etechblog

Komunikační protokoly IoT: MQTT vs. CoAP vs. HTTP

Internet věcí (IoT) je jako obří síť vzájemně propojených zařízení, která spolu mohou mluvit a sdílet informace přes internet.

Nejsou to jen vaše typické počítače a chytré telefony, ale všechny druhy každodenních předmětů, jako jsou chytré termostaty a dokonce i auta a chladničky! Vzdálení uživatelé mohou tato zařízení ovládat pomocí svých senzorů.

IoT mění způsob, jakým spravujeme své zdroje, sledujeme své zdraví a komunikujeme se světem. Je to změna hry a její růst nevykazuje žádné známky zpomalení 📈. Tento růst je způsoben tím, že stále více zařízení je dostatečně chytrých, aby se připojilo k internetu a sdílelo data. Společnosti vyvíjejí inovativní produkty a řešení, která využívají IoT ke zlepšení různých aspektů našeho života, od chytrých domácností a měst až po zdravotnictví a zemědělství.

Jak to tedy všechno funguje? Jedním ze základních aspektů IoT je, jak spolu tato zařízení komunikují, a to je místo, kde do hry vstupují komunikační protokoly jako MQTT, CoAP a HTTP.

Význam komunikačních protokolů v IoT

Komunikační protokoly fungují jako jazyk světa IoT. Umožňují zařízením bezproblémově odesílat a přijímat data. Jedním ze způsobů, jak o nich rád přemýšlím, jsou jako překladatelé, kteří zajišťují, aby si zařízení bez ohledu na jejich tvary a velikosti navzájem rozuměla.

Tyto protokoly jsou klíčové, protože jsou mostem spojujícím zařízení IoT a systémy, které spravují a zpracovávají data, která generují.

Pochopení MQTT, CoAP a HTTP

MQTT (Message Queuing Telemetry Transport) je lehký protokol založený na publikování a předplatném. V důsledku toho zařízení odesílají zprávy do centrálního rozbočovače a ostatní zařízení na tyto zprávy naslouchají. Tento protokol je navíc účinný, takže je ideální pro zařízení s nízkou spotřebou a nízkou šířkou pásma. Jeho jednoduchost je jednou z jeho silných stránek.

  Průvodce pro začátečníky k používání Pico CSS

Na druhou stranu, CoAP (Constrained Application Protocol) je určen pro zařízení s omezeným výpočetním výkonem a pamětí. Funguje to pomocí interakcí mezi žádostí a odpovědí, podobně jako konverzace. Proto je CoAP vhodný pro omezená prostředí.

Pravděpodobně znáte HTTP, protokol, který používáte každý den ve svém webovém prohlížeči 💻 k odesílání a přijímání požadavků na webové stránky. V IoT zařízení požadují a přijímají data ze serverů pomocí HTTP.

MQTT vs. CoAP vs. HTTP

AspectMQTTCoAPHTTPCommunication ModelPublish-SubscribeRequest-ResponseRequest-ResponseMessage Overhead & EfficiencyNízká režie, efektivníNízká režie, efektivníVyšší režie, méně efektivníŠkálovatelnostVysoce škálovatelnáŠkálovatelnáŠkálovatelnáSecurityPodporuje funkce zabezpečeníPodporuje funkce zabezpečeníSportyPodporuje funkce zabezpečeníSportypodporuje funkce zabezpečení možnosti spolehlivosti

Případy použití a scénáře

Každý protokol vyniká ve specifických scénářích a uspokojuje jedinečné potřeby aplikací IoT.

MQTT: Výměna dat v reálném čase

MQTT vyniká ve scénářích, kde je důležitý rychlý a včasný přenos dat.

 • Smart Home Automation: MQTT je široce používán v inteligentních domácnostech pro ovládání zařízení, jako jsou světla, termostaty a bezpečnostní systémy. Díky nízké režii a nízké latenci je ideální pro komunikaci mezi zařízeními v reálném čase.
 • Systémy monitorování zdraví: Schopnost MQTT zpracovávat datové toky v reálném čase jej činí vhodným pro vzdálené monitorování pacientů a zdravotnické aplikace. Poskytovatelé zdravotní péče a monitorovací systémy tak mohou nepřetržitě přijímat vitální funkce a zdravotní údaje.
 • Průmyslový IoT (IIoT): V průmyslovém prostředí MQTT usnadňuje výměnu dat mezi senzory, stroji a řídicími systémy. Zajišťuje, že kritická data dorazí na místo určení včas a spolehlivě, což přispívá k efektivním průmyslovým procesům a prediktivní údržbě.
 • Logistika a dodavatelský řetězec: MQTT dokáže sledovat 📊 a spravovat zboží a majetek v reálném čase. To znamená optimalizované trasy, monitorované skladovací podmínky a zajištění bezpečné přepravy.
 • Správa energie: Tento protokol IoT lze použít pro systémy řízení energie, což umožňuje zařízením inteligentní sítě komunikovat informace o spotřebě energie a zatížení. Ve výsledku to umožňuje efektivní distribuci energie a vzorce spotřeby.
  Jak zmrazit polohu v aplikaci Najít iPhone

CoAP: Lehká komunikace

CoAP je navrženo pro zařízení IoT s omezenými zdroji a je vynikající volbou pro scénáře, kde je vyžadována odlehčená komunikace.

