Top 9 Ruby Frameworks, které by měl znát každý programátor

Ruby je objektově orientovaný skriptovací jazyk, který vytvořil Yukihiro Matsumoto v roce 1995. Tento open-source programovací jazyk je navržen tak, aby se zaměřil na produktivitu a jednoduchost.

Vývojáři používají tento dynamický jazyk k vytváření webových aplikací, které sahají od statických webů po desktopové aplikace, automatizační nástroje a služby zpracování dat. Ruby má také své místo v DevOps, webových serverech, procházení a škrábání.

Ruby používají jak startupy, tak velké společnosti jako CrunchBase, Bloomberg, Dribble, SlideShare, Airbnb, Shopify a GitHub jako součást svých technologických zásobníků.

To jsou důvody, proč je Ruby populární v moderním světě;

 • Snadné a zábavné učení: Učení Ruby je jednoduché a vhodné i pro ty, kteří nemají žádné programátorské znalosti. Jeho jednoduchá syntaxe zjednodušuje složité programovací koncepty, aby si je mohl užít každý.
 • Open-source: Ruby je zdarma k použití. Vývojáři tak mohou tento programovací jazyk používat tak, jak jim to nejlépe vyhovuje.
 • Časově efektivní: Nastavení Ruby je snadné. Tento programovací jazyk se řídí zásadou Don’t Repeat Yourself (DRY), aby zlepšil produktivitu vývojářů.
 • Zabezpečení: Ruby je na předním místě v seznamu nejbezpečnějších programovacích jazyků. Ruby dokáže účinně bojovat proti útokům, jako jsou CSRF, SQL Injection a XSS, pomocí kombinace svých vestavěných funkcí a řešení třetích stran.
 • Velká komunita: Ruby se představila před více než dvěma a půl desetiletími a přilákala velké množství fanoušků. Pokud uvíznete, pravděpodobně získáte pomoc od této komunity.

Co jsou rámce Ruby?

Přestože je Ruby výkonný programovací jazyk, vývojáři mohou prostřednictvím jeho rámců dosáhnout více. Ruby frameworky jsou balíčky předem napsaného kódu, které nabízejí standardizovaný způsob vytváření a nasazování webových aplikací.

Takové rámce jsou dodávány s knihovnami a nástroji, které pomáhají softwarovým inženýrům zvládnout běžné úkoly, jako je ověřování uživatelů a směrování. S frameworky Ruby nemusí vývojáři takové aktivity kódovat od začátku.

Nyní prozkoumáme některé nejlepší rámce Ruby:

Ruby on Rails

Ruby on Rails, nebo jednoduše Rails, je nejoblíbenější framework Ruby. Tento full-stack webový rámec vytvořil v roce 2003 David Heinemeier Hansson a nyní jej používají velká jména jako Hulu, GitHub, Shopify a Coinbase, abychom zmínili alespoň některé.

Klíčové vlastnosti

 • Sleduje architekturu Model-View-Controller (MVC): Ruby on Rails poskytuje jasné oddělení zájmů prostřednictvím vzoru MVC. Vývojáři tak mohou snadno porozumět kódu a udržovat jej.
 • Spousta knihoven a drahokamů: Při kódování s Ruby můžete dosáhnout mnoha věcí prostřednictvím různých knihoven třetích stran a drahokamů, jako jsou Faker a Pry.
 • Použijte Active Record pro správu databáze: Uživatelé Rails nemusí konfigurovat kód pro přístup k databázi a její správu, protože Active Record se postará o většinu věcí.
 • Při konfiguraci se řídí konvencí: Kolejnice se řídí určitým způsobem, jak dělat věci. Tento rámec také nabízí některá výchozí nastavení, která zkracují čas vývojářů na konfiguraci aplikací.
  Top 13 nejlepších alternativ SolarMovie ke sledování filmů online

Rails je vhodný pro vytváření platforem elektronického obchodování, multimediálních aplikací, rychlého prototypování a aplikací založených na datech.

Sinatra

Sinatra je doménově specifický jazyk (DSL) Ruby web framework určený k vytváření webových aplikací s využitím minimalistického přístupu. Tento lehký webový rámec vytvořil Blake Mizerany v roce 2007.

