Jak začít s filmovou fotografií

Filmová fotografie se vrací –Společnost Kodak právě znovu spustila Ektachrome, film, který přerušili před pěti lety – a to z dobrého důvodu: když je vše digitální, analogové vysílání je zábava. Může z vás také udělat mnohem lepšího fotografa tím, že vás donutí zpomalit a přemýšlet. Zde je návod, jak začít.

Několik klíčových pojmů

Trh vysoce kvalitních digitálních fotoaparátů je homogennější než trh filmových fotoaparátů. Ve skutečnosti máte pouze tři hlavní digitální přehrávače – Canon, Nikon a Sony – se dvěma designy fotoaparátů – DSLR a mirrorless – a dvěma velikostmi senzorů – ořezovým senzorem a full frame.

Naproti tomu starý filmový trh byl jako Divoký západ. Existovaly desítky seriózních výrobců fotoaparátů – včetně Leica, Pentax, Olympus, Minolta a mnoha dalších – s různými konstrukcemi fotoaparátů – včetně zrcadlovek, dálkoměrů, středoformátových fotoaparátů, velkoformátových fotoaparátů a instantních fotoaparátů – kteří mohli používat stovky různých filmů. akcie od dalších výrobců, jako jsou Kodak, Ilford a Agfa. Kombinace byly prakticky nekonečné. S ohledem na to si uveďme některé klíčové pojmy.

SLR je jednooká zrcadlovka. Jsou to předchůdci moderních DSLR.
Dálkoměr je bezzrcadlovka, kterou si oblíbili pouliční fotografové.
Středoformátové a velkoformátové fotoaparáty snímají filmový materiál větší než 35 mm. Jsou dražší, takže to pravděpodobně není nejlepší fotoaparát, pokud právě začínáte.
Instantní fotoaparáty jsou v podstatě polaroidy staré školy. Film není třeba profesionálně vyvolávat.
35mm film je nejběžnější velikost filmu. Obvykle se dodává v rolích po 36 expozicích a funguje s jakýmkoli 35mm fotoaparátem.

Získejte svůj první filmový fotoaparát

Pokud má někdo z vaší rodiny starou filmovou kameru a jeden nebo dva objektivy, které se povalují, vykopejte to a máte vyřešeno – alespoň pro začátek. Pokud takové štěstí nemáte, pak se pojďme podívat trochu hlouběji na nákup vašeho prvního filmového fotoaparátu.

Ceny filmových fotoaparátů se značně liší. Vzácný, žádaný středoformátový fotoaparát v dobrém stavu by se mohl prodat za tisíce dolarů. Na druhou stranu solidní 35mm zrcadlovku seženete za méně než 50 dolarů. Pro začátek byste se měli zaměřit na spodní konec.

Pokud fotíte Canon nebo Nikon, pak mám dobrou zprávu: pořiďte si ten správný filmový fotoaparát a budete moci používat většinu svých stávajících objektivů. Canon EF bajonet je z konce 80. let a Nikons F-Mount je z konce 50. let. Pro střelce Canon bych doporučil Canon EOS 620; Sehnal jsem jeden ve skvělém stavu za 40 dolarů na eBay. Pro fanoušky Nikonu se podívejte na F2 nebo F3. Vyjdou kolem 100 dolarů. Těchto kamer je tam stále spousta.

Pokud nikdo z vašich známých nemá starý filmový fotoaparát a vy nepoužíváte objektivy Canon nebo Nikon, pak jsou vaše možnosti neomezené. Musíte se rozhodnout, kolik chcete do systému investovat, a také kolik „moderních“ funkcí, jako je automatické ostření, chcete. Pokud je poblíž obchod s použitými fotoaparáty, doporučil bych vám jít a promluvit si tam s někým. Budete moci ovládat několik kamer a uvidíte, co se vám líbí. Jinak si stanovte rozpočet a mrkněte na eBay. Na začátek potřebujete opravdu jen jednu čočku, protože – zvláště pokud jsou v dobrém stavu – čočky mají tendenci si lépe držet svou hodnotu.

