Lepší jako kreslicí břidlice než tablet

Klíčové věci

  • Huion Kamvas Studio 16 je potenciální alternativou Surface Pro, ale nedosahuje díky průměrnému hardwaru a chybnému vstupu pera Windows 11.
  • Tablet postrádá kryt klávesnice a je příliš těžký, takže se obtížně přenáší.
  • Pro skicování nebo psaní poznámek na cestách jsou iPad Pro a Apple Pencil lepší volbou ve srovnání s Kamvas Studio 16.

Na první pohled vypadá Huion Kamvas Studio 16 jako skvělý přenosný tablet pro skicování a psaní poznámek, který kombinuje odbornost Huion na kreslení břidlice s přenosným počítačem Surface Pro-esque. Je smutné, že chybová zkušenost s Windows 11 Ink, průměrný výkon, vysoká hmotnost a chybějící kryt klávesnice znamenají, že to není nic z toho.

Huion Kamvas Studio 16

Průměrný hardware a chybný vstup perem Windows 11 znamenají, že tato potenciální alternativa Surface Pro je frustrující nepořádek. Jakmile se dostanete k funkcím kreslení, je to docela dobré, ale všechno ostatní nedává smysl. Je příliš těžký a chybí mu kryt klávesnice, takže se těžko přenáší. A pokud byste to chtěli pouze pro domácí použití, bylo by pro vás lepší s kreslícím tabletem, který byste mohli připojit k výkonnějšímu domácímu počítači – a upgradovat podle potřeby.

Pro ty, kteří chtějí na cestách pouze skicovat nebo si dělat poznámky, je iPad Pro a Apple Pencil tou lepší volbou.

Značka Huion

Aktivní plocha 15,8 palce

Podpora vícedotykového ovládání Ano

Úrovně citlivosti na tlak 8,092

Další vstupy Dva porty USB-C

Podpora náklonu Ano

Klady

  • Kreslení je příjemné, s citlivým perem a hladkými tahy

Nevýhody

  • Chybné uživatelské rozhraní Windows 11 pro zadávání perem
  • Docela těžký
  • Chybí kryt klávesnice nebo pouzdro
  • Průměrný výkon a často zpožděné otevírání aplikací

Hardware: Vypadá dobře, cítí se dobře, ale chybí porty

Je vyroben téměř výhradně z jednoho kusu hliníkové slitiny a je to úžasně dobře vypadající kus hardwaru. Váží 3,75 lb, tedy téměř 1,7 kg. Kolem zadní části je jeden výsuvný stojan, který běží po šířce tabletu (ve skutečnosti přesně jako Surface Pro). Je tuhý a zachovává téměř jakýkoli vzpřímený úhel, do kterého ho nastavíte.

James Bruce / MakeUseOf

O rozměrech 384 x 234 x 12 mm, pokud tablet položíte naplocho, rovné strany s ostrými hranami znesnadňují opětovné uchopení; na spodní straně není žádné zužování, takže se nikde nechytat. Ne, že byste tento handheld chtěli používat jakkoli dlouho.

James Bruce / MakeUseOf

Samostatný stolní stojan je součástí dodávky pro pohodlnější a plošší úhly kreslení. Na tom tablet spočívá pomocí gumových úchytů; neexistuje žádný jiný spojovací mechanismus nebo způsob, jak jej uzamknout.

James Bruce / MakeUseOf

Horní strana Kamvas Studio je většinou mřížka ventilátoru s tlačítkem napájení a LED na pravé straně. Vypínací tlačítko, které funguje jako snímač otisků prstů, působí tak trochu uvolněně, způsobem, jakým to dělají levné smartphony a zařízení Apple ne. Trochu se chvěje a na můj vkus trochu příliš vyčnívá. Je to takový malý bod, ale někdy může naznačovat špatné výrobní tolerance a zvláště nepříjemné, když musíte s tímto tlačítkem tak často pracovat.

James Bruce / MakeUseOf

Na spodní straně levé a pravé strany najdete mřížky stereo reproduktorů; na pravé straně je také kolébka hlasitosti a 3,5mm port pro stereo sluchátka. Duální 2W reproduktory jsou funkční pro zvuky rozhraní, ale hrozné pro sledování jakéhokoli mediálního obsahu; znějí, jako by to bylo jen pro rychlý ponor.

