Jaký je rozdíl, který je nejlepší?

Klíčové věci

  • OpenBSD a FreeBSD mají odlišné instalační procesy, přičemž OpenBSD předpokládá více zkušeností s počítačem a obsahuje spartánské rozhraní, zatímco FreeBSD má propracovanější instalační program.
  • OpenBSD se zaměřuje na bezpečnost a je známé svým závazkem ke správnosti kódu. Na druhé straně FreeBSD je umístěn jako univerzální systém s historií napájení infrastruktury dot-com.
  • FreeBSD má lepší dokumentaci, včetně dobře napsané Příručky, která slouží jak jako reference pro odborníky, tak jako úvod pro začátečníky. Dokumentace OpenBSD je více zaměřena na odborníky a vizuálně má kořeny v 90. letech.

OpenBSD a FreeBSD jsou serverově zaměření potomci původní Berkeley Software Distribution neboli BSD vyvinutého v UC Berkeley od konce 70. do 90. let 20. století.

Jako populární open-source projekty mají vyhrazené následovníky jako alternativy k Linuxu. Jak se liší a který z nich může být pro vás ten pravý?

Instalační proces: OpenBSD vs. FreeBSD

Oba OpenBSD a FreeBSD mít instalační programy, které vám umožní rozdělit a nainstalovat tyto systémy do počítače, podobně jako v distribucích Linuxu. Přesto je zkušenost s instalací těchto dvou operačních systémů velmi odlišná.

OpenBSD předpokládá mnoho počítačových zkušeností a rozhraní je spíše spartánské. Stáhnete si instalační obraz z webu, stejně jako v případě Linuxu, rozbalíte jej na médium a spustíte počítač.

Když váš počítač nabootuje, uvítá vás konzole. Neexistuje žádná grafická instalace nebo živá média, která byste získali na velké distribuci Linuxu. Spustíte instalační program z terminálu a odpovíte na otázky o tom, jaký typ klávesnice používáte, a ve vašem regionu.

Pokud uděláte chybu, vše, co můžete udělat, je stisknout Ctrl + C a začít znovu. Instalační program je podobný jako u distribucí zaměřených na odborníky jako Arch nebo Gentoo.

Poté si vyberete, které „sady souborů“ má váš systém zahrnout. Vývojáři doporučují výchozí nastavení pro první uživatele. Poté nakonfigurujete heslo uživatele root a další uživatele, které chcete. Následuje okamžik pravdy, kdy nastartujete svůj nový operační systém.

  Jak zobrazit telefonní číslo ve Viberu

Instalační program FreeBSD je podobný, ale má uhlazenější vzhled. Stále je však založen na textu. Pokud jste někdy v 90. letech instalovali hry na systém MS-DOS, instalační program FreeBSD vám bude připadat povědomý.

Provede vás také nastavením počítače FreeBSD, jako je formátování oddílů, které FreeBSD nazývá „řezy“, výběrem softwaru, nastavením internetového připojení a nastavením uživatelů a časových pásem.

I když se to zdá přátelštější, instalační program FreeBSD také předpokládá znalost operačních systémů podobných Unixu, stejně jako OpenBSD.

FreeBSD má oproti OpenBSD výhodu v tom, že má intuitivnější instalační program, se kterým se můžete prohrabovat bez manuálu, pokud jste již dříve nainstalovali OS.

Použití a aplikace

OpenBSD a FreeBSD mají kořeny v projektu 386BSD portovat kódovou základnu BSD na procesory Intel 80386, ale zaměřují se na dva různé trhy.

OpenBSD založil Theo De Raadt po několika neshodách mezi ním a dalšími vývojáři NetBSD. Samotné NetBSD bylo další odnoží 386BSD.

Nárok OpenBSD na slávu je jeho zaměření na bezpečnost. Oficiální web projektu tvrdí, že od září 2023 byly ve výchozí instalaci nalezeny pouze dvě vzdálené díry „za sakra dlouhou dobu“.

OpenBSD bylo zpočátku populární pro budování směrovačů a bran od nuly, často s díly z druhé ruky, u malých ISP v 90. letech. Zatímco vyhrazený hardware je mnohem častější, protože internetové služby se staly konsolidovanějšími a profesionalizovanějšími, OpenBSD si udržuje své zaměření na bezpečnost prostřednictvím důrazu na správnost kódu.

Závazek OpenBSD k technické kvalitě je pravděpodobně důvodem, proč komponenty, které byly portovány na jiné systémy, jako je OpenSSH a tmux, se staly široce populárními mimo ekosystém OpenBSD. OpenSSH je dokonce ve výchozím nastavení nainstalován na Windows 10 a 11.

Na druhé straně FreeBSD, navzdory tomu, že se vývojáři zaměřují na serverové použití, je umístěn spíše jako systém pro všeobecné použití.

Stejně jako OpenBSD, i FreeBSD byl oblíbený operační systém pro napájení infrastruktury dot-com během internetového boomu 90. let. Yahoo bylo známé tím, že se v dobách své největší slávy značně spoléhalo na FreeBSD a síť Netflix Open Connect pro doručování obsahu zvládá mnoho relací s přejídáním.

  6 Tržiště, kde najdete nabídky produktů SaaS za levné pro spuštění

Kvalita dokumentace

OpenBSD i FreeBSD udržují dokumentaci na svých systémech.

Dokumentace OpenBSD je hodně podobná zbytku systému: stručná a zaměřená na odborníky. Vizuálně jsou webové stránky projektu pevně zakořeněny v 90. letech, ale bez ohledu na typicky náladová témata vydání OpenBSD.

