Windows

4 způsoby, jak restartovat Průzkumníka souborů ve Windows 10 a 11

Když se potýkáte s problémy s uživatelským rozhraním Windows – například váš hlavní panel nereaguje nebo se zdá pomalá navigace v souborech – restartování procesu Průzkumníka souborů může často problém vyřešit. Ukážeme vám, jak na to.

Co je Průzkumník souborů ve Windows?

Průzkumník souborů je vestavěný správce souborů pro zařízení se systémem Windows. Můžete jej použít k procházení různých adresářů a procházení souborů v rámci operačního systému. Spustí se na pozadí, jakmile se váš počítač spustí.

Pokud jste někdo, kdo přešel z Macu, představte si Průzkumník souborů jako ekvivalent Finderu od Microsoftu v macOS. Nové okno Průzkumníka souborů můžete otevřít jednoduše kliknutím na ikonu složky na hlavním panelu.

Kromě správy souborů vám proces za tímto nástrojem také umožňuje interakci s položkami nabídky Start, plochy a hlavního panelu. Když tedy restartujete Průzkumníka souborů, stisknete tlačítko restartu pro většinu grafického uživatelského rozhraní Windows – aniž byste museli vypínat nebo restartovat počítač.

1. Restartujte Průzkumníka souborů pomocí Správce úloh

Správce úloh je vestavěný systémový monitor, který vám umožňuje spustit nebo ukončit proces na vašem počítači. Tyto procesy mohou být aktivní programy, služby a další úlohy, které běží na pozadí, když používáte počítač. Mnoho lidí používá Správce úloh ke sledování využití paměti RAM, GPU a CPU v systému Windows.

  Jak nastavit přidružení aplikace souboru z příkazového řádku v systému Windows 10

Vzhledem k tomu, že Průzkumník souborů je proces, který vždy běží na pozadí, je použití Správce úloh k jeho restartování přirozenou možností. Zde je to, co musíte udělat:

 • Chcete-li začít, klikněte pravým tlačítkem na libovolné místo na hlavním panelu, které je prázdné, a z kontextové nabídky vyberte Správce úloh. Případně můžete stisknout Ctrl + Shift + Esc na klávesnici.
 • Pokud nevidíte následující okno a místo toho získáte jednoduché zobrazení ve Windows 10, klikněte na Další podrobnosti.
 • Dále procházejte seznam aktivních procesů a najděte Průzkumníka Windows. Zde může pomoci kliknutí na záhlaví Název pro řazení v ABC pořadí.
 • Vyberte Průzkumník Windows a klikněte na Restartovat (nebo Restartovat úlohu ve Windows 11).
 • Vaše plocha zčerná a hlavní panel na zlomek sekundy zmizí, což potvrzuje, že se ve vašem systému restartoval proces Průzkumníka Windows. Po restartu bude rozhraní pravděpodobně citlivější; jakákoli zpomalení by měla být opravena.

  2. Ukončete Průzkumníka a ručně jej restartujte (pouze Windows 10)

  Chcete mít při restartování Průzkumníka větší kontrolu? Možná jej nechcete hned restartovat, protože něco na počítači testujete a potřebujete, aby spotřeboval co nejméně zdrojů.

  Pokud ano, Windows 10 vám umožní ukončit Průzkumníka souborů a poté jej můžete ručně restartovat pomocí Správce úloh. Následuj tyto kroky:

 • Stiskněte Ctrl + Shift na klávesnici a klikněte pravým tlačítkem kdekoli na hlavním panelu.
 • Z kontextové nabídky vyberte možnost Ukončit průzkumníka. Vaše obrazovka zčerná a hlavní panel zmizí na neurčito, ale nepropadejte panice.
 • Nyní stisknutím Ctrl + Shift + Esc na klávesnici otevřete Správce úloh.
 • Přejděte na Soubor > Spustit novou úlohu z panelu nabídek Správce úloh.
 • Budete vyzváni k zadání názvu procesu, který chcete spustit. Zadejte explorer.exe a klepněte na OK.
 •   Opravte nefunkční přední zvukový konektor ve Windows 10

  Na obrazovce se znovu objeví hlavní panel a vaše plocha, což potvrdí, že Průzkumník souborů opět aktivně běží na pozadí vašeho systému.

  3. Restartujte Průzkumníka Windows ručně pomocí příkazového řádku

  Příkazový řádek je nástroj, který většina uživatelů Windows zná. Tento vestavěný interpret příkazového řádku vám umožňuje provádět různé úkoly na počítači se systémem Windows pomocí specifických příkazů.

  Použijeme dva samostatné příkazy k ukončení procesu Explorer.exe a jeho opětovnému spuštění touto metodou. Tento ruční způsob restartování Průzkumníka souborů může být užitečný pro uživatele Windows 11, protože výše uvedený nefunguje na novějším OS.

 • Zadejte příkazový řádek do vyhledávacího panelu nabídky Start a otevřete jej. Chcete-li zastavit spuštění Průzkumníka souborů, zadejte následující příkaz a stiskněte Enter:
  taskkill /f /im explorer.exe 
 • Až budete připraveni jej znovu spustit, použijte tento příkaz a stiskněte Enter:
  start explorer.exe 

 • Po zadání prvního příkazu vaše obrazovka zčerná. Jakmile zadáte druhý příkaz, budete mít opět přístup na plochu.

  4. Pomocí dávkového souboru restartujte Průzkumníka souborů ve Windows

  Dávkový soubor je jednoduše prostý textový soubor obsahující řadu příkazů, které můžete spustit pomocí interpretů příkazového řádku, jako je příkazový řádek nebo PowerShell. Tyto soubory používají formát .bat; můžete k nim přistupovat pomocí Průzkumníka souborů.

    Jak zvýšit RAM ve Windows 7 a 10

  Všechny příkazy uložené v dávkovém souboru Windows se po otevření automaticky provedou v sekvenčním pořadí. Použijeme stejné dva příkazy, jaké jsme použili v metodě příkazového řádku, kromě toho, že si je uložíte jako dávkový soubor na plochu, abyste k nim měli snadný přístup:

 • Pomocí vyhledávací lišty nabídky Start vyhledejte a otevřete Poznámkový blok. Nyní zkopírujte/vložte nebo zadejte následující řádky:
  taskkill /f /im explorer.exe
  start explorer.exe
  exit
 • Klikněte na Soubor > Uložit jako na panelu nabídek Poznámkového bloku.
 • Nastavte typ Uložit jako na Všechny soubory a na konec názvu souboru přidejte .bat. Vyberte umístění, ke kterému máte rychlý přístup, například složku Plocha, a klikněte na Uložit. Tím se dokument Poznámkový blok uloží jako dávkový soubor.
 • Vše, co nyní musíte udělat, je poklepat na soubor, aby se příkazy spustily automaticky. Když se Průzkumník souborů restartuje, obrazovka na chvíli zčerná. Pokud uložíte dávkový soubor na plochu nebo soubor připnete na hlavní panel Windows, kde je snadno dostupný, stane se to nejrychlejším způsobem restartování Explorer.exe na vašem počítači se systémem Windows.

  Nyní, když jste se naučili ne jeden, ale čtyři různé způsoby restartování Průzkumníka souborů, je čas zjistit, co vám nejlépe vyhovuje. Pokud hledáte nejrychlejší způsob, máme jasného vítěze. Pokud ale nechcete pro úlohu nastavovat dávkový soubor, je obecně nejlepší použít Správce úloh.

  x