10 správců souborů pro Linux pro správu vašich souborů

Správce souborů v Linuxu vám umožňuje procházet váš systém souborů, procházet adresáře, vyhledávat soubory a přistupovat k obsahu na vašem pevném disku.

Je to GUI aplikace (ve většině případů) a jejím primárním účelem je usnadnit procházení vašich souborů a složek. Existuje mnoho různých správců souborů pro Linux a většina desktopových prostředí má vlajkovou loď správce souborů vytvořenou stejným vývojovým týmem.

To, že používáte konkrétní desktopové prostředí, neznamená, že jste vázáni na jednoho správce souborů. Linux je o svobodě a výběru, takže je snadné nainstalovat jiný správce souborů, pokud se vám nelíbí ten stávající. Můžete si dokonce nainstalovat mnoho správců souborů a použít pro daný scénář ten, který preferujete.

V této příručce prozkoumáme nejlepší správce souborů dostupné pro Linux. Všechny se od sebe v různých ohledech liší, takže možná najdete jeden pro vás vhodnější než druhý. Podívejte se na náš seznam níže a najděte ten ideální pro váš systém Linux.

Delfín

Dolphin je výchozí správce souborů pro KDE Plasma a jedna z nejoblíbenějších možností pro zkušené uživatele Linuxu i pro nováčky.

Některé z nejlepších funkcí Dolphin:

 • Uživatelsky přívětivé rozhraní: Snadné použití pro uživatele Linuxu na všech úrovních
 • Přizpůsobení: Snadná změna rozvržení, velikosti ikony, panelu nástrojů atd.
 • Jednoduchost: Nezabírá příliš mnoho zdrojů; žádná přepychová nebo zbytečná estetika
 • Pokročilé funkce: K dispozici jsou panely rozdělené obrazovky, karty a pluginy

Má intuitivní uživatelské rozhraní, takže zvyknout si na něj nezabere vůbec čas. Pod kapotou ukrývá spoustu šikovných funkcí, které se budou hodit pokročilým uživatelům.

Thunar

Thunar je výchozí správce souborů pro Xfce. Desktopové prostředí Xfce je již známé jako superlehké GUI a jeho vlajková loď správce souborů je pro uživatele lehkou a rychlou volbou.

Zde je několik důvodů, proč byste mohli chtít používat Thunar:

 • Lehký a rychlý: Ideální pro starší systémy nebo rychlostní ohaře
 • Jednoduchost: Velmi přímočaré rozhraní
 • Přizpůsobení: Aspekty, jako je velikost ikony a režim zobrazení, lze snadno změnit
 • Integrace nástrojů: Mnoho dalších nástrojů Xfce se integruje s Thunar, jako je například nástroj pro hromadné přejmenování
  Jak nainstalovat SuperTuxKart na Linux

Nemo

Nemo je správce souborů pro desktopové prostředí Cinnamon od stejných vývojářů jako Linux Mint. Velmi dobře se integruje se Cinnamonem a je vytvořen s ohledem na jednoduchost, podobně jako zbytek distribuce Linux Mint.

Nejlepší vlastnosti Nemo jsou:

 • Pokročilé funkce: Nemo podporuje karty, rozdělené zobrazení, operace s dávkovými soubory a další
 • Integrace nástroje: Nemo se dobře integruje s ostatními aplikacemi Cinnamon a rozšiřuje jeho funkčnost
 • Efektivní a rychlé: Využívá minimální zdroje

Nautilus

Nautilus je výchozí správce souborů pro desktopové prostředí GNOME, ale v uživatelských nabídkách se běžně označuje pouze jako „Soubory“. Je to často první správce souborů, se kterým se noví uživatelé setkají, a někteří se rozhodnou u něj zůstat roky nebo později přejít na pokročilejší správce souborů.

Zde je důvod, proč je Nautilus dobrou volbou:

 • Stabilní a spolehlivý: Nautilus existuje již mnoho let a stále je často aktualizován
 • Integrace GNOME: Součást velmi oblíbeného desktopového prostředí
 • Elegantní rozhraní: Nautilus vypadá moderně a má minimální rozhraní

Nautilus je „bezpečná“ volba, pokud máte potíže s rozhodnutím, který správce souborů použít.

Konqueror

Konqueror, stejně jako Dolphin, pochází od vývojářů KDE Plasma. Funguje jako správce souborů i webový prohlížeč. To může být výhodné, protože nebudete vždy potřebovat současně otevřený prohlížeč a správce souborů – můžete procházet soubory a prohlížet web z této jediné aplikace.

Zde jsou některé funkce Konqueroru:

 • Všestrannost: Správce souborů i webový prohlížeč
 • Integrace KDE: Konqueror se integruje s dalšími běžnými nástroji KDE
 • Pokročilé funkce: Lze používat vlastní pluginy a lze je donekonečna přizpůsobovat

Půlnoční velitel

Midnight Commander je správce souborů založený na terminálu. Je to skvělá volba pro terminálové narkomany, kteří se rádi vyhýbají používání GUI, kdykoli je to možné, nebo pro uživatele, kteří mají přístup pouze k terminálu, ale rádi by procházení souborů učinili pohodlnějším než neustálé používání příkazů cd a ls.

