Vše, co potřebujete vědět, než si koupíte Xbox Series X|S

Takže přemýšlíte o koupi Xboxu. Chcete řadu X nebo S? Je váš stávající televizor dost dobrý nebo potřebujete upgradovat? A budete muset konzoli postavit jako nějaký monolit? Pojďme si odpovědět na nejnaléhavější otázky ohledně Xbox Series X a S.

Jaký je rozdíl mezi řadami X a S?

Xbox Series X stojí 499 $, zatímco Series S se prodává za 299 $. Kromě ceny je hlavním rozdílem mezi těmito dvěma konzolami grafický výkon. Mají podobné CPU, ale GPU na sérii S má asi jednu třetinu hrubého výkonu, než má řada X.

Řada X si klade za cíl 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu (fps), zatímco řada S se spokojí s skromnějším 1440p, také při 60 fps. Na papíře by to měl být jediný rozdíl. V praxi jsme však viděli, že hry jako Assassin’s Creed Valhalla ve verzi Series S také omezily funkce, jako je sledování paprsků.

Řada X má 1TB SSD, zatímco řada S pouze 512 GB. Series S je plně digitální konzole, což znamená, že nemá diskovou jednotku pro použité nebo starší hry nebo Blu-ray.

A co zpětná kompatibilita?

Obě konzole mají stejnou vynikající zpětnou kompatibilitu. Téměř každá hra pro Xbox One funguje na Series X i S. Jedinou výjimkou jsou hry, které vyžadují Kinect, který není na nových konzolích podporován.

K dispozici je také podpora pro více než 500 her pro Xbox 360, z nichž mnohé obdržely opravy poslední generace, které zlepšily věci, jako je rozlišení a snímková frekvence. Microsoft se dokonce rozhodl podpořit hrstku originálních her pro Xbox, jako jsou Fuzion Frenzy a BLACK.

Vypadají nebo běží starší hry lépe?

Vzhledem k tomu, že Xbox Series X a S jsou výkonnější než starší hardware, hry by na nich obecně měly běžet lépe. Hry, které měly v minulosti problémy s výkonem, jako je Just Cause 3 (která zvládala sotva 20 snímků za sekundu, když byly věci hektické), nyní běží na sérii X s uzamčenou rychlostí 30 snímků za sekundu.

Některé hry se opravují, aby využily výhod nového hardwaru. To je označeno štítkem „Optimalizováno pro Series X/S“ v obchodě Microsoft Store. To zahrnuje tituly jako Forza Horizon 4, která běží rychlostí 60 fps v nativním 4K, a Gears 5, která podporuje až 120 fps v multiplayeru.

Funkce zvaná „Auto-HDR“ je ve výchozím nastavení povolena téměř u všech starších titulů, které výslovně nepodporují HDR. Microsoft použil strojové učení k automatickému nanesení nového nátěru HDR na téměř každou kompatibilní hru, včetně Xbox 360 a originálních titulů pro Xbox.

  Konektor USB typu A: Vše, co potřebujete vědět

Jaká rozlišení a obnovovací frekvence jsou podporovány?

Xbox Series X podporuje výstup 4K (2160p), 1440p, 1080p a 720p při 60 nebo 120 Hz. Xbox Series S podporuje 1440p, 1080p a 720p při 60 nebo 120 Hz. Pokud je však řídicí panel řady S připojen ke kompatibilnímu displeji, můžete jej provozovat v rozlišení 4K.

Chcete-li aktivovat 120 Hz na vašem Series X nebo S, budete potřebovat TV s panelem, který se obnovuje na 120 Hz. Chcete-li získat Xbox Series X 120 Hz v rozlišení 4K, budete také potřebovat televizi s alespoň jedním portem HDMI 2.1.

Počet her, které skutečně využijí plné 4K/120 fps, se teprve uvidí.

A co FreeSync a variabilní obnovovací frekvence?

Některé televizory a monitory mají „proměnlivé“ obnovovací frekvence, což v případě Série X a S znamená, že snižují obnovovací frekvenci tak, aby odpovídala snímkové frekvenci konzole. To zabraňuje nevzhlednému trhání obrazovky a udržuje hru plynulou, i když se snímková frekvence sníží.

Obě konzole Xbox Series podporují HDMI VRR a AMD FreeSync, takže si můžete vybrat, jakou technologii s proměnlivou obnovovací frekvencí chcete použít. HDMI VRR bude fungovat přes HDMI 2.0 až do maximální frekvence 60 Hz, pokud to váš televizor podporuje.

