Jak zkontrolovat, zda někdo nešpehuje váš telefon

Chytré telefony používáme většinu času, kdy jsme vzhůru. Od naší práce až po ty nejosobnější věci si můžete vědomě či nevědomě uložit do telefonu. Vážíme si zařízení, které neustále používáme, protože se stalo nedílnou součástí našeho každodenního života. A většinou si hned od začátku všimneme, jestli s tím není něco v pořádku. Někdy mohou být tyto nepochopitelné a podezřelé aktivity na vašem telefonu docela děsivé, aniž byste k čemukoli podněcovali. Čteme a vidíme několik zpráv ve zprávách o někom, kdo je sledován prostřednictvím svých telefonů a vede tyto situace k nejhorším výsledkům. Může se to stát každému a musíte vědět, jak zkontrolovat, zda někdo nesleduje váš telefon. Tento článek vám tedy pomůže zjistit, jak zkontrolovat, zda někdo nešpehuje váš telefon, a některé způsoby, jak tyto okolnosti řešit a vyhnout se jim.

Jak zkontrolovat, zda někdo nešpehuje váš telefon

Pokud je s vaším telefonem něco v nepořádku, objeví se několik zjevných náznaků, jako by se na rozdíl od minulosti choval nekontrolovaně. Ale nebude pro vás snadné porozumět těmto náznakům, protože je jich tolik, co je třeba zvážit, a mnoho neznámých, které je třeba brát vážně. Pro vaše pohodlí jsou níže uvedeny některé běžné, ale zjevné červené vlajky, abyste zjistili, zda někdo nesleduje váš telefon.

 • Nadměrné vybíjení baterie: Při používání telefonu po léta můžete zaznamenat vybíjení baterie. A bude to normální, pokud na telefonu hrajete hry s vysokou grafikou. Náhlý pokles baterie při každé kontrole telefonu vás však může znepokojovat ohledně jeho funkčního stavu. Sledovací/špehovací aplikace nebo soubory telefonu mohou při práci spotřebovat hodně energie a nadále spotřebovávat energii, i když je na pozadí.

 • Extrémní využití dat: Pokud na svém telefonu zaznamenáte vysoké využití dat, přestože jej tolik nepoužíváte, může to znamenat, že se některé neznámé a neobvyklé aplikace pokoušejí samy aktualizovat nebo přidat do telefonu další takové aplikace. Může se to stát, aniž byste si toho všimli, když spíte nebo v době, kdy telefon nepoužíváte. Také to může vést k zablokování úložiště telefonu podezřelými aplikacemi.

 • Automatické zapínání a vypínání telefonu: Nejčastějším znakem je, že se telefon zapíná a vypíná, aniž byste spustili jakoukoli akci. Může se to stát, když váš telefon zaznamenává nějaké chyby nebo závady a někdy, když se dějí nějaké podezřelé aktivity. Pokud jste si jisti, že to nezpůsobuje nějaké závady, je velká možnost, že za tímto problémem stojí nějaká škodlivá činnost.

 • Získávání podezřelých hovorů nebo zpráv: Kdokoli se znepokojuje, když obdrží nedůvěřivé zprávy nebo telefonní hovory, které vyžadují provedení určitých akcí, jako je otevření odkazu nebo zveřejnění jednorázového hesla. Pokud ale přijímáte nesrozumitelné hovory nebo zprávy, působí to ještě zvláštněji a trochu strašidelně. Zprávy mohou obsahovat nějaká náhodná čísla, písmena nebo znaky, které tvoří kód a nedávají vůbec žádný smysl. A tyto kódy lze použít k získání některých zásadních informací od vás.

 • Snížený výkon telefonu: Váš telefon se může zpomalit a stát se méně účinným než dříve z mnoha známých důvodů. Pokud však nemůžete najít žádný důvod, proč by byl váš telefon příliš pomalý a nevýkonný než dříve, můžete zvážit jiné důvody. Pokud je váš telefon pod dohledem, může spotřebovat maximum zdrojů kvůli spywaru přítomnému v telefonu a také zůstat na pozadí, což způsobuje další vyčerpání výkonu.

 • Neznámé nainstalované aplikace/soubory: Jak jste si přečetli ve výše uvedeném bodě, abyste zkontrolovali, zda někdo nesleduje váš telefon, některé neznámé aplikace se do vašeho telefonu mohou nějakým způsobem dostat a mohou se zamaskovat v jakémkoli rohu, aniž by si toho někdo všiml. Pokud jen rychle projdete do svého telefonu nebo správce souborů a všimnete si některých aplikací nebo souborů, které si nepamatujete, že by byly nainstalovány nebo uloženy, mohou to být ty, které jsou v telefonu použity s cílem vás špehovat.

 • Podivné aktivity při procházení: Pokud prohlížeč používáte denně, snadno si všimnete svých aktivit a historie prohlížení. Pokud ve vašem telefonu probíhá postup sledování/špehování, všimnete si některých neznámých a podezřelých návštěv stránek zaznamenaných na kartě historie. A útočníci mohou tento seznam historie použít k prohloubení úrovní sledování. Můžete si také všimnout některých navštívených webových stránek týkajících se aplikací pro špehování telefonu, které mohou stačit k tomu, aby vás upozornily a vyzvaly k akci.

 • Telefon se náhle rozsvítí z pohotovostního režimu: Možná nejvíce přehlíženým znakem je, že se váš telefon nekontrolovatelně rozsvítí. Můžete na to zapomenout tím, že si budete myslet, že jste obdrželi zprávu nebo neúspěšný příchozí hovor, ale také se to může stát, když je váš telefon špehován.

