Jak si díky technologiím usnadnit zdravé a udržitelné stravování

Většině lidí bylo v určitém okamžiku řečeno, aby jedli zdravou a „udržitelnou“ stravu – takovou, která upřednostňuje vaše zdraví a planetu. Vzhledem k tomu, že produkce potravin je zodpovědná za přibližně třetinu všech emisí skleníkových plynů na celém světě (které řídí změnu klimatu), může se to zdát jako spravedlivý požadavek. Přesto může být rada, kterou dostanete, abyste jedli udržitelnou a zdravou stravu, pro mnoho lidí nedosažitelná, především kvůli ceně potravin, dostupnosti potravin nebo osobním dietním požadavkům.

Abychom vám pomohli jíst dostupnější zdravou udržitelnou stravu, spojili jsme pokyny k udržitelnému stravování s aplikacemi a online zdroji, abychom dosáhli rovnováhy, kde je to možné.

1. Jezte „bohatě na rostliny“ s přístupnými vegetariánskými aplikacemi

The Food Standards Agency shrnuje zdravou a udržitelnou stravu jako vzorec konzumního chování, který upřednostňuje zdraví člověka i planety. Mezi zdravými a udržitelnými pokyny propagovanými Agenturou pro potravinové standardy a dalšími předními organizacemi (včetně WWF a Britské dietetické asociace) je na prvním místě posun vaší stravy tak, aby zahrnovala více rostlinných potravin.

Podle Zpráva Komise EAT-Lancet (2019), strava, která je bohatá na rostlinné potraviny a méně živočišných zdrojů, může pomoci zlepšit zdraví a životní prostředí. To může znít skličující pro každého, kdo nezná recepty na rostlinné bázi, ale existují vegetariánské aplikace, díky kterým je zdravé stravování jednoduché a dostupné.

Podívejte se na tyto aplikace a zdroje, které vám pomohou zavést do vaší stravy více rostlinných jídel:

  • Veganské aminokyseliny. Vegan Amino je k dispozici online a jako aplikace, je to sociální mikrosíť, kde se spojíte s ostatními a najdete recepty na rostlinné bázi. Podívejte se na Vegan Amino Starter Kit, kde se dozvíte o funkcích platformy, nebo si projděte uživatelsky vytvořené receptury založené na rostlinách.
  • Minimalistický Baker. Nabízí přístupné recepty na rostlinné bázi, které vyžadují 10 ingrediencí nebo méně, jednu misku nebo 30 minut nebo méně na přípravu. U Minimalist Baker najdete také zdravé bezlepkové recepty a další dietní požadavky.
  • Šťastná kráva. Pokud vás vaření nebaví – nebo se obáváte, že byste při stolování neměli vyzkoušet rostlinná jídla – stáhněte si aplikaci HappyCow. Můžete prohledávat její celosvětovou databázi a najít vegetariánské a veganské restaurace, které vám pomohou připravit rostlinná jídla, když budete jíst venku.
  Sestavte si svůj vlastní NAS server pomocí Raspberry Pi 4

Nemusíte dělat drastické změny ve svém jídelníčku, abyste pomohli svému zdraví a planetě. Namísto úplného vyřazení mléčných výrobků a masa se jednoduše snažte jíst více ovoce a zeleniny (zmrazené, konzervované a sušené) a méně živočišných zdrojů potravy.

Většina dietních pokynů, jako jsou např NHSdoporučují jíst alespoň dvě porce ryb týdně – včetně minimálně jedné porce tučných ryb. Podle NHS jsou mastné ryby (sleď, losos, sardinky, pstruh a makrela) nejbohatším zdrojem omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem, které mohou pomoci předcházet srdečním onemocněním. Pro snížení nadměrného rybolovu je však zásadní pochopit, jak toto dietní doporučení splnit.

Pro začátek si můžete přečíst rady od Nadace Save Our Seas o tom, jak trvale jíst mořské plody. Dozvíte se, co je udržitelný rybolov a jak zjistit, zda byly vaše ryby nebo mořské plody získány zodpovědně.

Chcete-li zjistit, zda je druh vašich ryb udržitelný, můžete použít Nástroj pro sledování mořských plodů, který upozorňuje na druhy, které jsou nejlepší volbou. Nakonec, když nakupujete ryby, dávejte si pozor na loga, jako je modrá Marine Stewardship Council (MSC) značka, která označuje nezávisle certifikovaný udržitelný rybolov, který dodržuje osvědčené postupy řízení, aby pomohl zachovat populace ryb a živobytí.

3. Méně plýtvejte jídlem s aplikacemi pro sdílení jídla

Nikdo nemá rád odpad. Pokud jde o planetu, přibližně 8–10 % globálních emisí skleníkových plynů souvisí s plýtváním potravinami Energy Saving Trust. Naštěstí existují způsoby, jak můžete zlepšit uhlíkovou stopu vaší stravy a zároveň zajistit, aby vaše jídlo nepřišlo nazmar. Podívejte se na tyto aplikace, které vám pomohou méně plýtvat jídlem:

