etechblog

Průvodce integrací písem krok za krokem

Pracujete ve Photoshopu a už vás nebaví používat stejná písma? Máte po ruce písmo, které byste chtěli přidat do Photoshopu pro projekt? Naštěstí pro vás je neuvěřitelně snadné přidávat písma do Photoshopu pomocí našeho podrobného průvodce integrací písem.

Přestože Adobe Photoshop přichází se spoustou skvělých písem, je přirozené chtít věci okořenit a přidat vlastní písma podle vlastního výběru. Navíc, Adobe Photoshop příkazy téměř 50% trh přítomnost pomocí transformací na jedno kliknutí a revolučních nástrojů. Jako designér ho tedy určitě hodně využijete. Proč tedy nepřidat svá oblíbená písma do Photoshopu ve 4 jednoduchých krocích a neusnadnit si život?

Než však přejdeme přímo ke krokům, začněme s opakováním toho, jak používat písma a jejich různé typy souborů.

Význam písem v designu

Mohou lidé číst, co píšete? Dokážete zachytit jejich pozornost pomocí písma, které používáte? Odpovídá to podtónu sdělení vaší grafiky? To jsou otázky, které jsou často kladeny na písma. Fonty nejsou jen estetické. Jsou užitečné. Mohou pomoci vytvořit režim, zprostředkovat tón: hravý, vtipný, profesionální, nebo mohou pomoci vybudovat zájem.

Pojďme se rychle podívat na některá fakta o písmech:

 • Vytvořte celkovou estetiku a hlas značky
 • Písma vyvolávají emoce a pocity
 • Použití příliš velkého množství písem může být matoucí nebo nečitelné
 • Použití kolidujících písem může zmařit účel a narušit konzistenci
 • Použití velmi podobných písem nemusí upoutat pozornost
 • Použití všech uzávěrů může být zbytečné a nevhodné
 • Zacházejte s písmy jako s uměleckými prvky a dopřejte jim dýchací prostor
 • Vytvořte vizuální hierarchii, aby viděli, co je nejdůležitější jako první

Typy souborů písem, o kterých byste měli vědět

Typů souborů písem je mnoho a neznalost rozdílu může být pro návrháře velkou překážkou. Abychom mohli začít, musíme začít s rozdílem mezi písmem a rodinou písem nebo typem písma. Písmo je samostatné písmo, zatímco rodina písem nebo řez písma je skupina/sbírka podobných písem.

#1. Písmo TrueType (TTF)

TrueType Font (TTF) vyvinutý společností Apple v 80. letech minulého století má příponu .ttf a lze ji podle toho rozpoznat. Tento typ písma je skvělý pro použití na Windows a Mac, protože jeho podpora je neuvěřitelná. Podporuje také plynulé škálování. I když najdete styly tučné a kurzíva, ligatury a další složité funkce nejsou k dispozici.

Každé písmo TTF však přichází s digitálními a tiskovými daty v jediném souboru. To znamená, že získáte všechna data pro tiskové a digitální produkty na stejném místě. Photoshop je kompatibilní s TTF fonty.

  Jak nastavit FTP server na Ubuntu pomocí Webmin

#2. Písmo OpenType (OTF)

Vyvinuto společností Microsoft převzatou společností Adobe, OpenType (OTF) fonty jsou multiplatformní. Ve skutečnosti, na rozdíl od písem TTF, mohou obsahovat tisíce glyfů v jediném souboru.

Písmo je pro návrháře velmi atraktivní, protože pojme neomezené varianty stylu a podporuje Photoshop. Díky rozsáhlé typografii a neomezené velikosti velikosti je to úlovek!

#3. Embedded Open Type (EOT)

Embedded Open Type (EOT) vyvinutý společností Microsoft se pokouší vyřešit problémy s autorskými právy, které mohou nastat u písem TTF a OTF, když se používají pro publikování na webu. Soubory písem jsou také menší.

