etechblog

12 bezplatných zálohovacích programů s otevřeným zdrojovým kódem, které udrží vaše data v bezpečí

Zálohování je životně důležité, protože chrání vaše data a pomáhá vám zabránit ztrátě dat.

Mnoho organizací používá zálohovací software k ochraně svých dat před bezpečnostními hrozbami a ztrátami.

Instalace zálohovacího softwaru v organizaci se navíc stala mnohem jednodušší, protože se stala uživatelsky přívětivější.

V tomto článku probereme výhody zálohování firemních dat a také vám poskytneme seznam bezplatného a open-source zálohovacího softwaru, který můžete použít k zabezpečení vašich dat.

Důležitost zabezpečení dat

Organizace často přehlížejí důležitost zálohování dat.

Představte si dopad na obchodní růst, pokud dojde k náhodnému požáru ve vaší serverové místnosti nebo k selhání webového serveru. Můžete přijít o všechny důležité informace a organizační data.

Představte si phishingový útok na vaši firmu. Máte strategii zálohování dat?

Data jsou bezpochyby zásadním aktivem vaší organizace. Pokud si nebudete moci svá data uchovat, můžete o vše přijít.

Jak zálohovací software funguje?

Pravděpodobně jste slyšeli hororové příběhy o ztrátě dat.

Co když selže pevný disk nebo omylem smažete e-mail? Co když hackeři napadli váš web? Není tak těžké si to představit. Je tedy důležité si uvědomit, že zálohování dat je nezbytné a snadno proveditelné pomocí správného cloudového zálohovacího softwaru.

Online zálohovací software je program, který ukládá vaše data a dokumenty na vzdáleném místě zvaném online zálohovací server. Data a dokumenty jsou nejprve zálohovacím softwarem uloženy na pevný disk vašeho systému.

Poté online zálohovací software přenese data na online zálohovací server. Pokud se vám tedy zhroutí počítač, nemusíte se o svá data starat, protože jsou na vzdáleném místě.

V dnešní době, kdy se cloud computing stává stále populárnějším, roste potřeba zálohování dat. Na zálohovacím serveru snadno najdete data nebo dokumenty, které potřebujete.

Výhody

#1. Bezpečnost dat

Jedním z klíčových důvodů pro zálohování dat je zabezpečení dat vaší organizace, vybudování pevné zdi proti narušení dat a odolnost proti kybernetickým útokům.

#2. Lepší dostupnost dat

V případě ztráty dat můžete snadno přistupovat k datům z existujících záloh.

#3. Škálovatelnost

Jak vaše firma roste, vaše data se také neustále hromadí. Chcete-li odpovídat expanzi vaší firmy, musíte mít pevnou strategii pro ukládání shromážděných dat každý rostoucí den.

#4. Obnova dat

Obnova ztracených dat je problematický a časově náročný proces. Preventivním opatřením je ukládat data tak, aby v případě ztráty dat byla snadno dostupná ze zálohovaných souborů.

  Cíle, klíčové pojmy a případy použití

#5. Vylepšená správa informací

Dobrá správa dat může ušetřit humanitární úsilí vaší společnosti a zkrátit dobu potřebnou k obnově dat v případě náhodných ztrát. Kromě toho sekvenčně uložená data také pomáhají lépe porozumět a analyzovat data, což je klíčové pro obchodní rozhodnutí.

Pro lepší kategorizaci jsme náš seznam rozdělili do kategorií zdarma a open source. Začněme s naším seznamem bezplatného zálohovacího softwaru.

AOMEI Backupper

AOMEI Backupper je datová pojišťovna, která poskytuje bezplatný zálohovací software pro počítače a servery s operačním systémem Windows.

Má intuitivní a snadno pochopitelné rozhraní s výkonnými funkcemi, jako je zálohování dat, obnova a klonování. Nejlepší na tom je, že to vše lze provést několika kliknutími bez jakýchkoli technických znalostí.

Navíc má všechny nástroje pro kombinování plné zálohy, rozdílové zálohy, vlastních oddílů a kompletních záloh disků. Získáte také několik možností výběru úložiště záloh, jako je externí disk, flash disk, NAS, síťové sdílení a cloud.

Paragon Backup & Recovery

Paragon je nástroj pro zálohování a obnovu dostupný zdarma, pokud si vyberete jejich komunitní edici. Pomůže vám zálohovat soubory a dokonce i celé disky. Můžete nastavit vlastní parametry zálohování, jako je typ zálohy, frekvence zálohování a naplánovat frekvenci zálohování.