  Jaký je nejnovější iPhone právě teď? [March 2022]

James Bruce / MakeUseOf

Další konektivita přichází v podobě dvou USB-C portů na levé straně. Jeden je vyhrazen pro příkon (který při nabíjení odebírá přibližně 42 W), takže vám zůstane jediný port pro příslušenství – takže rozbočovač nebo dok bude pro většinu lidí potřebovat. Wi-Fi a Bluetooth doplňují omezené možnosti připojení.

James Bruce / MakeUseOf

Pasivní stylus „PenTech 3+“ není nikde připevněný nebo zasunutý do Kamvasu; žije uvnitř samostatné trubky, ve které jsou uloženy i náhradní hroty.

James Bruce / MakeUseOf

Stylus je dostatečně pohodlný – o něco silnější než tužka, ale postrádá speciální úchop. Je jednostranný a kolébkové tlačítko umožňuje kliknutí pravým tlačítkem a další přiřaditelné funkce.

Huion tvrdí, že baterie by měla vydržet asi 6 hodin, což je velmi optimistické. Jistě, pokud budete běhat v nejnižším jasu a moc toho nenaděláte, možná toho dosáhnete. Ale při plném jasu (což budete muset udělat), provozování čehokoli intenzivního, počítejte spíše s 3-4 hodinami.

Obrazovka: Není skvělá, ale není špatná

Při úhlopříčce 15,8 palce a poměru 16:9 není obrazovka dost velká, aby pojala celou stránku A4, ani to není stejný poměr; běží v nativním rozlišení 2560 x 1440p. Kolem je mohutný 3/4palcový černý rámeček a antireflexní matný povlak, který se na kreslícím tabletu vždy ocení – ale také má tendenci dělat prvky trochu méně ostré.

James Bruce / MakeUseOf

Huion uvádí maximální jas 400 nitů, což nejsem schopen ověřit – ale i když to stačilo na to, aby byl poněkud viditelný za zataženého britského dne, na plném slunci, nebylo by to použitelné.

Nastavení: Je to Windows 11, takže očekávejte frustraci

Kamvas Studio 16 běží na Windows 11 a budete se muset přihlásit pomocí účtu Microsoft; tohle nemůžeš obejít.

Jakmile to nastavíte, budete mít také možnost přihlásit se pomocí snímače otisků prstů, který je zabudován do tlačítka napájení vpravo nahoře. Bohužel se to nelíbilo mému prstu, takže to, co následovalo, bylo hloupé představení, kdy mi bylo řečeno, abych pohnul prstem doprava, a pak bylo řečeno, že „má problém tě rozpoznat. Prosím…“ (Nemohl jsem přečíst zbytek textu, protože zpráva se nevešla do dialogového okna a byla oříznuta). Tak jsem to přeskočil a zbytek dne jsem přemýšlel, co přesně je s mým prstem.

Poté vás provede tucet možností ochrany osobních údajů s dotazem, zda mohou sledovat vše, co děláte; klidně řekni ne. Poté můžete odmítnout bezplatnou zkušební verzi Microsoft 365, upgrade cloudového úložiště o 100 GB navíc a Xbox Game Pass (to jsou tři samostatné obrazovky reklamy pro různé předplacené služby, podotýkám).

Přiznávám, že je to první zařízení s Windows 11, kterému jsem měl tu smůlu, ale nepamatuji si, kdy naposledy nastavování nového zařízení trvalo tak dlouho a vyžadovalo, abych tolik věcí odmítl.

Problémy tím bohužel neskončily. Při příštím spuštění počítače se většina věcí nenačetla. Illustrator se neotevře. Creative Cloud zůstal bílým oknem. Chrome ani Edge nevyvolají žádné okno. Restart to napravil, ale to není skvělý první dojem a nastavil scénu pro vše, co následovalo.

Specifikace a výkon: Průměrný, zapomeňte na hraní

Kamvas Studio 16 by mělo být interně docela zvíře, protože je navrženo tak, aby zvládlo výkonné kreativní aplikace, jako je Abode Illustrator. S 11. generací 2,8 GHz Core i7 CPU a 16 GB RAM najdete také 512GB SSD, který vám umožní ukládat spoustu aplikací a kreseb, stejně jako málo místa, které zbyde pro některé (velmi lehké) hraní.

Realita je však taková, že to zdaleka není žádná bestie a trpí zpožděním rozhraní; CPU je staré asi dvě generace. Často jsem se přistihl, že jsem na něco klikal několikrát – proklínal jsem nespolehlivý vstup perem – jen abych měl o deset sekund později otevřeno několik případů.

