Nejlepší nové funkce v Androidu 10, nyní k dispozici

Po několikaměsíčním beta testování nejnovější verze Androidu Google oficiálně vydal Android 10. Přestože většina změn operačního systému je pod kapotou, existuje několik změn, které by se vám mohly líbit.

Co se stalo s názvy dezertů?

Pokud jste dlouhodobým uživatelem Androidu, pravděpodobně víte, že Google obvykle dává novým verzím Androidu název dezert. To se letos změnilo. Google před několika týdny oznámil, že ano aktualizace značky Android a její strategii pojmenování.

Díky této změně se nová verze Androidu nyní nazývá Android 10. Tato strategie číslování se bude používat i nadále, ale Google plánuje ponechat názvy dezertů pro budoucí interní vývojové sestavení.

Zábavný fakt: Android 10 (dříve Android Q) se měl veřejně nazývat „Queen Cake“ a interně je označován jako „Quince Tart“.

Konec názvů dezertů neznamená, že Google přestane stavět sochy pro nové verze softwaru. Dave Burke, viceprezident inženýrství, Android, tweetoval fotografii sochy Android 10.

Nová tradice soch a podpisů! #android pic.twitter.com/zDyPYgKSPc

— Dave Burke (@davey_burke) 3. září 2019

Kdy bude můj telefon aktualizován?

S oficiálním vydáním Androidu 10 začal Google vytlačovat aktualizaci firmwaru do svých telefonů Pixel. První vydání se již začalo šířit do každé generace smartphonu Pixel.

Pixely nejsou jako vlastníci sami Základní telefon a Xiaomi Redmi K20 Pro také obdržel Android 10. OnePlus není příliš pozadu, jak společnost oznámila otevřená beta pro OnePlus 7 a OnePlus 7 Pro uživatelů.

Smartphony od výrobců, jako jsou Samsung, LG, Huawei, Motorola a další, by snad měly začít upgradovat firmware v příštích několika měsících. Pokud jsme se však z minulosti něco naučili, mohlo by to být téměř rok, než starší telefony obdrží Android 10.

Navigace gesty

Navigace gesty je největší změnou pro uživatele, která přichází s Androidem 10. Tento přírůstek přichází poté, co se několik výrobců Androidu (OEM) pokusilo přidat varianty gest společnosti Apple a selhalo.

Nyní je zde namísto výchozího tří nebo dvoutlačítkového navigačního systému Androidu lišta gest. Google překvapivě trochu okopíroval implementaci Applu, protože většina ovládacích prvků je velmi podobná. Rychlým přejetím nahoru se dostanete domů, přejetím a podržením otevřete nabídku Poslední a dlouhým přejetím z domovské obrazovky se otevře zásuvka aplikace.

Ale co tlačítko Zpět? Nedělejte si starosti; gesto zpět je nyní dostupné přejetím prstem dovnitř z obou stran displeje. Jak můžete vidět na obrázku níže, při přejetí prstem se zobrazí ikona šipky, která označuje akci.

Nového gesta se dočkal i Google Assistant. Potáhněte úhlopříčně směrem ke středu displeje z jednoho ze dvou spodních rohů a poté se na spodní straně zařízení zobrazí krátká animace. Krátce poté bude virtuální asistent připraven k použití.

Pokud vlastníte telefon Pixel nebo Essential Phone, můžete změnit styl navigace v části Nastavení > Systém > Gesta > Systémová navigace. Zde můžete přepínat mezi novou „navigací gesty“, „2tlačítkovou navigací“, která byla výchozí v Androidu 9 Pie, a klasickou „3tlačítkovou navigací“.

OEM pravděpodobně změní, jaké možnosti navigace jsou na jejich telefonech k dispozici. Nahlédněte do nabídky nastavení svého zařízení, abyste zjistili, jaké možnosti máte, jakmile bude pro něj Android 10 dostupný.

