Soundbar 5.1 vs. 3.1 vs. 2.1: Jaký je rozdíl?

Klíčové věci

  • Čísla v soundbaru (např. 5.1, 3.1, 2.1) označují počet reproduktorů (kanálů) a subwooferu, což ovlivňuje kvalitu zvuku.
  • Upgrade na 5.1 výrazně zlepšuje celkovou kvalitu zvuku a vytváří zážitek z plného prostorového zvuku, ale jsou k dispozici větší zvukové panely.
  • Dolby Atmos a DTS:X vylepšují zvuk a nabízejí virtuální vertikální zvukový zážitek bez dalších fyzických reproduktorů.

Nákup nového soundbaru je jedním z nejjednodušších způsobů, jak zlepšit kvalitu zvuku ve vašem herním nebo televizním nastavení. Snadno se instalují a ještě snadněji se používají, vypadají slušně a snadno se hodí do většiny stávajících sestav.

Jak ale vědět, který soundbar si vybrat? Měli byste si vybrat soundbar 5.1, 3.1 nebo 2.1 a jaký je mezi nimi rozdíl?

Co tato čísla Soundbar znamenají?

Pokud jde o konfigurace soundbaru, můžete vidět sadu čísel, například 5.1, 3.1 nebo 2.1. I když tato čísla mohou vypadat trochu matoucí, jsou snadno pochopitelná.

První číslo označuje počet reproduktorů (kanálů) a druhé číslo označuje subwoofer. Konfigurace soundbaru 5.1 tedy bude obsahovat pět reproduktorů a jeden subwoofer, zatímco konfigurace soundbaru 3.1 obsahuje tři reproduktory a jeden subwoofer.

Nyní v některých konfiguracích reproduktorů uvidíte třetí číslo, například 5.1.3. Třetí číslo označuje, že zahrnuje „výškové“ nebo „nadzemní“ reproduktory, které v podstatě rozšiřují zážitek z poslechu do komplexnějšího 3D zvukového pole.

  10 nejlepších tvůrců pozvánek pro vytvoření dokonalého prvního dojmu

Ale tady je ta věc se soundbary. Vzhledem k jejich tvaru a stylu počet reproduktorů ne vždy odpovídá tomu, co fyzicky vidíte. Soundbary rozmístí své reproduktory po celé délce jednotky. Takže i když můžete mít 5.1 soundbar, nemusíte vždy umisťovat pět fyzických reproduktorů po místnosti.

Náš podrobný výklad o konfiguraci systému prostorového zvuku má mnohem více informací o poloze reproduktorů, zvukových efektech a tak dále.

Soundbar 5.1 vs. 3.1 vs. 2.1: Jaký je rozdíl?

Nyní, když víte, co čísla soundbaru znamenají, je čas zjistit, jak ovlivňují váš zážitek z poslechu.

Co je to 2.1 Soundbar?

Nastavení soundbaru 2.1 se obvykle skládá ze dvou hlavních reproduktorových kanálů (tj. dvou reproduktorů) ve stejné jednotce a subwooferu. V soundbaru budete mít levý a pravý kanál a subwoofer bude samostatnou jednotkou určenou k produkci nízkofrekvenčních zvuků.

Upgrade na soundbar 2.1 zajistí lepší oddělení stereofonního zvuku a poskytne čistší, zřetelnější zvuk a pravděpodobně lepší kvalitu zvuku než jakékoli vestavěné reproduktory. Většina zvukových panelů 2.1 však neposkytne pohlcující zážitek z prostorového zvuku (pokud nemáte další zvukové technologie, jako je Dolby Atmos nebo DTS:X – pokračujte ve čtení pro další informace!).

Co je to 3.1 Soundbar?

Soundbar 3.1 přidává další reproduktor – nebo kanál – pro levý, pravý a středový reproduktor spolu se subwooferem. Přídavný reproduktor výrazně zlepšuje celkovou rovnováhu vašeho zvuku a činí vokály a další dialogy jasnějšími.

  Konečný průvodce zabijáckými funkcemi platformy

Soundbar dostatečné velikosti bude mít tři reproduktory. Upgrade ze zvukového panelu 2.1 na zvukový panel 3.1 je užitečný upgrade pro každého, kdo chce jasnější dialog, zejména s ohledem na problémy se slyšením mluveného slova v moderních filmech a pořadech.

