Jak ocenit kryptoměny správným způsobem [2023]

Tokenomika se skládá z hlavních faktorů, které vám umožňují určit hodnotu kryptotokenu.

Poptávka po kryptoměnách roste od začátku roku 2023. A konečně, většina kryptoměn se začala zotavovat po negativních náladách na trhu v roce 2022. Navíc je globální kryptotrh oceněn na více než 1 bilion dolarů.

Bitcoin, největší kryptoměna, získal více než 40 % v lednu 2023. Víte, jak se kryptoměna cení? Pokud je odpověď ne, nebojte se, probereme to v tomto článku.

Pro krypto, Tokenomics přidává hodnotu na základě různých parametrů. Než se ale pustíme do tokenomiky, musíme porozumět kryptotokenům.

Co je to kryptotoken?

Kryptotoken je digitální token představující různá aktiva, jako jsou nemovitosti, cenné papíry nebo dokonce digitální umění. Kromě toho může token také představovat konkrétní použití na konkrétním blockchainu.

Hodnota tokenu je určena hodnotou podkladového aktiva nebo případem jeho použití. Podobně může vyšší tržní poptávka po tokenu také zvýšit jeho cenu.

Nyní, když víte o tokenu, pojďme se ponořit do tokenomiky.

Co je tokenomika?

Tokenomika je kombinací „tokenu“ a „ekonomie“. Jednoduše řečeno, tokenomika je ekonomika kryptotokenu.

Počáteční myšlenku tokenomiky navrhl BF Skinner, psycholog z Harvardu. V roce 1972 Skinner navrhl výměnu žetonů mezi účastníky s kávou nebo cukrovím.

Tokenomika je založena na motivačním mechanismu, který odměňuje lidi používající blockchainové sítě. Tento systém motivuje lidi k účasti na krypto projektech, které mají větší potenciál odměny.

V případě krypto projektů investoři nakupují a drží tokeny, o kterých věří, že je budou v budoucnu odměňovat. Čím vyšší je poptávka po tokenech, tím větší je přidaná hodnota projektu a investovaného fondu.

Možná vás napadne zajímavá otázka: „Jak mohu zkontrolovat tokenomiku?“ Pojďme se do toho hned pustit!

Jak zkontrolovat tokenomiku krypto projektu?

Tokenomika vám hodně pomůže pochopit strukturu a design kryptotokenu. Zde je návod, jak můžete porozumět tokenomice krypto projektů:

#1. Prostudujte si Whitepaper

Většina krypto projektů publikuje whitepaper obsahující technické specifikace a hlavní cíle. Zde si můžete přečíst a získat základní představu o celém projektu.

  5 spolehlivých MEAN Stack hostingových platforem

Zdroj: ethereum.org

Některé projekty také publikují litepaper, zjednodušenou verzi whitepaperu. Takže si můžete přečíst litepaper, abyste pochopili bez žargonu.

Tokenomika sestává z podstatné části whitepaperu. Můžete si přečíst všechny podrobnosti týkající se tokenu a jeho funkcí.

#2. Navštivte weby se sledováním cen

Ponořit se do bílé knihy a najít z ní důležité tokenomiky může být hektické a časově náročné. Jste-li v podobné situaci, navštivte webové stránky se skutečnými cenami.

Pro rychlou analýzu tokenomiky projektu můžete navštívit jednoduché platformy jako CoinMarketCap nebo CoinGecko. Tyto platformy poskytují všechny relevantní podrobnosti najednou.

Zde je nejvýznamnější výhodou nastavení vaší oblíbené fiat měny pro vyhodnocení tokenomiky tokenu. Navíc se ani nemusíte přihlašovat, abyste našli podrobnosti o tokenu. Působivé, že?

Předpokládejme, že hledáte tokenomiku tokenu MATIC projektu Polygon. Najdete zde hodnoty tržní kapitalizace v reálném čase a oběžnou nabídku.

