4 nové hrozby zaměřené na počítače Mac v roce 2023 a jak se jim vyhnout

Poslední dekáda byla svědkem drastické změny v bezpečnostním prostředí ekosystému Apple. Na rozdíl od starých časů začali aktéři hrozeb vytvářet hrozby a malware, které využívají zranitelnosti macOS. To může v roce 2023 výrazně ovlivnit běžné uživatele zařízení macOS a Apple.

A co je nejdůležitější, měli byste rozumět potenciálním hrozbám zaměřeným na počítače Mac a být proaktivní. Zde je to, co potřebujete vědět.

Macy čelí více hrozbám: Měnící se krajina

Ať už jde o MacBooky nebo iMacy, zařízení Apple se stala nezbytnou součástí každodenního pracovního postupu mnoha lidí. Tento rostoucí počet zařízení také přitáhl pozornost nesprávného davu. Ačkoli jsou počítače Mac obecně bezpečnější než počítače se systémem Windows, hackeři našli způsoby, jak zneužít mnoho zranitelností systému macOS.

Zejména zjištění z a nedávná zpráva Bitdefenderu uvádí, že mnoho nových hrozeb, jako jsou trojské koně a adware, cílí konkrétně na macOS. Kromě okamžité krádeže informací vytvářejí hrozby také zadní vrátka, která mohou hackeři využít k budoucímu neoprávněnému přístupu.

  13 nejlepších Spotify Playlist Downloader

I když je pravda, že k instalaci těchto hrozeb na Mac je často nutné zapojení uživatelů, hackeři tuto překážku snadno obejdou. Aktéři hrozeb vynakládají zvýšené úsilí, aby malware pro Mac vypadal co nejlegitimněji. Ve většině případů se k získání malwaru do Macu používá bundleware. Problém je umocněn falešným pocitem bezpečí, který má mnoho uživatelů Applu.

4 typy malwaru pro Mac, na které si dát pozor

Toto jsou čtyři typy malwaru, které jsou na počítačích Mac stále běžnější.

1. Ransomware

Hrozby ransomwaru mohou zasáhnout jakýkoli osobní počítač, včetně počítače Apple. Hackeři našli způsoby, jak zamaskovat ransomwarové aplikace, takže se jeví jako potenciálně užitečný software, aby získali přístup k systému macOS.

Jakmile se nakazí, ransomware převezme plnou kontrolu nad Macem a uzamkne nejen soubory a další informace, ale také přístup k zařízení. Ve většině případů, i když uživatelé zaplatí výkupné požadované útočníky, neexistuje žádná záruka, že znovu získají přístup k Macu a jeho informacím. Díky tomu je prevence jediným způsobem, jak chránit váš Mac před útoky ransomwaru.

2. Trojské koně

Trojské koně jsou v současnosti jednou z největších hrozeb, kterým počítače Mac v roce 2023 čelí. Hackeři vás pomocí podvodu přinutí věřit, že instalujete užitečný program, ale program ve skutečnosti obsahuje škodlivý kód, který se aktivuje, jakmile udělíte potřebná oprávnění.

Hackeři také používají trojský malware k získání tichého přístupu, záznamu stisku kláves a krádeži digitálních informací ze zařízení. Pokud nebudete proaktivně hledat známky infekce, možná o trojském koni na vašem Macu ani nevíte.

  Jak přidat obsah do aplikace Microsoft Word

3. Adware

Adware, považovaný za běžný typ spywaru, jsou škodlivé programy určené k zobrazování problematických reklam a vyskakovacích oken na vašem Macu, což vás vede k dalším komplikovaným webům a platformám.

Tento malware si také najde cestu do vašeho Macu prostřednictvím něčeho, čemu se říká bundleware, protože je často kombinován se zdánlivě užitečnými nástroji.

4. PUA

Potenciálně nežádoucí aplikace, lépe známé jako PUA, jsou také něco, na co byste si měli dávat pozor při používání Macu v roce 2023. PUA označuje řadu aplikací, které mohou ublížit krádeží informací, sledováním vašich aktivit nebo spuštěním libovolného kódu na vašem Macu.

Tímto způsobem mohou být PUA velmi problematické, protože je obtížné odhadnout škody, které mohou způsobit vašemu Macu. Tento typ malwaru se často šíří prostřednictvím webových reklam a vyskakovacích oken.

Jak chránit váš Mac před novými hrozbami

Následující proaktivní kroky vám pomohou zabránit novým hrozbám v infikování vašeho Macu.

1. Ověřte zdroje aplikací

Napodobování je nejupřímnější forma lichotky. Je to také dobrý způsob, jak kompromitovat počítač. Proto byste měli být opatrní ohledně zdrojů, na které se u aplikací obracíte. Pokud je to možné, měli byste instalovat aplikace z oficiálního obchodu Mac App Store.

  Po výměně obrazovky nefunguje Face ID

Pokud potřebujete nainstalovat aplikaci ze zdroje třetí strany, musíte zkontrolovat a znovu zkontrolovat spolehlivost uvedeného zdroje. Ještě důležitější je, že pokud Apple nemůže ověřit vývojáře, může být nejlepší neinstalovat aplikaci na váš Mac. Zde existuje výjimka pro software s otevřeným zdrojovým kódem, který možná budete muset ověřit pomocí jiného procesu, jako je Nadace Svoboda tisku vysvětluje.

2. Buďte opatrní při udělování oprávnění

Opatrní byste měli být také při udělování oprávnění konkrétním aplikacím, zvláště pokud jste si je stáhli z nedůvěryhodného zdroje. Kontrola požadovaných oprávnění pro aplikace je efektivní způsob, jak zlepšit soukromí vašeho Macu.

Některé aplikace samozřejmě vyžadují určitá oprávnění a je důležité zachovat diskrétnost. Pokud si například stáhnete aplikaci pro snímky obrazovky pro váš Mac, bude s největší pravděpodobností potřebovat přístup k možnostem usnadnění. Pokud však jednoduchá aplikace požaduje pokročilá oprávnění, měli byste být opatrní a vyvarovat se jejich udělování. V tomto okamžiku by bylo také dobré znovu zkontrolovat reputaci aplikace.

3. Dávejte pozor na známky infekce

Pokud je váš Mac po instalaci konkrétní aplikace mimořádně pomalý nebo pokud se na obrazovce objevují náhodná vyskakovací okna, je dobré zkontrolovat, zda vaše zařízení neobsahuje potenciální malware. Nepředpokládejte jednoduše, že se váš počítač zpomaluje nebo má problémy, protože stárne.

Dodržování této bezpečnostní etikety také pomůže zajistit, aby se vaše zařízení v budoucnu nedostalo do problémů.

Udržujte svůj Mac v bezpečí

Svět malwaru zaměřeného na počítače Mac roste, ale nepropadejte panice. Jednoduše přijměte proaktivní opatření k ochraně vašeho Macu.

Of You můžete začít instalací antivirového programu na váš Mac, ale zásadní je také dodržování bezpečnostní etikety, jak již bylo zmíněno dříve.