etechblog

Správná volba v roce 2023

CentOS a Ubuntu jsou nejoblíbenější volbou pro serverová a desktopová prostředí.

Výběr správné distribuce Linuxu z těchto dvou může být náročný úkol.

Zatímco obě distribuce jsou založeny na open-source architektuře Debianu, existují mezi nimi některé klíčové rozdíly, díky kterým může být jedna z nich lepší volbou pro vaše potřeby.

V tomto článku prozkoumáme rozdíly mezi CentOS a Ubuntu a pomůžeme vám rozhodnout se, který z nich je pro vás tou správnou volbou.

Začněme!

Přehled CentOS

Projekt CentOS se skládá především ze dvou variant. CentOS Linux a CentOS Stream.

CentOS Linux je stabilní distribuce, která je navržena pro produkční použití. Je založen na upstream zdrojovém kódu Red Hat Enterprise Linux (RHEL) a poskytuje bezplatnou, komunitou podporovanou alternativu k RHEL.

Tato distribuce se řídí pevným plánem vydávání, přičemž hlavní verze jsou obvykle podporovány po dobu až 10 let. To znamená, že uživatelé se mohou spolehnout na CentOS Linux pro stabilitu a dlouhodobou podporu.

Na druhou stranu CentOS Stream je distribuce s postupným vydáním, která poskytuje průběžně aktualizovaný proud nejnovějších funkcí a oprav chyb. Je založen na vývojové větvi RHEL a poskytuje bližší soulad s RHEL než CentOS Linux.

Je určen pro vývojáře, kteří chtějí testovat nové funkce a zůstat v obraze s nejnovějším vývojem. Je také vhodný pro produkční prostředí, která vyžadují častější aktualizace, než poskytuje CentOS Linux.

Hlavním rozdílem mezi CentOS Linux a CentOS Stream je jejich model vydání. Vydání CentOS Linux jsou založena na stabilních a testovaných vydáních RHEL, zatímco CentOS Stream poskytuje průběžně aktualizovaný proud nových oprav chyb.

Díky tomu je CentOS Stream dobrou volbou pro vývojáře, kteří chtějí zůstat na špici a testovat nové funkce před jejich vydáním v RHEL.

Projekt CentOS oznámil, že přesune své zaměření z CentOS Linuxu na CentOS Stream, což je průběžná distribuce.

Výsledkem je, že CentOS Linux 7 dosáhne konce své životnosti 30. června 2024 a již nebude dostávat žádné aktualizace ani podporu od projektu CentOS. To znamená, že CentOS Linux 7 již nebude životaschopnou volbou pro produkční servery nebo jiné kritické systémy.

CentOS Stream 8 dosáhne konce své životnosti 31. května 2024. Po tomto datu již nebude dostávat žádné aktualizace, včetně bezpečnostních záplat z projektu CentOS.

Uživatelům, kteří aktuálně používají CentOS Stream 8, se doporučuje migrovat na nejnovější verzi CentOS Stream (tj. verze 9) nebo jinou podporovanou distribuci před tímto datem.

  10+ běžných typů hacků a hackerů v kybernetické bezpečnosti

CentOS Stream 9 však bude i nadále dostávat aktualizace a podporu, což uživatelům poskytuje nepřetržitý proud nejnovějších funkcí a oprav chyb. I když tento posun zaměření může být pro některé uživatele zklamáním, pro komunitu CentOS představuje příležitost přispět k rozvoji CentOS Stream a utvářet jeho budoucnost.

A pokud o tom potřebujete více informací, navštivte oficiální blogový příspěvek vývojářů CentOS.

Přehled Ubuntu

Ubuntu je bezplatná a open source distribuce Linuxu založená na Debianu. Od svého prvního vydání v roce 2004 prošlo Ubuntu významným vývojem a v současnosti je spravováno společností Canonical Ltd.

Jednou z klíčových vlastností Ubuntu je jeho uživatelská přívětivost. Tento operační systém má grafické uživatelské rozhraní, které se snadno používá i pro uživatele s omezenými technickými znalostmi.

Ubuntu je také dodáváno s předinstalovanou řadou softwarových modulů, včetně nástrojů pro produktivitu, multimediálních aplikací a vývojových nástrojů, díky nimž je ideální volbou pro osobní i profesionální použití.

Ubuntu je také známé svou všestranností a přizpůsobivostí různým případům použití. Správce balíčků umožňuje snadnou instalaci a odebírání softwarových balíčků a OS lze přizpůsobit na základě preferencí uživatele.

