10 jednodeskových počítačů pro vaše další projekty automatizace

Pokud jste tech geek a rádi experimentujete s projekty automatizace, budete rádi mít tyto jednodeskové počítače.

Jednodeskové počítače (SBC) byly během pandemie široce postiženy kvůli nedostatku komponent. Časem se však vše dostává do normálu a rok 2023 přinesl mnohem více příležitostí a lepší životní prostředí.

Tuto změnu prostředí lze snadno zaznamenat na cenové inflaci jednodeskových počítačů. Jak víme, SBC se nyní stávají běžnými zařízeními pro většinu obecných účelů, včetně domácího kina, herních přístrojů a dalších.

Pokud hledáte alternativu k běžnému počítači s nízkou spotřebou, pak jste na správném místě. Dnes v tomto článku jsme uvedli některé z nejlepších jednodeskových počítačů, na které se můžete spolehnout pro budoucí projekty.

Co je to jednodeskový počítač?

Jak všichni víme, počítač není jednoduchý stroj. Je to sbírka různých malých komponent, jako je GPU, procesor, RAM atd., a všechny tyto komponenty jsou dobře uspořádány v pouzdře.

Ale jednodeskový počítač v podstatě všechny tyto normy porušuje. Jedná se o kompletní systém, ve kterém jsou všechny životně důležité prvky, jako je mikroprocesor, paměť a všechny ostatní základní komponenty, postaveny nebo uspořádány na jedné desce plošných spojů.

SBC jsou plně funkční počítače se všemi základními funkcemi, jako jsou periferie, USB, sériové porty a další, zabudované na jediné desce.

SBC se mohou zdát méně funkční než běžné počítače. Realita je ale docela jiná. SBC přicházejí v mnoha formách, které se používají nejen v běžných úkolech, ale jsou také přijaty ve vojenských a leteckých aplikacích.

Čím se jednodeskový počítač liší od běžného počítače?

Jak jste se seznámili s tím, co je to jednodeskový počítač, je běžné pochybovat o tom, čím se liší od běžných nebo tradičních počítačů. No, odpověď na tuto otázku není tak složitá.

Jak již bylo zmíněno, jednodeskové počítače jsou systémy postavené na jedné desce plošných spojů. To přímo naznačuje, že SBC nepotřebuje žádné další pouzdro pro přidávání nebo ukládání komponent, jako jsou ventilátory pouzdra, přeplněné kabely atd.

Tyto konstrukční rozdíly však také mění použití a účel systému. Jednodeskové počítače nemusí fungovat jako moderní stolní počítače. Přesto jsou široce používány a preferovány před tradičními stolními počítači.

Kde se používají jednodeskové počítače?

Když se podíváte na SBC, může se zdát, že jde o systém s jednoduchou infrastrukturou a menší spolehlivostí ve srovnání s moderními špičkovými stolními počítači. Počítače se však přizpůsobují spíše preferencím uživatelů než celkovému výkonu. V důsledku toho SBC ve většině případů výrazně zapadá.

Jednoduchost SBC je jedním z jeho největších klíčových faktorů, díky kterému je pohodlnější a přijatelnější v různých průmyslových odvětvích. Díky své jednoduché a neměnné struktuře SBC běžně vykazuje méně chyb a konfliktů než tradiční desktopy.

  13 důvodů, proč si vybrat AWS jako svého poskytovatele cloudu

V důsledku toho jsou tyto systémy široce používány v různých průmyslových odvětvích, včetně inteligentních domácností, automobilového průmyslu, lékařství, komerčních, vzdělávacích a vojenských aplikací.

Pokud hledáte dobrý SBC, pak jste na perfektním místě. Zde jsou některé z nejlepších jednodeskových počítačů, na které se můžete spolehnout, že vám usnadní práci.

Khadas VIM4 SBC

Khadas VIM4 patří mezi nejnovější přírůstky do populární řady Khadas VIM. Tento přírůstek do této řady je široce známý jako nejlepší alternativa k Raspberry Pi 4. Velikost obou SBC je velmi podobná, ale Khadas VIM 4 má srovnatelně mnohem výkonnější procesor.

Přicházíme ke klíčovým vlastnostem systému. Khadas neustále vylepšuje uživatelskou zkušenost přidáváním různých funkcí do svých SBC.

Toto čtvrté vydání v řadě VIM obsahovalo nejnovější čipy a skvělé funkce, jako je čtyř nebo šestijádrový procesor Amlogic A311D2, software OOWOW, vstup HDMI, duální mikrofony, možnosti připojení včetně portů USB C a USB-A, Wi-Fi atd. .

