Jak učinit zařízení Android přátelská pro seniory

Volají vaši prarodiče vždy o pomoc pomocí svého nového telefonu Android? Pomocí několika jednoduchých vylepšení můžete tento komplikovaný smartphone přeměnit na zařízení vhodné pro seniory, což všem ušetří čas a frustraci. Zde jsou různé způsoby, jak toho dosáhnout.

1. Používejte spouštěče Android vhodné pro seniory

Jedním rychlým trikem pro přeměnu jakéhokoli smartphonu Android na zařízení vhodné pro seniory je instalace spouštěčů pro seniory. Ano, existují a je jich celá řada. Elder Launcher: UI pro seniory je dobrým příkladem a je to jeden z nejlepších spouštěčů Android pro seniory.

Elder Launcher vám umožňuje přidat na domovskou obrazovku tolik aplikací, kolik chcete. Na plochu však doporučujeme přidávat pouze základní aplikace. Ikony na Elder Launcher jsou velké a velikost textu je velká. Na domovské obrazovce také přiděluje vyhrazenou sekci pro přidávání důležitých kontaktů.

Snadno použitelné rozhraní ve spojení s jednoduchou možností úprav umožňuje seniorům snadno ovládat své smartphony Android. Klepnutím na možnost Upravit na domovské obrazovce snadno přidáte, odeberete nebo změníte pořadí aplikací a kontaktů.

Stažení:Elder Launcher: UI pro seniory (Volný, uvolnit)

2. Zvětšete tlačítka klávesnice

Používání spouštěčů Android vhodných pro seniory je jen jedním kouskem skládačky. Další věc, kterou byste měli udělat, je zvětšit tlačítka klávesnice pro snadné použití.

  Wordbase je slovní hra, která kombinuje scrabble a knihtisk [Android]

Většina smartphonů Android se dodává s předinstalovaným Gboardem, takže to v tomto příkladu použijeme. Ale můžete nainstalovat Gboard z Obchodu Play pokud jej váš telefon nemá.

Pro zvětšení klávesnice stačí změnit výšku. Nejprve otevřete libovolnou aplikaci, která umožňuje vkládat text. Můžete například použít výchozí aplikaci pro zasílání zpráv. Klepnutím na pole pro zadávání textu vyvolejte klávesnici.

Klepněte na ikonu nabídky (čtyři čtverečky) v levém horním rohu klávesnice a ze zobrazených možností vyberte Změnit velikost. Poté roztáhněte okraje obdélníku nahoru a dolů, jak chcete.

Pokud se chcete vrátit k normální velikosti, klepněte na tlačítko Zpět vlevo. V opačném případě klepněte na zaškrtnutí vpravo a uložte novou výšku klávesnice.

Pokud použijete Klávesnice SwiftKey od společnosti Microsoft místo toho, jedna z nejlepších aplikací pro klávesnici pro Android, můžete upravit velikost během nastavování nebo otevřením aplikace a přechodem na Rozložení a klávesy > Změnit velikost.

Stažení:Gboard (Volný, uvolnit)

3. Zvětšete velikost textu v operačním systému

Dalším způsobem, jak zajistit starší telefon, je zvětšení velikosti písma v operačním systému. Android nabízí snadný způsob, jak změnit velikost písma prostřednictvím aplikace Nastavení.

V závislosti na zařízení, které vlastníte, se kroky, které musíte provést, mohou mírně lišit. Udělal jsem to na Moto E13 se systémem Android 13 (edice Go), ale v podstatě musíte udělat toto:

 • Otevřete aplikaci Nastavení a přejděte na Zobrazení.
 • Přejděte dolů a klepněte na položku Velikost zobrazení a text. Může to být systémové písmo, velikost a styl písma nebo něco podobného na vašem zařízení.
 • Přetáhněte posuvník pod Velikost písma doprava podle vašich představ.
 •   Jak provést Zoom Video Test na Windows a Android

  Nová nastavení se automaticky uloží. Uvidíte, že veškerý text na vašem zařízení je okamžitě větší.

