Jak povolit G-SYNC na monitorech FreeSync: Vysvětlení kompatibility G-SYNC od NVIDIA

Na CES 2019 NVIDIA oznámila, že konečně podporuje FreeSync. No, tak nějak – to, co společnost ve skutečnosti oznámila, byl program „G-SYNC Compatible“. Ale problém je v tomto: karty a ovladače NVIDIA nyní spolupracují s monitory FreeSync pro adaptivní synchronizaci.

Situace je trochu nepřehledná. Pojďme to napravit, ano?

Adaptivní synchronizace, FreeSync a G-SYNC

Adaptivní synchronizace, často označovaná jako „FreeSync“ společností AMD a jejími partnery, je funkce, která umožňuje monitoru pozastavit obnovování obrazovky, dokud není připraven k načtení celý snímek animace. To se děje několikrát za sekundu, rychleji nebo pomaleji v závislosti na tom, jak rychle váš počítač a grafická karta dokáže vykreslit snímek. Pokud je snímek pomalejší než obnovovací frekvence vašeho monitoru, bude čekat. To umožňuje, aby pohyb ve hře zůstal plynulý bez trhání.

G-SYNC je značková alternativa společnosti NVIDIA k adaptivní synchronizaci/FreeSync. Na rozdíl od FreeSync, který nepotřebuje žádný další hardware, obsahují monitory G-SYNC v sobě malý počítačový modul pro správu synchronizace snímků vykreslených GPU a zobrazených na obrazovce. Tento modul vyrábí a dodává společnost NVIDIA svým hardwarovým partnerům, a proto jsou monitory G-SYNC téměř univerzálně dražší než monitory FreeSync.

  Jak vytvořit vlastní navigační podokno v aplikaci Outlook

Zde je techničtější rozpis G-SYNC a FreeSync.

Ale už několik let si PC hráči s kartami NVIDIA stěžují na nedostatek přístupu k funkcím adaptivní synchronizace/FreeSync na levnějších monitorech. Do Verze ovladače NVIDIA 417.71, vydaný 15. ledna 2019, to již není problém.

G-SYNC versus G-SYNC kompatibilní

Nová podpora NVIDIA pro monitory FreeSync probíhá prostřednictvím programu s názvem „G-SYNC Compatible“. GPU NVIDIA nyní spolupracují s monitory FreeSync s povolenou „G-SYNC Compatible“ v konfiguračním nástroji. Huzzahs a hurhaj všude kolem.

Nyní NVIDIA dává velmi jasně najevo, že si myslí, že dražší varianta G-SYNC s hardwarem NVIDIA pohánějícím GPU i monitor je lepší volbou. Vybralo však také několik monitorů FreeSync, o kterých si myslí, že jsou hodné jeho požehnání G-SYNC (pokud ne oficiální značky). Na CES nám inženýři NVIDIA řekli, že nezávisle otestovali stovky monitorů FreeSync a zjistili to jen dvanáct prošlo jeho přísnými testy pro kvalitu panelu, obnovovací konzistenci, přesnost barev a řadu dalších kritérií. Těchto dvanáct monitorů je:

Acer XFA240
Acer XZ321Q
Acer XV273K
Acer XG270HU
Agon AG241QG4
AOC G2590FX
Asus MG278Q
Asus XG258
Asus XG248
Asus VG278Q
BenQ XL2740

Navzdory nedostatku specializovaného hardwaru G-SYNC v monitorech značky G-SYNC budou mít tyto monitory automaticky povoleno G-SYNC v ovladači NIVIDA, pokud je připojíte s adaptivní synchronizací povolenou samotným monitorem. Je to FreeSync! Jen se to nazývá G-SYNC, protože máte kartu NVIDIA.

  Jak automaticky přejmenovat mediální soubory v Linuxu pomocí FileBot

Tento seznam se bude rozrůstat, protože NVIDIA neustále testuje širší řadu herních monitorů. Ve skutečnosti alespoň jeden monitor FreeSync, který ještě není na trhu, nový Razer Raptor, bude certifikován pro G-SYNC ještě před uvedením na trh.

Co když máte jeden ze stovek monitorů FreeSync, které nejsou ve výše uvedeném seznamu? neboj. I když váš monitor nemusí vyhovovat přísným interním testovacím standardům NVIDIA, stále jej můžete vyzkoušet pomocí programu G-SYNC Compatible. Můžete zaznamenat znatelné zlepšení plynulosti vašich her s funkcí adaptivní synchronizace, která eliminuje trhání při nižších snímkových frekvencích. Podívejte se na další část a zjistěte, jak na to.

Jak povolit režim „G-SYNC Compatible“ na jakémkoli monitoru FreeSync

Zde je to, co budete potřebovat k povolení režimu G-SYNC Compatible, pokud váš monitor není certifikován společností NVIDIA:

Monitor s funkcí FreeSync (adaptivní synchronizace).
Grafická karta NVIDIA GTX nebo RTX (notebooky s interními diskrétními kartami jsou také v pořádku)
Propojuje je kabel DisplayPort (Mini-DisplayPort je v pořádku)
Ovladače GPU NVIDIA, 417.71 nebo novější

Jakmile se ujistíte, že váš monitor je kompatibilní s FreeSync a používáte kabel DisplayPort, zkontrolujte nabídku na obrazovce vašeho monitoru. To je ten, který aktivujete pomocí fyzických tlačítek na monitoru. Přejděte do nabídky a ujistěte se, že je povolena funkce Adaptive Sync nebo FreeSync.

  5 Smarthome zařízení, která byste si neměli kupovat

Nyní ve Windows otevřete Ovládací panel NVIDIA kliknutím pravým tlačítkem na plochu a výběrem „Ovládací panely NVIDIA“.

Zástupce k Ovládacímu panelu NVIDIA můžete také najít v nabídce Start nebo jako ikonu v Ovládacích panelech Windows.

V ovládacím panelu NVIDIA byste měli vidět „Nastavit G-SYNC“ v nabídce „Zobrazení“ na levé straně. Pokud možnost „Set up G-SYNC“ nevidíte a jste si jisti, že je to na vašem monitoru povoleno, možná budete muset nainstalovat ovladače pro váš monitor ručně.

Na obrazovce Set Up G-SYNC se ujistěte, že je vybrán váš hlavní monitor, pokud máte více než jeden. Klikněte na zaškrtnutí vedle „Povolit G-SYNC, G-SYNC Compatible“. Vyberte, zda chcete povolit pouze režim celé obrazovky nebo režim zobrazení v okně i režimu celé obrazovky, v závislosti na způsobu zobrazení her.

Kliknutím na „Použít“ aktivujete G-SYNC/FreeSync. Můžete jít! Užijte si plynulejší hraní ve svých oblíbených hrách. Všimněte si, že některé hry mohou fungovat lépe nebo hůře, v závislosti na tom, zda je spouštíte v režimu celé obrazovky nebo v režimu okna („celá obrazovka“ se pro tento účel počítá jako zobrazení v okně). Pokud máte problémy, můžete se vrátit a změnit toto nastavení v Ovládacím panelu NVIDIA.