etechblog

Tohle není AR, ale je to cool

Klíčové věci

 • Brýle Xreal Air 2 nabízejí vysoce kvalitní přenosný HD displej, který lze nosit celý den a v případě potřeby jsou dokonce dodávány s dioptrickými čočkami.
 • Bezdrátový přenos a funkce AR příslušenství Xreal Beam jsou sotva funkční, což z něj dělá nestandardní přehrávač médií s omezenými možnostmi aplikací.
 • Brýle Xreal Air 2 sice vynikají vizuální kvalitou, ale neposkytují přesvědčivý případ použití pro rozšířenou realitu a postrádají schopnost interakce se skutečným světem jako skutečné brýle pro AR.

Xreal (dříve Nreal) Air 2 jsou lehké brýle s malým HD mini-OLED monitorem v objektivu. Bez výpočetního výkonu a pouze se základními 3DOF snímači pohybu, které vyžadují volitelné příslušenství, je těžké nazvat tuto rozšířenou realitu jakéhokoli druhu. Ale to, co nabízejí – přenosný displej, který lze nosit celý den – je vynikající kvalita. Vaším jediným problémem bude najít pro ně skutečný případ použití.

XREAL Air 2

Brýle Xreal Air 2 nabízejí přenosný HD displej, který můžete používat celý den, v případě potřeby s vložkami na předpis. Zatímco kabelový režim funguje bezchybně, příslušenství Beam pro bezdrátový přenos a funkce AR je sotva funkční. Širším problémem je, že stále nemají žádný přesvědčivý případ použití.

Značka Xreal (dříve Nreal)

Reproduktory Vestavěné otevřené ucho

Hmotnost 72 g (2,54 oz)

Obnovovací frekvence 120Hz

Rozlišení 1080p HD

Zorné pole 46°

Připojení USB-C (nebo bezdrátové s příslušenstvím Xreal Beam)

Senzory 3DOF pohybový senzor

Klady

 • Vysoce kvalitní HD obrazovky s jasnými, živými barvami
 • Viditelné za denního světla, s nastavením jasu a stínu zatemnění, aby vyhovovaly jiným prostředím podle potřeby
 • Dioptrické vložky do čoček
 • Skvělé jako přenosný monitor pro kabelová zařízení podporující režim AltDP USB-C, jako je Steam Deck

Nevýhody

 • Xreal Beam je nestandardní přehrávač médií s pouze několika aplikacemi
 • Bezdrátové odlévání sotva funguje
 • Nejsou zde žádné skutečné „AR“ zážitky
 • Aplikace Nebula sotva funkční

Rozšířená realita? Spíš ne

Xreal Air 2 jsou uváděny na trh jako brýle pro AR, ale myslím si, že je důležité, abychom v našich definicích měli jasno. Meta Quest 3 (nebo nadcházející Apple Vision Pro) se schopností skenovat vaše okolí, integrovat nábytek do hry a udržovat pozici objektů, které umístíte do rozšířeného prostředí, je to, co by většina lidí považovala za rozšířenou nebo smíšenou realitu. Virtuální zážitky interagují s vaším skutečným světem. Virtuální puzzle můžete umístit na svůj kuchyňský stůl, odejít a vrátit se k němu stále na stole.

Související recenze Meta Quest 3: Představení kouzla smíšené reality I když slíbené funkce ještě nejsou úplně hotové, máme kouzelný pohled a posun od izolace typických zážitků VR.

Xreal Air 2 jsou spíše ekvivalentem sundání podsvícení z vašeho stolního monitoru a následného přilepení na váš obličej. Nebude skenovat vaše okolí, nebude interagovat s vaším nábytkem. Nejsou tam žádné kamery. Je to jen sada přenosných monitorů připevněných k vašemu obličeji. Nechápejte mě špatně: je to velmi dobré. Má vysokou hustotu pixelů s ekvivalentním zorným polem jako stolní monitor a nabízí dostatečně dobrou čistotu pro psaní, hraní nebo sledování médií. Prostě to žádným smysluplným způsobem „rozšiřuje realitu“.

Vizuální kvalita je vynikající

Na technické úrovni používá Xreal Air 2 dvě 0,55palcové mini-OLED obrazovky namontované nahoře, aby promítaly dolů na čočky. To má za následek maximální zorné pole 46 stupňů. To zní nízko ve srovnání s VR náhlavní soupravou (která je obvykle 90-120 stupňů), ale je to srovnatelné se sezením pár stop od 27palcového stolního monitoru, a to je tak dobré, jak je potřeba. Toto není navrženo tak, aby nabízelo plně pohlcující prostorový zážitek.