  Jednoduché řešení call centra pro vaši firmu

3DMark

Spoléhal se pouze na grafiku Intel Iris XE bez vyhrazeného GPU a výkon 3DMark byl tak špatný, jak lze očekávat, sotva zvládal 4-6 FPS v demo TimeSpy a získal pouhých 1 061 za grafiku a 2 766 CPU; celkově 1169. NightRaid je speciálně navržen pro testování integrované grafiky; tam dosáhl 10 446 bodů. FireStrike dosáhl skóre 3 215. Klíčem k úspěchu zde je: nekupujte to pro jeho grafické schopnosti.

PCMark

S celkovým skóre 4 429, skládajícím se z 9 729 základních věcí, 6 099 produktivity a 3 974 vytváření digitálního obsahu, je jasné, že tablet není pro běžné úkoly troškař, ale je také jen o málo lepší než dva roky starý Surface Pro 9.

Hraní

Navzdory tomu, že se nejedná o primární případ použití, chtěl jsem vidět, jak by to fungovalo při hraní her. Nechtěl jsem to příliš zdůrazňovat s podobnými Cyberpunk 2077, takže jsem zkusil LEGO Fortnite a GTA V – ani jedno zvlášť náročné hry pro hardware současné generace.

LEGO Fortnite běželo dostatečně hladce – po vypnutí detailů textury ještě dále od výchozího nízkého nastavení. Nebylo to brilantní, ale dalo se to hrát (s občasným zamrznutím). To však bylo v prázdné oblasti; Chvěm se při představě, jak by to fungovalo, až bude vaše město skutečně postaveno.

GTA V se zaseklo na 30 snímcích za sekundu a po snížení nastavení bylo opět hratelné. Nebyl to strašný zážitek, ale zahoďte všechny naděje na hraní čehokoli těžšího nebo graficky náročnějšího.

Poznamenám, že oblast kolem napájecí zástrčky se nepříjemně zahřála, když byla zapojena a dělala pouze základní úkoly, jako je stahování některých velkých her. Obecně však byli fanoušci většinu času neslyšitelní. Mám podezření, že je tu nějaké škrcení, aby to běželo v pohodě, aniž bych se musel často spoléhat na ventilátory.

Windows 11 a vstup pera

Jako vstupní zařízení pera bez klávesnice se veškerý text zadává pomocí klávesnice na obrazovce. Bohužel ne vždy to bylo při mém testování spolehlivé. Vlastně by to bylo hezky řečeno; bylo to naprosto nekonzistentní a často k vzteku.

Přepnutí na „tvrdou“ citlivost

Po vybalení se citlivost na tlak zdála špatná; Nebyl jsem schopen nakreslit tenké čáry na výchozí nastavení a musel jsem použít aplikaci Huion k přepnutí na „tvrdé“ nastavení.

James Bruce / MakeUseOf

Také si všimnu nedostatku odmítnutí dlaně, pokud nepoužijete přiloženou rukavici. To není neobvyklé; je to důsledek použití pasivního vstupu pera. Na rozdíl od Apple Pencil, který vyžaduje napájení k aktivnímu přenosu jedinečného signálu na obrazovku, se pero Huion může chovat pouze jako velmi jemný lidský prst.

James Bruce / MakeUseOf

Dalším nepříjemným aspektem přiloženého pera bylo, že jsem zjistil, že je příliš tenké. Samostatně by to nebyl problém, ale přítomnost tlačítek na hřídeli znamenala, že jsem je omylem mačkal mnohem častěji, než bych chtěl. Tlustší pera s rukojetí (nebo pera se dvěma konci) tento problém nemají.

Další frustrace leží výhradně v rozhraní Windows. Panel pro zadávání inkoustu se má zobrazit, když klepnete na pole pro zadávání textu. Ale nestalo se tak, alespoň ne v prohlížeči nebo jiných aplikacích. Místo toho jsem musel ručně načíst aplikaci klávesnice na obrazovce, která se nepříjemně zpožďovala; to se liší od klávesnice v režimu tabletu, která se také má objevit, pokud nepovolíte zadávání rukopisu – ale není překvapením, že ani to nefungovalo.

