Jak často Google aktualizuje Chrome?

Google Chrome pravidelně aktualizuje o nové funkce, bezpečnostní aktualizace a další. Chrome tyto aktualizace stáhne a nainstaluje automaticky. Ale jak často se to stane? Záleží na tom – ukázalo se, že proces aktualizace Chrome je docela komplikovaný.

Hlavní stabilní verze každých šest týdnů

Chrome je vyvíjen otevřeně a nestabilní verze si může nainstalovat kdokoli. Ale pokud jde o větev Stable, sestavení jsou vydávána zhruba každých šest týdnů. Například Chrome 73 byl vydán 12. března a Chrome 74 byl vydán 23. dubna – šest týdnů ode dne.

I když tomu tak nebylo vždy – původně byly aktualizace Chrome docela sporadické – tým Chrome se v roce 2010 zavázal k šestitýdenním intervalům vydávání a od té doby je relativně konzistentní. Někdy vydání přichází za čtyři týdny, jindy za osm. Ale obecně řečeno, je to vždy někde těsně kolem šestitýdenní hranice.

Za zmínku také stojí, že Google může upravit stabilní plán vydávání kolem „týdnů bez schůzek“ a svátků pro Chrome.

Zabezpečení a opravy chyb v případě potřeby

I když se můžete do značné míry spolehnout na to, že hlavní verze budou vycházet pravidelně, opravy chyb a aktualizace zabezpečení jsou mnohem méně předvídatelné. Jen pročesávání seznam změn aktualizace stabilní verze ukazuje, že od vydání Chrome 73 12. března byly provedeny tři aktualizace a mezi jednotlivými vydáními není žádný rozeznatelný interval. To je v podstatě stejné jako u těchto typů aktualizací.

Ale přinejmenším se můžete spolehnout na to, že Chrome mezi hlavními vydáními získá několik oprav chyb a/nebo bezpečnostních aktualizací.

Chrome nainstaluje hlavní stabilní aktualizace i menší aktualizace automaticky, jakmile budou k dispozici. Kdykoli můžete otevřít nabídku a přejít na Nápověda > O prohlížeči Google Chrome, kde také můžete okamžitě zkontrolovat a nainstalovat všechny aktualizace.

Kdy dorazí další verze?

Pokud jste zvědaví, kdy bude další hlavní verze Chromu vydána na stabilní kanál, podívejte se na Stav platformy Chrome webová stránka. Zobrazí se také, kdy se současná stabilní verze stala stabilní, a také informace o nestabilních verzích prohlížeče Chrome, které jsou testovány v kanálech Beta a Dev.

Chrome OS se také aktualizuje každých šest týdnů

Stejně jako hlavní verze prohlížečů se Chrome OS aktualizuje zhruba každých šest týdnů. Zatímco čísla verzí a funkce obecně odpovídají číslům verzí a funkcí jejich protějšku prohlížeče, k vydání Chrome OS obvykle dochází týden po aktualizaci prohlížeče.

Například Chrome 73 byl vydán 12. března, ale Chrome OS 73 se dostal na stabilní kanál až 19. března.

Jinak se Chrome OS řídí stejným základním procesem vydání jako prohlížeč Chrome OS. Primární výjimkou je, že plán zavádění se může lišit v závislosti na konkrétním zařízení Chrome OS – u některých zařízení může trvat několik týdnů, protože každé je trochu jiné.

Jak fungují kanály aktualizací Chrome

Existují čtyři větve vývoje Chrome: Canary, Dev, Beta a Stable. Ty jsou v pořadí od nejméně stabilních (Canary) po nejstabilnější (ehm, Stable).

Funkce, které se jako první objeví na Canary, by se nakonec měly dostat do stabilního kanálu – to je důvod, proč mnoho uživatelů, kteří chtějí nahlédnout do budoucnosti, používá na svých počítačích více verzí Chrome. Je také opravdu skvělé sledovat pokrok funkcí, jak si procházejí cestou vydání.

Každých šest týdnů je jako nová větev stabilizace milníku nastavena stavba Canary. Zde se navrhují a implementují nové funkce a vylepšení. Zůstává zde ještě dva týdny a poté je přesunut do první beta verze. Po dalších dvou týdnech v beta kanálu dojde k zmrazení funkcí – to znamená, že všechny funkce určené pro stabilní kanál by měly být kompletní. To je také důvod, proč vidíme, že některé funkce, které byly původně plánovány pro konkrétní stabilní vydání, jsou odsunuty zpět do další hlavní sestavy.

Po zbývající čtyři týdny beta fáze jsou nová sestavení vydávána každý týden až do stabilního vydání. Čtvrtek před vytlačením stabilní verze (což se obvykle stává v úterý) se kandidátem na vydání stává nejnovější beta verze. V tomto okamžiku jsou všechny stabilní funkce dokončeny a sloučeny se stabilní větví.

Pro testování oprav chyb má Google také další sestavení nazvané „Stable Refresh“. Jedná se o stabilní vydání, které nespadá do pravidelného plánu vydávání a používá se k opravě kritických problémů, které prostě nemohou čekat.

Stabilní uvolnění Pomalu se rozbalují

Všechna stabilní vydání Chrome se řídí podle plánu vydávání po etapách (kromě Linuxu, který je v době vydání posunut na 100 %). Verze pro stolní počítače – Mac a Windows – jsou vydány ve čtyřech stavech: 5 %, 15 %, 50 % a 100 %. To je důvod, proč různí uživatelé dostávají aktualizace v různých časech.

Android dodržuje podobný plán, i když s jedním dalším krokem: 1 %, 5 %, 15 %, 50 % a 100 %.

iOS se řídí odlišným vzorem než zbývající dva, přičemž aktualizace bude všem uživatelům zpřístupněna během sedmidenního období: 1. den: 1 %; Den 2: 2 %; Den 3: 5 %; Den 4: 10 %; 5. den: 20 %, 6. den: 50 %; a den 7: 100 %.

Tato zavádění po etapách umožňuje Googlu určit problémy dříve, než se dostanou ke všem uživatelům, a tak zavádění zastavit a obnovit, jakmile bude problém vyřešen.