Klíčové vlastnosti

 • Používá architekturu řízenou komponentami: Toto nastavení rozděluje aplikaci na malé, opakovaně použitelné komponenty. Každá součást je zodpovědná za sadu funkcí nebo určitou funkci.
 • Lehká: Sinatra je navržena tak, aby byla minimální, ale flexibilní. Jeho kódová základna je navržena tak, aby se používala pouze v případě potřeby.
 • Podporuje middleware: Vývojáři mohou rozšířit funkce Sinatry, jako je ověřování uživatelů prostřednictvím middlewaru.
 • Podporuje šablonovací jazyky: Pomocí Sinatry můžete při vytváření webových aplikací používat Embedded Ruby (ERB) a Haml. Tyto jazyky generují dynamický obsah HTML na základě dat ve vaší aplikaci.

Sinatra je většinou vhodný pro vytváření interních nástrojů, RESTful API, Microservices a prototypování. GitHub, Apple a Heroku jsou příklady velkých jmen používajících GitHub na některých svých interních nástrojích.

Hroznová

Grape je lehký a rychlý Ruby framework pro vytváření RESTful API. Tento webový rámec vytvořili Tim Pope a Richard Huang v roce 2010 a stal se docela známým pro svůj modulární design.

Klíčové vlastnosti

 • Jednoduché, ale flexibilní: Grape má jednoduchou syntaxi pro vytváření API. Dokumentování a údržba vašich API při používání tohoto webového rámce je také jednoduchá.
 • Dobře zdokumentováno: Přestože byl Grape vytvořen v roce 2010, je dobře zdokumentován a má aktivní komunitu, která vám pomůže se odlepit.
 • Modulární design: Grape vám umožňuje rozdělit vaši aplikaci na malé a opakovaně použitelné součásti, které můžete snadno udržovat.
 • Podporuje testování: Můžete psát testy pro svou aplikaci Grape pomocí rámců, jako jsou RSpec a Minitest.

Grape můžete použít k vytváření rozhraní API pro malé a středně velké aplikace a prototypování a testování nápadů. Meeteor a GitLab jsou příklady společností, které používají Grape ve svých technologických zásobách.

Hanami

Hanami je framework Ruby, který umožňuje vývojářům vytvářet webové aplikace z více modulárních dílčích komponent. Tento framework byl vytvořen v roce 2016 a původně se jmenoval Lotus.

  Jak odstranit filmy z Vudu

Klíčové vlastnosti

 • Modulární architektura: Hanami vám umožňuje rozdělit vaši aplikaci na malé, opakovaně použitelné součásti, které můžete snadno měnit a udržovat.
 • Objektově-relační mapování (ORM): Tento webový rámec má vestavěný ORM, který podporuje databáze NoSQL a SQL.
 • Podporuje testování: Hanami umožňuje vývojářům testovat své aplikace při vytváření pomocí testovacích rámců, jako jsou RSpec, MiniTest a Cucumber.
 • Flexibilní směrování: Tento webový rámec má směrovací systém, kde vývojáři definují složité vzory adres URL.

Hanami je vhodný pro vytváření webových aplikací, které vyžadují flexibilní a minimální architekturu. Pomocí Hanami můžete vytvářet platformy elektronického obchodování, systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM), RESTful API a systémy pro správu obsahu.

Roda

Roda je modulární a škálovatelný Ruby framework pro tvorbu webových aplikací. Jeremy Evans vytvořil Roda v roce 2012.

Klíčové vlastnosti

 • Jednoduché, ale spolehlivé: Designy Roda to zjednodušují zvenčí i zevnitř. Během výroby jsou aplikace Roda zmrazeny, což eliminuje problémy s bezpečností vláken.
 • Má směrovací strom: Definování složitých vzorů URL na Roda je velmi snadné pomocí jeho směrovacího stromu. Uživatelé tak mohou psát DRY kód pomocí tohoto frameworku.
 • Integruje se s různými databázemi: Jeho podpora pro objektově-relační mapování usnadňuje integraci s databázemi SQL a NoSQL.

Vývojáři používají Roda k vytváření široké škály produktů od RESTful API, jednostránkových aplikací, systémů pro správu obsahu a mnoha dalších.

Padrino

Padrino je full-stack Ruby framework postavený na webové knihovně Sinatra. Tento webový rámec byl vytvořen v roce 2008, aby umožnil vývojářům kódovat pokročilé webové aplikace zábavným a snadným způsobem.