  4. Odinstalujte nebo zakažte nežádoucí aplikace

  Většina telefonů Android je dodávána s předinstalovanými aplikacemi. Některé z nich jsou obvykle zbytečné, což může být problém pro starší osoby. Protože vytvářejí spoustu nepořádku, je důležité je zakázat nebo úplně odinstalovat, pokud je to možné.

  Odinstalování nechtěných aplikací ze zařízení Android je stejně snadné, jako když přejdete do Nastavení > Aplikace a klepnete na Odinstalovat. Vaše zařízení však může mít mírně odlišný způsob přístupu k tomuto nastavení nebo mohou být spojeny určité komplikace.

  Ujistěte se, že nezakážete nebo neodinstalujete základní aplikace, které může vaše zařízení vyžadovat ke správnému fungování.

  5. Vypněte navigaci gesty

  Navigace gesty je skvělý způsob navigace ve smartphonu Android, ale pro starší lidi to může být neintuitivní. Aby bylo zařízení pro seniory přívětivější, přejděte na klasický 3tlačítkový navigační systém, který obsahuje trojúhelníkové tlačítko zpět, čtvercový přehled a zaoblené tlačítko Domů.

  3tlačítkový navigační systém může být o něco jednodušší než navigace gesty. Na zařízeních se systémem Android 10 nebo novějším můžete mezi těmito dvěma přepínat podle následujících kroků:

 • Otevřete v zařízení aplikaci Nastavení a přejděte na Usnadnění > Ovládací prvky systému > Systémová navigace. Na některých zařízeních možná budete muset přejít na Displej > Navigační lišta > Typ navigace.
 • Odtud vyberte klasický styl navigace se 3 tlačítky.
 •   12 bezplatných aplikací pro identifikaci rostlin pro Android k dekódování zeleného světa

  Díky této změně mohou vaši senioři snadněji procházet svými zařízeními Android.

  6. Aktivujte snadný režim na zařízeních Samsung

  Pokud máte telefon Samsung, můžete zapnout režim Snadný, abyste zjednodušili rozhraní a usnadnili používání pro seniory.

  Přejděte do Nastavení > Displej > Snadný režim a přepnutím funkce aktivujte snadný režim. Pokud vám snadný režim Samsuns nepřipadá dostatečně jednoduchý, byly by lepší spouštěče Android optimalizované pro seniory, o kterých jsme hovořili dříve, jako Elder Launcher a BIG Launcher.

  7. Nastavte zkratky volání

  Vaši prarodiče nemusí hledat své kontakty, kdykoli si chtějí zavolat. Nastavte si zkratky hovorů, aby vaši starší mohli snadno telefonovat, aniž by museli příliš procházet telefony.

  Pokud máte telefon Samsung, použijte vestavěnou funkci rychlého vytáčení. Otevřete aplikaci Telefon a přejděte na kartu Klávesnice. Dlouze stiskněte libovolné nepřiřazené číslo a vyberte kontakt. Nyní mohou vaši starší příbuzní volat dlouhým stisknutím přiděleného čísla na klávesnici.

  Případně můžete vytvořit rychlé a snadné zástupce volání na jiných zařízeních Android pomocí widgetu Přímé vytáčení. Následuj tyto kroky:

 • Stiskněte a podržte prázdnou oblast na domovské obrazovce.
 • Klepněte na Widgety.
 • Vyhledejte widget Přímé vytáčení v části Kontakty a přetáhněte jej na požadované místo.
 • Vyberte kontakt.
 • Nyní máte na domovské obrazovce zkratku pro rychlé volání na konkrétní číslo jedním klepnutím. To je ideální pro důležité kontakty, jako jsou členové rodiny nebo často volané služby.

  Vytvoření zařízení Android pro seniory nemusí být složité. Pomocí těchto jednoduchých vylepšení můžete přeměnit jakýkoli telefon Android na snadno použitelné zařízení. Vaši prarodiče si tak mohou užívat své chytré telefony, i ty nejnovější, bez obvyklých frustrací.