etechblog

WordPress.org vs. WordPress.com: Zvýraznění klíčových rozdílů

WordPress je jedním z největších systémů pro správu obsahu (CMS) v moderním světě. Většina lidí však v debatě WordPress.org vs. WordPress.com nedokáže říct, na kterou stranu se má dát. Pokud do prohlížeče zadáte klíčové slovo WordPress, získáte jedno s příponou .org a druhé s příponou .com.

Měli byste pro svůj další web použít WordPress.com nebo WordPress.org? Tento článek prozkoumá, co jsou WordPress.com a WordPress.org, a ukáže jejich podobnosti a rozdíly, aby vám pomohl učinit informované rozhodnutí.

Co je WordPress.org

WordPress.org prezentuje se jako publikační platforma, blogový nástroj a CMS. Můžete jej také definovat jako centrum zdrojů, které vám umožní stahovat software WordPress. K hostování svých webových stránek však musíte použít hostingovou společnost třetí strany. Nainstalujete WordPress z hostitelské platformy a nakonfigurujete vše na základě hostitelské platformy.

WordPress.org slouží úžasné komunitě pro open source komunitu WordPress. Je to skvělá platforma pro interakci s WordPress nadšenci, poznávání WordPressu nebo přispívání k jeho vývoji. Tato platforma však nenabízí webhosting ani služby tvorby webových stránek.

Jaké jsou výhody používání WordPress.org?

 • Úplná kontrola nad tím, kde kupujete svou doménu, váš hosting a jak navrhujete web.
 • WordPress.org je navržen tak, aby byl škálovatelný a přizpůsobil se vašim potřebám, jak web roste.
 • Toto centrum webu má velkou komunitu, na kterou se můžete spolehnout v případě, že uvíznete.
 • Open-source, který si můžete přizpůsobit tak, aby vyhovoval vašim potřebám.
 • WordPress.org je navržen jako webový rozbočovač šetrný k SEO, který usnadňuje hodnocení vašich webových stránek ve vyhledávačích.

Jaká jsou omezení používání WordPress.org?

 • Nastavení webu pomocí WordPress.org může být technické, zvláště pokud pro název domény a hosting používáte různé dodavatele.
 • Uživatelé musí být ostražití vůči bezpečnostním hrozbám, protože WordPress.org ponechává správu zabezpečení na majitelích stránek.
 • Příliš mnoho svobody pro přizpůsobení může znevýhodnit ty, kteří nerozumí PHP, HTML a CSS.
 • Uživatelé WordPress.org musí sledovat dostupnost a dostupnost svých webových stránek.

Co je WordPress.com

WordPress.com je platforma, která uživatelům umožňuje vytvářet stránky pomocí předinstalovaného softwaru WordPress. WordPress.com se stará o údržbu a bezpečnost a je tak vhodný pro ty, kteří chtějí funkční webové stránky s malými technickými detaily.

WordPress.com je navržen se všemi základními funkcemi a nástroji hned po vybalení. Například všechny stránky spuštěné pomocí této platformy jsou připraveny na SEO. Stále však můžete používat pluginy SEO, pokud se přihlásíte k odběru správného plánu. Výkon svého webu můžete měřit pomocí interních statistik. Placené balíčky také umožňují přidat nástroje jako Google Analytics pro komplexní přehledy.

  Jak můžete změnit avatar mixéru

Platforma také nabízí spravovaný hosting webových stránek, který vám umožňuje vybrat doménu pro váš web. Platforma má bezplatný plán s omezenými funkcemi a název domény používá příponu .wordpress.com.

Jaké jsou výhody používání WordPress.com?

 • Jeho použití je snadné, protože máte vše pod jednou střechou.
 • Automatické aktualizace a údržba z jeho jádra.
 • S bezplatným plánem můžete experimentovat, naučit se, jak funguje, a později si zakoupit prémiové verze.
 • Můžete si užívat různé vestavěné funkce, jako je sociální sdílení a SEO

Jaká jsou omezení WordPress.com?

 • WordPress.com nabízí uživatelům omezené možnosti přizpůsobení.
 • Nízké úrovně na této platformě nabízejí omezenou podporu pro vlastní pluginy, které můžete použít k rozšíření funkčnosti svého webu.

WordPress.org vs. WordPress.com

Matt Mullenweg spoluzaložil WordPress.org a WordPress.com. Přestože mají oba také velké a aktivní komunity, byli vytvořeni, aby obsluhovali různé segmenty trhu. Pojďme se hluboce ponořit do funkcí, které tyto dva typy odlišují:

#1. Přizpůsobení a témata

Každý majitel webu musí upravit web tak, aby vyhovoval jeho značce. Přizpůsobení se může lišit od rozložení a barev až po písma.

