta však nebude mít žádný vliv na vaše zařízení iOS nebo iPadOS. Stále budete používat beta verzi. Můžete jej provozovat dál a můžete s upgradem počkat, až vyjde veřejná verze. Pokud si přejete, můžete také přejít na starší stabilní verzi iOS nebo iPadOS. Níže pokryjeme všechny dostupné možnosti.

Slovo o zálohách

Před provedením jakýchkoli velkých změn, jako je instalace beta verze nebo opuštění beta programu, je nejlepší zařízení zálohovat. To je zvláště důležité udělat před instalací veřejné beta verze.

Apple uživatelům neumožňuje obnovit zálohu z verze, která je vyšší než ta, kterou používáte. Pokud máte například zálohu iOS 13 Public Beta 2, ale přešli jste zpět na iOS 12.4, nebudete moci zálohu obnovit pomocí iTunes.

Budete muset své zařízení nastavit jako nové, nebo budete muset obnovit zálohu z iCloudu nebo aplikace třetí strany. Pokud opustíte iOS/iPadOS Public Beta program a zvolíte obnovení na stabilní verzi, bez starší zálohy, přijdete o všechna svá data.

Než začnete, proveďte zálohu pomocí iTunes. Otevřete na počítači aplikaci iTunes a připojte zařízení iOS. Poté přejděte na obrazovku správy zařízení kliknutím na ikonu „Zařízení“ v horní liště nástrojů. Zde najděte sekci „Zálohy“ a vyberte „Tento počítač“. Poté klikněte na „Zálohovat nyní“.

I když to iTunes nepodporuje, existuje aplikace třetí strany, která vám umožní zálohovat data z beta verze a obnovit je na starší stabilní verzi. Můžete použít aplikace dr.fone provést úplnou zálohu a obnovit celou zálohu nebo později jen několik aplikací.

Jak opustit iOS nebo iPadOS Public Beta

Jak je uvedeno výše, opuštění programu Public Beta pro iOS nebo iPadOS je stejně jednoduché jako odstranění profilu Public Beta.

Otevřete aplikaci Nastavení a přejděte do části „Obecné“. Přejděte dolů a klepněte na možnost „Profil“.

Zde uvidíte svůj profil iOS Public Beta. Klepněte na něj.

Na další obrazovce klepněte na „Odebrat profil“. Apple vás požádá o zadání přístupového kódu zařízení.

V dalším vyskakovacím okně klepněte na „Odebrat“ pro potvrzení.

Nyní byl profil Public Beta z vašeho zařízení odstraněn (proces bude dokončen po restartování zařízení). Na zařízení se systémem iOS nebo iPadOS již nebudete dostávat žádné další aktualizace beta.

Jak přejít zpět na stabilní verzi iOS nebo iPadOS

Pomocí iTunes můžete kdykoli přejít zpět na nejnovější stabilní sestavení iOS.

Otevřete aplikaci iTunes na počítači Mac nebo PC a připojte svůj iPhone nebo iPad. Na horním panelu nástrojů klikněte na ikonu „Zařízení“ a přejděte na obrazovku správy zařízení. Zde klikněte na tlačítko „Obnovit iPhone“ nebo „Obnovit iPad“ v závislosti na vašem zařízení. Než to uděláte, nezapomeňte vypnout funkci Najít můj iPhone nebo Najít můj iPad.

iTunes nyní ověří vaše zařízení a stáhne nejnovější stabilní verzi iOS nebo iPadOS. Po stažení vymaže celé zařízení a poté nainstaluje OS.

Jakmile bude vaše iOS zařízení obnoveno, vrátí se do továrního nastavení. Pokud máte zálohu, kliknutím na tlačítko „Obnovit zálohu“ spusťte proces obnovení. Jakmile se na vašem iPhonu nebo iPadu zobrazí obrazovka Hello, můžete začít zařízení používat.