Jak zamknout textová pole ve Wordu

Zamykání textových polí je skvělý způsob, jak chránit konkrétní obsah v dokumentu před náhodnými nebo úmyslnými změnami. Zde je návod, jak zamknout textová pole ve Wordu.

Zamykání textových polí ve Wordu

Řekněme, že pracujete na dokumentu, ke kterému mají přístup jiní lidé ve stejné síti, a chcete zamknout svá textová pole, aby nedošlo k jejich úpravě omylem.

Aby to fungovalo, budeme muset použít nástroje uvedené na kartě Vývojář. Karta Vývojář je ve výchozím nastavení skrytá, takže pokračujte a povolte zobrazení karty na pásu karet, pokud jste tak ještě neučinili.

Jakmile povolíte kartu Vývojář, pokračujte a otevřete dokument, který obsahuje textová pole, která chcete zamknout, a přepněte na kartu „Vývojář“. Zde vyberte „Omezit úpravy“ v části „Ochrana“.

Poznámka: Možnost Omezit úpravy je k dispozici také na kartě Recenze, ale zobrazí se pouze v případě, že jste povolili kartu Vývojář.

Vpravo se zobrazí podokno Omezit úpravy, kde můžete omezit oprávnění k úpravám pro celý dokument nebo pro určité části dokumentu. Zde zaškrtněte políčko vedle možnosti „Povolit v dokumentu pouze tento typ úprav“ v části „Omezení úprav“ a poté ponechte v rozbalovací nabídce ve stejné části vybrané „Žádné změny (pouze pro čtení)“.

Dále musíte vybrat veškerý obsah v dokumentu kromě textových polí, která chcete zamknout. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je stisknout Ctrl+A pro výběr všeho v dokumentu a poté podržet klávesu Ctrl a kliknout na jednotlivá zaškrtávací políčka, abyste je odstranili z výběru.

Jakmile vyberete obsah, zaškrtněte políčko vedle položky Všichni v části Výjimky. Díky tomu může každý stále upravovat vybraný obsah.

Nakonec vyberte „Ano, spustit ochranu“ v dolní části podokna „Omezit úpravy“.

Po výběru budete vyzváni k zadání hesla pro další ochranu. Zadejte heslo a poté klikněte na „OK“.

Všimnete si, že veškerý obsah kromě textových polí je nyní zvýrazněn, což znamená, že vaše textová pole již nelze upravovat, zatímco zvýrazněný obsah ano.

Chcete-li odstranit omezení ochrany dokumentu, klikněte na „Zastavit ochranu“ ve spodní části podokna „Omezit úpravy“.