Jak používat úvodní čáry pro silnější fotografie

Až se budete ve fotografování zdokonalovat, musíte začít uvážlivě volit složení svých snímků. Pravidlo třetin už to prostě neškrtne. Jednou z nejjednodušších a nejvýkonnějších kompozičních technik jsou vodící linie. Podívejme se, jaké to jsou a jak je používat.

Proč složení?

Fotografie je forma umění. Jistě, na snímcích vašeho psa, které jste pořídili iPhonem, není obrovské množství umění, ale stále existuje potenciál, aby obrázek byl víc než jen jednorázové zobrazení něčeho, co se stalo.

Dobré obrázky něco říkají. Není to vždy nějaký velký, hluboký bod nebo kulturní kritika; často je to „svět je docela úžasný“ nebo „lidé dokážou skvělé věci“. Kompozice je pouze jedním z nástrojů, které slouží k doručení sdělení.

Podívejme se na moji fotku.

V tomto záběru jsem chtěl říct několik věcí:

Lidé jsou malí a příroda je velká.
Lidé stále dělají v přírodě docela epické věci.
SPEEEEEEEED!

Není to zrovna fotka oceněná Pulitzerovou cenou, ale myslím, že se mi svou kompozicí podařilo prosadit. Kdykoli fotíte, přemýšlejte o tom, co chcete, aby lidé, kteří se na ni budou dívat, cítili. Uklidnit? Rozzlobený? Vzrušený? Inspirovaný? Šťastný? Ať je to cokoli, kompozice buď vytvoří, nebo poruší zprávu.

  Jak vytvořit brožuru v aplikaci Microsoft Word

Nyní, když jsme se zabývali tím, proč je kompozice důležitá, pojďme se ponořit a podívat se na jeden z hlavních kompozičních nástrojů: přední linie.

Co jsou to úvodní čáry?

Vedoucí linie jsou jakékoli linie v obrazu, které vedou nebo vedou oči diváků. Vzhledem k tomu, že využívají lidskou tendenci sledovat linii našeho pohledu, jakmile se na něj podíváme, jsou mocní pro nasměrování lidí, kam se mají dívat podle vašeho obrazu. Zde jsou přední čáry na fotografii výše.

Napočítám osm řádků, které všechny nasměrují diváka na centrální horu a lyžaře. Když se někdo poprvé podívá na fotografii, podívá se na kteroukoli z těchto linií, bude veden přímo k předmětu: přesně tam, kam chci, aby se díval. Právě zde získáte kontrast mezi člověkem a horou a smyslem pro pohyb a rychlost. Je to část fotografie, která nejvíce ztělesňuje pointu, kterou se snažím vyjádřit.

  Jak hrát Orwell na Linuxu

Vedoucí linie nemusí být rovné. Mohou být zakřivené, přirozené linie, jako je pobřeží nebo strom.

A zde jsou hlavní linie v tomto záběru.

Jak vidíte, většina čar na obrázku vede diváka k předmětu: majáku. Největší věc, která tomuto záběru ubírá, je série čar od slunečních paprsků vlevo od záběru.

Vzhledem k tomu, že se naklánějí od objektu, vedou oko diváka mimo záběr, což není ideální. Kdybych byl malíř, téměř jistě bych tyto čáry namaloval v opačném směru. Bohužel jsem musel pracovat v rámci omezení přírody.

Vedoucí linie mohou být přirozené nebo lidské, skutečné nebo implikované. Pořiďte tuto fotografii.

Nejmocnějšími vodícími liniemi v něm jsou stíny z mola. Samotné molo a horizont jsou další dvě hlavní linie, které přitahují divákovo oko k lidem na molu.

Nebo pořiďte tuto fotku.

A tenhle.

V obou obrázcích jsem použil velmi běžný trik: protože svět je 3D a tisk nebo obrazovka jsou 2D, pokud pořídíte fotografii, objeví se sady rovnoběžných čar, které se v dálce sbíhají. Můžete použít libovolnou sadu rovnoběžných čar, jako jsou ulice, budovy, uličky, železniční tratě nebo cokoli jiného, ​​abyste navedli oko diváka do záběru a k vašemu předmětu. Stačí je umístit zpět doprostřed dvou čar.

  Jak získat gesta touchpadu Macbook na Linuxu

Zde je první záběr s přidanými řádky.

A druhý.

Použití úvodních čar

Použití vodicích čar je velmi jednoduché. Když fotíte, stačí se rozhlédnout kolem sebe a zjistit, zda tam nejsou nějaké již existující čáry, kterými byste mohli nasměrovat pohled diváka. U této fotografie jsem si všiml, že dřevěná stěna má opravdu zajímavé linie, a tak jsem vybral otvor, který by je nechal vidět a odstřelil.

Při fotografování krajiny lze velmi snadno najít úvodní čáry. Horizont samotný je jeden, stejně jako všechny hřebeny, řeky nebo cesty. Proto je na této fotografii maják tak přirozeným objektem.

Jediné, na co si musíte dát pozor u úvodních linií, je to, aby neodváděly diváka od tématu. Tato fotografie má několik neuvěřitelně silných čar, ale ty vedou… nikam.

Kdyby tam byl malý člun nebo orientační bod, byl by to neuvěřitelný záběr. Tak jak to je, je to jen snímek pěkné oblačnosti a jejího odrazu.

Použití existujících čar k vedení pohledu vašeho diváka je jedním ze základů kompozice. Pohrajte si s libovolnými liniemi, které najdete, až budete příště střílet.