Kolik bitcoinů je navždy ztraceno a jak se ztratil?

Klíčové věci

  • Ztracený bitcoin odkazuje na BTC, které současný vlastník nemůže najít, buď proto, že zapomněl svůj soukromý klíč, nebo ztratil své hardwarové zařízení peněženky.
  • Odhady naznačují, že přibližně 6 milionů BTC, neboli 30 % nabídky bitcoinu, bylo nenávratně ztraceno, což představuje hodnotu 554 miliard USD.
  • Obnovení ztracených bitcoinů je náročné, ale služby známé jako lovci kryptoměn mohou pomoci vystopovat peněženky, pokud mají uživatelé své blockchain ID a uhodnou heslo. Úspěch obnovy však není zaručen.

Zatímco dnes jsou v oběhu miliony bitcoinů, značná část této zásoby se v průběhu let ztratila. Ale jak lze bitcoiny ztratit? Byl zničen, nebo jen leží v peněžence a čeká na nalezení?

Pojďme prozkoumat, jak a proč se bitcoin ztrácí a zda lze ztracený bitcoin vůbec najít.

Co je ztracený bitcoin?

Ztracený bitcoin se týká jakýchkoli bitcoinů, které „aktuální“ vlastník již nemůže najít. Bitcoiny jsou uloženy v kryptoměnových peněženkách, které mají řadu různých forem. Můžete získat softwarové a hardwarové peněženky, úschovné a nevazební peněženky a tak dále. Ale bez ohledu na peněženku, kterou používáte k ukládání bitcoinů, vždy existuje možnost, že se ztratí.

Když je bitcoin skutečně ztracen, stává se nenávratným. Jistě, bitcoin může být dočasně ztracen. Možná jste si mysleli, že jste jej převedli do Peněženky B, ale stále je v Peněžence A. Pokud jste ale úplně ztratili přehled o poloze svého bitcoinu nebo nemáte přístup k peněžence, ve které je uložen, dojde k jeho trvalé ztrátě.

Objevila se vlna lidí, kteří hlásili ztracené bitcoinové peněženky, když kryptoprůmysl v roce 2021 zaznamenal boom. Mnoho lidí investovalo do bitcoinu, než jeho hodnota dokonce dosáhla dvoj- nebo trojnásobku. Někteří investovali již v roce 2009, kdy bitcoin neměl téměř žádnou hodnotu, zatímco jiní investovali na začátku roku 2010. Bitcoin nepřekonal stodolarovou hranici až do roku 2013 a konzistentní čtyřcifernou cenu dosáhl až v roce 2017. V tuto chvíli se lidé již pokoušeli vyhrabat staré klíče od bitcoinové peněženky, ale krypto boom v roce 2021 skutečně odrážel, jak moc Bitcoin byl ztracen.

  14 nejlepších teploměrů na jídlo/vaření pro domácí a profesionální kuchaře

Zvláště pozoruhodný případ ztracených bitcoinů se týkal Stefana Thomase, softwarového vývojáře, který zjistil, že jeho stará bitcoinová peněženka s více než 7 000 BTC měla v roce 2021 hodnotu přes 320 milionů dolarů. Stefan koupil bitcoiny, které se držely zpátky v roce 2011, kdy měl jeden BTC hodnotu méně než 20 USD. Stále by to byla značná investice, ale nic blízkého hodnotě, kterou by si udržela o deset let později.

Thomas uložil svou bitcoinovou peněženku na flash disk IronKey. IronKey vyžaduje zadání hesla pro přístup k jakýmkoli datům uloženým na disku, a to je to, co si Thomas nemohl zapamatovat. Ať se snažil sebevíc, nemohl se dostat do své peněženky, která obsahovala stovky milionů v bitcoinech. Thomas dodnes nezískal peněženku.

Ale to by měl být řešitelný problém, ne? Pojďme prozkoumat.

Jak se bitcoin ztratí?

Když zapomenete své heslo k sociálním sítím nebo k bankovnímu účtu, existují způsoby, jak heslo obnovit nebo změnit, čímž získáte přístup ke svému účtu. Je to proto, že většinu online platforem vlastní a provozují centralizované organizace. Mohou tedy řídit přístup k vašemu účtu a umožnit vám obnovit vaše přihlašovací údaje pro opětovné přihlášení.

Na druhou stranu decentralizovaná organizace nemá žádnou kontrolu nad informacemi uloženými v síti. Neexistuje žádný centralizovaný server ani datové centrum, takže neexistuje žádný orgán, na který byste se mohli obrátit, pokud se něco pokazí.

Data jsou rozptýlena mezi více uzly v rámci sítě, z nichž žádný nemá oprávnění data měnit nebo mazat. Smyslem decentralizované sítě je vrátit kontrolu zpět uživatelům. To neznamená, že si kdokoli může dělat, co chce, ale uživatelé mohou ukládat svá data a mít svůj názor na to, jak síť postupuje.

Pokud jde o kryptopeněženky, je to každý sám za sebe v decentralizované síti. Pokud ztratíte heslo, PIN nebo počáteční frázi peněženky, je to bohužel na vás.

  8 nejlepších řešení prevence ztráty dat, která vám mohou ušetřit miliony

Výjimkou je, pokud používáte úschovnou kryptopeněženku, kterou často nabízejí centralizované burzy. O úschovné kryptopeněženky se starají správci, což znamená, že soukromé klíče jsou jimi střeženy. To znamená, že nemusíte být odpovědní za ukládání citlivých informací vaší peněženky.