James Bruce / MakeUseOf

Dokonce i v režimu plného průchodu, při průměrném osvětlení, jsem zjistil, že barvy jsou živé a přesné. Samozřejmě, protože černou nelze promítat, bude v závislosti na vašem okolí považována za průhlednou. Přesná kvalita čehokoli tmavého se tedy bude lišit. Kolébkový přepínač na pravém rameni rámu umožňuje ztlumit nebo rozjasnit displej, takže neprůhlednost bílé a barev lze nastavit od téměř zcela neprůhledné až po sotva viditelnou. Pokud se nepohybujete a nepotřebujete toto vnější vidění, můžete si připnout přiložený zatemňovací kryt pro nejlepší kvalitu obrazu. S tímto zapnutým jsou úrovně černé skvělé.

  Proč chytré telefony nemohou pořizovat rozmazané fotografie na pozadí

Na rozdíl od Rokid Max, který podle mě přidal přes všechno tmavou dýhu, aby byla obrazovka vůbec viditelná, efekt ztmavení čoček na Xreal Air 2 je sotva znatelný. Xreal tvrdí, že je možný jas až 500 nitů, což k tomu pravděpodobně přispívá.

James Bruce / MakeUseOf

Mohl jsem se šťastně procházet a dělat své každodenní úkoly, když jsem je měl na sobě, i když s jasným pocitem, že žiju v epizodě Black Mirror.

Jako vedlejší poznámka, Xreal Air 2 podporuje formáty 3D-SBS přidržením + strany kolébky jasu. Díky tomu budou přijímat obrazový formát 3840 x 1080, takže můžete odeslat dva displeje s rozlišením Full HD (jeden pro každé oko). Budete si však muset pohrát s nastavením poměru stran, abyste jej donutili roztáhnout obraz na dvojnásobnou šířku, než by byla nativní, aby se vyloučily základní přehrávače médií a formáty nabité snímky. Není to ideální, takže bych Xreal Air 2 nedoporučoval speciálně pro fanoušky 3D obsahu.

Design: Stále budete vypadat směšně

Xreal Air 2 vypadají jako velké sluneční brýle a je velmi málo co prozradit skutečnost, že ve skutečnosti obsahují některé obrazovky jiné než o něco tlustší než normální rám a ramena. Dostal jsem pár ve sportovní červené, i když je k dispozici i černá.

Jiná věc je, zda je dokážete nosit na veřejnosti, aniž byste byli krutě zesměšňováni. Vždy jsem byl hrdý na upřímnost svého syna: „Vypadáš naprosto směšně,“ zvolal. Myslím, že červená není moje barva.

James Bruce / MakeUseOf

Při hmotnosti pouhých 72 g (2,54 oz) jsou lehké a ergonomické a neměly by vám na nose způsobovat žádné problémy s pohodlím. Součástí dodávky je pevné pouzdro, které je během cestování udrží v bezpečí, a také opletený kabel USB-C s úhlem 90 stupňů, takže kabel spadne dolů.

Součástí jsou tři tvary držáků na nosní podložky, takže byste měli být schopni najít ten, který vám vyhovuje. Materiál nosního polštářku je měkký a mohl jsem je bez problémů nosit delší dobu. Ale je tu docela malý sladký bod a zjistil jsem, že si musím hodně pohrát s úhly, aby bylo vidět na celou obrazovku, aniž by byly okraje rozmazané.

James Bruce / MakeUseOf

Součástí dodávky jsou také zatemňovací odstíny, které vám umožní blokovat jakékoli příchozí světlo, pokud potřebujete hlubší úrovně černé. Samozřejmě, stále budete mít světlo vstupující zvenčí do rámečků, takže to není ekvivalent VR headsetu s obličejovým rozhraním blokujícím světlo.

Na rozdíl od některých displejů pro osobní kino, jako je Goovis G3 Max, Xreal Air 2 nemá dioptrickou korekci. Je to proto, že jsou navrženy tak, aby je bylo možné nosit stále, takže stále musíte vidět vnější svět. Osobní kino displej vám umožní nastavit se pouze tak, abyste viděli obrazovku přímo před vámi. Pokud potřebujete nosit brýle, budete si muset koupit nějaké dioptrické čočky za přibližně 100 USD. Udělal jsem to a docela snadno se vešly, i když jsou o něco menší než moje běžné čočky, takže větší část mých periferií je rozmazaná.

