Jak používat prohlížeč Pale Moon na Linuxu

Pale Moon je fork prohlížeče Mozilla Firefox. Je to open source a existuje jako reakce na další sklouzávání do proprietárních návyků. V důsledku toho není tak moderní jako Firefox, ale mnohem více respektuje vaši svobodu jako uživatele Linuxu. Tato příručka vám ukáže, jak nainstalovat a používat aplikaci na vašem systému Linux.

Instalace prohlížeče Pale Moon na Linux

Pale Moon se nenachází v žádné z běžných linuxových distribucí. Místo toho, pokud chcete, aby Pale Moon fungoval, budete si muset stáhnout generickou verzi Linux Tar, rozbalit ji a spustit spustitelný soubor. Chcete-li zahájit proces instalace, otevřete okno terminálu na ploše Linuxu.

Chcete-li otevřít okno terminálu na ploše Linuxu, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo vyhledejte v nabídce aplikace „Terminál“ a spusťte jej tímto způsobem. Poté s nainstalovaným terminálem postupujte podle níže uvedených pokynů.

  Správa výchozí IP adresy a hesel routeru

Obecný Linux

Nejprve si musíte stáhnout Tar release Pale Moon do vašeho Linux PC. Chcete-li to provést, použijte příkaz wget download níže. Vezme archiv Pale Moon Tar a umístí jej přímo do vaší domovské složky.

wget https://linux.palemoon.org/datastore/release/palemoon-29.4.0.2.linux-x86_64-gtk3.tar.xz

Po stažení archivu Tar do počítače jej rozbalte pomocí příkazu tar xvf.

tar xvf palemoon-29.4.0.2.linux-x86_64-gtk3.tar.xz

Když je vše extrahováno, uvidíte ve svém domovském adresáři složku „palemoon“. Chcete-li se podívat, co je uvnitř této složky, spusťte níže uvedený příkaz ls.

ls ~/palemoon

Poté, co se podíváte na soubory uvnitř, použijte příkaz cd k přesunutí do složky „palemoon“ ve vašem domovském adresáři.

cd ~/palemoon

Odtud můžete otevřít webový prohlížeč Pale Moon na ploše Linuxu pomocí příkazu ./palemoon.

./palemoon

Pokud nechcete spouštět webový prohlížeč Pale Moon z terminálu, můžete jej spustit také spuštěním složky „palemoon“ ve správci souborů Linux a dvojitým kliknutím na soubor „palemoon“.

Arch Linux AUR

Chcete-li zahájit instalaci, musíte nainstalovat pomocníka Trizen AUR. Tento program zautomatizuje instalaci prohlížeče Pale Moon na vašem systému Arch Linux, místo aby si aplikaci stahoval z webu a instaloval ji ručně.

sudo pacman -S git base-devel

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen/

makepkg -sri

Nakonec, po instalaci aplikace Trizen, můžete nainstalovat webový prohlížeč Pale Moon na vašem počítači se systémem Linux pomocí příkazu trizen -S.

trizen -S palemoon-gtk3-bin

Jak používat Pale Moon na Linuxu

Po instalaci prohlížeče Pale Moon jej otevřete. Prohlížeč můžete spustit pomocí pokynů ke spuštění uvedených v části instalace. Jakmile bude aplikace Pale Moon otevřena a připravena k použití, postupujte podle níže uvedených pokynů a naučte se základy prohlížeče.

  Máte zájem o HomePod mini? Zde je to, co potřebujete vědět

Procházení

Procházení v Pale Moon je velmi podobné jako v jiných webových prohlížečích. Chcete-li hledat, musíte do adresního řádku zadat adresu URL. Chcete-li například přejít na stránku YouTube.com, klikněte na panel URL.

Po výběru adresního řádku zadejte „youtube.com“. Poté stisknutím tlačítka Enter na klávesnici načtěte adresu URL. Případně můžete kliknout na zelenou ikonu přehrávání v adresním řádku a načíst adresu URL v Pale Moon.

Vyhledávání na webu

Potřebujete hledat na webu? Zde je návod, jak to udělat v Pale Moon. Nejprve najděte vyhledávací pole vedle řádku adresy URL. Poté klikněte na rozbalovací nabídku a zobrazte možnosti vyhledávače.

Po otevření rozbalovací nabídky vyhledávání klikněte na vyhledávač, pomocí kterého chcete hledat. Když vyberete vyhledávání, klikněte ještě jednou na vyhledávací pole. Poté zadejte vyhledávací dotaz a stiskněte klávesu Enter.

  Co je Harmony OS? Vysvětlení nového operačního systému Huawei

Nechcete používat klávesnici k vyhledávání ve vyhledávacím poli Pale Moon? Zadejte svůj dotaz a kliknutím na tlačítko s ikonou lupy zobrazte výsledky.

Vytváření záložek

Vytváření záložek v Pale Moon je velmi podobné Firefoxu. Chcete-li to provést, začněte tím, že přejdete na svůj oblíbený web přes panel URL nebo vyhledávací pole Pale Moon. Poté, když načtete web, proveďte následující.

Přejděte na panel URL v Pale Moon. Poté najděte ikonu hvězdičky za adresou URL a klikněte na ni. Když vyberete ikonu hvězdičky, Pale Moon přidá vaši záložku do prohlížeče.

Opakujte tento postup, abyste si přidali do záložek tolik stránek, kolik potřebujete.

Doplňky

Pale Moon podporuje rozšíření prohlížeče. Zde je návod, jak je nainstalovat. Nejprve najděte tlačítko nabídky „Nástroje“ a klikněte na něj myší. Při výběru tlačítka „Nástroje“ prohlédněte nabídku a vyberte tlačítko „Doplňky“.

V nabídce „Doplňky“ najděte „Získat doplňky“ a vyberte ji. Poté procházejte dostupné doplňky a nainstalujte si, co chcete.