Kolik bitcoinů bylo ztraceno?

Je téměř nemožné přesně vědět, kolik bitcoinů proklouzlo uživatelům mezi prsty od uvedení kryptoměny na trh v roce 2009. Miliony však byly určitě nenávratně ztraceny.

Investiční manažer Cane Island Timothy Peterson odhadl, že bylo ztraceno kolem šesti milionů BTC, což je podstatná část z 21milionové nabídky bitcoinů.

Pokud je to správné, znamená to, že téměř 30 procent nabídky bitcoinu bylo navždy ztraceno. Na základě současné hodnoty bitcoinu to činí 554 miliard dolarů, z nichž všechny nebudou nikdy získány zpět.

IntoTheBlock také odhalil podobná data, ačkoli bylo uvedeno, že 29 procent bitcoinů se za pět let nepohnulo. To nutně neznamená, že všechny tyto bitcoiny jsou ztraceny. Koneckonců, někteří lidé mohou být HODLing (držící se za život) dlouhodobě a držet své BTC v jedné peněžence celé roky.

Je však pravděpodobné, že značná část tohoto čísla představuje trvale ztracené bitcoiny, zvláště když vezmeme v úvahu další odhady ztracených bitcoinů. V prvním zde zmíněném tweetu Timothy Peterson odkazoval na a Výzkumný dokument Cane Island že každý rok se ztratí čtyři procenta všech obíhajících bitcoinů. To ukazuje, jak moc je bitcoin krvácený ztrátou na opakující se bázi.

Jak se bitcoin ztrácí?

Když se v digitální propasti ztrácí tolik bitcoinů, musíme se ptát: jak se to děje?

1. Ztracený soukromý klíč nebo počáteční fráze

Bez ohledu na to, zda používáte softwarovou nebo hardwarovou peněženku, nemůžete provádět transakce bez soukromého klíče. Pokud ztratíte svůj soukromý klíč, nemůžete své bitcoinové prostředky prodat ani přesunout, což znamená, že uvízly ve vaší peněžence. Zde lze použít počáteční frázi, záložní část dat, pro přístup k vaší peněžence a získání vašeho klíče.

Bez vašeho soukromého klíče a počáteční fráze je vaše peněženka nenávratná. Mnoho lidí ztratilo přístup ke svým kryptoměnám jednoduše proto, že nemohou najít svůj soukromý klíč nebo počáteční frázi, což znamená, že jejich majetek je navždy ztracen.

  Jak nastavit složitá hesla a zapamatovat si je: Správce hesel Ice Cream

2. Ztracené zařízení hardwarové peněženky

Pokud k ukládání soukromých klíčů používáte hardwarovou peněženku (tj. fyzické zařízení), ztráta samotného zařízení může znamenat potíže. Pokud neznáte svou počáteční frázi a nemáte po ruce peněženku, vaše prostředky mohou být nenávratné.

Pokud však váš poskytovatel hardwarové peněženky nabízí náhradu za ztracené, odcizené nebo poškozené peněženky, můžete mít nárok na výměnu. Pokud se ocitnete v této situaci, kontaktujte svého poskytovatele peněženky a zjistěte, co pro vás lze udělat.

Lze ztracený bitcoin získat zpět?

Pokud je jisté, že osoba trvale ztratila počáteční frázi pro svou bitcoinovou peněženku, pak je bitcoin skutečně trvale ztracen. Výchozí fráze existují jako záložní možnost pro případ, že uživatel zapomene svůj PIN nebo heslo peněženky, ale často neexistuje žádná další možnost zálohování. Bez vaší počáteční fráze máte potíže.

Pokud víte, že vlastníte bitcoiny, ale nemáte ponětí, ve které peněžence se nachází, můžete jej vystopovat pomocí lovce kryptoměn. Lovci kryptoměn jsou buď online služby, nebo jednotliví profesionálové, kteří vám pomohou vystopovat kryptopeněženky, ať už zdarma nebo za poplatek. Tyto služby často vyžadují vaše blockchain ID a uhodnutí hesla vaší peněženky, takže se ujistěte, že používáte legitimní web, který nebude krást finanční prostředky, které získají.

Je ztracený bitcoin stejný jako spálený bitcoin?

Je důležité nezaměňovat ztrátu bitcoinů se spalováním bitcoinů, protože tyto dva nejsou jedno a totéž.

Ztracený bitcoin označuje prostředky BTC, které byly náhodně ztraceny. Spálený bitcoin na druhé straně označuje BTC prostředky, které jsou úmyslně odeslány do nevratné peněženky.

Mnoho kryptoměn se spaluje systematicky a ve velkém množství, aby se zajistilo proti inflaci a udrželo se v omezené nabídce. Bitcoin však nemá žádný proces automatického vypalování. Kdokoli může spálit bitcoiny, ale bez spálení podstatného množství je nepravděpodobné, že by to ovlivnilo hodnotu nebo nedostatek aktiv.

Miliardy bitcoinů se možná nikdy nenajdou

V současnosti existují bitcoiny v hodnotě miliard dolarů, které nelze získat zpět, a je velká šance, že tyto držby nikdy nebudou. Bez správných informací se může bitcoinová peněženka rychle stát pro majitele zcela mimo limity, což znamená, že soukromé klíče uložené uvnitř budou navždy mimo dosah.

Ujistěte se, že máte heslo a počáteční frázi kryptopeněženky v bezpečí, abyste neztratili své bitcoinové prostředky.