FreeSync je z velké části nadbytečný u televizorů, které již podporují HDMI VRR, ale je to dobrá alternativa, pokud používáte monitor.

Co je rychlé obnovení?

Rychlé pokračování je funkce na obou konzolích, která vám umožní pokračovat ve hře přesně tam, kde jste skončili, i když jste skončili. Za tímto účelem vytvoří stav uložení vyhozením všeho, co je v paměti RAM na SSD.

To znamená, že můžete kdykoli pozastavit hru a vrátit se později přesně tam, kde jste byli, i když jste byli v polovině úrovně.

Kolik her dokáže Rychlé obnovení uložit najednou, závisí na tom, jaké tituly hrajete. Pět nebo šest se zdá být limitem, když zahrnete několik starších titulů z Xbox 360 a původního Xboxu.

Microsoft má také ve zvyku tuto funkci u některých her zakázat, kdykoli se objeví problémy s kompatibilitou, takže to může být trochu nekonzistentní. Doufejme, že se Quick Resume stane stabilnější, jak série X a S dospějí.

Můžete si koupit další úložiště?

Po nastavení konzole Xbox Series X budete mít využitelný prostor přibližně 800 GB, protože část z toho využívá systém pro funkce, jako je Rychlé obnovení. Na konzoli Xbox Series X je váš využitelný prostor po počátečním nastavení přibližně 360 GB.

Naštěstí si můžete dokoupit další úložiště! Oficiální Rozšiřující karta Seagate Xbox Series X|S (219 $) přidává další terabajt úložiště. Tato karta nainstaluje a spustí vše od nativních titulů pro Xbox Series X a S až po originální hry pro Xbox.

Můžete také použít externí USB 3.0 nebo novější disk, včetně pevných nebo mechanických pevných disků. Ani jeden z nich však nepoběží nativní titul pro Xbox Series X nebo S – potřebují hrubou rychlost SSD od společnosti Microsoft. Můžete je však použít k archivaci nebo přehrávání starších titulů.

  10 nejlepších nástrojů a softwaru pro správu virtualizace

Můžete použít své staré ovladače?

Na Series X a S můžete používat veškeré příslušenství Xbox One, kromě Kinectu a některých starších sluchátek. Můžete dokonce hrát nová vydání Series X a S se starým ovladačem Xbox One nebo Elite. Fungují také oficiálně licencované letové ovladače pro Xbox One, hnací kola a pedály a bojové tyče.

Některé starší náhlavní soupravy pro Xbox One používají optické připojení, které není na Xbox Series X nebo S, takže nemusí fungovat. Pokud některý z nich vlastníte, ověřte si u výrobce aktualizaci o jeho kompatibilitě.

Potřebujete 4K nebo HDR TV?

K použití řady X nebo S nepotřebujete 4K TV. Obě podporují další rozlišení 1440p a 1080p. Pokud máte v úmyslu později upgradovat na 4K TV, můžete dokonce použít řadu X v HD.

HDR je hojně využíváno řadami X a S, ale není to v žádném případě nutné. Všechny funkce HDR můžete zakázat v nabídce Nastavení.

V současnosti série X a S používají HDR10, ale Dolby Vision pro hraní her by měl dorazit někdy v roce 2021. Dolby Vision sice nepotřebujete, ale pokud si přesto kupujete nový televizor, možná ho budete chtít upřednostnit před jiné formáty HDR.

Je v krabici kabel HDMI 2.1?

Xbox Series X je dodáván s kabelem kompatibilním s HDMI 2.1 v krabici, takže si můžete vychutnat až 4K při 120 snímcích za sekundu v nativních 10bitových barvách. Řada S se dodává s běžným kabelem HDMI 2.0, protože nepotřebuje další šířku pásma.

Pokud chcete pro svou řadu X náhradní kabel, ujistěte se, že máte ultra vysokorychlostní HDMI, které bylo certifikováno správcem licencí HDMI.

Můžete hrát hry na dálku?

Vzdálené hraní je možné mezi konzolí Xbox a chytrým telefonem přes připojení k místní síti přes internet. Váš počet najetých kilometrů se však může lišit z hlediska latence.

K tomu budete potřebovat kompatibilní smartphone, pro který je aplikace Xbox iOS nebo Androida ovladač. Pro místní hraní můžete použít aktuální nebo minulou generaci ovladačů Xbox.

Microsoft má také cloudovou streamovací službu, pro kterou není vyžadován žádný Xbox pro hraní her hostovaných v cloudu. Tato služba (dříve známá jako Xcloud) je aktuálně ve verzi beta a vyžaduje a Game Pass Ultimate předplatné (14,99 $ měsíčně).