WordPress.org vám nabízí řadu témat, která vyhovují vašim potřebám. Některé z vysoce placených balíčků vám umožňují instalovat vlastní témata nebo dokonce přistupovat k pokročilým možnostem přizpůsobení. Rozvržení webu, písma a barvy můžete změnit podle svých potřeb. Některá témata také umožňují přidat vlastní kód CSS na váš web

Úroveň přizpůsobení WordPress.com bude záviset na balíčku, na kterém se nacházíte. Pokud máte bezplatný plán, jste omezeni na několik témat s omezenými možnostmi přizpůsobení.

#2. Snadnost použití

Máme různé druhy vlastníků webových stránek: technicky zdatné a začátečníky. Tyto dvě platformy mají různé úrovně obtížnosti:

Snadné použití WordPress.org bude záviset na platformě webhostingu, kterou vyberete. K nastavení webu, změně nastavení DNS, jeho přizpůsobení a zabezpečení můžete vyžadovat středně pokročilé znalosti. Naštěstí většina webových hostitelů má podrobné průvodce, kteří vás provedou.

WordPress.com je navržen jako tvůrce webových stránek pro začátečníky. Platforma má však stále všechny potřebné funkce, pokud jste pokročilý uživatel.

#3. Ceny

Náklady na spuštění a provoz webových stránek jsou důležitým hlediskem pro každého majitele firmy. Cenové modely těchto dvou platforem se liší následujícími způsoby:

WordPress.org je bezplatná publikační platforma. Musíte však zaplatit za název domény, hosting, e-maily a SSL certifikát. Cena všech těchto bude záviset na platformě, kterou si vyberete. Například, pokud si vezmete platformu, jako je Namecheap, zaplatíte od 10,28 $ / rok za doménu .com, zatímco budete platit od 6,88 $ / měsíc za hosting.

  11 nejlepších poskytovatelů serverového hostingu Valheim v roce 2022 [Updated]

WordPress.com má bezplatný plán, ale vaše doména bude mít rozšíření wordpress.com. Pokud například pojmenujete svůj obchod „UShop“, název vaší domény bude „UShop.wordpress.com“. Tato platforma má také 5 placených plánů, počínaje 4 dolary měsíčně. Všechny placené plány přicházejí s bezplatnou doménou na jeden rok.

#4. Monetizace

Vydělávat peníze je snem každého majitele webu/firmy. Takto se oba porovnávají:

WordPress.org umožňuje uživatelům využívat různé možnosti zpeněžení, jako jsou grafické reklamy a affiliate marketing. Musíte však také zajistit, aby vaše webové stránky byly způsobilé pro některé programy, jako jsou Amazon Associates, Google AdSense a Ezoic, abyste prostřednictvím nich mohli zpeněžit svůj web.

WordPress.com je omezen na část monetizace. Pokud například vyberete tarif zdarma, vaše webové stránky budou obsahovat reklamy, které vám nevydělají peníze. O programy jako AdWords se můžete přihlásit, když se přihlásíte k odběru placených balíčků.

#5. Integrace sociálních médií

Moderní uživatelé hodně komunikují s platformami sociálních médií. Majitelé webových stránek musí najít způsob, jak sdílet své produkty na sociálních sítích.

WordPress.org vám umožňuje integrovat váš web s platformami sociálních médií pomocí různých pluginů. Naštěstí je na výběr z mnoha adresář pluginů.

Integrace sociálních médií WordPress.com je integrována, když se přihlásíte k odběru placených možností. Můžete také integrovat bezplatnou verzi s větším úsilím.

#6. Podpěra, podpora

Váš web může selhat nebo se může vyskytnout chyba.

Uživatelé WordPress.org se při všech svých dotazech spoléhají na podporu hostitele. WordPress.org má také velké fórum s mnoha zdroji, které můžete použít k řešení problémů se svým webem.

Úroveň podpory WordPress.com, kterou získáte, bude záviset na balíčku, na kterém se nacházíte. Placené možnosti vám poskytují možnost chatu 24/7 a e-mailové okno pro odesílání zpráv.

#7. Pluginy

Funkčnost svého webu můžete rozšířit pomocí různých pluginů.

WordPress.org má velkou knihovnu pluginů. Některé jsou placené, jiné jsou zdarma. Můžete například získat plugin pro optimalizaci vašeho webu pro SEO.

WordPress.com má mnoho vestavěných funkcí, které minimalizují potřebu pluginů. Stále však můžete používat pluginy, pokud máte vhodné plány. Platforma však řídí aktualizace pluginů, které nainstalujete.