Ochrana autorských práv a dodatečné šifrování činí EOT slibným, pokud by nešlo o nízkou kompatibilitu. Funguje pouze s Internet Explorerem, který již není médiem pro vyhledávání!

#4. Web Open Font Format (WOFF)

Web Open Font Format (WOFF) vyvinutý v roce 2009 má rychlejší typy načítání než OTF a TTF a lepší kompatibilitu napříč všemi platformami. WOFF je samozřejmě kompatibilní s Photoshopem.

Písma WOFF si však nemůžete stáhnout do počítače. K načtení typů písem WOFF můžete použít svůj vlastní web nebo hostitele, jako je Google Fonts.

Nyní s vydáním WOFF2 mohou návrháři očekávat také kompresní algoritmy, více metadat a efektivnější ukládání dat.

#5. Škálovatelné vektorové grafické písmo (SVG)

SVG, původně používané pro web, ve skutečnosti není typ písma. Je to vektorový grafický formát nebo matematický výraz, který vám umožňuje vytvářet 2D obrázky.

Z tohoto důvodu můžete používat písma SVG v různých barvách a průhlednostech. Navíc některé mohou být animované. Písma SVG jsou u návrhářů velmi oblíbená. Photoshop podporuje otevřená písma SVG.

Přestože existuje mnoho typů písem, Adobe Photoshop podporuje pouze písma, která jsou TTF nebo OTF.

Jak přidat písma do Photoshopu

Proces přidávání písem do Photoshopu v systémech Windows a Mac je stejný. Jde jen o to, že ke stažení a instalaci písma do zařízení budete používat různé aplikace. Postupujte podle následujících kroků:

#1. Najděte své písmo

Pokud nemáte písmo, které chcete přidat do Photoshopu, začněte hledat! Jednoduché vyhledávání Google vám pomůže najít požadované písmo. Existuje mnoho online knihoven, které mají bezplatná a atraktivní písma, která lze použít v řadě projektů, od tisku po publikování na webu.

Písma si také můžete stáhnout z jiných zdrojů, jako je Microsoft Store nebo Písma Google. Zatímco hledání písem je na webu snadné a přímočaré, měli byste hledat renomované stránky. Nevybírání renomovaných webů může ohrozit vaši bezpečnost a ohrozit vaše designové projekty.

#2. Stáhněte si své písmo

Jakmile kliknete na Stáhnout, zahájí se stahování vámi zvoleného písma nebo rodiny písem. Po dokončení bude uložen jako soubor .zip.

#3. Vyhledejte a nainstalujte písmo

Jakmile si stáhnete písmo do zařízení, je čas písmo nainstalovat. Přejděte na soubory ke stažení a najděte komprimovaný soubor. Pokud jej tam nemůžete najít, můžete ve svém prohlížeči kliknout na Stahování a vybrat: Zobrazit umístění souboru, abyste viděli, kam byl uložen.

Pro Mac

 • Kliknutím pravým tlačítkem myši na soubor .zip jej rozbalíte
 • Uvnitř najdete soubor OTF nebo TTF
 • Dvakrát klikněte na ten, který chcete nainstalovat
 • Po stažení a instalaci se otevře obrazovka, která vám ukáže všechna dostupná písma, která jste si stáhli na Mac, jako Moje písma
 • Pokud máte staženo více písem, můžete svá písma vyhledávat podle názvu
  Original Sin 2 na Linuxu

Pro Windows

 • Můžete dvakrát kliknout na soubor a najdete soubor TTF nebo OTF
 • Klikněte na soubor a zobrazí se dvě možnosti: Tisk nebo Instalovat.
 • Stiskněte Instalovat a uvidíte, že tato možnost je rozmazaná, což znamená, že již byla stažena

Když písmo nainstalujete klepnutím pravým tlačítkem myši, zpřístupníte jej pro všechny aplikace na vašem PC.