Kromě svých manuálových stránek spravuje OpenBSD sekce „FAQ“. které skutečně fungují jako manuály samy o sobě. Ty pokrývají drobné detaily, jako je instalace a zabezpečení systému.

Přístup FreeBSD k dokumentaci je uhlazenější. FreeBSD má dobře napsané manuálové stránky, ale nejlepší vlastností systému může být Příručka. Je dostatečně informativní, aby sloužil jako reference pro zkušené uživatele, ale vysvětluje dostatek základních pojmů pro ty, kteří nemusí mít tolik zkušeností se systémy podobnými Unixu, aby posloužil jako úvod.

FreeBSD vyhrává kvalitou své dokumentace nad OpenBSD.

Implementace firewallu

OpenBSD i NetBSD podporují bezpečnost a jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je zpřístupnění firewallu.

V souladu s důrazem OpenBSD na bezpečnost, projekt vyvinul svůj vlastní firewallový program, pf, pro Packet Filter. Stejně jako ostatní komponenty byl PF široce portován na jiné systémy. PF je součástí macOS, který je založen na části na FreeBSD.

Stejně jako u OpenBSD, i FreeBSD využívá PF jako jeden z hlavních firewallových programů, ale jsou k dispozici také IPFW a IPFILTER. Příručka FreeBSD věnuje nejvíce prostoru PF, ale varuje, že jejich portovaná verze a verze OpenBSD se výrazně liší.

Nakonfigurovat firewall na obou systémech, aby mohly sloužit jako provizorní router, vyžaduje určitý čas a odborné znalosti. OpenBSD má výhodu pro lidi, kteří se rozhodli postavit si router pro vlastní potřebu, díky svému obsedantnímu bezpečnostnímu zaměření.

Desktopová prostředí

Zatímco OpenBSD a NetBSD jsou vyvíjeny primárně s ohledem na servery, je možné je použít jako desktopové systémy.

OpenBSD umí nainstalovat X server a základní prostředí správce oken FVWM. Jako všechno ostatní je to vizuálně návrat do 90. let. Další prostředí můžete nainstalovat prostřednictvím správce balíčků.

FreeBSD nabízí mnoho stejných správců oken a desktopových prostředí, jaké byste našli v distribucích Linuxu.

Instalace GUI je na obou systémech o něco složitější, podobně jako na Arch nebo Gentoo. FreeBSD zde může být vítězem, jednoduše proto, že můžete nainstalovat kompletní desktopové systémy jako TrueOS nebo MidnightBSD, které jsou dodávány s desktopem ihned po vybalení.

  Jak přejít na stránku ve Wordu v Microsoft 365

Hardwarová podpora: OpenBSD vs. FreeBSD

Pokud vám podpora open source a proprietárních hardwarových ovladačů v Linuxu připadá frustrující, vaše možnosti jsou omezenější na operačních systémech založených na BSD jednoduše proto, že jsou více specializované než Linux, alespoň na desktopu.

Největší výzvou, stejně jako v Linuxu, je grafika a Wi-Fi.

OpenBSD podporuje čipové sady AMD a Intel, ale ne Radeon, protože společnost neposkytuje žádné technické informace vývojářům. K dispozici je však řada ovladačů Wi-Fi.

FreeBSD podporuje hlavní výrobce grafiky a také Wi-Fi.

Stejně jako u mnoha moderních linuxových distribucí vyžaduje X ke spuštění na obou systémech velmi malou, pokud vůbec nějakou, konfiguraci. Protože jsou orientovány hlavně na server, poběží ve výchozím nastavení v režimu konzoly. Připojení k Wi-Fi je také složitější, ale kabelové připojení bude obvykle fungovat hned po vybalení.

Správa balíčků ve FreeBSD a OpenBSD

OpenBSD i FreeBSD nabízejí správu balíčků pro zjednodušení instalace softwaru, opět podobně jako moderní distribuce Linuxu. Na obou systémech můžete zkompilovat „porty“ ze zdroje, ale máte možnost rychle nainstalovat binární balíčky. Poslední přístup je stále běžnější v obou systémech.

OpenBSD používá programy pkg_add a pkg_info k instalaci a vyhledávání balíčků.

Příkaz balíčku FreeBSD se nazývá „pkg“ a všechny operace se provádějí v jednom programu. Poslední přístup se zdá jednodušší.

Co je bezpečnější? OpenBSD nebo FreeBSD

OpenBSD i FreeBSD zdůrazňují svůj závazek k bezpečnosti. FreeBSD je systém pro všeobecné použití, ale FreeBSD je, jak je zjevně zřejmé, posedlý svým přístupem ke kódování a návrhu systému. Ti, kteří jsou skutečně znepokojeni, si pravděpodobně vyberou to druhé.

Popularita

Zatímco popularita sama o sobě by neměla být jediným faktorem při výběru OS, ovlivní schopnost najít software a podporu. Zatímco OpenBSD má v komunitě open-source reputaci pro svou oddanost bezpečnosti a dokonce i hravou stránku s tématem vydání, zdá se, že FreeBSD má širší podporu.

Je těžké odhadnout, jak široce se oba systémy používají v praxi, ale FreeBSD má vyšší hodnocení než OpenBSD distrowatch.com k září 2023 na základě návštěv jejich webových stránek.

Nyní můžete použít správné BSD pro správnou práci

Rozhodování mezi OpenBSD nebo FreeBSD může být skličující, ale rozhodnutí bude pravděpodobně záviset na tom, jak bezpečný chcete, aby byl váš systém. Pokud chcete bezpečný a odolný operační systém, nejlepší volbou je OpenBSD. Pro obecnější systém BSD použijte FreeBSD nebo NetBSD.