Procesor – 2,2 GHz čtyřjádrový ARM Cortex-A73 a 2,0 GHz čtyřjádrový Cortex-A53

GPU – Mali G52MP8

Paměť – 8 GB

Konektivita – Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6 modul

Orange Pi 3 LTS

Pokud hledáte cenově dostupný a dobře funkční SBC, pak vám může být užitečný Orange Pi 3. Orange Pi 3 je lepší edice SBC než model Raspberry Pi 3, protože přichází s rychlejším a účinnějším CPU a GPU.

Orange Pi 3 je díky svému špičkovému výkonu open-source systém široce používaný v tabletech, edge computingu, cloud computingu atd. Mezi klíčové vlastnosti tohoto SBC patří podpora gigabitového Ethernetu, správa napájení, kompatibilní funkce pinů a další.

Orange Pi 3 je jedním z nejvíce navrhovaných SBC pro komerční účely. Tuto cenově výhodnou obvodovou desku si můžete koupit, pokud jste student a chcete SBC, který vyhovuje všem vašim potřebám.

Procesor – Quad 64bitový 1,8 GHz ARM Cortex-A53

GPU – Mali T720

Paměť RAM – 2 GB

Konektivita – Bluetooth, Wi-Fi

ZimaBoard 832

Pokud doufáte, že najdete jediný nástěnný server pro vaši kreativitu, pak jsme to pro vás připravili. ZimaBoard je cenově výhodný server s jednou deskou, který je speciálně navržen pro geeky, kutily atd. Nejlepší vlastností této desky je její rozšiřitelnost.

ZimaBoard je open-source systém, který také podporuje Linux, Windows, Android a další. Tato multitaskingová deska má jak rozšiřitelnost x86 SBC, tak funkční výkon mikroserveru.

Podle těchto řádků by vám již bylo jasné, že tuto desku můžete použít pro různé účely, včetně osobních cloudových serverů, softwarových routerů a podobně. Tento levný systém s nízkou spotřebou energie snadno zvládne veškerou vaši práci.

Procesor – Procesor Intel Celeron „Apollo Lake“

GPU – Intel® HD Graphics 500

Paměť – 8 GB

Konektivita – Wi-Fi, 2x USB

Tinker Board S

Tento SBC je pro ty, kteří hledají spolehlivé a stabilní jednodeskové počítače s rozpočtem pod 150 $. Tinker Board S je odolný SBC pro kutily a výrobce.

Když říkáme odolný, zahrnuje to jeho celkový výkon. Na tento SBC se můžete spolehnout pro své každodenní úkoly, včetně hraní her, přehrávání vysoce kvalitních médií, stabilizace obrazu a další.

  11 tipů pro práci z domova na Macu

Vývojáři této desky se ujistili, že poskytnou prvotřídní uživatelský zážitek pro začátečníky, protože přidali barevně odlišenou hlavičku GPIO, díky níž jsou hlavičky kolíků snadno rozpoznatelné. Tento SBC také obsahuje chladič, který zlepšuje jeho výkon a rychlost.

Procesor – Rockchip Quad-Core RK3288

GPU – ARM Mali T764

Paměť – 2 GB

Konektivita – Bluetooth, Wi-Fi

Projekt Libre Computer Board

Každý neupřednostňuje složité systémy. Někteří lidé hledají pouze základní nastavení, aby mohli hladce provádět jednoduché úkoly. Pokud jste jedním z těchto lidí, pak je pro vás počítačová deska Libre ideální, protože je jednoduchá a cenově dostupná.

Počítačová deska Libre je považována za jednu z nejlepších alternativ pro RPi 3, protože má stejný tvarový faktor pro opětovné použití s ​​vašimi stávajícími pouzdry.

Počítačová deska Libre pracuje rychleji a efektivněji než model Pi 3 B, přičemž spotřebuje poloviční energii. Jedná se o open-source systém, který podporuje operační systémy Linux i Android.

Procesor – Čtyřjádrový 64bitový ARMv8 Cortex-A53

GPU – Mali-450MP

Paměť – 2 GB

Konektivita – HDMI, GPIO

Raspberry Pi 4 model B

Raspberry Pi je jedna z nejznámějších sérií jednodeskových počítačů a zde mluvíme o nejnovějším Raspberry Pi 4 Model B. Jedná se částečně o špičkový jednodeskový počítač s velkou rychlostí procesoru, pamětí, multimediálním výkonem a více.

Systém Raspberry Pi 4 Model B nabízí výkon stolního počítače podobný základním počítačovým systémům x86. Raspberry Pi 4 Model B je o krok napřed před svým předchozím modelem Raspberry Pi 3 Model B s podobnou spotřebou energie. Můžeme dojít k závěru, že se zlepšíte, ale za stejnou cenu.

Mezi klíčové vlastnosti tohoto modelu patří 8GB paměť, úžasný video výstup, napájecí vstupní konektor atd. Kromě toho můžete získat také doplňky Raspberry Pi 5 pro lepší výkon a zážitek.