#4. Vyberte písmo ve Photoshopu

Protože je vaše písmo dostupné na vašem PC, budete si ho moci vybrat ve Photoshopu. Kam byste to měli jít hledat?

 • Otevřete aplikaci Adobe Photoshop
 • Klikněte na levou nabídku a vyhledejte velké T; T znamená horizontální typ nástroje
 • Pokud na něj klepnete pravým tlačítkem, můžete také vybrat nástroj Vertical Type, Vertical Type Mask Tool a Horizontal Type Mask Tool

 • Pro tento účel můžete vybrat buď nástroj Horizontal Type Tool nebo Vertical Type, podle toho, zda chcete psát zleva doprava nebo shora dolů.
 • Klikněte na oblast, kam chcete přidat text
 • Na obrazovce se objeví vyskakovací panel

 • Vyhledejte název písma, který jste si stáhli, a vyberte jej
 • Po výběru si můžete také vybrat velikost a barvu písma
 • Začněte psát a váš text se zobrazí ve fontu, který jste si stáhli a nainstalovali

Jak přidat Adobe Fonts do Photoshopu

Pokud máte potíže s přístupem nebo přidáváním písem Adobe do Photoshopu, postupujte podle níže uvedených kroků a nikdy vám neunikne více než 20 000 písem Adobe, která mohou být skvělá pro osobní i komerční použití:

#1. Stahování Adobe Fonts

I když máte aktivovaná písma Adobe, můžete si stáhnout další písma Adobe z webu Knihovna Adobe. Chcete-li to provést, musíte mít na svém zařízení se systémem Windows nebo Mac nainstalovanou aplikaci Creative Cloud.

#2. Přejděte do knihovny písem Adobe

Dále přejděte do prohlížeče a přejděte do Knihovna písem Adobe

Můžete hledat písma, která odpovídají vašemu stylu psaní. Hledejte písma podle velikosti textu, jazyků a systémů psaní, značek, klasifikace a dalších vlastností. Můžete také zaškrtnout políčko a zobrazit další písma, která jsou k dispozici ve službě Creative Cloud.

Tato písma můžete také spravovat tak, že je otevřete ve službě Creative Cloud nebo je použijete ve webových projektech. Jejich stažení je poměrně snadné. Stačí kliknout na Přidat rodinu.

Můžete také přímo reagovat na každé písmo, které se vám líbí, a mít seznam oblíbených, ke kterým pak můžete přistupovat v části Spravovat písma vpravo.

#3. Aktivujte písmo

Kliknutím na písmo zobrazíte jeho vzhled a podrobnosti o licencování. Podrobnosti o licencích vám většinou řeknou, zda je vhodné pro osobní nebo komerční použití, v jakých typech projektů lze toto písmo použít a jak si můžete zakoupit další licence.

Pokud máte Creative Cloud, můžete také aktivovat rodiny písem společně kliknutím na Přidat rodinu. Pokud nechcete přidávat celou rodinu, klikněte na Přidat písmo.

Aktivovaná písma se stahují automaticky a lze je používat v aplikacích Adobe. Písmo můžete odstranit i později. Lze je snadno spravovat v rámci Creative Cloud.

  Jak používat iPad jako sekundární displej Mac bez postranního vozíku

Co je třeba zvážit při používání písem v Adobe Photoshopu

I když stahování písma z obrovské propasti internetu může být jednoduché, jeho použití v řadě projektů, které nemáte povoleno, vás může dostat do problémů. Vyhněte se problémům tím, že vezmete v úvahu tyto základní ukazatele:

#1. Zkontrolujte licenci

Chystáte se stáhnout písmo? Přečtěte si licenci. Podívejte se, zda je vhodný pro komerční použití. Chcete-li jako návrhář legálně používat písma, budete potřebovat písma, která mají povoleno komerční použití.