Časté aktualizace zabezpečení, povinný systém řízení přístupu a vestavěný firewall pomáhají chránit data a soukromí uživatelů před vnějšími hrozbami.

Výhody CentOS

Tyto dvě distribuce mají určité rozdíly, pokud jde o jejich funkce, cílové publikum a aplikace. Zde jsou některé z výhod každého z nich:

Stabilita a bezpečnost

CentOS je známý svou stabilitou a bezpečností, díky čemuž je oblíbenou volbou pro podniková prostředí.

Díky jeho open-source povaze může kdokoli upravovat a distribuovat jeho zdrojový kód. Dodává se také s vestavěnými bezpečnostními funkcemi, jako je SELinux, firewally a šifrování.

Dlouhodobá podpora

CentOS nabízí dlouhodobou podporu s aktualizacemi a záplatami po dobu až 10 let. Poskytuje spolehlivou platformu pro podniky.

Kompatibilita

Je také kompatibilní se širokou škálou softwarových nástrojů a aplikací, a proto si získal silnou přízeň mezi vývojáři a IT profesionály.

Společenství

CentOS má velkou komunitu uživatelů a vývojářů, kteří se aktivně podílejí na jeho vývoji a poskytují podporu pro pomoc v nouzi.

Výhody Ubuntu

Uživatelská přívětivost

Jak všichni víme, Ubuntu je známé svou uživatelskou přívětivostí. Poskytuje jednoduché a výkonné rozhraní, které z něj dělá vynikající volbu pro domácí uživatele.

Přizpůsobení

Ubuntu je vysoce přizpůsobitelné, se širokou škálou motivů, ikon a dalších možností přizpůsobení podle vašich preferencí.

Správa balíků

Používá systém správy balíčků Debian, který zjednodušuje proces instalace, aktualizace a odstraňování softwarových balíčků.

Podpora multimédií

Ubuntu obsahuje vestavěnou podporu pro multimediální kodeky a ovladače, což z něj dělá dobrou volbu pro uživatele, kteří chtějí svůj počítač používat k přehrávání nebo vytváření médií.

  ResumeGenius vs MyPerfectResume – jaký nástroj pro tvorbu životopisů byste si měli vybrat?

CentOS vs. Ubuntu

A zde je srovnávací tabulka CentOS a Ubuntu.

CategoryCentOSUbuntuOriginPostaveno ze zdrojového kódu Red Hat Enterprise Linux (RHEL)Založeno na cyklu vydání Debianu Delší cykly vydávání zaměřené na stabilituČastější vydání, nové verze každých šest měsícůSpráva balíčkůYUM správce balíčkůAPT (Advanced Package Tool) správce balíčkůVýchozí desktopové prostředíŽádné výchozí desktopové prostředí, ale lze nainstalovat jakékoli požadované DEUnity bylo výchozí do roku 2017 a nyní používá GNOME.SecurityKnown pro své robustní bezpečnostní funkce se SELinux (Security-Enhanced Linux) povoleným ve výchozím nastavení Obecně považováno za bezpečné – AppArmor pro další zabezpečení Podpora komunityMá velkou komunitu uživatelů, ale ne tak velkou jako Ubuntu .Velká a aktivní komunita se silným zaměřením na uživatelskou přívětivostUsageČasto se používá pro podnikové a serverové aplikacePopulární mezi vývojáři a uživateli stolních počítačůSystemdUses SysVinit jako výchozí init systemPoužívá systemd jako svůj výchozí init systemCloud SupportCentOS má dobrou podporu pro cloudová prostředí včetně Amazon Web Services (AWS) a OpenStackUbuntu je známý svou silnou podporou pro cloudová prostředí a je nejrozšířenějším operačním systémem v cloudu Systémové požadavky Potřebují více systémových prostředků než Ubuntu, zejména pro grafická rozhraní Vyžaduje méně systémových prostředků než CentOS, díky čemuž je vhodnější pro starší hardware nebo s omezenými zdroji prostředí.Výchozí souborový systém Ve výchozím nastavení používá systém souborů XFS, který je známý svou spolehlivostí. Systém souborů Ext4PricingCentOS je zdarma a open-sourceUbuntu je také zdarma a s otevřeným zdrojovým kódem, ale společnost Canonical si účtuje komerční služby a podporu.

