etechblog

Vytvoření superzbraně pro váš web

WordPress je oblíbeným systémem pro správu obsahu pro mnoho technických i netechnických uživatelů, kteří chtějí vytvářet a spravovat webové stránky. .htacess je jeden z termínů, se kterými se často setkáte, pokud chcete přidat nebo upravit konfiguraci, výkon a zabezpečení na úrovni serveru.

V tomto článku popíšu, co je .htaccess ve WordPressu, jeho význam ve WordPressu a jak .htaccess funguje. Dozvíte se také, jak najít .htaccess, upravit/vytvořit nový a osvědčené postupy pro jeho správu.

Co je .htaccess ve WordPressu?

.htaccess je konfigurační soubor pro webový server Apache, který používá většina hostingových společností WordPress. Zjednodušeně řečeno, Apache je soubor se všemi pravidly, která dávají pokyny serveru vašeho webu WordPress.

.htaccess je skrytý soubor umístěný v „kořenovém“ nebo centrálním adresáři vašeho webu. Aby byl skrytý, tento soubor začíná . a nemá žádné prodloužení. Tento soubor má na typickém webu mnoho úkolů, jako je nastavení trvalých odkazů, správa přesměrování, zlepšování zabezpečení a řízení přístupu k webovým stránkám.

Jak bezpečně najít a upravit .htaccess ve WordPressu

Většina webů WordPress má ve výchozím nastavení skrytý soubor .htaccess. Jedná se o bezpečnostní opatření, protože úprava tohoto souboru může být riskantní a jednoduchá chyba může poškodit váš web.

Chcete-li se vyhnout problémům, upravte svůj .htaccess pomocí zkušební fáze nebo před úpravou tohoto souboru zálohujte svůj web. Takový přístup zajišťuje, že budete mít zálohu, pokud uděláte chybu při úpravě kořenových souborů.

Můžete si také stáhnout soubor HTTP do místního počítače, upravit jej odtud a poté jej nahrát, když si budete jisti, že vše funguje podle očekávání.

Pro přístup k souborům na našem webu WordPress můžeme použít službu jako FileZilla. Pokud se s tímto tématem setkáváte poprvé, můžete se dozvědět více o připojení FileZilla.

Jakmile připojíte svůj web k FileZilla, budete mít něco takového:

  iPadOS téměř udělá z vašeho iPadu skutečný počítač

Na levé straně budete mít místní soubory v počítači, zatímco na pravé straně uvidíte vzdálené soubory (váš web WordPress).

Nyní máte přístup do kořenového adresáře (složka pojmenovaná podle názvu vaší domény). Přejděte dolů, dokud nenajdete soubor .htaccess, a klikněte na něj pravým tlačítkem. Kliknutím na ikonu zobrazit/upravit soubor otevřete ve svém oblíbeném editoru.

Proveďte v souboru .htaccess všechny požadované změny. Nyní můžete soubor uložit a zavřít. Zobrazí se vyskakovací okno s výzvou k nahrání nových změn. Vyberte ‚Ano‘ a změny se projeví okamžitě.

Jak vytvořit .htaccess ve WordPressu

Ne každý web WordPress je dodáván se souborem .htaccess. Jedním z důvodů je, že váš web může být nový a nemusel být automaticky vyzván k vytvoření souboru .htaccess v kořenovém adresáři.

Druhým důvodem může být to, že váš web používá technologický stack all-Nginx, který nepodporuje .htaccess. Pokud spadáte do druhé kategorie, nemáme moc pod kontrolou.

Pokud však váš web stále používá Apache, můžete soubor .htaccess vytvořit ručně. Otevřete editor kódu, jako je Visual Studio Code, na místním počítači, vytvořte soubor a pojmenujte jej .htaccess. Poté můžete přidat tento kód:

# BEGIN WordPress

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L] </IfModule>
# END WordPress

Tento soubor pak můžete nahrát do kořenové složky, která obsahuje složky wp-admin a wp-content.

Jak používat .htaccess pro běžné úkoly WordPress

.htaccess můžete použít pro různé úkoly na webu WordPress. Tento soubor můžete například použít k ovládání většiny zásuvných modulů pro zabezpečení a ukládání do mezipaměti. Takové pluginy zapisují a upravují soubor .htaccess, aby prováděl různé funkce. Toto jsou některé z nejběžnějších věcí, které můžete s .htaccess dělat:

Pomocí souboru .htaccess můžete přizpůsobit formát a strukturu adres URL svých stránek (Uniform Resource Locators) a příspěvků. Permalink je trvalá adresa URL odkazující na jednotlivý příspěvek nebo stránku na webu. Ve WordPressu můžete upravit adresy URL pro SEO a uživatelský dojem.

Chcete-li to změnit, postupujte takto:

 • Přihlaste se do svého administračního panelu WordPress.
 • Přejděte na „Nastavení“ -> „Trvalé odkazy“ -> „Vlastní struktura“.
 • Vyberte požadovanou vlastní strukturu permalinku.
 • Uložit změny.

Soubor .htaccess bude automaticky aktualizován po kliknutí na tlačítko ‚uložit‘.

  Jak změnit velikost šablon aplikace PowerPoint

#2. Přesměrování

Pomocí souboru .htaccess můžete nastavit přesměrování 301, které přesune veškerý váš provoz z nezabezpečeného protokolu HTTP na zabezpečený protokol HTTPS. Použití HTTPS je jedním z přístupů, které zajišťují, že komunikace mezi uživateli vašeho webu WordPress a servery je šifrovaná.