#8. Elektronický obchod

Většina firem se přesouvá online. Digitální a fyzické produkty můžete prodávat lidem v různých částech světa.

WordPress.org umožňuje uživatelům vybrat si z různých pluginů pro vytváření internetových obchodů. Funkce, které můžete přidat do svého obchodu, budou záviset na zvoleném pluginu a na tom, čeho chcete dosáhnout.

WordPress.com má omezenou podporu pro elektronický obchod. Užívání funkcí elektronického obchodování bude uživatele stát 59 USD.

Zde je rychlý souhrn nejlepších WordPress.org vs. WordPress.com, o kterých budu diskutovat níže.

  Opravte zrcadlení obrazovky, které nefunguje na Androidu

FeatureWordPress.orgWordPress.comTargetVelké firmy/ e-commerceMalé firmy a osobní blogySnadné použitíPoněkud technickéPříznivé pro začátečníkyMotivyVelká knihovnaMalá knihovnaIntegrace sociálních médiíVestavěnépřizpůsobeníVysoce přizpůsobitelnéModernípřizpůsobeníCenaZdarmaZávisí na vašem hostiteli. Placené plány začínají od 4 USD/měsícZpeněženíMnoho možnostíOmezenáPodporaPodpora hostiteleZávisí na balíčkuStorageZávisí na hostiteliZávisí na balíčkuPluginyVelká knihovnaMalá knihovnaE-commerceVelká podporaOmezená podpora

Kdy použít WordPress.org

 • S některými technickými věcmi jste v pořádku: Pokud máte co do činění s WordPress.org, musíte se vypořádat s problémy, jako je zajištění toho, aby vaše doména ukazovala na správný DNS. Většina poskytovatelů hostingu bude využívat zdroje na stejném.
 • Chcete mít kontrolu nad svým webem: Můžete si koupit doménu od dodavatele Y a hostovat svůj web u dodavatele X. Můžete také přepínat hostitele a řídit zabezpečení svých webových stránek.
 • Chcete si užít mnoho možností přizpůsobení: WordPress.org vám umožňuje přizpůsobit si web, jak uznáte za vhodné. Upravte svůj kód, přidejte nové pluginy a vylepšete funkčnost svých webových stránek tak, aby vyhovovaly potřebám vaší značky.
 • Chcete vytvořit velký web: WordPress.org je ideální pro vytvoření velkého webu, jako je platforma elektronického obchodu. Cena hostingu bude záviset na zvoleném poskytovateli. Poté můžete přidat správné pluginy a začít prodávat své produkty. Vyberte si poskytovatele hostingu, který vám umožní zvětšit místo na disku a další funkce s růstem vašeho webu.
 • Chcete různé pluginy: Nemusíte vytvářet vše od začátku, protože můžete použít pluginy pro vylepšení funkčnosti vašeho webu. Svůj web můžete také nakonfigurovat pomocí Google Analytics, abyste určili jeho SEO a organický provoz.
 • Získejte více možností zpeněžení: Ideální web by vám měl vydělávat peníze. WordPress.org vám umožňuje zobrazovat reklamy z reklamních sítí, připojit se k affiliate sítím nebo prodávat produkty online. Můžete také přidat vhodné pluginy pro e-commerce a spustit digitální obchod.

Kdy použít WordPress.com

 • Chcete vše pod jednou střechou: WordPress.com vám umožňuje získat doménu, hosting a SSL certifikát pod jednou střechou. Platforma se také stará o věci, jako je bezpečnost a údržba
 • Chcete snadno použitelnou platformu: WordPress.com vám umožňuje spustit web, i když jste úplný začátečník. Má také funkce vhodné pro technicky zdatné jedince.
 • Potřebujete jednoduchý web/blog: Chcete založit svůj první jednoduchý web nebo blog, kde můžete sdílet své nápady? WordPress.com má všechny funkce, které vám pomohou začít. Platforma má také tisíce pluginů, ke kterým máte přístup se správným placeným balíčkem.

Závěr

Debata WordPress.org vs. WordPress.com není založena na konkurenci. Jak jsme viděli, debata by se měla vést o tom, co se nabízí, ao cílovém trhu. Oba mají také stejné spoluzakladatele.

WordPress.org se perfektně hodí, pokud si chcete užít maximální kontrolu nad svým webem, flexibilitu a možnosti přizpůsobení. Na druhou stranu, WordPress.com je tou správnou volbou, pokud jste méně technicky zdatní a hledáte uživatelsky přívětivého tvůrce webových stránek.

Podívejte se na náš článek o tvůrcích webů WordPress vs. Wix.

x