Synchronizuje se ukládání mezi konzolami nebo vzdáleným hraním?

Microsoft nyní používá cloudové ukládání pro všechny generace her Xbox hrané na konzolích Series X a S. To znamená, že vaše uložení se bude synchronizovat mezi konzolemi a všemi ostatními zařízeními, která používáte ke hře.

Můžete pořizovat snímky obrazovky a videa?

Ovladač Series X a S je vybaven speciálním tlačítkem Share pro pořizování snímků obrazovky a videí. Můžete si přizpůsobit způsob, jakým tlačítko Sdílet funguje, nebo jej namapovat na jiné tlačítko, pokud používáte starší ovladač.

Ve výchozím nastavení jedním stisknutím tlačítka pořídíte snímek obrazovky, stisknutím a podržením uložíte video a poklepáním na něj se zobrazí galerie snímků.

Auto a řidič

Poté, co pořídíte snímek obrazovky nebo video, Microsoft jej nahraje do cloudu. Poté jej můžete získat prostřednictvím aplikace Xbox pro iOS nebo Android, kde jej můžete také sdílet na sociálních sítích nebo se svými přáteli.

  Co je šifrovací zadní vrátka?

Můžete uspořádat konzoly vertikálně nebo horizontálně?

Xbox Series X a S mohou být uspořádány vertikálně nebo horizontálně. V případě řady X se však ujistěte, že máte dostatek prostoru pro nasávání čerstvého vzduchu a odvod horkého vzduchu. Společnost Microsoft doporučuje ponechat na konci výfuku přibližně 1,5 palce (4 cm) prostoru.

U řady S se budete chtít ujistit, že nezakryjete černou mřížku ventilátoru v žádné orientaci.

Co je Game Pass?

Game Pass je předplatitelská služba společnosti Microsoft s neomezeným množstvím her. Funguje to trochu jako Netflix nebo Spotify, ale na hry. Obsahuje všechny tituly od Microsoftu první strany v den jejich vydání. Ve službě je také velké množství titulů třetích stran, které se cyklicky připojují a odcházejí.

Game Pass je k dispozici v několika úrovních, přičemž nejlepší hodnota je Game Pass Ultimate (14,99 $ měsíčně). Zahrnuje knihovnu Game Pass, Xbox Live Gold, přístup k beta verzi cloudového streamování a (zatím neurčené období) přístup k zadnímu katalogu EA prostřednictvím EA Play.

Pokud však nechcete ultimátní, můžete získat Game Pass pro konzole za 9,99 $ měsíčně. K hraní online však stále budete potřebovat předplatné Xbox Live Gold.

Může řada X přehrávat Blu-ray s Dolby Vision?

Xbox Series X má Ultra HD Blu-ray přehrávač pro filmy, ale Series S vůbec nemá diskovou jednotku. Bohužel ani řada X aktuálně neumí přehrávat disky Dolby Vision v Dolby Vision – výchozí je HDR10.

Jsou konzole horké nebo hlasité?

Xbox Series X i S vykopnou trochu tepla, ale Microsoft navrhl řešení, jak se s tím vypořádat. Řada X používá parní komora a velký 130mm ventilátor pro udržení chladu. Při zatížení je konzola na dotek na konci výfuku horká, což naznačuje, že chladicí systém dělá svou práci.

Obě konzole jsou prakticky tiché i při zátěži. V průměrném obývacím pokoji při hraní hry s nízkou, ale slyšitelnou hlasitostí pravděpodobně žádné zvuky nezaznamenáte. Instalace hry z disku je asi tak hlasitá jako u Series X.

Dvě konzole, dva cenové body, jeden ekosystém

Ať už si vyberete Series X nebo S, nebo se jen zaregistrujete do Game Pass na vašem počítači s Windows, Microsoft vás chce ve svém ekosystému. Vzhledem k tomu, že hry, ukládání a předplatné nyní fungují na různých platformách, je snazší než kdy dříve hrát, ať jste kdekoli a na jakémkoli hardwaru, který máte.

Je těžké se rozhodnout mezi PS5 nebo Xbox Series X nebo S? Pokud ano, určitě se podívejte na naše srovnání konzolí Microsoft a Sony nové generace.

body #primary .entry-content ul#nextuplist {list-style-type: none;margin-left:0px;padding-left:0px;}
body #primary .entry-content ul#nextuplist li a {text-decoration:none;color:#1d55a9;}

x