Jak upgradovat distribuci Debianu [Guide]

Používáte Debian a chcete jej upgradovat na další verze, jako je Testing, Unstable nebo dokonce Experimental, ale nevíte jak? Můžeme pomoct! Sledujte, jak vám ukážeme, jak upgradovat distribuce Debianu!

Jak upgradovat distribuce Debianu – upgradujte na Testing

Jednou z nejlepších věcí na Debianu je, že uživatelé si mohou vybrat, jaký typ vydání Debianu se jim líbí. Chcete novější balíčky? Upgradujte Debian Stable na Debian Testing.

Pokud byste chtěli upgradovat své vydání Debian Stable na Debian Testing, začněte otevřením okna terminálu. Chcete-li otevřít okno terminálu na ploše Debianu, stiskněte Ctrl + Alt + T nebo vyhledejte v nabídce aplikace „Terminál“.

Jakmile se otevře okno terminálu, použijte níže uvedený příkaz sed pro změnu zdrojů softwaru ze „Stable“ nebo „Buster“ (Debian 10, aktuální kódové označení stabilní verze v době psaní tohoto článku) na kódové jméno „Testing“.

sudo sed -i 's/stable/testing/g' /etc/apt/sources.list

Pokud máte ve svém /etc/apt/sources.list místo „stable“ „buster“, proveďte místo toho níže uvedený příkaz.

sudo sed -i 's/buster/testing/g' /etc/apt/sources.list

Po dokončení změny zdrojů softwaru v souboru /etc/apt/sources.list budete muset soubor otevřít pro účely úprav. Pomocí příkazu nano níže otevřete soubor.

  Kolik potřebuji každý měsíc?

sudo nano -w /etc/apt/sources.list 

Uvnitř Nano vyhledejte deb http://deb.debian.org/debian/ testing-updates a smažte celý tento řádek kódu. V Debianu neexistuje žádné „testovací“ úložiště pro aktualizace zabezpečení, ale příkaz sed vytvoří tento řádek, když nahradí „stable“ nebo „buster“ výrazem „testování“. Nezapomeňte také smazat deb-src http://deb.debian.org/debian/ testing-updates

Po vypnutí úložiště aktualizací zabezpečení uložte stisknutím Ctrl + O a ukončete pomocí Ctrl + X. Až budete mimo Nano, zadejte postupně níže uvedené příkazy a upgradujte na Debian Testing.

sudo apt update 

sudo apt upgrade -y

sudo apt dist-upgrade -y

sudo reboot

Jak upgradovat distribuce Debianu – upgradujte na Unstable

Pokud vám Debian Testing nestačí, můžete svůj systém Debian vždy upgradovat na Debian Unstable. Nestabilní je místo, kde dochází k aktivnímu vývoji Debianu. Balíčky jsou často aktualizovány a věci jsou na hraně.

Debian Unstable je vynikající distribuce, pokud máte rádi Debian, ale i balíčky Debian Testing vám připadají trochu zastaralé. Upgrade na tuto verzi vám umožní mít v Debianu vždy nejnovější věci. Nicméně pozor, není to pro začátečníky!

  Jak udělat dobrou živou tapetu pro váš iPhone

Chcete-li přejít z Debian Testing na Debian Unstable, otevřete okno terminálu na ploše Debianu. Chcete-li otevřít okno terminálu, stiskněte Ctrl + Alt + T nebo vyhledejte v nabídce aplikace „Terminál“.

Jakmile se otevře okno terminálu, použijte příkaz sed ke změně seznamu zdrojů softwaru z „testování“ na „nestabilní“.

sudo sed -i 's/testing/unstable/g' /etc/apt/sources.list

Případně, pokud přecházíte přímo z Debian Stable do Debian Unstable, budete muset udělat následující. Nejprve změňte zdroje softwaru pomocí sed.

sudo sed -i 's/stable/unstable/g' /etc/apt/sources.list

Pokud ve svém /etc/apt/sources.list používáte „buster“ místo „stable“, proveďte:

sudo sed -i 's/buster/unstable/g' /etc/apt/sources.list

Dále, pokud plánujete přejít přímo ze „Stable“ do „Unstable“, otevřete /etc/apt/sources.list v Nano pomocí příkazu níže a odstraňte oba deb http://deb.debian.org/debian/ unstable -updates a deb-src http://deb.debian.org/debian/ unstable-updates. Uložte Nano pomocí Ctrl + O a po dokončení úprav zavřete Nano pomocí Ctrl + X.

Jakmile se všechny softwarové kanály změní na „Ustable“, upgradujte svůj systém na Debian Unstable pomocí níže uvedených příkazů.

sudo apt update 

sudo apt upgrade -y

sudo apt dist-upgrade -y

sudo reboot

Jak upgradovat distribuci Debianu – Debian Experimental

Na rozdíl od Debian Testing a Debian Unstable není Debian Experimental kompletní distribucí. Systém Debian Testing nebo Debian Unstable nemůžete jen tak převést na zcela experimentální verzi. Můžete však nainstalovat balíčky z experimentálního úložiště.

  Jak se zaregistrovat do Apple One na iPhone a iPad

Chcete-li získat přístup k experimentálnímu úložišti Debianu, začněte otevřením okna terminálu na ploše Debian Linux. Jakmile se otevře okno terminálu, otevřete svůj seznam zdrojů Debianu v textovém editoru Nano.

VAROVÁNÍ: Balíčky Debian Experimental jsou ve stavu pre-alpha. Jsou neuvěřitelně nestabilní. Debian Experimental používejte pouze tehdy, pokud jste obeznámeni s Debianem a víte, jak jej opravit!

sudo nano -w /etc/apt/sources.list 

Do textového editoru Nano přidejte následující řádek kódu. Tento řádek kódu vám umožní přístup k úložišti softwaru Debian Experimental.

deb http://deb.debian.org/debian experimentální hlavní

Po přidání řádku kódu do seznamu zdrojů v Debianu stiskněte kombinaci kláves Ctrl + O pro uložení úprav. Poté pomocí tlačítka Ctrl + X ukončete editor Nano.

Jakmile zavřete textový editor Nano, zadejte do terminálu sudo apt update. Tento příkaz obnoví zdroje softwaru Debianu a přidá nové „experimentální“ balíčky do databáze balíčků.

sudo apt update

Až bude vše aktuální, budete moci nainstalovat balíčky Debian Experimental pomocí následujícího příkazu.

sudo apt -t experimental install packagename