Procesor – čtyřjádrový CortexA72,

GPU – Broadcom VideoCore VI

Paměť – 8 GB

Konektivita – Bluetooth, Wi-Fi

Orange Pi 5

Tento SBC je opět od společnosti Orange s lepší verzí a kompatibilitou podle vašich preferencí. Orange Pi 5 je open-source deska, která odkazuje na mnoho rozhraní.

Tento SBC je také označován jako Mini PC, protože funguje velmi dobře s různými operačními systémy, včetně jeho oficiálního Orange Pi, Android 12, Debian11 a dalších OS.

Tyto řádky by vám již naznačily jeho kompatibilitu. Tato deska mikrokontroléru je široce používána v tabletech, edge computingu, umělé inteligenci, cloud computingu atd.

Orange Pi 5 vám nabízí bohaté rozhraní, jako je výstup HDMI, rozhraní GPIO atd., pro ještě flexibilnější zážitek. Pokud chcete nejnovější vydání SBC za dostupnou cenu, můžete zvážit Orange Pi 5.

Procesor – osmijádrový 64bitový procesor

GPU – ARM Mali-G610

Paměť RAM – 16 GB

Konektivita – USB, Ethernet, HDMI

Vývojář NVIDIA Jetson Nano

Toto je pohodlný SBC, který lze použít ke spouštění moderních úloh AI za minimální cenu a výkon. Vývojáři NVIDIA Jetson Nano jsou úžasné SBC pro vývojáře, studenty a tvůrce, protože vám umožňují spouštět rámce a modely umělé inteligence při dobré rychlosti zpracování.

  Jak spočítat kritéria sady shody dat v Tabulkách Google

Tento moderní SBC je skvělé médium, které umožňuje vývojářům propojit se s moderními Al frameworky a aplikacemi. Jetson Nano vám může pomoci se všemi vašimi potřebami, od učení AI po stavbu autonomního robota, chytrého domácího zařízení atd.

Tento SBC má více funkcí, jako je 40pinová rozšiřující hlavička, slot pro kartu microSD, konektory kamery MIPI CSI-2 atd.

Procesor – Čtyřjádrový procesor ARM Cortex-A57 MPCore

GPU – architektura NVIDIA Maxwell

Paměť – 4 GB

Konektivita – Gigabit Ethernet

Deska ELEGOO

ELEGOO se od roku 2011 stará o uživatele tím, že poskytuje nejlepší open-source hardware tím, že je zkoumá, vyvíjí a prodává uživatelům.

ELEGOO UNO R3 je jedním z těch úžasných produktů. Klíčové vlastnosti tohoto SBC jsou, že tato deska je mnohem rychlejší než dříve, protože nahradila čip ATMega8U2 za 16U2. V důsledku toho můžete zažít rychlejší přenosové rychlosti a více paměti než dříve.

Tento mikrokontrolér je integrován s procesorem AMD a podporuje Windows 10 jako operační systém. Kromě toho je ELEGOO R3 považován za nejlepší pro programátory, protože vám umožňuje nahrát nový kód bez použití externího hardwarového programátoru.

Procesor – ATmega328 P 16 MHz

GPU – AGP

Paměť RAM – 32 KB, 2 KB SRAM a 1 KB EEPROM.

Konektivita – Bluetooth

Raspberry Pi 4 model B

Raspberry Pi 4 Model B je přededicí Raspberry Pi 5 Model B. Mezi oběma si všimnete mnoha rozdílů. Velmi nepatrný rozdíl je ale v ceně. Raspberry Pi 4 Model B je považován za přepracovaný a nový model v rodině nebo řadě Pi.

Raspberry Pi 4 Model B má výkonný procesor, rychlou síť, různé možnosti paměti RAM a mnoho dalších funkcí. Pokud se zajímáte o učení, výrobu nebo Octo tisk, může to vést ke skvělé investici.

Mysleli byste si, že jsme Raspberry Pi 4 Model B zmínili dvakrát, ale můžete si také všimnout mírného rozdílu v ceně a funkcích mezi oběma.

Procesor – ARM Cortex-A72

GPU – Broadcom VideoCore VI

Paměť RAM – 8 GB

Konektivita – Bluetooth, Wi-Fi, Ethernet

Zabalení

Jednodeskové počítače jsou den ode dne dražší. Vyplatí se však do nich investovat? Ano, jednodeskové počítače jsou široce používány kvůli jejich nízké ceně, minimální velikosti a široké škále schopností. Takže do nich bezpochyby můžete investovat.

Tento článek byl výhradně pro ty, kteří zvažují nákup SBC pro práci na malých úkolech nebo experimentování s projekty automatizace.

Můžete také prozkoumat některé nejlepší chytré zásuvky pro váš chytrý dům.

x