 • Zvláštní zvuky: Uslyšíte také některé nevysvětlitelné zvuky, když telefon nepoužíváte. Tyto zvuky mohou být bílý šum, ozvěna nebo dokonce pípání během hovoru nebo i když nic neděláte.

 • Náhlé zahřívání telefonu: Všimnete si, že se váš telefon nevědomky zahřívá, i když nemáte nainstalované žádné hry a telefon příliš nepoužíváte. Útočící spyware může nadměrně spotřebovávat zdroje a může způsobit, že se váš telefon silně zahřeje.

 • Prodloužený čas vypnutí/restartu: Když vypnete telefon, systém nejprve zavře všechny aktivní procesy na popředí i na pozadí. Pokud zaznamenáte delší dobu na dokončení, nainstalovaný spyware může být otevřen a ukončení operací může chvíli trvat.

Nyní znáte příznaky, které stačí k tomu, aby vás upozornily na špionážní software nebo aktivity v telefonu. tím, že víte, jak zkontrolovat, zda někdo nešpehuje váš telefon. Níže jsou uvedeny některé ze způsobů, jak zastavit nebo se těmto škodlivým pokusům vyhnout a zkontrolovat, zda někdo nesleduje váš telefon. Pozorně si je přečtěte a dodržujte je na svém telefonu.

Poznámka: Vzhledem k tomu, že chytré telefony nemají stejné možnosti Nastavení, liší se u jednotlivých výrobců. Proto před změnou jakéhokoli nastavení na vašem zařízení zajistěte správná nastavení. Tyto kroky byly provedeny na MIUI 11, jak je znázorněno na obrázcích níže.

Jak zastavit sledování telefonu

Následující metody vám umožní sledovat a odstraňovat spywarové aplikace a vyhnout se v budoucnu stejným pokusům o odhalení vašich dat a soukromí, které by vám ve velké míře způsobovaly potíže.

Metoda 1: Odstraňte aplikace pro vybíjení baterie

Musíte najít a odstranit neznámé a podezřelé aplikace, které nadměrně odčerpávají energii v telefonu. Přečtěte si a postupujte podle následujících kroků, abyste věděli, jak odstranit aplikaci, která spotřebovává přebytečnou baterii.

1. Otevřete v telefonu aplikaci Nastavení.

2. Najděte a klepněte na možnost Baterie a výkon ze seznamu, jak je znázorněno níže.

3. Přejděte dolů a vyhledejte využití baterie každou aktivní aplikací. Klepněte na aplikaci, která se zdá být neznámá a podezřelá z důvodu nadměrné spotřeby baterie.

4. Klepněte na možnost Odinstalovat ve spodní části obrazovky.

5. Klepnutím na OK potvrďte proces odstranění.

Metoda 2: Odinstalujte aplikace s nadměrným množstvím dat

Neznámé a podezřelé aplikace, které vyčerpávají vaše internetová data, můžete také odhalit pomocí následujících kroků a zkontrolovat, zda někdo nešpehuje váš telefon.

1. Otevřete v telefonu aplikaci Nastavení.

2. Klepněte na možnost Více, jak je znázorněno níže.

3. Klepněte na možnost Využití dat.

4. Najděte a klepněte na neznámou aplikaci, která spotřebovala nejvíce dat v seznamu.

5. Klepněte na ikonu Info v pravém horním rohu, jak je znázorněno níže.

6. Klepněte na možnost Odinstalovat, jak je znázorněno níže.

7. Klepnutím na OK potvrďte proces odstranění.

Metoda 3: Odhlaste se z personalizace reklam

Někdy aplikace a společnosti sledují váš telefon a vaše vzorce používání a cílí na reklamy, které byste otevřeli. A někdy mohou být tato data použita nesprávným způsobem. Pokud nechcete, aby se to stalo, můžete se odhlásit z personalizace reklam podle níže uvedených kroků a zkontrolovat, zda někdo nešpehuje váš telefon.

1. Otevřete v telefonu aplikaci Nastavení.

2. Klepněte na Google ze seznamu, jak je znázorněno níže.

3. Klepněte na možnost Reklamy v části SLUŽBY NA TOMTO ZAŘÍZENÍ, jak je znázorněno níže.

4. Klepněte na možnost přepínání vedle možnosti Odhlásit se z přizpůsobení reklam, jak je znázorněno níže.

5. Potvrďte klepnutím na OK.

Metoda 4: Použijte antivirovou aplikaci

Je to jedna ze základních metod, jak zjistit, zda někdo sleduje váš telefon, a zabránit tomu, aby se to v budoucnu stalo. Antivirové aplikace, jako je Avast, vám pomohou odhalit, eliminovat a zabránit vstupu škodlivého obsahu do vašeho telefonu, který nakonec vede k vašemu špehování. Tyto aplikace mají funkci sledování aplikací a souborů, které byste sami nenašli pouhým okem. Přečtěte si náš článek o 10 nejlepších bezplatných antivirových programech pro Android, vyberte si aplikaci podle svého výběru a komplexně zabezpečte své zařízení. Budete moci odvrátit špionážní nebo sledovací situace a zároveň vám pomůže účinně bojovat s útočníky a jejich pastmi.

Proto pomocí těchto metod můžete zkontrolovat, zda někdo váš telefon sleduje.

***

Nyní víte, jak zkontrolovat, zda někdo nešpehuje váš telefon, a způsoby, jak zabránit situacím pomocí uvedených kroků. Doufáme, že vám tento článek pomohl a dokázali vyřešit váš dotaz. V sekci komentářů níže uveďte další dotazy nebo problémy, které byste mohli mít týkající se tohoto nebo jakéhokoli jiného tématu.

  Nesdílejte své digitální hry s Xboxem svého přítele
x