Tmavý režim na systémové úrovni

Tmavý režim je jednou z funkcí, kterou uživatelé Androidu nejčastěji požadují. Po letech, kdy vybraní vývojáři přidali do svých aplikací temné téma, zahrnul Google do systému Android 10 tmavý režim pro celý systém.

Od oznámení rozhodnutí na I/O 2019 byly do aplikací společnosti Google a služeb třetích stran pomalu přidávány temné motivy. Pokud je implementována správně, každá podporovaná aplikace bude sledovat chování Androidu a zapne tmavé téma, když je systém povolen.

Tmavý režim můžete zapnout tak, že přejdete do Nastavení > Displej > Tmavý motiv nebo klepnete na dlaždici rychlého nastavení na panelu oznámení Androidu.

Chytrá odpověď

Android 10 je stále chytřejší, pokud jde o upozornění. Zatímco Digitální pohoda se používá k umlčení přerušujících aplikací, Smart Reply nabídne rychlé reakce a akce na příchozí zprávy. Jak ukazuje animace výše, můžete někomu snadno poslat jednoslovnou až dvouslovnou odpověď nebo klepnutím na odkaz otevřít odpovídající aplikaci.

Google uvádí, že navrhované akce fungují s odkazy a adresami YouTube nalezenými v Mapách Google. Kromě toho může Android 10 používat funkci Smart Reply s kteroukoli z vašich oblíbených aplikací pro zasílání zpráv.

Lepší kontrola oprávnění

Android pravděpodobně výrazně zaostává za iPhonem, pokud jde o správu oprávnění. Google rychle dohání vydání Androidu 10, protože přidal nového správce oprávnění s lepšími ovládacími prvky.

K dispozici je také aktualizované dialogové okno povolení polohy, které se zobrazí, když aplikace požaduje polohu zařízení. Namísto udělení přístupu všem nebo ničemu aplikaci je k dispozici nová možnost, která povolení povoluje pouze v době, kdy je aplikace otevřená. Tato změna zakáže aplikaci možnost kontrolovat polohu zařízení na pozadí, když je zavřené.

Aktualizovaná nabídka oprávnění je přístupná v Nastavení > Soukromí > Správce oprávnění. Zde můžete vidět, jaké aplikace mají oprávnění k provádění určitých typů akcí a podle potřeby zrušit přístup ke každému oprávnění.

Aktualizace zabezpečení prostřednictvím Google Play

Namísto čekání na výrobce a operátory, kteří přidají aktualizace Androidu, může nyní Google posílat zabezpečení a opravy chyb prostřednictvím Google Play. Převzetím kontroly zpět může Google zajistit, aby každé zařízení se systémem Android 10 nebo novějším mělo opravené nejnovější zranitelnosti, jakmile se objeví problém.

Opravy zabezpečení můžete zkontrolovat ručně také v části Nastavení > Zabezpečení > Aktualizace systému Google Play.

Android 10’s Easter Egg

S vydáním Androidu 10 skryl Google do OS nové velikonoční vajíčko. Namísto klonu Flappy Bird, který jsme našli v předchozích verzích Androidu, je tu nyní hádanka, která nabízí hodiny zábavy.

K Androidu 10 Easter Egg se dostanete tak, že přejdete do Nastavení > O telefonu > Verze Androidu a poté v rychlém sledu klepnete na „Verze Androidu“. Poté můžete klepnout a podržet každou z položek na obrazovce a posouvat jimi po displeji.

Chcete-li migrovat do skutečného velikonočního vajíčka, budete muset dvakrát klepnout a podržet na „1“, dokud se neotočí a neudělá „Q“, když položíte na „0“. Až budete na místě, rychle klepněte na „Android“.

Budete převedeni na vlastní nonogram logická hra. Můžete to vyřešit tak, že budete sledovat číselné bloky obklopující plán a klepat na jednotlivá políčka. Po dokončení se zobrazí ikona související se systémem Android.

The Android subreddit již vyřešil řadu negramových hádanek, pokud potřebujete pomoc.

Další informace o Androidu 10 najdete na Oznámení společnosti Google a nové Vstupní stránka pro Android 10.