Klíčové vlastnosti

 • Komplexní: Padrino nabízí vše, co potřebujete k vytvoření špičkové webové aplikace v jednoduchém a stručném prostředí.
 • Modulární design: Padrino umožňuje vývojářům rozdělit své aplikace na malé části/komponenty, které jsou opakovaně použitelné. Můžete tak připojovat komponenty podle potřeby.
 • Dodává se s generátory kódu: Nemusíte vše vytvářet od začátku, protože Padrino má různé generátory, které za vás generují standardní kód.
 • Integruje se s různými databázemi: Padrino můžete použít s různými databázemi, jako je PostgreSQL, MySQL a SQLite.
 • Autorizace a ověření uživatele: Pomocí těchto funkcí můžete zabezpečit a řídit přístup k aplikaci Padrino.

Jako full-stack framework můžete Padrino používat k vytváření různých webových aplikací, jako jsou CRM, platformy elektronického obchodování a blogy.

Kempování

Camping je minimalistický Ruby framework pro tvorbu webových aplikací. Tento rámec byl vytvořen v roce 2005.

Klíčové vlastnosti

 • Minimalistický: Camping byl navržen jako jednoduchý rámec, ale stále vám umožňuje vytvářet výkonné aplikace.
 • Integruje se s ActiveRecord: Pomocí tohoto rámce můžete pracovat a spravovat své oblíbené databáze, jako je SQL.
 • Sleduje vzor MVC: Camping nabízí oddělení problémů prostřednictvím vzoru Model-View-Controller, což usnadňuje vytváření a údržbu kódu. Vývojáři také mohou ze stejného modelu odvodit různé pohledy.
 • Podporuje middleware: Nemusíte vytvářet vše od začátku, protože Camping podporuje middleware. Například můžete spravovat relace a soubory cookie pomocí middlewaru Rack::Session::Cookie.
  Adobe InCopy: Cena, funkce a stahování

Camping nejlépe vyhovuje malým aplikacím, jako jsou RESTful API a osobní blogy. Tento rámec však můžete stále používat jako mikrorámec pro vytváření určitých komponent se složitou aplikací.

Spálený

Scorched je obecný rámec Ruby bez názoru. Tento rámec má výkonnou sadu konstrukcí pro zpracování požadavků HTTP.

Klíčové vlastnosti

Lehký: Scorched je minimalistický, takže je vhodný pro jednoduché aplikace.

Rozšiřitelnost: Scorched můžete použít s různými drahokamy a pluginy, abyste rozšířili jeho funkčnost. ActiveRecord, Thin a Puma jsou skvosty, které můžete použít s Scorched.

Podporuje automatizované testování: Testy můžete psát a automatizovat pomocí rámců, jako je Minitest a RSpec.

Scorched je vhodný pro malé a středně velké aplikace. Tento rámec může také fungovat pro mikroslužby v rámci větší aplikace Ruby.

Tenisky

Sneakers je Ruby framework pro zpracování pozadí RabbitMQ. Tenisky umožňují vývojářům vytvářet a spravovat úlohy na pozadí pro jejich aplikace. Tento rámec / klenot byl vytvořen v roce 2013.

Klíčové vlastnosti

 • Paralelní zpracování: Framework Sneakers spouští více procesů na pozadí, čímž se zvyšuje výkon a odezva vaší aplikace.
 • Vestavěné opakování: Pokud se úloha nezdaří zpracovat, tenisky mají vestavěnou funkci, která ji posune zpět do fronty.
 • Podporuje výměnu mrtvého dopisu: Tato funkce usnadňuje sledování a zpracování všech neúspěšných procesů/úloh.

Rámec Sneakers je vhodný pro aplikace s funkcemi zpracování na pozadí, jako je zpracování obrazu a zpracování dat.

Závěr

Pokud chcete vytvořit svou další webovou aplikaci pomocí Ruby, máte nyní na výběr z různých frameworků. Výběr webového rámce bude záviset na typu aplikace, kterou chcete vytvořit, a na vašem vkusu. Například Rails je skvělá volba, pokud hledáte full-stack framework. Na druhou stranu se vám framework jako Grape bude hodit, pokud chcete jen vytvořit RESTful API.

Můžete také prozkoumat podrobné srovnání mezi webovým frameworkem Ruby on Rails a Django.

x