Dodává se s mechanismem obnovy WinPE, což znamená, že budete moci zavést systém z USB klíče a obnovit celý systém. Mezi podporované typy úložišť patří AFD, jednotky o velikosti jiného sektoru než 512 B, SSD, HDD a jakýkoli druh běžného optického disku.

Chcete-li získat pokročilé komerční funkce, jako je podpora serveru Windows, kopírování disků a upozornění, můžete se podívat na jejich správce pevných disků pro podnikovou edici.

FBackup

Fbackup je bezplatný zálohovací software kompatibilní s operačním systémem Windows. Software je k dispozici zdarma pro osobní i komerční použití. Jedná se o software ke stažení, který vám umožní vytvářet zálohy, jakmile jej nainstalujete a stisknete tlačítko zálohování.

Můžete vytvářet zálohy v souborech zip a ukládat je kdekoli, stejně jako jiné archivní soubory zip. Software také poskytuje možnost chránit vaše data heslem, takže jsou soukromě přístupná pouze vám.

FBackup také podporuje zálohování vašich souborů a složek na cloudové úložiště, jako je Disk Google a účty Dropbox. Vše, co musíte udělat, je připojit své cloudové účty k FBackup a uložit cíle úložiště.

EaseUS

EaseUS je bezplatný zálohovací software pro Windows, který zabezpečuje vaše data vytvářením diskových záloh a záloh oddílů a ukládá je na místní disky, pevné disky a cloud.

Poskytuje nejen základní funkce zálohování, ale nabízí také pokročilé funkce, jako jsou přírůstkové a rozdílové zálohy, plánované zálohy a šifrované zálohy.

EaseUs je vybaven možností cloudového zálohování a nabízí 250 GB bezplatného cloudového úložiště pro přístup k vašim souborům bez jakýchkoli datových omezení.

  Opravte chybový kód Fatal Paramount Plus

Kromě toho můžete provádět úkoly správy, jako je mazání, slučování, rozdělování a komprimace zálohovaných dat. Nemluvě o tom, že můžete zaheslovat všechna svá data jednoduchým kliknutím.

Záloha Iperius

Iperius Backup je bezplatný zálohovací software, který vám umožňuje zálohovat na velkokapacitní paměťové zařízení, jako je NAS, disky RDX, počítače připojené k síti a externí pevné disky USB. Přestože bezplatná verze je dostatečná pro osobní použití, je k dispozici také v komerčních verzích.

Nástroj nabízí funkce pro odesílání a plánování e-mailů. Ve výchozím nastavení má vestavěnou podporu pro kompresi zip, přírůstkové zálohování, provádění externích skriptů a síťové ověřování.

Při zálohování dat se můžete spolehnout na základní verzi, pro bezplatnou verzi není poskytována žádná podpora.

MiniTool ShadowMaker zajišťuje bezpečnost vašich souborů, složek, systémů, disků a diskových oddílů jejich zálohováním na interní/externí pevné disky, USB disky a sdílené složky.

Je to automatický zálohovací program, který šetří místo na vašem pevném disku tím, že nabízí možnosti automatického zálohování.

Je to software ke stažení zdarma a nabízí funkce pro obnovu systému, automatizaci synchronizace souborů a řešení bezpečného klonování disku. Tím se odstraní zátěž spojená s přeinstalací OS, čímž se zvýší celkový výkon vašeho systému.

MiniTool má také funkci zabezpečení obrazu, která šifruje všechny zálohované obrazy. Pro přístup k zašifrovaným obrázkům tedy budete muset zadat heslo.

Veeam

Veeam je bezplatný zálohovací a obnovovací software pro Windows, VMWare, Linux a NAS. Nabízí spoustu základních funkcí pro zálohování a obnovu souborů ze zálohy. Můžete dokonce vytvořit spouštěcí kopie pro migraci a obnovu po havárii.

Bezplatná verze Veeamu nabízí bezplatné nativní zálohování AWS, které vám pomůže uložit až 10 instancí Amazon EC2, což představuje nákladově efektivní řešení zálohování.

Navíc se můžete rozhodnout pro 10 virtuálních počítačů Azure nebo bezplatnou nativní zálohu Google, která se přizpůsobí vašim požadavkům, aniž by vás to stálo další peníze.

Nyní, když jsme pokryli bezplatný zálohovací software, je čas zkontrolovat náš seznam možností zálohování s otevřeným zdrojovým kódem.

