Může hra Blink Land od AOA pomoci chránit vaše oči před digitální únavou očí?

Mnoho lidí tráví mnoho času na digitálních obrazovkách, ať už jde o práci na počítači od 9 do 5, rolování na sociálních sítích nebo hraní her. Díky pravidelnému dlouhodobému používání obrazovky je digitální namáhání očí – aka syndrom počítačového vidění (CVS) – něco, co mnohým hrozí.

Americká optometrická asociace (AOA) jako pomoc vyvinula Blink Land – mobilní hru, která vám pomůže dozvědět se, jak předcházet namáhání očí a jak zmírnit únavu očí. Zde se podíváme na to, co je digitální únava očí, diskutujeme o jejích příčinách a léčbě a vysvětlíme, jak hrát Blink Land, abyste si chránili oči.

Běžné příčiny digitálního namáhání očí

Digitální namáhání očí – někdy známé jako syndrom počítačového vidění (CVS) – je běžný stav, který je způsoben dlouhodobým používáním obrazovky. Digitální namáhání očí je charakterizováno skupinou nepříjemných příznaků, které postihují především vaše oči a zrak.

Pokud vás zajímá, jaké je namáhání očí, příznaky mohou zahrnovat únavu, svědění, bolavé nebo pálení očí, rozmazané vidění, bolesti hlavy, závratě, suché oči a bolesti krku, zad nebo ramen.

Příčiny namáhání očí mohou zahrnovat:

 • Dlouhodobé používání obrazovky. Rozšířené používání digitální obrazovky vyžaduje soustavné úsilí, aby se naše oči zaměřily, a využívá specifické svaly v oku. Při dlouhodobém používání obrazovky se tyto svaly mohou unavit, což je důvod, proč je běžné namáhat oči při dlouhé práci na počítači.
 • Špatné osvětlení. Namáhání, abyste viděli při slabém osvětlení (nebo vystavení oslnění), může způsobit vizuální nepohodlí a způsobit, že vaše oči budou pracovat více, než je nutné.
 • Stres a únava. Všichni víme, jak vysilující může být stres na těle – a napjaté svaly kolem očí z nadměrného používání obrazovky mohou přispět k namáhání očí.
 • Suché prostředí. Pokud pracujete v klimatizované kanceláři, může dvojitý efekt suchého prostředí a občasného mrkání při zaostřování na obrazovku vést k podrážděným a namoženým očím.
 • Nesprávné držení těla. Špatné držení těla a nesprávné umístění obrazovky mohou donutit váš krk a oči do nepohodlných a namáhaných pozic.
  10 nejlepších zbytečných webů, které můžete navštívit, když se nudíte

Pokud pravidelně používáte obrazovky – ať už pro práci nebo zábavu – je dobré aktivně předcházet digitální únavě očí. Pokud pociťujete příznaky namáhání očí nebo se prostě chcete dozvědět více, může vám hra Blink Land pomoci.

Blink Land je mobilní hra vytvořená společností Americká optometrická asociace (AOA)—přední organizace pro lékaře optometrie (OD), optometrické profesionály a studenty optometrie (v podstatě všichni špičkoví odborníci, kteří se starají o zdraví očí a zraku).

Blink Land byl vyvinut, aby pomohl hráčům naučit se začlenit návyky obrazovky šetrné k očím, aby se zabránilo a zmírnilo digitální namáhání očí. Blink Land existuje, aby vám pomohl porozumět spojení mezi zdravím očí a vašimi oblíbenými návyky na obrazovce – čehož můžete dosáhnout hraním miniher a sbíráním drobností a faktů o zdraví očí.

Ke stažení: Blink Land for Android | iOS (Volný, uvolnit)

Blink Land se řídí velmi jednoduchým předpokladem: jednoduše házejte kostkou a pohybujte svou postavou po hrací ploše. Můžete se dostat do prostoru akce, drobností nebo zábavných faktů – to vše vyžaduje váš vstup, abyste mohli pokračovat. Cílem Blink Land je nasbírat co nejvíce bodů správným zodpovězením otázek a dokončením miniher (a zároveň si osvojit návyky na obrazovce, které jsou šetrné k očím).

  Jak vytvořit blockchain s Pythonem?