  Jak používat Jio a Airtel 5G na iPhone v Indii

Zajímavé je, že vstupní panel pera Windows Ink se zobrazí, pokud poklepete na některá dialogová okna, jako je vyhledávací panel v nabídce Start. Kdyby to fungovalo všude, bylo by to fantastické. Rozpoznávání rukopisu se za poslední desetiletí natolik zlepšilo, že i moje příšerné klikyháky jsou čitelné pokročilou AI. Ale i můj Acer C100 se systémem Windows XP Tablet Edition před dvěma desetiletími byl spolehlivější se vstupem stylusem než tento.

Jako první test jsem zkusil psát v přiložené aplikaci Journal. Citlivost na tlak nefungovala, ale abych vyloučil, že ji aplikace nepodporuje, otevřel jsem aplikaci pro nastavení Huion a zkusil jsem přepnout možnost Windows Ink, protože to byla jediná věc, která se zdála relevantní. Nyní deník odmítl jakýkoli vstup. Při pokusu o kliknutí zpět na aplikaci Huion obrazovka krátce zablikala. restartoval jsem. Znovu.

Někdy se obrazovka prostě odmítala otáčet, když ji držela vzpřímeně.

Obecně však platí, že jakmile nastavíte citlivost na tlak na rozumnější úroveň, je Kamvas 16 Pro fantastický. Hladké linie a přesné sledování hrotu bez zpoždění. Jen si vezměte tu rukavici, nebo budete mít všude náhodné tečky.

Je těžké tyto nekonzistence a chyby přiřadit Windows 11, ovladačům Huion nebo ovladačům Intel Irix XE; pravděpodobněji je to nějaká kombinace všech z nich. A stojí za zmínku, že téměř všechny tyto frustrace by mohly být opraveny, pokud by byl k tabletu připojen trackpad a kryt klávesnice. Ale není a neměli byste přidávat příslušenství Bluetooth jen proto, aby bylo zařízení použitelné.

Měli byste si koupit Kamvas Studio 16?

Zatímco Kamvas Studio 16 působí dojmem, že by mohlo jít o vážnou alternativu k Microsoft Surface, absence krytu klávesnice znamená, že tomu tak není. Je také zklamáním, že v krabici není zahrnuto žádné pouzdro, což znamená, že k tomu, aby byl tento přenosný, budete potřebovat několik příslušenství třetích stran.

James Bruce / MakeUseOf

Kamvas Studio 16 má pocit, že má krizi identity. Velká velikost, těžká hmotnost a absence připojitelné klávesnice naznačují, že se nechce nosit jako zařízení na psaní poznámek, ale raději zůstat sedět na stole trvale. Ale pokud si to nevezmete s sebou, neexistuje žádná omluva, proč se smířit s průměrným hardwarem tabletu.

Je jasné, že některá kombinace ovladačů Huion a Windows 11 způsobuje chybné chování; kde přesně leží vina, není jasné. Zda to může být někdy opraveno, je diskutabilní; většinu vstupů perem považuji za stejně frustrující pro obecné použití uživatelského rozhraní, a to i na Mac OS. Rozdíl je v tom, že jako primární metodu zadávání běžně nepoužíváte pero. Kamvas Studio 16 a Windows Ink vás zve k použití pera na všechno, pak zklame.

Pokud používáte přenosné zařízení se systémem Windows pro kreslení a psaní poznámek, oficiální tablet Surface Pro vám poskytne mnohem lepší zážitek ze zadávání perem s plnou podporou, která je součástí operačního systému – a elegantním krytem klávesnice, abyste mohli v případě potřeby stále klepejte. A pokud nepotřebujete přenositelnost, existuje spousta možností pro obyčejný kreslicí povrch, který poskytne vstup pro vaši stávající plochu. Ale osobně, kdybych byl ctižádostivý umělec, který chtěl nejlepší kvalitu kreslení na cestách, šel bych po iPadu Pro a Apple Pencil. Není srovnání.

Huion Kamvas Studio 16

Průměrný hardware a chybný vstup perem Windows 11 znamenají, že tato potenciální alternativa Surface Pro je frustrující nepořádek. Jakmile se dostanete k funkcím kreslení, je to docela dobré, ale všechno ostatní nedává smysl. Je příliš těžký a chybí mu kryt klávesnice, takže se těžko přenáší. A pokud byste to chtěli pouze pro domácí použití, bylo by pro vás lepší s kreslícím tabletem, který byste mohli připojit k výkonnějšímu domácímu počítači – a upgradovat podle potřeby.

Pro ty, kteří chtějí na cestách pouze skicovat nebo si dělat poznámky, je iPad Pro a Apple Pencil tou lepší volbou.