Představujeme Freenginx, vidlici nejoblíbenějšího webového serveru

Freenginx je nový fork Nginx, open-source webového serveru, který pohání jednu třetinu všech webových stránek. Nahradí tento spin-off zavedeného lídra na trhu a proč byste se o něj měli starat?

Co je Nginx?

Nginx (vyslovuje se „engine x“) je bezplatný webový server s otevřeným zdrojovým kódem, který byl spuštěn v roce 2004. Je snadno konfigurovatelný a našel si také místo jako proxy server.

Popularita Nginxu pomalu rostla a v roce 2019 překonala svého dlouholetého open source konkurenta Apache a proprietární IIS společnosti Microsoft. Netcraft.

  Pokrok v moderních technologiích léčby rakoviny

netcraft

Co je Freenginx?

14. února bývalý vývojář Nginx, Maxim Dounin, oznámil Freenginx, fork Nginx. Maxim podnikl tento krok na protest proti rozhodnutím společnosti, která v současné době vlastní Nginx, F5. Napsal:

[I] již nevidí nginx jako bezplatný a open source projekt vyvinutý a udržovaný pro veřejné blaho.

První verze Freenginx (1.25.4) byla spuštěna 20. února 2024 s několika opravami chyb, které řeší nedostatky týkající se přístupu k paměti. Takové chyby jsou běžné bezpečnostní díry, které mohou umožnit zlomyslným aktérům útočit na webové stránky.

Je Freenginx lepší než Nginx a měl bych jej začít používat?

Po jediné revizi se Freenginx téměř neliší od svého předka. Toto je způsob se všemi vidlicemi; jak čas pokračuje, rozvětvení se bude pomalu odchylovat od svého původního softwaru, protože projekty jdou různými cestami.

  Jak se bezpečně ventilovat mezi námi

Deklarovaným cílem společnosti Freenginx je zaměřit se více na vylepšení související s bezpečností a být řízen vývojáři spíše než řízen rozhodnutími shora dolů na úrovni managementu.

Jak odnož dozrává, jakákoli migrace bude méně podobná náhradě. Nyní je tedy čas na změnu, pokud se vám líbí zvuk směrování Freenginx, nebo pokud chcete podpořit záměry vývojáře.

Ale stejně tak není potřeba koně v této fázi dostihu měnit. Nginx nikam neodchází a stejně bude mít vždy právo skládat změny Freenginxu do své kódové základny.

Jaké další webové servery jsou k dispozici?

Fotografický kredit: Timofeev Vladimir/Shutterstock

Apache je stále hlavní alternativou k Nginxu, zejména v ekosystémech s otevřeným zdrojovým kódem, kde se instaluje ve výchozím nastavení nebo se snadno nastavuje. Tyto dva webové servery v současnosti dominují podílu na trhu a zkušenosti s oběma jsou cenné.

  Spolehlivá platforma pro malé i velké firmy

Ale to nevypovídá celý příběh. Statistiky podílu na trhu z různých zdrojů nesouhlasí a příliv se může rychle změnit, pokud společnost zodpovědná za hostování velkého počtu stránek provede změnu.

Mezi menší hráče patří OpenResty – další varianta Nginx se specializovaným hostováním aplikací Lua – a GWS od Googlu. Ten používá výhradně Google, ale má viditelný podíl na trhu díky množství stránek, které Google vytváří.