Jak pořizovat lepší fotografie pomocí živého náhledu na fotoaparátu

Jednou z funkcí fotoaparátu, kterou mnoho fotografů nevyužívá, je obrazovka živého náhledu na zadní straně. I když je řazení záběru s živým náhledem pomalejší než pouhé koukání do hledáčku, má to několik výhod. Pojďme se podívat na to, jak můžete použít obrazovku Live View k pořizování lepších fotografií.

Viz celý obrázek

Už jste někdy udělali fotku při pohledu přes hledáček, kde jste opatrně ořízli nějaké rozptýlení na samém okraji rámečku, a když jste se na fotku podívali později, ať už to rozptýlení bylo, je stále na okraji snímku? Důvodem je, že hledáček fotoaparátu zobrazuje pouze většinu obrazu. Obecně je to asi 95 % (nebo 98 % u lepších fotoaparátů). Tady je to, jak to vypadá.

I když to normálně není velký problém, znamená to, že někdy budete muset oříznout jinak dobré pixely, abyste se zbavili rušivého vlivu, který jste v hledáčku neviděli. Na obrazovce živého náhledu vidíte celý obraz neustále.

Podívejte se, jak budou věci skutečně vypadat

Nejen, že vidíte celý obrázek, ale také lépe vidíte věci, jak budou vypadat na konečném obrázku. Hledáček vám ukazuje světlo, které vstupuje do vašeho fotoaparátu a odráží se přímo od zrcátka do vašeho oka. Aby proniklo dostatek světla, je clona široce otevřená. Neuvidíte, zda je váš obrázek správně exponován nebo jak vypadá hloubka ostrosti – alespoň dokud nestisknete tlačítko DOF Preview.

Na obrazovce živého náhledu váš fotoaparát zobrazí, jak bude fotografie skutečně vypadat – nebo alespoň velmi dobrou aproximaci. Při delších rychlostech závěrky se na obrazovce živého náhledu nezobrazí žádné pohybové rozmazání.

Přiblížením se zaměřte

Jedním z nejlepších způsobů, jak zaostřit přesně tam, kam chcete – alespoň u objektů, které se nepohybují – je ruční zaostření pomocí obrazovky živého náhledu. Postavte fotoaparát na stativ, přepněte objektiv na ruční ostření a poté mačkejte tlačítko zvětšení na zadní straně fotoaparátu, dokud nedosáhnete maximálního přiblížení – obvykle je to 10x.

Nyní můžete pečlivě doladit své zaměření. Je to v podstatě jediný způsob, jak pořídit dobré hvězdné fotky.

Pracujte ve tmě nebo s ND filtry

Za tmavých nocí nebo při použití neutrálních filtrů se optický hledáček stává téměř nepoužitelným. Není přes to nic vidět. Pomocí obrazovky živého náhledu však můžete nastavit ISO až na 12 800 nebo dokonce 25 600.

Náhled bude vypadat dost hlučně a špatně, ale pokud je tam malé množství světla, měl by vám poskytnout dostatek výhledu, abyste mohli zaostřit a zkomponovat záběr. Nezapomeňte poté znovu snížit ISO.

Zobrazení živého histogramu

Histogram je skutečně užitečným nástrojem pro sledování rozložení úrovní světla na vašich snímcích. Jsem velkým fanouškem občasné kontroly histogramů vašich snímků, abych se ujistil, že nezničíte světla nebo nerozdrtíte stíny.

Když snímáte pomocí živého náhledu, můžete si dokonce prohlédnout živý histogram, zatímco řadíte záběr: normálně několikrát klepněte na Informace a zobrazí se. Je to skvělá technika, pokud fotíte někde, kde se hladiny světla neustále dramaticky mění.

Obrazovka živého náhledu je opravdu užitečná pro pomalé, promyšlené formy fotografování, jako jsou krajiny. Přesné ostření, správný náhled a histogram výrazně usnadňují pořizování lepších fotografií. To neznamená, že hledáček není bez využití: je rychlejší, funguje lépe za jasného světla a je mnohem snazší, když fotoaparát držíte v ruce. Jednou z nejzajímavějších věcí na bezzrcadlovkách je to, že jejich elektronické hledáčky kombinují výhody obou.