Jak telefonní společnosti konečně ověřují identifikační čísla volajících

Robocalls jsou metla, takže mnoho lidí nechce nebo se bojí zvednout telefon, pokud volajícího neznají. Pokud čekáte na pracovní pohovor nebo zpětné zavolání podpory, je to neuvěřitelně stresující – ale nyní vám pomáhají telefonní dopravci.

Nové standardy odhalí spoofing

Pokud máte službu T-Mobile a Galaxy S9, brzy se při příchozích hovorech začne zobrazovat „Ověřeno volajícím“, pokud T-Mobile dokáže ověřit, že ID volajícího odpovídá skutečnému telefonnímu číslu. The Volající ověřeno zpráva znamená, že hovor pocházel od T-Mobile a může potvrdit, že při uskutečnění hovoru nedošlo k žádnému podvržení nebo odposlechu.

Ověřování hovorů se opírá o nový standard nazvaný STIR (Secure Telephone Identity Revisited) a SHAKEN (zpracování informací založených na podpisu pomocí toKEN). Nezaměňovat s návod na přípravu martini, PROMÍCHAT/PROTŘESOVAT umožní telefonním operátorům určit, zda je číslo, se kterým se hovor identifikuje, skutečné. Současná technologie identifikace volajícího nemá žádnou metodu, jak určit, zda jsou poskytnuté informace přesné, a STIR/SHAKEN tento problém vyřeší.

  Jak povolit fotoaparát na Omegle

A protože ostatní dopravci implementují STIR/SHAKEN, budou spolupracovat tak, aby ověření telefonních hovorů probíhalo, i když pocházejí od jiného operátora.

Navíc T-Mobile, Verizon a další již nabízejí blokovací služby, které se spoléhají na crowdsourcované černé listiny. Blokování Robocallera bylo zdarma AT&T od roku 2016, zdarma u T-Mobile od začátku roku 2017 a nyní Verizon oznámil od příštího března již nebudou účtovat poplatky za filtrování hovorů.

Možná již máte nějaké blokování spamu

Software na blokování spamu založený na Crowdsource je již všudypřítomný a je pravděpodobné, že si jej můžete buď předplatit u svého operátora, nebo si do telefonu stáhnout aplikaci, která dosáhne stejného cíle. Úplná implementace nového standardu STIR/SHAKEN však bude trvat déle.

Pokud máte T-Mobile a Galaxy S9, máte první fáze technologie právě teď a „více zařízení“ obdrží STIR/SHAKEN v roce 2019. Mezitím Verizon a AT&T slíbili implementovat, ale nespecifikovali přesný časový plán po roce 2019. Sprint žádné takové sliby neučinil a místo toho zpochybnil náklady a efektivitu.

Apple, Google a další výrobci telefonů nekomentovali žádné plány na pomoc s implementací standardu. Microsoft podporuje SHAKEN/STIR a pomohl v jeho vývoji. I když už nepracují na Windows Phone, mají zájem o Skype.

  Jak nainstalovat Endless OS

STIR/SHAKEN je podobný HTTPS

Když je na místě STIR/SHAKEN, první věc, kterou uděláte, je připojení certifikátu, který ověřuje číslo přiřazené signálu. Poté, jak prochází, je tento certifikát kontrolován proti zašifrovanému úložišti z hlediska platnosti. Pokud se vše shoduje, služba označí hovor jako ověřený. Pokud tomu tak není, pak dopravce ví, že číslo je potenciálním spoofingem.

Co dál udělají telefonní operátoři, je jejich rozhodnutí. Mohou označit hovor jako ověřený, když je to vhodné, nebo ukázat možnou podvodnou zprávu nebo hovor zablokovat.

Pokud vám to zní povědomě, je to proto, že proces je velmi podobný tomu, jak fungují zabezpečené certifikáty ve webových prohlížečích. To také ukazuje významnou nevýhodu. Stejně jako bezpečnostní certifikát neznamená, že web je bezpečný, ani ověřená zpráva volajícího nedokazuje, že telefonát není robocaller.

Pokud robocaller zavolá z legitimního čísla, které si zakoupil bez jakéhokoli spoofingu, hovor se zobrazí jako ověřený. Doufejme, že crowdsourcingové seznamy a blokování se v tuto chvíli konečně stanou užitečnými, protože robocaller nebude jen měnit své číslo při každém hovoru.

  Nejlepší rozšíření pro Chrome pro vylepšování Gmailu

Jak blokovat spamová volání, právě teď

Pokud nepoužíváte Galaxy S9 na T-Mobile a nechcete čekat, až Verizon nabídne své služby zdarma, existují možnosti, které můžete využít ještě dnes. Můžete si předplatit službu filtrování hovorů společnosti Verizon, dokud ji společnost Verizon neuvolní.

Můžete se připojit k seznamu Nevolat, kolik to stojí – což se v dnešní době zdá být málo – a blokovat čísla jednotlivě. Na iPhonech si můžete stáhnout aplikaci jako Hiya, která shromažďuje černé listiny k identifikaci podvodníků, které pak můžete buď označit, nebo zablokovat. V Androidu máte vestavěné možnosti a můžete také použít podobnou aplikaci jako Mr.Number nebo Truecaller.

Tyto crowdsource blacklist aplikace mohou bohužel blokovat legitimní hovory, takže na to pamatujte, pokud často přijímáte hovory z neznámých čísel.

Toto je pouze míra míru

Bohužel, skutečná svoboda od spamových hovorů je zcela závislá na dopravcích, kteří problém vyřeší. Doposud byli více než ochotni prosadit tyto výzvy a svalit vinu na ostatní a stávající zákony.

FCC je na to upozornila a tím došlo ke změně. Ale dokud náklady na podvodné hovory nebudou vyšší než zisky z nich odvozené, volající se spamem to budou zkoušet a doufat, že odpovíte. Dokud nepřijdou lepší řešení, nejlepší, co můžete udělat, je ignorovat hovory.