 • Aplikace Smart City: CoAP se dobře hodí pro nasazení v chytrých městech, kde řada nízkoenergetických zařízení, jako jsou pouliční osvětlení, odpadkové koše a parkovací senzory, potřebuje komunikovat s centrálními servery. Jeho účinnost zajišťuje, že tato zařízení mohou pracovat s minimální energií.
 • Zemědělství: CoAP může pomoci preciznímu zemědělství připojením senzorů vlhkosti půdy, meteorologických stanic a automatických zavlažovacích systémů. Umožňuje sběr a kontrolu dat v reálném čase v terénu bez vyčerpání energetických zdrojů zařízení.
 • Environmental Monitoring: CoAP lze použít ke sběru dat ze vzdálených environmentálních senzorů v lesích, oceánech nebo jiných vzdálených oblastech. Vzhledem ke své nízké režii je tento protokol ideální pro zachování životnosti baterie 🔋 ve vzdálených zařízeních.
 • Home Automation: Pro menší nastavení domácí automatizace nebo senzorové sítě umožňuje CoAP lehkou komunikaci mezi senzory a akčními členy bez nadměrné spotřeby energie.

HTTP: Vysoce kompatibilní

Stávající webová infrastruktura je vysoce kompatibilní s HTTP. Z tohoto důvodu je vhodný pro aplikace, které mohou těžit z využití tohoto rozšířeného protokolu.

 • Webové řídicí panely: HTTP je dobré pro vytváření webových řídicích panelů pro zařízení IoT. Zejména umožňuje uživatelům monitorovat a ovládat zařízení na dálku prostřednictvím uživatelsky přívětivého webového rozhraní.
 • Rozhraní API pro zařízení IoT: Mnoho zařízení IoT nabízí rozhraní API pro programovou interakci s nimi. Znalost HTTP usnadňuje vývojářům integraci těchto zařízení do stávajících webových aplikací, cloudových služeb a mobilních aplikací.
 • Aktualizace firmwaru: Zařízení IoT často vyžadují aktualizace firmwaru. Obecně se HTTP používá k bezpečné a efektivní distribuci aktualizací firmwaru přes internet.
 • Cloudová integrace: IoT data lze snadno přenášet na cloudové platformy prostřednictvím HTTP, což umožňuje analýzu dat, ukládání a vizualizaci. To je nezbytné pro aplikace, jako je prediktivní údržba a analýza dat v IoT.
 • Hlasová a mobilní integrace: API založená na HTTP jsou nezbytná pro integraci zařízení IoT s hlasovými asistenty a mobilními aplikacemi, které uživatelům poskytují pohodlné možnosti ovládání a interakce.
  Jak synchronizovat soubory na Linuxu pomocí Unison

Výběr správného protokolu

Při výběru protokolu pro svůj projekt IoT zvažte možnosti zařízení a omezení sítě. Pokud jsou vaše zařízení energeticky účinná, ale vyžadují komunikaci v reálném čase, MQTT může být tou správnou cestou.

Na druhou stranu, pokud mají vaše zařízení omezené zdroje, je CoAP vynikající volbou. HTTP je všestranný, ale může být vhodnější pro scénáře, kde omezení zařízení nejsou tak přísná.

Závěrečné myšlenky

Komunikační protokoly jsou páteří, která zajišťuje bezproblémovou konektivitu a výměnu dat 🔃. MQTT, CoAP a HTTP jsou jako různé nástroje v sadě nástrojů, z nichž každý má své jedinečné přednosti.

Když porozumíte jejich funkcím a specifickým požadavkům vašeho projektu IoT, můžete se informovaně rozhodnout a vytvořit efektivnější a efektivnější ekosystém internetu věcí. Vzhledem k tomu, že se prostředí internetu věcí neustále rozšiřuje, je výběr správného protokolu pro úspěch v našem vysoce propojeném světě ještě důležitější.

Dále se podívejte na nejoblíbenější zařízení IoT pro váš domov a práci.

x