Bacula

Bacula je open-source zálohovací program pro podnikové počítačové systémy. Umožňuje zálohovat, obnovovat a ověřovat data napříč heterogenními sítěmi. Lze jej nakonfigurovat na zálohovacích klientech Windows, Linux, Unix a MacOS.

Tato open-source platforma je licencována pod AGPL verze 3. Je navržena s kombinací spolehlivosti a funkčnosti, aby vyhovovala rostoucím požadavkům datových center, MSP a cloudových prostředí.

Některé z významných funkcí zálohování Bacula jsou okamžité obnovení, více cílů zálohování, zálohování do cloudu, řídicí panel pro správu, ověření obnovení a možnosti uchování.

Bareos

Bareos je open-source zálohovací řešení licencované pod AGLPv3. Jako projekt s otevřeným zdrojovým kódem máte jistotu, že zůstane zdarma a nezávislý bez jakýchkoli omezení používání.

  Vysvětlení základních desek: Co jsou ATX, MicroATX a Mini-ITX?

Bareos jako zálohovací nástroj ukládá svá zálohovaná data na pevné disky, páskové knihovny a cloudové úložiště. Všechny služby jsou propojeny a ověřeny pomocí šifrování TLS/SSL. To znamená, že vaše data jsou zálohována pomocí zabezpečené metody přenosu a samotná data jsou také šifrována.

Jednou z dobrých věcí na Bareos je, že nabízí profesionální podporu, školení a údržbu pro vaši instalaci za symbolický poplatek.

UrBackup

Pomocí UrBackup můžete vytvořit snadno použitelný systém zálohování klient/server s otevřeným zdrojovým kódem, který kombinuje zálohování bitových kopií a souborů, aby byla zajištěna bezpečnost dat a rychlé obnovení. Zálohy se provádějí za běhu systému bez přerušení aktuálních procesů, což celý proces urychluje.

Server UrBackup je aktuálně dostupný pro Windows, GNU/Linux, FreeBSD a několik operačních systémů NAS založených na Linuxu. Software je dodáván se snadno konfigurovatelným webovým rozhraním, které zobrazuje stav běžících aktivit klientů a statistiky. Zálohuje také váš počítač, když jej používáte, aniž by to ovlivnilo rychlost vašeho systému.

UrBackup je licencován pod AGPLv3+. Software můžete používat a dále distribuovat, pokud budete dodržovat podmínky používání open source.

Duplicitní

Duplicati 2.0 je bezplatný zálohovací software, který pracuje se standardními protokoly jako FTP, SSH a WebDAV. Podporuje mnoho oblíbených služeb, jako je Microsoft OneDrive, Google Drive, Amazon S3, Mega, Backblaze a mnoho dalších.

K ochraně vašeho soukromí používá Duplicati šifrování AES-256. S přírůstkovým zálohováním a deduplikací dat můžete zálohovat soubory a složky pomocí silného šifrování AES-256 a zároveň šetřit místo.

Duplicati je licencován pod LGPL, a protože se jedná o software s otevřeným zdrojovým kódem, můžete jej používat pro komerční účely. Je navržen pro online zálohování od nuly a webové rozhraní funguje se všemi oblíbenými prohlížeči. Navíc efektivně funguje na Windows, Linux a MacOS.

FreeFileSync

FreeFileSync vytváří a spravuje záložní kopie všech vašich důležitých souborů porovnáváním a synchronizací složek. Synchronizace je rychlá a lze ji automatizovat vytvářením dávkových úloh, takže své důležité soubory můžete mít vždy zálohované na druhém místě bez použití cloudové služby.

Místo toho, aby pokaždé kopíroval každý soubor, FreeFileSync určuje rozdíly mezi zdrojovou a cílovou složkou a přenáší pouze nezbytné informace. FreeFileSync podporuje Windows, macOS a Linux.

Závěrečná slova

Data jsou v dnešním podnikání považována za zásadní aktiva a zálohování a zabezpečení dat je ještě důležitější. Přestože je k dispozici mnoho prémiových zálohovacích řešení, existuje mnoho bezplatných a otevřených zálohovacích programů, se kterými můžete začít.

Naším záměrem v tomto článku bylo uvést nejlepší zálohovací software, abyste našli ten, který dobře funguje pro vaši firmu a zabezpečení dat.

Dále si můžete prohlédnout podrobného průvodce zálohováním v cloudu vs. místním zálohováním.

x