Proč nemůžete použít televizi jako monitor?

Televize a počítačové monitory jsou podobné a k pohonu panelů používají většinou stejnou technologii. S počítačem můžete obvykle používat televizi, ale jsou určeny pro jiný trh a nejsou stejné jako monitory.

Rozdíly ve spojeních

Televizory i monitory budou akceptovat vstup HDMI, za předpokladu, že byly vyrobeny v posledním desetiletí. HDMI je průmyslový standard pro video signály a najdete je téměř na každém zařízení, které vysílá video z Rokus a herních konzolí do počítačů. Technicky vzato, pokud vše, co hledáte, je obrazovka, do které něco zapojíte, postačí vám buď televize, nebo monitor.

Monitory budou mít obvykle další připojení, jako je DisplayPort, aby podporovaly vyšší rozlišení a obnovovací frekvence. Televizory budou často obsahovat více vstupů HDMI pro připojení všech vašich zařízení k jedné obrazovce, zatímco monitory jsou obvykle určeny pro použití jednoho zařízení najednou.

Zařízení, jako jsou herní konzole, obvykle posílají zvuk přes HDMI, ale monitory obecně nemají reproduktory a málokdy je mají slušné, pokud ano. Obvykle se od vás očekává, že si u stolu zapojíte sluchátka nebo budete mít stolní reproduktory. Téměř všechny televizory však budou mít reproduktory. Špičkové modely se pyšní tím, že mají skvělé modely, protože fungují jako středobod vašeho obývacího pokoje.

Televizory jsou mnohem větší

Zřejmým rozdílem je velikost obrazovky. Televizory mají obecně úhlopříčku přibližně 40 palců nebo více, zatímco většina stolních monitorů má úhlopříčku přibližně 24–27 palců. Televize má být vidět z celé místnosti, a proto musí být větší, aby zabírala stejnou část vašeho výhledu.

To pro vás nemusí být problém; někteří lidé mohou preferovat větší displej místo mnoha menších. Velikost tedy není automatická, ale rozlišení ano – pokud je váš televizor 40palcový panel, ale má pouze 1080p, bude vypadat rozmazaně, když bude blízko na vašem stole, i když z druhé strany místnosti bude vypadat dobře. . Pokud budete jako primární počítačový monitor používat velkou televizi, zvažte pořízení 4K panelu.

Platí to i naopak, protože malý monitor počítače byste nechtěli používat jako televizi v obývacím pokoji. Je to určitě proveditelné, ale většina středně velkých televizorů s rozlišením 1080p stojí přibližně stejně jako srovnatelný stolní monitor.

Monitory jsou vyrobeny pro interaktivitu

U televizorů je obsah, který konzumujete, téměř celý předem nahraný, ale na monitorech budete neustále komunikovat se svou plochou. Podle toho jsou postaveny, přičemž televizory se zaměřují na lepší kvalitu obrazu u filmů a pořadů, často za cenu doby zpracování a zpoždění vstupu.

Je důležité porozumět základům fungování většiny televizorů a monitorů, abyste pochopili, proč na tom záleží. U televizorů i monitorů posílají zařízení (jako váš počítač nebo kabelový box) obrázky na displej mnohokrát za sekundu. Elektronika displeje zpracovává obraz, čímž se jeho zobrazení na krátkou chvíli zpozdí. To se obecně nazývá vstupní zpoždění panelu.

Poté, co je obrázek zpracován, je odeslán na skutečný LCD panel (nebo cokoli jiného, ​​co vaše zařízení používá). Panelu také chvíli trvá, než vykreslí obrázek, protože pixely nepřecházejí okamžitě. Pokud byste jej zpomalili, viděli byste, jak televizor pomalu mizí z jednoho obrazu na druhý. To je označováno jako doba odezvy panelu, která je často zaměňována se vstupním zpožděním.

Vstupní zpoždění u televizorů příliš nevadí, protože veškerý obsah je předem nahraný a vy neposkytujete žádný vstup. Na době odezvy příliš nezáleží, protože téměř vždy budete konzumovat obsah 24 nebo 30 FPS, což dává výrobci mnohem více prostoru „levně“ na něčem, čeho byste si nikdy nevšimli.

Ale při použití na ploše si toho možná všimnete víc. Televizor s vysokou dobou odezvy může být rozmazaný a může zanechávat duchové artefakty při zobrazení hry 60 FPS z počítače, protože v mezičase strávíte více času na snímek. Tyto artefakty vypadají jako stopy kurzoru Windows, ale u všeho, čím se pohybujete. A při velkém vstupním zpoždění můžete pociťovat prodlevu mezi pohybem myši a jejím pohybem na obrazovce, což může být dezorientující. I když nehrajete hry, vstupní zpoždění a doba odezvy mají vliv na váš zážitek.

Nejedná se však o jasné rozdíly. Ne všechny televizory mají problémy s rychle se pohybujícím obsahem a ne všechny monitory jsou automaticky lepší. S mnoha televizory, které jsou v dnešní době vyráběny pro konzolové hraní, je často k dispozici „herní režim“, který vypne veškeré zpracování a zrychlí dobu odezvy panelu, aby byla na úrovni mnoha monitorů. Vše závisí na tom, který model si koupíte, ale bohužel pro obě strany jsou specifikace, jako je doba odezvy, často extrémně nesprávně vysvětleny (nebo prostě marketingové lži) a input lag je zřídka testován nebo zmiňován. Chcete-li získat přesná hodnocení, často se budete muset poradit s recenzenty třetích stran.

Televizory jsou vyrobeny pro naladění televize

Většina televizorů bude mít digitální tunery, které můžete použít k naladění bezdrátové televize s anténou nebo dokonce základního kabelu s koaxiálním kabelem. Tuner je to, co dekóduje digitální signál odeslaný vzduchem nebo kabelem. Ve skutečnosti nemůže být v USA legálně uváděn na trh jako „televize“ bez digitálního TV tuneru.

Pokud máte kabelové předplatné, pravděpodobně máte set-top box, který funguje také jako tuner, takže někteří výrobci se rozhodli tuner vynechat, aby ušetřili nějaké peníze. Pokud žádný nemá, je obvykle prodáván jako „displej pro domácí kino“ nebo „velkoformátový displej“, nikoli jako „televizor“. Ty budou stále fungovat dobře, když jsou zapojeny do kabelového boxu, ale bez něj nebudou moci kabel přijímat. A nemůžete k nim přímo připojit anténu, abyste mohli sledovat OTA TV.

Monitory nikdy nebudou mít tuner, ale pokud máte kabelový box s výstupem HDMI – nebo dokonce box OTA, do kterého můžete zapojit anténu – můžete jej zapojit do monitoru a sledovat kabelovou televizi. Mějte na paměti, že budete stále potřebovat reproduktory, pokud je váš monitor nemá.

Nakonec můžete technicky připojit televizor k počítači a používat jej bez problémů s kompatibilitou, pokud není neuvěřitelně starý a stále má správné porty. Váš počet najetých kilometrů se však může lišit podle skutečných zkušeností s jeho používáním a může se výrazně lišit v závislosti na výrobci.

Pokud uvažujete o použití monitoru jako televizoru, nemůžete si televizi naladit bez přídavného boxu – ale je naprosto v pořádku připojit k němu Apple TV nebo Roku a sledovat Netflix, pokud vám nevadí obecně menší velikost nebo nedostatek slušných reproduktorů.