  • Příliš dobré na to jít. Pokud chcete ušetřit peníze a omezit plýtvání jídlem, stáhněte si aplikaci Too Good To Go. Přebytečné potraviny si můžete koupit v obchodech s potravinami, kavárnách a restauracích za zlomek jejich plné ceny.
  • EmptyMyFridge. Připravte si zdravá jídla tak, že spotřebujete rychle se kazící potraviny, které už máte doma, s EmptyMyFridge. Jednoduše do aplikace zadejte potraviny, které již máte, a obdržíte seznam doporučených receptů vygenerovaný umělou inteligencí.
  • MyFridgeFood. Podobně jako u EmptyMyFridge použijte tento vyhledávač založený na receptech k nalezení receptů na základě toho, co už máte v lednici – bez nutnosti nakupování!
  • Olio. Komunitně řízená aplikace Olio vám umožňuje darovat jídlo, které nemůžete spotřebovat před datem expirace, můžete také procházet jídlo ostatních místních uživatelů, které si můžete vyzvednout.
  Co je reverzní tunelování SSH? (a jak jej používat)

Používání aplikací pro sdílení a ukládání jídla může přispět k udržitelnějšímu stravování.

4. Jezte více rozmanitosti pomocí aplikace Food Tracker

Podle potravinářská a zemědělská organizace75 % světové zásoby potravin pochází z pouhých 12 rostlin a 5 živočišných druhů. Toto šokující omezení posiluje potřebu lidí zahrnout do svého jídelníčku více rozmanitosti.

Pestrá strava vám může pomoci získat všechny základní živiny a snížit riziko vzniku nedostatků. Podporuje také zdraví planety snižováním intenzity zdrojů, snižováním emisí skleníkových plynů a podporou udržitelného zemědělství.

Pokud nevíte, jak do svého jídelníčku zavést pestrost, zkuste použít aplikaci pro sledování jídla. Aplikace jako MyFitnessPal a Lifesum vám mohou pomoci sledovat příjem mikro a makroživin během týdne, abyste měli jistotu, že budete jíst pestrou stravu. Alternativně vám Cronometer může pomoci naučit se zdravě jíst, upozornit na opakující se výběr potravin a povzbudit vás k pestřejší stravě.

Začněte sledováním příjmu potravy po dobu jednoho dne, aniž byste měnili svůj pravidelný jídelníček. Další den se přesvědčte, zda si můžete vybrat jiné jídlo z prvního dne. Třetí den sledování si zkuste vybrat různé potraviny z prvního a druhého dne a tak dále po dobu sedmi dnů. Zaměřit se na různé výběry potravin během týdne je dosažitelný způsob, jak zavést rozmanitost do vaší stravy.

  Jak odstranit hypertextové odkazy z Dokumentů Google

Ke stažení: Cronometr pro Android | iOS (Bezplatné, dostupné nákupy v aplikaci)

5. Podívejte se na Online Future 50 Foods Report

Chcete-li dále pomoci zavést rozmanitost do vaší stravy, podívejte se na Budoucí 50 potravin hlásit online. Zpráva, kterou vytvořil WWF a potravinářský gigant Knorr, si klade za cíl pomoci řešit dopad našich potravinových systémů na planetu. Uvádí různé rostlinné potraviny z celého světa, které mohou zvýšit nutriční hodnotu vašich jídel a zároveň snížit dopad potravinového řetězce na životní prostředí.

Jak připravit jídlo na tomto seznamu se můžete naučit čtením Knorrova sbírka knih receptů ke stažení které zprávu doprovázejí.

6. Vypěstujte si vlastní jídlo pomocí zahradnických aplikací

Pokud máte prostor, pěstování vlastního jídla vám může pomoci ušetřit peníze a jíst udržitelnější zdravou stravu. Svou uhlíkovou stopu potravin zakoupených v obchodě můžete snížit také tím, že budete jíst ze své domácí zahrady.

Pro začínající zahradníky vyzkoušejte aplikaci Veggie Garden Planner. Může vám pomoci naplánovat vaši zahradu, včetně toho, kde pěstovat jednotlivé rostliny v závislosti na vlivu, který může mít na jiné rostliny. Používání je zdarma, ale můžete si zaplatit upgrade, abyste získali přístup ke všem odrůdám rostlin.

Ke stažení: Veggie Garden Planner for Android | iOS (Bezplatné, dostupné nákupy v aplikaci)

7. Jezte sezónně s online zdroji

Jíst sezónně znamená jíst pouze ovoce a zeleninu, které jsou v sezóně ve vaší oblasti (nebo na vaší domácí zahradě!). Sezónní stravování je levnější, má menší dopad na planetu a může vám pomoci jíst pestřejší stravu.

Abychom vám pomohli zjistit, jaké jídlo je ve vaší oblasti v sezóně, Průvodce sezónním jídlem je neocenitelným online zdrojem. Můžete si vybrat stát, ve kterém žijete, zadat měsíc a vybrat konkrétní nebo všechny produkty, abyste viděli, co je k dispozici. Můžete si také stáhnout průvodce sezónním jídlem a používat jej na cestách.

Stáhněte si: Průvodce sezónními potravinami pro Android | iOS (Volný, uvolnit)

Začněte malými krůčky směrem k udržitelné zdravé stravě

Zdroje v tomto článku vám mohou pomoci ve snaze o zdravější a udržitelnější stravu. Jako u každé změny je klíčem k úspěchu dělat malé kroky; nesnažte se řešit každou oblast svého jídelníčku najednou. Dělejte, co můžete, se zdroji, ke kterým máte přístup, a víte, že i malá změna může ovlivnit vaše zdraví i planetu.