James Bruce / MakeUseOf

Zatímco jsem čekal na příchod mých dioptrických čoček, použil jsem Xreal Air 2 přes horní část mých běžných (štíhlých) brýlí, ale na uších mi úplně neseděly. Vizuálně však byla obrazovka a displeje funkční. Takže, pokud je budete používat pouze vsedě, můžete dokonce odložit čočky na předpis.

Kromě obrazovek a maličkých reproduktorů není uvnitř Xreal Air 2 žádná další složitá elektronika, dokonce ani baterie. To znamená, že musí být připojen pomocí kabelu USB-C, abyste mohli něco dělat. Existuje však 3DOF pohybový senzor, takže po připojení ke kompatibilnímu zdroji (typicky Beam) bude schopen znát rotaci vaší hlavy.

Xreal Beam je bezdrátový adaptér

Xreal Beam je bezdrátový adaptér a baterie a přidává některé zajímavé funkce AR. Ale je důležité přesně pochopit, co to je – a co není.

Xreal Beam není podle žádné definice samostatný přehrávač médií. V době kontroly má Amazon Prime, Netflix a místní prohlížeč souborů, ale ne mnoho jiného. Neexistuje žádný Google Play nebo dokonce App Store třetí strany (ačkoli někteří uživatelé uspěli se sideloadingem). Pokud chcete přenosný přehrávač médií, abyste nemuseli odesílat ze smartphonu, poohlédněte se jinde.

Ale Beam nabízí dvě důležité funkce. Pro začátek je Beam zdrojem energie pro brýle. Bez toho budete potřebovat vstupní zdroj, který také napájí USB-C. Xreal Beam vám ale také umožňuje odesílat bezdrátově přes AirPlay nebo Miracast, takže nemusíte být připoutáni. Stačí mít Beam diskrétně v kapse a může bezdrátově přijímat video signál z vašeho počítače (nativně ve Windows nebo Mac) nebo smartphonu.

  Kdy použít který?

James Bruce / MakeUseOf

Xreal Beam o velikosti dlaně připomíná původní iPod svým centrálním klikacím kolečkem, které vám umožňuje procházet rozhraním bez samostatného dálkového ovladače. Uvnitř je také pohybový senzor, takže s ním můžete mávat a fungovat jako ukazatel v aplikaci souborů. Je jasné, že zde je velký potenciál a je to možná jen otázka získání dalšího softwaru nebo oficiálního otevření systému.

Na jedné straně zařízení je modrá kolébka hlasitosti (podržením ztlumíte), zatímco tlačítko napájení je na horní straně a červené tlačítko pro přepínání režimů je vlevo. Horní část zařízení a tlačítko napájení jsou umístěny na vsazené kovové liště obklopené síťovinou. Jedná se o výfuk pro vnitřní ventilátor, který se spustí zhruba po půl hodině streamování.

James Bruce / MakeUseOf

Matoucí je, že na spodní straně zařízení jsou dva porty USB-C. Jeden nabíjí Beam a druhý se připojuje k brýlím Xreal Air 2. To znamená, že můžete nabíjet a používat Beam současně nebo jej používat jako zprostředkující zařízení pro přidání některých funkcí AR do vašeho vstupního zdroje. Ale porty nejsou zaměnitelné; brýle musí být zapojeny na pravé straně a nabíječka nebo vstupní zdroj je na levé straně.

S hmotností 153 g (5,4 oz) Beam neváží více než malý telefon a vejde se vám do kapsy. Většina této hmotnosti pochází z baterie, která by měla vydržet až 3,5 hodiny – dost na sledování i těch nejepičtějších filmů Pána prstenů.

Funkce Xreal Beam „AR“ jsou většinou trik

Xreal Beam také zásadně přidává některé funkce AR do Xreal Air 2, včetně schopnosti uzamknout obsah na určité místo a upravit umístění zobrazení.