Co je to 5.1 Soundbar?

Soundbar 5.1 přidává další dva kanály, takže máte levý, pravý a středový plus dva další kanály, které poskytují efekt prostorového zvuku.

Přepnutí z 2.1 nebo 3.1 soundbaru na 5.1 soundbar přináší enormní posílení celkové kvality zvuku a poskytuje co nejblíže zážitku z plného prostorového zvuku bez rozmístění hromady reproduktorů po místnosti.

Zvýšení kvality zvuku se soundbarem 5.1 poskytne plně pohlcující zážitek a dostatečně kvalitní soundbar vytvoří pořádnou audio konfiguraci ve stylu minidivadla.

Stručně řečeno, pokud chcete plnohodnotný zvukový zážitek, oddělení kanálů v 5.1 soundbaru poskytne nejlepší zvuk pro téměř každý typ média.

A co Dolby Atmos a DTS:X?

Zvuk soundbaru je dobrý. Skvělé, dokonce v závislosti na zakoupeném soundbaru. Když si ale koupíte soundbar, počet reproduktorů není vše, co byste měli zvážit.

Dolby Atmos a DTS:X poskytují vylepšený zvuk a výrazně zvyšují zážitek z poslechu soundbaru přidáním vertikálního rozměru zvuku. Vzpomeňte si na čísla v názvu reproduktoru soundbaru: První číslice popisuje kanály, druhá subwoofer a třetí poskytuje vertikální zvuk.

Pokud však tyto další reproduktory nemáte, zvukové technologie jako Dolby Atmos a DTS:X poskytují virtuální vertikální zvuk a vytvářejí zážitek z plného prostorového zvuku bez dalších fyzických reproduktorů.

  • V soundbaru vybaveném technologií Dolby Atmos promítají integrované reproduktory zvuk směrem nahoru. Tyto zvukové vlny se odrážejí od stropu k posluchači, vytvářejí iluzi výšky a dodávají zvukovému zážitku hloubku. Tato technologie umožňuje divákům vnímat zřetelné zvuky – jako je let vrtulníku nad hlavou nebo dešťové kapky padající kolem nich – s pozoruhodnou čistotou a realističností.
  • Soundbar vybavený technologií DTS:X nabízí podobný pohlcující zážitek, ale je navržen tak, aby byl flexibilnější s konfiguracemi reproduktorů a striktně nevyžaduje vyhrazené reproduktory směřující nahoru. Dokáže se přizpůsobit stávajícímu hardwaru a vytvořit tak vícerozměrné zvukové prostředí, které umožňuje soundbarům bez specifických výškových kanálů poskytovat poutavý a dynamický zvukový zážitek.
  Nejlepší nástroj pro transformaci pracovních postupů zákaznické podpory

Když si tedy kupujete soundbar 2.1, 3.1 nebo 5.1, kontrola podpory Dolby Atmos nebo DTS:X může znamenat rozdíl mezi dobrým a skvělým zvukovým zážitkem.

Jaký 5.1, 3.1 nebo 2.1 Soundbar byste si měli koupit?

Při nákupu soundbaru je důležité si uvědomit, že čísla kanálů nemusí vždy odpovídat tomu, co je zde napsáno.

Samsung

Například Samsung Q990C Q-Series (výše) je jedním z nejlépe hodnocených soundbarů a nabízí neuvěřitelnou konfiguraci 11.1.4. To je 11 kanálů se čtyřmi dalšími kanály pro kompletní prostorový zvuk, ale můžete očekávat, že za zážitek zaplatíte přibližně 1 400 $.

Sony

Co je opravdu klíčové, je váš rozpočet. Můžete si pořídit skvělý 3.1 soundbar, jako je Sony HT-S2000 (výše), za pár stovek babek a poskytne vám vynikající, atmosférický zvukový zážitek, aniž byste museli vydělat peníze. Tato možnost zaměřená na rozpočet poskytuje vynikající zvuk napříč svými třemi kanály, a přestože to není nejlépe vypadající soundbar, je za cenu dost slušný.

Denon

Ale ještě levnější je něco jako Denon DHT-S217 (výše), vynikající 2.1 soundbar s Dolby Atmos. Není mnoho levnějších 2.1 soundbarů poskytujících dobrý zvuk Dolby Atmos a jeho stylový design a slušná konektivita z něj činí skvělou volbu.