Výběr filmů

Jednou z radostí filmové fotografie je to, že různé druhy filmů dávají vašim snímkům úplně jiný dojem. Momentkový film jako Agfa Vista Plus dává úplně jiný vzhled než portrétní film jako Kodak Portra nebo černobílý film jako Illford HP5.

Tady je pár záběrů s Portrou.

A tady je jeden s HP5.

To jsou jen fotografie přímo z filmu fotoaparátu.

Film je také to, co ovládá ISO, spíše než váš fotoaparát. Můžete získat různé filmy v různých ISO. Většina filmů má ISO 100 až ISO 800, ale můžete najít i vyšší.

Vyvážení bílé podobně neexistuje u filmové fotografie. Různé filmy dávají různé barvy. Většina z nich je navržena pro natáčení za denního světla nebo zatažených dnů. Jakýkoli marketingový popis konkrétního filmu vám napoví, k čemu je vyvážená bílá.

Filmový materiál můžete zakoupit jako jednotlivé role nebo s malou slevou v krabicích po třech rolích. Doporučuji popadnout jednotlivé role každého filmového materiálu, který se vám dostane pod ruku, a vyzkoušet je. Celý smysl natáčení filmu je v tom, že je zábavné hrát si. Pokud najdete nějaký konkrétní, který se vám líbí, můžete si ho zásobit.

Jít ven a střílet

Jakmile máte fotoaparát nabitý filmem, je čas vyrazit na focení. ISO je nastaveno filmem tak, že omezí rozsah světelných podmínek, ve kterých můžete fotografovat. Pokud máte roli Kodak Portra 400, nebudete moci střílet při velmi slabém osvětlení.

I když má váš fotoaparát pravděpodobně automatický režim, doporučuji použít nějaké ruční ovládání. Režim priority clony je jako vždy tím nejlepším kompromisem. Vy nastavíte clonu, film nastaví ISO a fotoaparát rychlost závěrky. Jen se musíte ujistit, že vaše clona je dostatečně široká, abyste získali dostatečně vysokou rychlost závěrky.

Pamatujte, že zatímco film nastavuje ISO, váš fotoaparát může vyžadovat ruční zadání hodnoty ISO filmu. Novější filmové kamery jej detekují automaticky, ale starší nikoli. Chcete-li zjistit, jak to provést, a také jak změnit režim fotoaparátu a vytočit nastavení, nahlédněte do online návodu k vašemu fotoaparátu.

Natáčet poprvé na film je zážitek. Stále se dívám dolů na zadní stranu fotoaparátu a očekávám, že uvidím náhled snímku, který jsem právě pořídil. Před výměnou filmu také získáte pouze 36 snímků. To není mnoho, pokud jste zvyklí jen odstřelovat v režimu burst.

Největší problém, na který narazíte, je chybějící zaměření. Mnoho. Pokud váš fotoaparát zaostřuje manuálně, pak při širších clonách budete pravděpodobně velmi mimo mísu. Vím že jsem.

Ani systémy automatického ostření nemají zdaleka takovou přesnost, na jakou jste pravděpodobně zvyklí u svého digitálního fotoaparátu. Počítejte s tím, že budete mít hodně špatných záběrů, dokud nebudete cítit svou filmovou kameru. Ale hej, to je polovina legrace.

Vyvinout film

Po natočení první role filmu je čas ji vyvolat a vytisknout. Většina obchodů s fotoaparáty to však udělá existují také online služby. Očekávejte, že zaplatíte mezi 10 a 20 dolary v závislosti na tom, kam jdete, kolik chcete tisků, jak rychle to chcete udělat a zda chcete naskenovat i negativy.

Oh, to je pravda. Zatímco film je analogová technologie, můžete si nechat negativy naskenovat do digitálních obrázků, takže je můžete upravovat, zveřejňovat na Facebooku a jinak si dělat, co chcete.

Natáčení filmu je návykové. Přátelím se s pár modelkami a jedna zábavná věc, kterou děláme, je natáčet svitek filmu a pak ho pustit na hodinové vyvolávání, zatímco se napijeme. Také rád natočím jeden svitek filmu během víkendového výletu. Vyzkoušejte to a věřte mi, zlepší váš zrak pro digitální fotografie.