Po zapojení do paprsku jsou podporovány tři režimy zobrazení: Plynulé sledování s vystředěním obrazovky a sledováním pohybu hlavy s malým zpožděním; Body Anchor, kde je obraz uzamčen na konkrétním místě a zmizí, pokud pohnete hlavou; a Sideview, která zmenší displej a posune jej do méně rušivého rohu vašeho zorného pole. Musíte použít jeden z těchto režimů zobrazení. Přirozená možnost mít obrazovku plné velikosti pouze uzamčenou ve středu pohledu již není k dispozici při připojení přes Beam.

Body Anchor vám přináší nejblíže skutečnému zážitku AR, ale pomocí pohybového senzoru 3DOF (tři stupně volnosti nebo pouze rotace) zabudovaného v brýlích. To znamená, že svůj displej nemůžete umístit do virtuálního prostředí, ale pod určitým úhlem kolem vaší hlavy. Pokud si ho položíte například přes levé rameno a pak někam odejdete, bude stále umístěn přes vaše levé rameno. Systémy 6DOF AR umístí váš displej na konkrétní místo; budete se muset přesunout zpět na toto místo ve vašem fyzickém prostoru, abyste znovu viděli displej.

Žádný ze tří režimů AR mi nepřišel nijak zvlášť užitečný.

Uzamčení displeje v umístění 3DOF neumožňuje prostorové výpočty stejným způsobem jako Quest 3 nebo Apple Vision Pro; iluze funguje pouze tehdy, když sedíte nehybně u stolu, a proč byste ji vlastně chtěli umístit jinam než před sebe? Není to tak, že můžete mít více displejů a obklopit se jimi.

Zjistil jsem, že režim Smooth Follow mi nezobrazuje celou plochu, takže jsem musel více skenovat, abych viděl okraje. Také jsem zjistil, že hladká část režimu je upřímně otravná, protože jsem pár okamžiků čekal, než obrazovka dožene.

Boční pohled byl příliš malý na to, aby byl užitečný; budete potřebovat rozhraní head-up-display speciálně navržené pro toto. Pokud se vám líbí myšlenka mít video na YouTube o velikosti vašeho palce, možná se vám tento režim bude líbit.

Apple AirPlay funguje, ale YouTube všechno rozbije

Dobrou zprávou je, že odesílání přes nativní AirPlay do Xreal Beam funguje skvěle, a pokud jste se chtěli projít a procházet Reddit s rukou v kapse, můžete to bezpodmínečně udělat. Mohu s jistotou říci, že jsem vypadal téměř o 52 % méně jako zombie, když jsem šel po ulici tímto způsobem. Už žádné přejíždění auty, protože se nedíváte, kam jedete!

James Bruce / MakeUseOf

Bohužel, pokud vaše plány na iPhone zahrnují otevření YouTube, možná budete chtít znovu přemýšlet. Jakmile jsem aplikaci otevřel, ve výchozím nastavení se přehrálo první video na domovské stránce. Když jsem zvedl svůj iPhone a vybral si jiné video, Xreal Beam se vrátil na domovskou obrazovku. Přestože aplikace YouTube tvrdila, že přenáší vybrané video do zařízení přes AirPlay, rozhodně tomu tak nebylo. Zavřením aplikace YouTube a opětovným připojením AirPlay se to vyřeší, ale poté se stejný problém opakuje, když znovu otevřete YouTube. Berte to tedy jako loterii a možná se vám bude líbit náhodné video, které vám ukáže.

  Jak správně formátovat kód ve OneNotu

V tomto okamžiku se ukázal další problém: byl příliš tichý, dokonce i při plné hlasitosti. Ve své tiché kuchyni jsem to sotva slyšel; Neumím si představit, že bych to zkusil poslouchat na ulicích nebo v rušné MHD.

Streamování na Androidu není o moc lepší

Doufal jsem, že když je Beam zařízení Android, bude odesílání z telefonu Android úspěšnější. Žádné takové štěstí. Vyzkoušel jsem dvě zařízení: starší Ulefone 18T a novější Tecno Phantom V skládací. Xreal Beam se neobjevil v seznamu přenosných zařízení na Ulefone, dokud jsem nenašel užitečné video YouTube, které zmiňovalo nutnost ponořit se do nastavení, kliknout na nabídku se třemi tečkami a povolit Wireless Desktop Display. Pak se objevil v seznamu a vše fungovalo dobře, i když se znatelným zpožděním. Možnosti odlévání pro Tecno Phantom V neukázaly žádné takové nastavení a odmítlo uznat existenci paprsku vůbec.

