Jak zabránit tomu, aby váš Mac zobrazoval plochu, když kliknete na tapetu

Klíčové věci

 • macOS Sonoma po kliknutí na tapetu zmizí všechna otevřená okna, ale pokud je to nepříjemné, můžete to zakázat.
 • Chcete-li tuto funkci zakázat, přejděte do Nastavení systému, vyberte možnost Plocha a dok a změňte nastavení Klepnutím na tapetu zobrazíte plochu.
 • Apple vám umožňuje přizpůsobit si pracovní prostředí, takže tuto funkci můžete povolit nebo zakázat na základě vašich preferencí a pracovního postupu.
  9 nejlepších alternativ SharePoint pro správu obsahu a práce

Pokud máte v macOS otevřeno více oken, můžete kliknutím na tapetu odhalit plochu. I když je to užitečné při multitaskingu, může vás to obtěžovat, zejména pokud jste omylem klikli na tapetu.

Pokud tedy nechcete, aby všechna otevřená okna a aplikace zmizela a odhalila plochu, když kliknete na tapetu, čtěte dále a zjistěte, co musíte udělat.

Proč váš Mac zobrazuje plochu, když kliknete na tapetu?

Tuto funkci nemají všechny verze macOS. Apple jej zahrnul do aktualizace macOS Sonoma a ve výchozím nastavení je povolen. Pokud jste tedy aktualizovali na macOS Sonoma, aniž byste věděli o této metodě přístupu k položkám a widgetům na ploše, okamžitě byste se divili, kam zmizela všechna otevřená okna aplikací.

  Jak přidat zvuk do Prezentací Google (úplný průvodce)

Naštěstí se všechna okna aplikací, která zmizela, vrátí do svých původních pozic, když znovu kliknete na plochu. A pokud nejste příznivci této změny, Apple vám dává možnost tuto funkci zakázat.

Jak deaktivovat Tapetu kliknutím pro odhalení plochy na macOS

Kliknutím na tapetu odkryjete plochu je jednou z možností přizpůsobení v macOS. Pokud si však myslíte, že to narušuje váš pracovní postup, deaktivujte jej podle následujících jednoduchých kroků:

 • Klikněte na logo Apple na liště nabídek.
 • Z rozevírací nabídky vyberte Nastavení systému.
 • Na levém postranním panelu vyberte Desktop & Dock
 • Přejděte dolů, dokud nenajdete sekci Desktop & Stage Manager.
 • Pomocí rozevíracího seznamu nastavte možnost Kliknutím na tapetu zobrazíte plochu pouze ve Stage Manageru.
 •   Kolik lidí může najednou používat Netflix?

  Nyní, když kliknete na tapetu, macOS již nezmizí všechna otevřená okna z plochy.

  Získejte přístup na plochu svého Macu způsobem, který preferujete

  Naštěstí Apple nenutí každého, aby se přizpůsobil této změně, a dává vám možnost tuto funkci deaktivovat, pokud brání vašemu pracovnímu postupu. Pokud však změníte názor, můžete jej kdykoli znovu povolit v Nastavení systému podle stejných kroků výše.