Některá písma jsou navíc k dispozici pouze pro aktuální projekty, jako jsou soubory PDF nebo publikování na webu. Pokud je chcete používat v jiných tiskových projektech, možná budete muset zakoupit další licence. Dávejte si proto na ně pozor a vyhněte se právním problémům.

#2. Vyhledejte soubor ReadMe

Pokud chybí jasné licenční podrobnosti, možná budete chtít hledat „soubor readme“. Některé webové stránky pro stahování písem umožňují stahovat písma. Ale pouze jako demo. Nezaměňujte je s oprávněními.

Vždy zkontrolujte jejich soubor ‚readme‘, abyste věděli o oprávněních. Pokud nemůžete najít podrobnosti, je nejlepší písmo přeskočit, než použít pirátské písmo a uvíznout v problémech s autorskými právy.

#3. Spolehněte se pouze na renomované zdroje

Je snadné se nechat unést, když vidíte dobré písmo. Možná si ji budete chtít rovnou stáhnout, i když webová stránka není příliš známá nebo mainstreamová. Ne.

Kromě právních problémů a problémů s autorskými právy může být stahování písma ze spamového webu poškozeno. Většina bezplatných písem je dodávána s trojským virem. Může se stáhnout jako legitimní nebo užitečná aplikace a poté se pokusit získat přístup k vašim osobním nebo důvěrným informacím. Může poškodit váš systém a vystavit vás nebezpečí.

Pokud se vám nějaké písmo opravdu líbí a nejsou k dispozici žádné podrobnosti o licencích, oprávněních nebo autorských právech, můžete zkusit poslední možnost. Můžete zkusit oslovit tvůrce.

Některé weby s písmy uvádějí jméno autora nebo hypertextový odkaz na jejich web. Můžete jim nechat e-mail a pokusit se co nejlépe. Udělat další krok vpřed zahrnuje hledání autora na Redditu, Facebook Group nebo Quora.

Pokud autora nenajdete, máte velkou šanci, že vám někdo z designérské komunity pomůže s údaji o autorovi nebo s jeho oprávněními.

#5. Zkontrolujte podmínky použití i pro Adobe Fonts

Můžeš jít do Licencování písem Adobe zobrazit oprávnění, protože mají velmi rozsáhlé podmínky použití písem Adobe.

V žádné mobilní aplikaci, kterou vytváříte, například nemůžete používat písma Adobe. Můžete je používat pro soubory PDF nebo pro video obsah, který byl upraven pomocí Adobe After Effects nebo Premiere Pro.

Je důležité si uvědomit, že pokud ukončíte předplatné Creative Cloud, písmo zmizí. Zobrazí se jako chybějící písmo a budete se muset přihlásit ke službě Creative Cloud, abyste mohli písmo nahradit a znovu aktivovat.

Můžete si také přečíst Adobe Creative Cloud – Stojí to za to?

Buďte opatrní při používání stažených písem

I když je neuvěřitelné přidávat do svých designových projektů nové položky, jako jsou vzácná písma, musíte být při jejich použití pečliví. Zkontrolujte licencování a důkladně se řiďte Podmínkami použití, a to i v případě, že používáte bezplatný web nebo písma Adobe, která jsou obvykle povolena pro komerční projekty.

Některá písma jsou povolena pouze pro některé projekty a vyžadují samostatné tiskové a digitální licence. Můžete také najít autora a požádat o povolení ke komerčnímu použití v případě, že není snadno dostupný. V případě absence jakékoli pomoci se obraťte na komunitu návrhářů a požádejte někoho, aby vám pomohl se zásadním rozhodnutím.

Buďte velmi opatrní při stahování bezplatných písem z malých nebo nelegitimních stránek, protože mohou poškodit váš počítač a vést ke ztrátě citlivých dat.

Dále můžete také prozkoumat některé nejlepší pluginy Photoshopu, abyste posunuli své designérské dovednosti na další úroveň.

x