etechblog

6 Samoobslužné lehké nástroje pro monitorování serverů

Monitorování serverů je pro podniky zásadní pro zajištění dobrého fungování různých systémů.

Jak vaše firma roste, začnou růst i vaše zdroje, pracovní síla, služby, systémy a IT infrastruktura. Proto se řešení monitorování výkonu stává důležitým pro sledování stavu, aktivit a schopností vašich serverů.

V tomto článku budu hovořit o několika lehkých volně použitelných nástrojích pro monitorování serverů.

Každý správce IT čelí těmto výzvám – pád serveru, pomalá aplikace, neočekávané výpadky, konfigurace závislostí, odstraňování problémů s úniky paměti atd. K vyřešení těchto problémů je zapotřebí software/aplikace pro monitorování IT.

Nagios a Zabbix jsou nejoblíbenější monitorovací nástroje pro monitorování kompletní infrastruktury. Pomocí těchto nástrojů můžete sledovat téměř vše – výkon serveru, výkon sítě a protokoly, operační systémy, aplikace, webové stránky atd.

Pokud však vaše infrastruktura není dostatečně velká nebo je vaším požadavkem pouze monitorovat výkon serveru, místo použití plnohodnotného nástroje typu end-to-end můžete pro monitorování serverů zvolit lehký software s vlastním hostitelem.

Poznámka: Pokud používáte Linux, můžete také vyzkoušet vestavěné příkazy pro monitorování CPU, paměti a procesu.

Ward

Ward poskytuje minimální/hlavní informace týkající se pouze serverů. Je kompatibilní se všemi populárními operačními systémy.

Ward používá OSHI, což je bezplatná knihovna Java pro získávání informací o operačním systému a hardwaru. Sdílí informace, jako je verze operačního systému, paměť, procesor, disk a oddíly, využití procesoru atd.

  Jak automaticky přijímat a odmítat pozvánky na schůzky v aplikaci Outlook

Palubní deska má pět různých částí:

 • Procesor: Název, využití %, počet jader, bit, frekvence
 • Stroj: OS a jeho verze, RAM %, množství RAM, typ RAM, počet aktuálních procesů
 • Úložiště: Název, využití %, velikost úložiště, počet disků, virtuální paměť
 • % využití: Tato část zobrazuje vizualizaci procesoru, paměti a úložiště za posledních 20 sekund
 • Ward: Zobrazuje dobu provozuschopnosti od posledního spuštění v systému Linux a čas tvrdých resetů v systému Windows

Chcete-li spustit Ward, můžete vytvořit soubor jar tohoto projektu a spustit jej nebo si stáhnout soubor jar nejnovější verze a spustit jej. Ward můžete také spustit v kontejneru dokovacího zařízení.

Netdata

Netdata je bezplatný software s otevřeným zdrojovým kódem pro monitorování systémů a aplikací v reálném čase. Může běžet na Linuxu, FreeBSD, macOS, dockerových kontejnerech, IoT zařízeních.

Agenta Netdata můžete nainstalovat do svého systému, aplikace nebo kontejneru a bude poskytovat veškeré informace o výkonu a stavu v reálném čase.

Můžete vybrat graf zobrazený výše CPU ve žluté barvě přetažením grafu a přiblížením/oddálením pomocí SHIFT + kolečka myši a tato oblast se zobrazí podrobně. Lze jej snadno integrovat s dalšími nástroji, jako je Prometheus, AWS Kinesis, Graphite, MongoDB atd.

Vlastnosti Netdata:

 • Rychlá a jednoduchá instalace
 • Poskytuje data v reálném čase
 • Schopný monitorovat 1000 metrik na uzel
 • Samostatně dokáže automaticky shromáždit až 10 000 metrik na server
 • Ukládá historická data každé sekundy
 • Velmi snadno pochopitelná prezentace řídicího panelu
 • Identifikuje anomálie super fakt pomocí moderního vizualizéru metrik
 • Pro provoz Netdata nejsou potřeba žádné vyhrazené zdroje
  Jak opravit chybu Amazon Echo 7:3:0:0:1

Prometheus + Grafana

Prometheus je open-source nástroj pro monitorování systémových metrik a Grafana je open-source vizualizační platforma. Integrované nastavení Prometheus a Grafana je výkonné prostředí pro efektivní monitorování serverů.

Server Prometheus pravidelně shromažďuje všechna data, Prometheus se stává zdrojem dat pro Grafana a Grafana vizualizuje všechny metriky na řídicím panelu. V Grafaně máte dokonce možnost dotazovat se na vizualizované metriky.

Toto kombo stojí za vyzkoušení!

Pohledy

Pohledy je multiplatformní monitorovací nástroj napsaný v Pythonu. Podporuje pouze python 2.7 nebo python >=3.4. Ke sběru všech systémových informací používá knihovny pythonu (psutil).

V závislosti na velikosti rozhraní (mobil, webové uživatelské rozhraní, terminál) se informace zobrazené na uživatelském rozhraní budou dynamicky měnit.

Vlastnosti Glances:

 • Vzdálené monitorování dostupné přes terminál, webové uživatelské rozhraní nebo API (XML-RPC server a RESTful JSON)
 • Exportovatelné statistiky v souboru nebo databázi
 • Snadná instalace pomocí jediného příkazu – pip install pohledy
 • Docker kontejner k dispozici pro Glances

V případě, že požadujete lepší vizualizaci, můžete exportovat data z Glances do InfluxDB a vizualizovat tato data na Grafaně.

Linux Dash

Linux Dash je webový řídicí panel pro systémy Linux. Uživatelské rozhraní Linux Dash je postaveno na Angular a několik jazyků podporuje serverovou stranu.

Karta stavu systému zobrazuje informace o využití RAM, průměrné zátěži CPU, využití CPU, procesech CPU a RAM, oddílech disku, využití swapu, teplotě CPU a procesech Docker.

  Jak nainstalovat a používat Gnome-Pie na Linuxu

Poskytuje také informace na úrovni sítě, na úrovni účtu a na úrovni aplikace.

Vlastnosti Linux Dash:

 • Podporuje také WebSocket pro vizualizaci systémových dat v reálném čase
 • Přetáhněte uživatelské rozhraní
 • Přizpůsobitelné obrazovky (minimalizovat, rozbalit, upravit) na palubní desce
 • Implementace na straně serveru dostupná v několika jazycích (Node.js, Python, Go, PHP)

Conky

Conky je systémový monitor původně napsaný pro X (window system). V současné době funguje na mnoha různých platformách. Můžete jej spustit na X, Linuxu, Mac OS (pomocí X quartz) a na většině BSD.

Zobrazuje informace pomocí jednoduchého textu nebo pomocí widgetů ukazatele průběhu a grafu pomocí různých písem a barev.

Vlastnosti Conky:

 • Více než 300 vestavěných objektů pro zobrazení stavu systému
 • Velmi jednoduchá uživatelská rozhraní
 • Podporuje hudební přehrávače jako Audacious, MPD
 • Podporuje POP3 a IMAP
 • Dokáže zobrazit jakékoli informace pomocí skriptů a externích programů

Závěr

Monitorování výkonu vašeho serveru je skutečně nezbytné. Pokud se neprovádí správně, může způsobit problémy s výkonem a dostupností, které mohou bránit vašemu podnikání. Nemusíte se však obávat, pokud používáte softwarové řešení pro monitorování, abyste zajistili, že váš server funguje dobře.

Případně můžete také vyzkoušet cloudové řešení monitorování serverů, kde nemusíte instalovat a spravovat monitorovací software.

x