Přidejte tento kus kódu do svého souboru .htaccess pro přesměrování 301:

<IfModule mod_rewrite.c>
  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTPS} off
  RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
</IfModule>

Můžete také přesměrovat provoz na dočasnou doménu. Vezměme si například, že máte název domény www.yourdomain.com a chcete se přesměrovat na ‚temporarydomain.com‘, můžete mít následující kód:

<IfModule mod_rewrite.c>
  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.yourdomain\.com$
  RewriteRule ^ https://temporarydomain.com%{REQUEST_URI} [L,R=302]
</IfModule>

#3. Vylepšení zabezpečení

Soubor .htaccess můžete použít ke zvýšení zabezpečení svého webu WordPress pomocí různých přístupů. Můžete například nastavit své adresáře tak, aby vyžadovaly platného uživatele, a to nastavením hesla. Toto je ukázka kódu, kterou můžete přidat do svého souboru .htaccess:

<Files "*">
  AuthType Basic
  AuthName "Restricted Area"
  AuthUserFile /path/to/.htpasswd
  Require valid-user
</Files>

Nahraďte /path/to/.htpasswd cestou k souboru s hesly.

#4. Zobrazovat vlastní chybové zprávy

Zkusili jste někdy vstoupit na stránku a dostali jste tuto zpětnou vazbu? „Stránka nenalezena“. Toto je běžná chybová zpráva na webech WordPress, kdykoli se pokusíte získat přístup k nedostupnému zdroji. Tyto chybové zprávy můžete přidat následovně:

# Custom Error Messages

ErrorDocument 400 /errors/400.html
ErrorDocument 401 /errors/401.html
ErrorDocument 403 /errors/403.html
ErrorDocument 404 /errors/404.html
ErrorDocument 500 /errors/500.html

Poté můžete vytvořit dokument HTML pro každou vlastní chybu, kterou chcete na svém webu zobrazit.

Osvědčené postupy pro správu .htaccess

 • Neupravujte soubor .htacess přímo: Pokud nebudete opatrní, můžete narušit základní kód svého webu. K úpravě souboru .htaccess před nahráním změn můžete použít různé přístupy, jako je pracovní oblast nebo úpravy z editoru kódu.
 • Před úpravou si soubory zazálohujte: Při úpravách tohoto souboru se může něco pokazit. Vždy se ujistěte, že nejprve zálohujete svůj web, abyste se mohli vrátit k dřívější verzi v případě, že se něco pokazí. Zkontrolujte, zda váš hostitel nabízí zálohovací služby, nebo se můžete rozhodnout pro služby třetích stran.
 • Pochopte základní pravidla WordPress: Přestože vám WordPress umožňuje uplatnit vaši technickou zdatnost, ujistěte se, že rozumíte jeho pokynům. Ujistěte se, že nepřepisujete ani nepřepisujete pravidla, která řídí, jak by měl .htaccess fungovat, aby správně fungoval.
 • Před aktualizací zkontrolujte změny: Ladění je součástí budování. Než stisknete tlačítko Uložit, vždy zkontrolujte provedené změny. Ještě lepší je před publikováním použít zkušební oblast k otestování, zda fungují podle očekávání.
  Jak sledovat Yellowstone ve Velké Británii

Alternativy k .htaccess ve WordPressu

Soubor .htaccess je běžný na webových serverech Apache. Můžete však najít některé weby WordPress, které tento soubor nepoužívají. Toto jsou některé z alternativ, které dosahují stejného účelu:

 • Odepřít všem: Všechny soubory PHP mají ochranu, která jim brání v obsloužení. Ngnix slouží všem ostatním statickým souborům na webu WordPress. Uživatelé nyní mohou přidat pravidla Ngnix, aby replikovala některá z těchto pravidel.
 • Vlastní kód PHP: Uživatelé mohou mít podobné funkce jako .htaccess úpravou svých výchozích motivů/pluginů. Některá témata/pluginy vám však neumožňují je upravovat.
 • Kontroly PHP: Uživatelé mohou implementovat kontroly kolem záhlaví User-Agent ($_SERVER[‘HTTP_USER_AGENT’]. Tito uživatelé pak mohou nastavit prostředí, které odpovídá kritériím.

Nejčastější dotazy

Co je soubor .htaccess?

.htaccess je konfigurační soubor pro webové servery Apache. Tento soubor poskytuje vašemu serveru pokyny, jako je zobrazení trvalých odkazů, přístup k různým souborům a správa přesměrování. Tento soubor je v ‚kořenovém‘ adresáři vašeho webu WordPress a nemá žádnou příponu.

Mají všechny weby WordPress soubor .htaccess?

Ne. Tento soubor je výhradní pro weby používající webové servery Apache. Některým, kteří používají Apache, však může chybět také kvůli nesprávnému nastavení konfigurace. Naštěstí můžete vytvořit soubor .htaccess ručně a nahrát jej do kořenové složky vašeho webu WordPress

Jaká opatření byste měli učinit při úpravě souboru .htaccess?

Úprava jakéhokoli základního souboru na WordPress může být fatální. Stále však můžete dosáhnout svých cílů, pokud přijmete správná opatření. Než začnete tento soubor upravovat, ujistěte se, že jste si zálohovali svůj web. Můžete také použít pracovní oblast k otestování změn před jejich odesláním a uložením.

Závěr

Doufáme, že nyní chápete, co je .htaccess a jak jej najít, upravit a použít k provádění různých akcí. Před úpravou tohoto souboru musíte použít pracovní oblast nebo zálohovat soubory webu, abyste se vyhnuli chybám, které by mohly poškodit celý web. Za zmínku také stojí, že ne všechny webové stránky budou mít tento soubor, protože některé používají jiné přístupy ke správě těchto základních funkcí.

Dále můžete také prozkoumat, jak povolit/zakázat režim údržby WordPress.

x