Stojí za zmínku, že CentOS i Ubuntu jsou populární linuxové distribuce a jsou schopné zpracovat širokou škálu aplikací. Při rozhodování zvažte své případy použití, obeznámenost s každou distribucí a dostupné možnosti komerční podpory.

Případy použití CentOS

Podnikové serverové aplikace

CentOS se často používá pro svou stabilitu a bezpečnostní funkce v prostředí podnikových serverů. Jeho konzervativní cyklus vydávání a SELinux z něj činí oblíbenou volbu pro hostování webových serverů, databázových serverů a dalších kritických aplikací.

Velká data a analytika

CentOS se ukázal být cenným aktivem ve světě velkých dat a analýz. Je kompatibilní s frameworky jako Hadoop a Spark, což z něj dělá vynikající volbu pro vytváření aplikací řízených daty.

Vysoce výkonná výpočetní technika

CentOS se běžně používá v prostředích vysoce výkonných počítačů (HPC) díky své kompatibilitě s paralelními výpočetními knihovnami jako MPI a OpenMP.

Případy použití Ubuntu

Stolní počítače

Ubuntu je populární mezi uživateli stolních počítačů díky svému uživatelsky přívětivému rozhraní a snadnému použití. Dodává se s předinstalovanými mnoha oblíbenými desktopovými aplikacemi, jako je LibreOffice, Firefox a editor obrázků GIMP.

  Jak vyléčit vampirismus ve Skyrimu

Vývoj a programování

Vývojáři používají Ubuntu kvůli jeho velké komunitě a podpoře populárních programovacích jazyků jako Python, Ruby a Java. Má také k dispozici širokou škálu vývojových nástrojů a prostředí.

Cloud computing

Ubuntu se také používá v prostředí cloud computingu kvůli jeho kompatibilitě s populárními cloudovými platformami, jako jsou AWS, Microsoft Azure a Google Cloud. Je to také preferovaný operační systém pro distribuci Ubuntu OpenStack.

Omezení CentOS

CentOS a Ubuntu jsou dvě špičkové linuxové distribuce široce používané IT lidmi po celém světě. Navzdory své široké popularitě mají oba své vlastní jedinečné nevýhody.

Pomalejší cykly uvolnění

CentOS má relativně pomalejší cyklus vydávání ve srovnání s jinými distribucemi Linuxu, což může vést ke zpožděnému přístupu k nejnovějším funkcím nebo aktualizacím.

Omezená dostupnost softwaru

Zatímco CentOS je uznáván pro svou stabilitu, často zaostává, pokud jde o přístup k nejnovějším softwarovým balíčkům. Pro uživatele, kteří hledají špičkové funkce, to může být frustrující zážitek.

Bezpečnostní problémy

Bezpečnostní problémy jsou dalším omezením CentOS. Ačkoli je známo, že CentOS je bezpečný operační systém, v minulosti trpěl určitými zranitelnostmi. CentOS například ve srovnání s jinými distribucemi trvalo déle, než vyřešil zranitelnost Spectre a Meltdown.

Omezení Ubuntu

Některé nevýhody operačního systému Ubuntu jsou vysvětleny níže: –

Časté aktualizace

Ubuntu vydává aktualizace poměrně často, což může být přínosem i zkázou. Časté aktualizace mohou být pro některé uživatele výhodné. Může však působit rušivě pro ty, kteří preferují stabilnější prostředí.

Obavy o soukromí

Ubuntu navíc čelilo kritice kvůli obavám o soukromí, protože shromažďuje data od uživatelů, včetně vyhledávacích dotazů a údajů o používání aplikací. Ačkoli se předpokládá, že toto shromažďování údajů bude anonymní a bude se na něj přihlašovat, někteří uživatelé mohou mít stále obavy o soukromí.

Poznámka autora ✍️

A konečně volba, kterou distribuci Linuxu použít, bude záviset na konkrétních potřebách a případech použití.

CentOS je vynikající volbou pro podniková prostředí, která vyžadují dlouhodobou podporu a stabilitu, zatímco uživatelsky přívětivé rozhraní a všestrannost Ubuntu z něj činí oblíbenou volbu pro osobní a vzdělávací použití.

Obě distribuce mají své silné a slabé stránky, takže je nezbytné při rozhodování zvážit požadavky a cíle.

Doufám, že vám tento článek pomohl při poznávání CentOS vs Ubuntu a jejich výhod. Možná vás také bude zajímat informace o nejlepších správcích oddílů Linuxu pro úpravu místa na disku.

x