Jak změnit formát data a času ve Windows

Formáty data a času, i když jsou standardizované, se liší region od regionu. Výchozí formát systému Windows tedy nemusí být takový, na který jste zvyklí.

Naštěstí je docela snadné změnit formát data a času ve Windows. Navíc si můžete dokonce definovat své vlastní.

Jak změnit formát data a času z aplikace Nastavení

Změnu formátu data a času v systému Windows lze provést prostřednictvím aplikace Nastavení nebo prostřednictvím Ovládacích panelů. I když je změna formátů v aplikaci Nastavení o něco jednodušší, ovládací panel vám nabízí více možností.

Nejprve se podívejme, jak změnit formát data a času pomocí aplikace Nastavení. Možnosti najdete na panelu Region v části Čas a jazyk.

 • Stisknutím klávesy Windows + I vyvolejte nabídku Nastavení.
 • Přejděte na Čas a jazyk > Jazyk a oblast.
 • Klikněte na Regionální formát a vyberte Změnit formáty. V části Změnit formáty dat budete mít možnost změnit typ kalendáře, první den v týdnu a možnosti změnit formát data a času.
 •   Jak znovu aktivovat Windows 10 po změně hardwaru

  Chcete-li změnit formát data, klikněte na rozbalovací nabídky Krátké datum a Dlouhé datum a zobrazte seznam dostupných možností. Vyberte si libovolný.

  Systém Windows odráží změnu formátu data na hlavním panelu (krátké datum) a v rozšířené nabídce data, když klepnete na datum na hlavním panelu (dlouhé datum). Změna formátu času probíhá podle stejného vzoru. Kliknutím na Krátký čas a Dlouhý čas zobrazíte dostupné formáty.

  Opět se na hlavním panelu nad datem zobrazí Krátký čas, zatímco dlouhý čas se zobrazí, když rozbalíte panel data z hlavního panelu.

  Jak změnit formát data a času pomocí ovládacího panelu

  Zatímco změna formátů data a času z aplikace Nastavení se mezi Windows 10 a 11 mírně liší, změna formátů z ovládacího panelu zůstává mezi oběma operačními systémy téměř identická.

 • Nejprve stiskněte klávesu Win, zadejte „Ovládací panely“ a vyberte příslušnou možnost pro spuštění Ovládacích panelů.
 • Dále v části Hodiny a oblast kliknutím na změnit formát data, času nebo čísel otevřete panel Oblast.
 • Na panelu Oblast v části Formáty data a času najdete možnost vybrat z příslušných rozevíracích nabídek Krátké datum, Dlouhé datum, Krátký čas, Dlouhý čas a První den v týdnu.
 • Jak procházíte různými formáty, můžete vidět náhled v části Příklady. Jakmile budete s výsledky spokojeni, klikněte na Použít.
 •   Nejlepší retro velikonoční vajíčka ve Windows a Microsoft Office

  I když většině lidí stačí předem dostupné formáty data a času ve Windows, můžete také definovat své vlastní formáty.

  Jak definovat vlastní formát času ve Windows

  Vlastní formát času můžete definovat ve Windows prostřednictvím karty Region v Ovládacích panelech.

 • Otevřete kartu Region prostřednictvím ovládacího panelu podle výše uvedených kroků.
 • Jakmile jste na kartě Region, klepněte na Další nastavení ve spodní části obrazovky. V následujícím panelu, který se otevře, klikněte na Čas.
 • Než přejdeme k definování vlastního formátu času, přečtěte si vysvětlení symbolů uvedená v dolní části panelu Přizpůsobit formát.
 • Poté, co pochopíte, co různé symboly znamenají, je změna formátu času v části Formáty času relativně snadná. Můžete si vybrat buď jeden z dostupných rozevíracích nabídek, nebo definovat svůj vlastní v krátkých, dlouhých atd. Můžete dokonce definovat vlastní symboly pro zápisy AM/PM.

    Jak zablokovat vypnutí a restart v systému Windows 10

  Jak definovat vlastní formát data v systému Windows

  Na panelu Přizpůsobit formát klepněte na kartu Datum a zobrazte možnosti pro práci s formátem data ve Windows.

  Znovu si přečtěte vysvětlení o tom, co znamenají různé zápisy v části Formát data. Nyní můžete buď nastavit svůj vlastní formát data, nebo si vybrat ze sady předem dostupných formátů z rozbalovacích nabídek Krátké datum a Dlouhé datum.

  Můžete změnit formát data a času pro více hodin?

  Pokud se chcete zúčastnit události, která se koná v jiném časovém pásmu, je pravděpodobné, že jste do Windows 11 přidali více hodin. Bohužel nemůžete mít pro každé hodiny jiný formát data a času, protože nemůžete ovládat individuální nastavení hodin.

  Pokud chcete mít různé hodiny s různými formáty, můžete zamířit do obchodu Microsoft Store a stáhnout si aplikaci hodin. Nejen, že budou moci sledovat různá časová pásma, ale tyto aplikace přicházejí s užitečnými funkcemi. Dokonce i aplikace Windows 11 clock vám může pomoci být produktivnější.

  Možnosti přizpůsobení systému Windows jsou prakticky nekonečné

  Změna formátu data a času v systému Windows je pouze kapkou ve srovnání s počtem možností přizpůsobení dostupných na platformě. Od vyladění zamykací obrazovky až po používání vlastních ikon na ploše můžete vytvořit systém Windows tak, jak chcete.