Zdroj: coinmarketcap.com

Kromě toho můžete také najít historická data tokenu od jeho vzniku. Také počáteční informace o nabídce mincí (ICO) jsou dostupné jediným kliknutím.

Stručně řečeno, je důležité zkontrolovat hlavní součásti tokenomiky, abyste měli o projektu lepší přehled.

Pojďme se do toho rovnou ponořit!

Klíčové komponenty tokenomiky

#1. Dodávka tokenů

Primárními faktory, které ovlivňují cenu tokenu, jsou jeho poptávka a nabídka. Pro žeton můžete najít tři druhy zásob; cirkulační dodávka, celková dodávka a maximální dodávka.

  • Circulating Supply: Toto číslo zahrnuje celkový počet tokenů aktuálně obíhajících na krypto trhu.
  • Celková zásoba: Celková zásoba tokenu zahrnuje oběžnou zásobu a počet tokenů, které jsou vytěženy, ale nejsou dostupné na trhu. Celková zásoba navíc nezahrnuje spálené žetony.
  • Maximální zásoba: Tato zásoba se skládá z maximálního tokenu, který projekt zakódoval k těžbě nebo vydání.

Nabídka tokenů navíc pomáhá najít krypto tržní kapitalizaci nebo tržní kapitalizaci tokenu. Tržní kapitalizace se vypočítá vynásobením aktuální ceny tokenu jeho oběžnou nabídkou.

Předpokládejme, že se token obchoduje za 20 USD a jeho obíhající zásoba je 10 milionů. Token má v tomto případě tržní kapitalizaci 200 milionů dolarů.

Některé tokeny mají maximální zásobu, jako je token ADA projektu Cardano. ADA má maximální zásobu 45 miliard tokenů. Tokeny projektů jako Shiba Inu, Polkadot a Tether však nemají maximální zásobu.

#2. Mechanismus konsensu

Mechanismus konsenzu kryptoprojektu umožňuje blockchainové síti ověřit a zabezpečit každou transakci. Většina projektů využívá mechanismy proof-of-work (PoW) nebo proof-of-stake (PoS).

Mechanismus PoW odměňuje své těžaře poté, co dokončí ověření transakcí. K provedení procesu ověřování však těžaři vyžadují špičková výpočetní zařízení.

  Co znamená CTFU a kdy jej použít?

Na rozdíl od PoW vám mechanismy proof-of-stake umožňují ověřit síťovou transakci vložením kryptotokenů. Abyste získali odměny, musíte žetony vsadit na omezenou dobu.

Většina nových blockchainových projektů preferuje mechanismus šetrný k životnímu prostředí, takže PoW si v poslední době získal vysokou popularitu. Přechod Etherea na sázkový mechanismus je jedním z významných milníků v kryptoprůmyslu.

#3. Token Utility

Nástroj tokenu je skutečný případ použití kryptotokenu. Vývojáři krypto projektu vybírají nástroj svého tokenu na základě poslání projektu.

Některé tokeny umožňují uživatelům platit transakční poplatky, zatímco jiné lze použít k nákupu nebo prodeji NFT. Kromě toho, pokud máte žetony řízení, můžete hlasovat pro hlavní rozhodovací proces projektu.

Herní projekty zaměřené na výdělek odměňují své hráče žetony. Hráči mohou tyto žetony použít k nákupu herních předmětů.

Pro fitness nadšence existují projekty typu move-to-earn, které povzbuzují uživatele ke cvičení. Zde budete dostávat žetony užitků jako odměnu na základě vašich fyzických aktivit.

Některé projekty se zaměřují na stablecoiny. V tomto případě bude token navázán na fiat měnu, jako je americký dolar. Navíc hodnota tokenu zůstává blízko hodnotě přidružené měny.

#4. Distribuce tokenů

Velká část nabídky tokenů je obvykle alokována mezi zakladatele a investory kryptoprojektu. Je tedy důležité znát chování velkých držitelů.

Předpokládejme, že jednotlivec nebo organizace s vysokým podílem prodá všechny své žetony. Cena tokenu může v takovém případě klesnout nebo dokonce spadnout.