Celkově byla moje zkušenost s bezdrátovým vysíláním z jakéhokoli smartphonu docela ohromující. Tím chci říct, že to ve skutečnosti nefungovalo nebo nabídlo nestandardní zážitek. Širší problém spočívá v tom, že používání bezdrátového odesílání pro běžné uživatelské rozhraní telefonu vám připadá jako začátečník. Neexistuje žádný kurzor nebo způsob, jak se pohybovat bez pohledu na obrazovku telefonu, takže kromě streamování nativního videa nebo bezmyšlenkovitého posouvání (stále budete potřebovat palec na obrazovce) zde není mnoho skutečných případů použití.

Kabelové zrcadlení je místo, kde Xreal Air 2 září

Máte několik možností, jak zrcadlit zařízení pomocí kabelu.

Prvním je použití přímého připojení USB-C přímo do brýlí Xreal Air 2. To je možné pouze v případě, že vaše zařízení podporuje režim Alt-DP a dodává energii. Vyzkoušel jsem SteamDeck, který na to fungoval fantasticky. Nintendo Switch tomu tak není a je třeba jej připojit pomocí adaptéru HDMI.

Kabelové připojení znamená nulovou latenci, ale také ztratíte jakoukoli konfiguraci pro obrazovku, kterou nabízí Xreal Beam. Displej bude zamčený uprostřed a v plné velikosti. Tlačítky na brýlích můžete upravit jas nebo vypnout displej, ale to je jediné nastavení, které získáte.

Další možností kabelového připojení je použít Xreal Beam jako prostředníka. Použití adaptéru USB-C na USB-C nebo HDMI na USB-C do zařízení Beam vám umožní používat všechny konfigurovatelné možnosti obrazovky AR, které jsou zde nabízeny – například uzamknutí obrazovky do rohu vašeho vidění.

Aplikace Nebula nabízí více AR (údajně)

Aplikace Xreal Nebula nabízí AR zážitky přes kabelové připojení pomocí vlastního SDK Xreal s výběrem podporovaných zařízení Android. Bohužel žádný z těch, které vlastním, není podporován.

Existuje také beta verze pro macOS, takže jsem to zkusil… a také to nefungovalo. Na verzi pro Windows se pracuje, ale v době psaní není k dispozici.

Rád bych vám tedy řekl o všech aplikacích pro AR, které jsou možné díky aplikaci Nebula, ale obávám se, že o tom nemám nejmenší tušení. Množství jednohvězdičkového hodnocení na stránce obchodu s aplikacemi by naznačovalo, že i když to funguje, zážitek je podprůměrný, takže pochybuji, že o mnoho přicházím.

Měli byste si koupit Xreal Air 2? Možná

Existuje několik přesvědčivých důvodů, proč si Xreal Air 2 koupit, přesto je to v jiných ohledech stále hluboce chybný produkt.

Moje zkušenost s bezdrátovým odesíláním ze smartphonu pomocí Beam byla z velké části katastrofa. Buď to fungovalo, stěží, na Androidu, nebo většina fungovala dobře na iPhone, ale selhala při otevírání YouTube. Ať tak či onak, k ovládání budete stále potřebovat telefon v ruce.

James Bruce / MakeUseOf

Teoreticky by Xreal Air 2 byl skvělý pro zážitek z přenosného kina. Je to ale zklamané tím, že Xreal Beam ve skutečnosti není přehrávač médií, takže je stále třeba spárovat se smartphonem nebo jiným výstupním zařízením.

To znamená, že pokud jde o současnou úrodu brýlí „pseudo-AR obrazovka před vašima očima“, vítězí brýle Xreal Air 2. Obraz je křišťálově čistý v HD, dostatečně jasný pro použití za denního světla a s volitelnými dioptrickými čočkami pro ty z nás s nedokonalým zrakem, takže je můžete nosit celý den. To za předpokladu, že máte kompatibilní výstupní zařízení a máte pádný důvod je používat, což se zdá být největším kamenem úrazu.

Výstup je skvělý – ale co přesně do něj chcete vložit?

XREAL Air 2

Brýle Xreal Air 2 nabízejí přenosný HD displej, který můžete používat celý den, v případě potřeby s vložkami na předpis. Zatímco kabelový režim funguje bezchybně, příslušenství Beam pro bezdrátový přenos a funkce AR je sotva funkční. Širším problémem je, že stále nemají žádný přesvědčivý případ použití.

x