  7 důvodů, proč byste měli přejít na Linux

Některé z nejlepších funkcí Midnight Commander zahrnují:

 • Na základě terminálu: Midnight Commander používá ncurses k tomu, aby vám v terminálu nabídl procházení rozhraní
 • Pohodlí: Po zaučení se Midnight Commander používá rychleji než tradiční aplikace pro správu souborů
 • Nízká hmotnost: Malá instalace, malé rozměry a nespotřebovává mnoho systémových prostředků

Caja

Caja je výchozí správce souborů pro desktopové prostředí MATE. Jedná se o tradiční správce souborů, který poskytuje intuitivní ovládání. To dává smysl, protože to byl původní záměr vývojářů MATE, když před lety forkovali GNOME, aby se pokusili zachovat tradičnější metaforu desktopu a uživatelské prostředí.

Některé funkce správce souborů Caja:

 • Jednoduchost: Tradiční vzhled a chování podobné starým verzím GNOME
 • Přímočaré: Zůstane vám v cestě tím, že představí pouze nejběžněji používané funkce
 • Základní funkce: Mimo rozšíření nemá Caja mnoho pokročilých funkcí, což je ideální pro nové uživatele nebo lehké procházení souborů

nnn

nnn (nebo n³) je terminálový správce souborů pro Linux. Jedná se o extrémně malou instalaci, která neváže téměř žádné systémové prostředky a poskytuje velmi snadný pracovní postup, jakmile se naučíte všechny různé klávesové zkratky.

Zde je to, co dělá nnn skvělým správcem souborů:

 • Nízká hmotnost: Používá pouze 3,5 MB systémové paměti a je to velmi malá instalace
 • Bohaté na funkce: Dokáže vše, co umí správce souborů založený na grafickém uživatelském rozhraní
 • Rozšiřitelná funkčnost: nnn má velké úložiště pluginů, ze kterých si můžete vybrat

nnn je rozhodně pouze pro pokročilé uživatele, protože nováčci jej pravděpodobně budou považovat za matoucí a těžko se používají. Pro ty, kteří se naučí používat nnn, to může být velmi obohacující.

Hraničář

Ranger je konzolový správce souborů na Linuxu, není pro začátečníky. Uživatelé Vimu se při jeho používání budou cítit jako doma, protože mnoho klávesových zkratek je založeno na klávesových zkratkách od Vimu. Je napsán v Pythonu a má několik pěkných funkcí, jako je schopnost otevírat dokumenty PDF.

  Jak používat příkaz join v systému Linux

Zde je několik důvodů, proč byste mohli chtít používat Ranger:

 • Zkratky Vim: Snadné použití pro uživatele Vim, protože zkratky jsou stejné
 • Terminálový: Odlehčený a terminálový správce souborů s rozhraním ncurses
 • Pohodlí: Má vestavěné funkce, jako je otevírání souborů PDF, torrentů a dalších typů souborů

Správce souborů Deepin

Správce souborů Deepin je standardně dodáván s distribucí Deepin Linux. Má čisté a moderní rozhraní pro snadné procházení souborů a připomíná jiné současné správce souborů uvedené výše. Je relativně nový a náročný na instalaci na některé systémy, protože stále postrádá dostatečnou podporu, aby se dostal do oficiálních softwarových úložišť.

Nejlepší funkce Deepin File Manager jsou:

 • Rozhraní: Má elegantní a moderní rozhraní se všemi nástroji, které potřebujete
 • Vestavěné nástroje: Dodává se s nástroji, jako je prohlížeč obrázků a hudební přehrávač
 • Jednoduchost: Snadno se používá a má minimální rozhraní s dalšími funkcemi zastrčenými za nabídkami

Poznámka autora

Při výběru správce souborů z tohoto seznamu je těžké udělat chybu, protože všechny vám poskytnou ty nejzákladnější funkce, které potřebujete při procházení souborů vašeho systému. Z osobní zkušenosti je Dolphin nejlepším všestranným správcem souborů a Thunar je těsně na druhém místě, který může být pro některé uživatele výhodnější kvůli jeho zvláštním funkcím.

Pokud jde o terminálové správce souborů, nnn je jedním z nejjednodušších na použití a nezabírá prakticky žádné systémové prostředky, takže jej také velmi doporučuji. Přesto může mnoho uživatelů zjistit, že některý z jiných správců souborů prostě vypadá lépe nebo má pohodlnou funkci, bez které se neobejdou, takže byste nikdy neměli žádný z nich úplně vyloučit.

Krása Linuxu spočívá v tom, že můžete nainstalovat všechny tyto správce souborů a pomocí každého rozhodnout, který je nejlepší. Až skončíte s experimentováním, jednoduše odstraňte ty, které se vám nelíbily. Správci souborů jdou ruku v ruce s vaším desktopovým prostředím, takže možná zjistíte, že bude lepší držet se výchozího správce souborů vašeho prostředí.

Pokud se chcete stát správcem systému Linux, zvažte tyto certifikace a výukové materiály pro Linux.