Raspberry Pi 5 oznámeno na říjnové uvedení

Společnost Raspberry Pi Ltd oznámila svůj nový vlajkový model, Raspberry Pi 5, který bude uveden na trh koncem října ve 4GB a 8GB verzi. Desky Pi 5, které lze předobjednat, stojí jen o 5 dolarů více než ekvivalentní modely Pi 4 – tedy 60 a 80 dolarů.

Nový jednodeskový počítač nabízí mnohem vyšší výpočetní výkon a navíc hromadu zcela nových funkcí – včetně konektoru PCIe a dlouho žádaného tlačítka napájení. Podívejme se na to.

Čím se Raspberry Pi 5 liší?

Za prvé a především, jak je uvedeno v oficiálním oznámení na webu Blog Raspberry PiPi 5 se může pochlubit novým, mnohem výkonnějším systémem na čipu. Broadcom BCM2712 je založen na 64bitovém čtyřjádrovém Cortex-A76 běžícím na 2,4 GHz s celkovou vyrovnávací pamětí 4 MB. GPU byl také upgradován na VideoCore VII, které podporuje OpenGL ES 3.1 a Vulkan 1.2.

  Zobrazte a skryjte hesla ve svém prohlížeči pomocí Bookmarklet ISeePass

SoC je podporován novým I/O čipem navrženým inženýry Raspberry Pi: RP1. To zvládá většinu vstupů/výstupů, včetně GPIO pinů a USB, čímž odlehčuje hlavnímu procesoru. Výsledkem je, že Raspberry Pi 5 může běžet až třikrát rychleji než Pi 4, takže je srovnatelné s jinými SBC pro použití, když potřebujete extra výpočetní výkon.

Nové funkce Raspberry Pi 5

Kredit obrázku: Raspberry Pi

Zatímco deska má stejné rozměry jako její předchůdci, Raspberry Pi 5 tak nějak napěchuje překvapivé množství funkcí navíc. Některé klíčové doplňky jsou:

  • Sběrnice PCI Express 6.0 (pro připojení disků M.2 přes samostatný adaptér)
  • Hodiny reálného času (s konektorem pro zálohování baterie)
  • Duální CSI/DSI (každé lze použít pro připojení modulu kamery nebo displeje)
  • Konektor ventilátoru (pro ventilátor vestavěný do skříně Pi 5 nebo volitelné příslušenství Active Cooler)
  • UART konektor (pro bezhlavé ladění)
  • Čip pro správu napájení Renesas/Dialog DA9091
  • Tlačítko napájení
  Začněte své online podnikání ZDARMA se Sylius (Open Source eCommerce Platform)

Překvapivým opomenutím je absence možnosti úložiště eMMC. Odešel také 3,5mm audio/kompozitní video port.

Upgrady na předchozí funkce zahrnují 4 GB nebo 8 GB vyšší rychlosti (4267 MHz) LPDDR4X RAM. Dva porty micro-HDMI mohou nyní také vysílat video rychlostí 60 snímků za sekundu na dvou displejích současně (až 30 snímků za sekundu). Zde jsou klíčové specifikace:

Procesor

Broadcom BCM2712 SoC s 64bitovým čtyřjádrovým Cortex-A76 @ 2,4 GHz

GPU

VideoCore VII GPU @ 800 MHz

I/O

Čip Raspberry Pi RP1, 40pinový GPIO

RAM

4GB/8GB LPDDR4X SDRAM @ 4267 MHz

Úložný prostor

microSD (podporována vysokorychlostní SDR104)

Video ven

2 × micro-HDMI porty (podporuje až 4Kp60)

  Opravte chybový kód 0x8004010F a udržujte svou doručenou poštu Outlooku plynulý

Porty/konektory

2 × USB 3.0, 2 × USB 2.0, 2 × mini CSI/DSI (pro kameru nebo displej), Gigabit Ethernet, PoE (pro PoE+ HAT), PCIe (pro M.2 HAT), ventilátor, UART, RTC baterie

Bezdrátové připojení

Bezdrátové připojení 802.11b/g/n/ac, Bluetooth 5.0

Napájení

Doporučeno 27W 5V/5A USB-C PSU, minimálně 5V/3A

Pro podporu chlazení lze konektor ventilátoru desky použít k napájení ventilátoru zabudovaného do skříně Raspberry Pi 5 nebo příslušenství Active Cooler.

Raspberry Pi 5 Powerhouse

Dlouho očekávané Raspberry Pi 5, které je možné předobjednat u obvyklé řady prodejců Pi, bude spuštěno 23. října a zdá se, že bude funkcemi nabité a výkonné SBC za málo peněz.

Mělo by se ukázat jako zvláště užitečné pro projekty, které vyžadují extra výpočetní výkon, například v oblasti umělé inteligence a strojového učení.