Můžete také zkontrolovat, zda investoři nebo zakladatelé mají minimální dobu blokování pro prodej svých tokenů. Čím delší je toto období, tím menší je riziko enormního prodeje.

Distribuce tokenů navíc zahrnuje procento z celkového tokenu přiděleného na marketing. Projekty také přidělují malé procento členům týmu. Například kryptoprojekty Chiliz přidělují týmu 5 % své celkové zásoby tokenů.

Zdroj: chiliz.com

Počáteční nabídka mincí (ICO) je jedním z nejpreferovanějších způsobů, jak krypto projekty distribuovat své tokeny zainteresovaným kupujícím. Pokud vás zajímá vize projektu, můžete se podílet na jeho ICO.

#5. Token Burns

Spálení žetonu znamená odebrání velkého množství žetonů z jeho oběhové zásoby. V tomto případě jsou tokeny převedeny do nepřístupné peněženky.

Token burn trvale odstraní token z jeho existence. Ve většině případů vývojáři projektu vypalují tokeny, aby snížili zásobu konkrétního kryptotokenu.

Zdroj: bnbburn.info

Binance Coin (BNB) je známý procesem vypalování tokenů. V době psaní tohoto článku projekt Binance spálil přes 150 000 tokenů BNB.

  Jak hrát Galactic Civilizations III na Linuxu

Význam tokenomiky v kryptoinvesticích

Tokenomika je jedním z důležitých faktorů, které investoři zvažují před nákupem kryptotokenů. Tokenomika umožňuje investorům:

#1. Pochopte riziko

Tokenomika hraje klíčovou roli při poskytování dostatku základních podrobností týkajících se tokenu. Investor může mít na základě těchto údajů hrubé ocenění rizika.

Pokud považujete token kryptoprojektu za vysoce rizikový, můžete podle toho učinit investiční rozhodnutí. Zde se můžete vyhnout riskantnímu projektu nebo přidělit minimální částku, abyste vyvážili své celkové vystavení riziku.

#2. Najděte červené vlajky

Kryptotokeny jsou uvedeny denně a je těžké odhalit špatné projekty. Zde vám tokenomika může pomoci najít tokeny se špatnými základy.

Předpokládejme například, že najdete token s většinou jeho distribuce u jediného zakladatele nebo investora. V tomto případě je lepší se držet dál od investování do tohoto tokenu. Zde může jeden držitel tokenu srazit cenu tokenu.

#3. Vyhodnoťte hodnotu tokenu

Jak jsme diskutovali dříve, tokenomika nám umožňuje odhadnout tržní kapitulaci kryptotokenu. Tato hodnota pomáhá porovnat token s jinými tokeny s podobnými tržními limity.

Ve většině případů tržní kapitalizace nejžádanějších tokenů v průběhu času neustále roste. Například bitcoin je na vrcholu seznamu s tržní kapitalizací více než 442 miliard dolarů.

#4. Určete budoucí potenciál

Dobře strukturovaný tokenomický model umožňuje investorům určit kapacitu kryptoprojektu k dosažení svého cíle. Můžete také zkontrolovat cestovní mapu na bílé knize a předpovědět růst projektu.

Vyhodnocení potenciálu hodnoty tokenu vám umožní zvážit vaše investiční rozhodnutí. Jednoduše řečeno, můžete se držet dál od nehodných krypto projektů.

Závěrečná slova

Tokenomika krypto projektu přichází s různými cennými daty. Tato data pomáhají zjistit hodnotu kryptotokenu.

Není jednoduché určit potenciál tokenu zvážením jediného parametru. Z tohoto důvodu je pro lepší zhodnocení tokenu nejlepší kombinace všech parametrů uvedených v tomto článku.

Nakonec si před nákupem jakýchkoli kryptotokenů proveďte svůj vlastní průzkum (DYOR).

Také by vás mohly zajímat kryptoindexové fondy a ETF.

x