Psaní nesprávných písmen (znaků) na klávesnici ve Windows 10? Tady je Oprava

Klávesnice je základní vstupní zařízení. Funguje to, i když jste na spouštěcí obrazovce nebo v systému BIOS. Ovladače pro zařízení jsou jen zřídka problémem a nezáleží na tom, zda používáte klávesnici QWERTY nebo Dvorak, nebo zda je kabelová nebo bezdrátová, bude fungovat dobře.

Klávesy na klávesnici jsou poměrně standardní, pokud jste si nezakoupili klávesnici pro konkrétní jazyk, např. klávesnice může obsahovat arabská písmena nebo některé anglické znaky s diakritikou. Bez ohledu na to, co je vytištěno na fyzické klávesnici, jednoduchá změna ve Windows 10 vám umožní používat ji jako normální anglickou klávesnici.

Psaní nesprávných písmen na klávesnici

Klávesnice je jednoduchý hardware, ale přichází se spoustou variant vstupu v závislosti na umístění/regionu, např. americká klávesnice bude mít znak dolaru na čtyřech klávesách, zatímco anglická bude mít znak libry. Jsou to malé rozdíly, jako je tento, které dávají najevo, kde byla klávesnice určena k použití. Vstupní chování klávesnice lze také upravit změnou vstupního jazyka ve Windows 10 nebo spuštěním skriptů, které jej přemapují.

  Jak opravit otevírání aplikací mimo obrazovku v systému Windows

Jak opravit psaní nesprávných písmen na klávesnici

Pokud vaše klávesnice píše nesprávná písmena nebo znaky než ty, které jsou vytištěny na fyzických klávesách, vyzkoušejte následující opravy.

1. Zkontrolujte rozložení klávesnice

Rozložení klávesnice je určeno systémem Windows 10, ale možná zjistilo nesprávné rozložení. Můžete jej změnit na to, co vyhovuje vaší klávesnici.

Otevřete aplikaci Nastavení (klávesová zkratka Win+I).
Přejděte na Čas a jazyk.
Vyberte kartu Jazyk.
Vyberte jazyk, který jste přidali, a klikněte na Možnosti.
Zkontrolujte, zda bylo přidáno správné rozložení klávesnice.
Chcete-li přidat jiné rozvržení, klikněte na tlačítko Přidat.
Vyberte jiné rozvržení ze seznamu.
Odstraňte nesprávné rozvržení.

2. Zkontrolujte nastavení jazyka

Je možné, že jste přepnuli na jiný jazyk a vstup z klávesnice mu odpovídá.

Otevřete aplikaci Nastavení (klávesová zkratka Win+I).
Přejděte na Čas a jazyk.
Vyberte kartu Jazyk.
Zkontrolujte, zda jsou v seznamu uvedeny i jiné jazyky než ty, které běžně zadáváte.
Vyberte jazyk, který chcete odebrat.
Klepněte na tlačítko Odebrat.

  Jak odstranit heslo systému Windows

3. Zakažte skripty a aplikace

Pokud máte spuštěné aplikace a/nebo skripty, které upravují klávesy klávesnice nebo je přemapují, ukončete je všechny. Mohou být nesprávně nakonfigurovány a mohou způsobovat zadávání nesprávných znaků. Skripty AutoHotKey se často používají k přemapování kláves klávesnice. Pokud máte nějaké spuštěné, ukončete skripty AHK.

Při této poznámce vypněte klávesu Num Lock. Pokud je funkce Num Lock zapnutá, může vaše klávesnice zadávat různé znaky.

4. Spusťte Poradce při potížích s klávesnicí

Spusťte Poradce při potížích s klávesnicí. Může být schopen detekovat, zda do něj nezasahuje něco jiného než nastavení skriptu nebo jazyka.

Otevřete aplikaci Nastavení (klávesová zkratka Win + I).
Přejděte na Aktualizace a zabezpečení.
Vyberte kartu Odstraňování problémů.
Klikněte na Další nástroje pro odstraňování problémů.
Spusťte Poradce při potížích s klávesnicí a použijte všechny opravy, které doporučuje.

5. Odinstalujte a znovu nainstalujte klávesnici

Klávesnice jsou sice jednoduchá zařízení typu plug & play, ale za jejich správnou funkci je zodpovědný ovladač. Odinstalování a přeinstalace zařízení může vyřešit problémy s ním a zároveň pro něj přeinstalovat ovladače

  Jak snadno vytvořit zástupce na ploše v systému Windows 10

Otevřete Správce zařízení.
Rozbalte položku Klávesnice.
Klepněte pravým tlačítkem myši na klávesnici a vyberte Odinstalovat zařízení.
Restartujte systém.
Klávesnice a její ovladače se při zavádění znovu nainstalují.

6. Problémy specifické pro aplikaci

Pokud klávesnice v konkrétní aplikaci zadá nesprávné písmeno nebo znak, je vysoce pravděpodobné, že problém způsobuje aplikace. Zkontrolujte každou klávesu na klávesnici v základní aplikaci, jako je Poznámkový blok. Pokud jsou písmena a znaky zadány správně, váš problém může spočívat v aplikaci, do které se pokoušíte zadat.

Zkontrolujte nastavení písma v aplikaci a ujistěte se, že jste nevybrali písmo jako Webdings.

Pokud se pokoušíte spustit klávesovou zkratku, je možné, že byla zkratka ve Windows 10 zablokována, přemapována nebo v konkrétní aplikaci nefunguje. Zkontrolujte klávesnici v různých aplikacích, abyste zjistili, zda se problém týká konkrétní aplikace.

7. Zkuste jinou klávesnici

Pokud vše ostatní selže, zkuste použít jinou klávesnici. Klávesnice jsou v různých cenových relacích. Můžete si koupit levnější nebo si půjčit a vyzkoušet, zda je problém v hardwaru.

Závěr

Problémy s klávesnicí jsou vzácné a normálně jsou omezeny na klávesu, která již nereaguje. Chybně zadané znaky jsou problém, který by měl být vyřešen pomocí výše uvedených kroků. Pokud vše ostatní selže, můžete pomocí skriptu přemapovat klíč a nechat jej zadat správný znak.