Zde je návod, jak hrát Blink Land, abyste podpořili úlevu od únavy očí:

 • Spustit hru. Jakmile si stáhnete Blink Land do svého zařízení, otevřete hru a začněte klepnutím na Play. Podle pokynů na obrazovce přizpůsobte svou postavu a klepnutím na tlačítko Play zahajte hru.
 • Hoďte kostkami. Klepnutím na Hod kostkou kostkou zatřesete a dalším klepnutím na obrazovku hodíte číslo. Vaše postava se posune o příslušný počet polí podle čísla, které jste hodili.
 • Hrajte minihry. Postupujte podle pokynů na obrazovce a přečtěte si fakta, odpovězte na maličkosti nebo si zahrajte minihry, které vám pomohou dozvědět se více o digitální únavě očí.
 • Pokud potřebujete upravit nastavení, klepněte na ikonu ozubeného kolečka v pravém horním rohu obrazovky. Zde můžete povolit různé režimy barevného přístupu a také upravit úroveň zvuku a hudby.

  Hlavním účelem Blink Land je pomoci jednotlivcům, jako jste vy, dozvědět se o příčinách, příznacích a možnostech léčby digitálního namáhání očí. Můžete se také naučit techniky pro boj s digitální únavou očí a zmírnění příznaků namáhání očí během hraní hry. Je to zábavný způsob, jak sbírat fakta, aniž byste měli pocit, že se musíte učit (nebo být káráni) za to, že trávíte čas na obrazovce.

  Pokud toužíte po opravě her a chcete se naučit, jak předcházet digitální únavě očí v jiných oblastech vašeho života (obrazovky), pak je Blink Land dobrým nástrojem, který můžete použít. Některým lidem tato dobře vyvinutá vzdělávací hra pomůže zmírnit digitální únavu očí. Pro ostatní možná budete chtít podniknout další kroky, které vám pomohou ochránit oči před dlouhodobým vystavením obrazovky.

  Jak předcházet digitální únavě očí a chránit své oči

  Pociťování příznaků namáhání očí může být bolestivé a vysilující a může vám dokonce bránit v dokončení vašich každodenních úkolů. Kromě faktů, rad a technik z Blink Land, jak se vyhnout namáhání očí způsobenému obrazovkami, můžete vyzkoušet tyto tipy pro digitální úlevu od únavy očí:

    Který cloudový server Amazon je pro vás lepší?
 • Umístěte obrazovku správně. Podle AOA průvodce syndromem počítačového viděníOptimální vzdálenost pro umístění obrazovky počítače by měla být mezi 20 a 28 palci od vašich očí a v úhlu 15 až 20 stupňů pod úrovní očí. Pokud je váš problém s časem na obrazovce spojen s vaším chytrým telefonem, můžete upravit polohu obrazovky nebo povolit vzdálenost obrazovky na iPhonu nebo iPadu, abyste snížili únavu očí.
 • Naplánujte přestávky na obrazovce. Použití aplikace Pomodoro s časovačem nebo jednoduše plánování přestávek na obrazovce během vašeho pracovního (nebo herního) dne je účinný způsob, jak chránit a odpočívat vaše oči.
 • Povolit režim nočního světla. Většina zařízení nyní obsahuje funkce, které snižují vyzařování modrého světla, což vašim očím usnadňuje práci. Můžete například povolit noční světlo ve Windows nebo použít noční posun na svém iPhonu a používat měkčí světla na svých oblíbených obrazovkách.
 • Cvičte oční cvičení. Blink Land představuje různá oční cvičení, která můžete cvičit, abyste předešli namáhání očí. Můžete také zkusit protočit oči nebo zaostřit na objekt vzdálený 20 stop po dobu 20 sekund každých 20 minut (neboli pravidlo 20-20-20).
 • Zahrajte si Blink Land. Jelikož byla hra navržena tak, aby vám pomohla rozvíjet návyky šetrné k očím, hraní Blink Land může pomoci chránit vaše oči před digitální únavou očí.
 • Při používání obrazovek je také dobré pít hodně vody, protože dehydratace může způsobit suché a podrážděné oči. Pokud sedíte u stolu delší dobu, snažte se pravidelně vstávat a protahovat se, aby si oči i tělo odpočinuly.

  Hra Blink Land vám může pomoci naučit se bojovat s příznaky únavy očí a dokonce jim předcházet. Nezapomeňte si dělat pravidelné přestávky od obrazovky (obrazovek), zůstaňte hydratovaní a nezapomeňte mrkat! Pokud pociťujete přetrvávající příznaky namáhání očí a výše uvedené tipy pro péči o sebe nepomáhají tento problém zmírnit, vyhledejte očního specialistu nebo lékaře pro další pomoc.