Jak odinstalovat Node.js z vašeho Macu

Node.js je open-source, multiplatformní runtime prostředí, které vám umožňuje spouštět kód JavaScript mimo prohlížeč. Běžně se používá k vytváření webových serverů, ale lze jej použít i pro různé další úkoly, jako je vytváření aplikací v reálném čase a streamování dat.

Existuje několik důvodů, proč byste mohli chtít odinstalovat Node.js z vašeho Macu. Například jej již nepotřebujete pro projekt, na kterém pracujete, nebo s ním máte problémy a možná jej budete chtít přeinstalovat. Níže vám ukážeme, jak odinstalovat Node.js z vašeho Macu.

Jak odinstalovat Node.js v macOS

Odinstalování Node.js z vašeho Macu lze provést několika způsoby v závislosti na tom, jak jste jej nainstalovali. Níže uvedené možnosti budou záviset na vaší situaci, takže vyberte tu, která nejlépe vyhovuje vaší aktuální instalaci.

  Co jsou to internetoví červi a proč jsou tak nebezpeční?

Odinstalujte Node.js z vašeho Macu přes Homebrew

Homebrew je správce balíčků třetí strany, který usnadňuje instalaci softwaru na váš Mac pomocí Terminálu. Pokud jste nainstalovali Node.js přes Hombrew, můžete jej odinstalovat otevřením aplikace Terminál pomocí vyhledávání Spotlight a zadáním následujícího příkazu:

 brew uninstall 

Tento příkaz odinstaluje Node.js z vašeho Macu a odstraní také všechny zbývající soubory.

Odeberte Node.js z vašeho Macu pomocí Správce verzí uzlu

Node Version Manager je nástroj, který vám umožňuje instalovat a spravovat více verzí Node.js na vašem počítači. To může být užitečné, pokud potřebujete používat různé verze Node pro různé projekty. Node.js můžete odinstalovat pomocí Správce verzí uzlu podle následujících kroků:

  6 nástrojů proti spywaru pro vyčištění vašich zařízení
 • Otevřete na svém Macu aplikaci Terminál a spusťte následující příkaz pro zobrazení seznamu všech nainstalovaných verzí Node.js:
   nvm list 
 • Najděte verzi Node.js, kterou chcete odinstalovat, a poznamenejte si její název.
 • Spuštěním následujícího příkazu odinstalujte konkrétní verzi Node.js:
   nvm uninstall version 
 • Chcete-li například odinstalovat Node verze 20.6.0, musíte spustit následující příkaz:

   nvm uninstall 20.6.0 

  Tento příkaz odstraní zadanou verzi Node.js a neovlivní ostatní instalace, pokud nějaké existují.

  Ručně odstraňte soubory Node.js

  Pokud se stále potýkáte s problémy s odinstalováním Node.js, můžete soubory ručně odstranit pomocí Finderu.

  Chcete-li to provést, otevřete Finder a v pruhu nabídek vyberte Přejít > Přejít do složky. Poté zadejte /usr/local/lib a stiskněte klávesu Return.

    Seznam 28 nejlepších nástrojů ETL

  Nyní vyhledejte všechny soubory nebo složky se stopami Node.js v tomto adresáři a přesuňte je do koše. Podobně projděte následující adresáře a odstraňte všechny podobné soubory nebo složky

  • /usr/local/bin
  • /usr/local/include
  • /usr/local/share/man/man1

  Dále přejděte do svého uživatelského adresáře kliknutím na Přejít > Domů na liště nabídek a odstraňte následující soubory, pokud jsou přítomny.

  • .npm
  • .uzel-gyp
  • .node_repl_history

  Nakonec vyprázdněte složku Koš, čímž z vašeho Macu trvale odstraníte veškeré stopy Node.js.

  Začněte spravovat své instalace Node.js

  Pokud jste webový vývojář a hledáte výkonnou a spolehlivou platformu pro vytváření vašich aplikací, Node.js je skvělá volba. Je však důležité spravovat vaše instalace Node, protože vám to pomůže vyhnout se problémům, jako jsou konflikty mezi různými verzemi Node.js a zastaralé závislosti.