9 kryptografických podvodů, které potřebujete vědět před nákupem bitcoinů

Klíčové věci

  • Kryptoměnové podvody, jako jsou pyramidové hry, ICO podvody a pump-and-dump schémata, jsou převládající kvůli velkému množství peněz zapojených do kryptoprůmyslu.
  • Podvodníci často používají pokročilé taktiky, jako jsou podvody s předstíráním identity a falešné webové stránky, aby oklamali oběti a ukradli jejich kryptoměnu.
  • Pro jednotlivce je zásadní, aby zůstali ostražití a důkladně prozkoumali jakoukoli kryptoplatformu, než ji použijí, aby se ochránili před tím, aby se stali obětí kryptografických podvodů.

Milujte nebo nenávidíte kryptoměnu, jde o strašné množství peněz. Kdekoli jsou velké sumy peněz, zejména peníze, které lze snadno zmizet, jako jsou kryptoměny, najdete podvodníky – a spoustu z nich.

Zastánci kryptoměn milují krypto pro jejich soukromí a anonymitu, ale také proto je milují zločinci a podvodníci. V souladu s tím jsme v průběhu let viděli několik obrovských podvodů s kryptoměnami, které využívají všechny typy podvodných metod k oddělení uživatelů od jejich držby kryptoměn.

1. Pyramidová schémata

Pyramidová hra nebo Ponziho schéma je investiční podvod zahrnující organizátory, kteří vyzývají lidi, aby investovali do programu, a slibují lepší výnosy za nábor dalších lidí do programu. Podvody s Ponziho schématem se dostaly do kryptoměny a nyní jsou jedním z nejškodlivějších podvodů.

Například členům kryptokomunity je slíbena nerealistická návratnost jejich investice, jako je 10% úrok za týden. Organizátoři vymysleli zdánlivě přesvědčivý důvod, jako jsou aktivity krypto arbitráže, aby vysvětlili, jak generují výnosy. Jakmile se investoři zapojí do programu, jsou požádáni, aby nabrali více přidružených společností, aby zvýšili svůj výdělečný potenciál.

Mezitím se investovaná částka posouvá v pyramidě nahoru, přičemž každý náborář dostane škrt, dokud se nedostane k organizátorům, kteří ji mohou použít na osobní výdaje. V určitém okamžiku se pyramidová hra stane neudržitelnou a zhroutí se. Podle CoinMarketCapdva z největších krypto podvodů, Onecoin a Bitconnect, stály investory dohromady 9,3 miliardy dolarů.

2. Počáteční nabídky mincí

Počáteční nabídka mincí (ICO) je fundraisingové cvičení, které využívá chytré smlouvy a kryptoměny k automatizaci plateb mezi organizací a jejími zainteresovanými stranami. ICO používají společnosti zabývající se kryptoměnami k získávání peněz od budoucích uživatelů. Zatímco mnoho skvělých společností bylo postaveno pomocí ICO, mnoho fundraisingových cvičení se ukázalo jako podvod.

  6 nejlepších nástrojů sociálního naslouchání pro rostoucí podnikání

ICO podvodníci tráví měsíce propagací svých fundraisingových cvičení, přestože nemají funkční produkty nebo služby. Používají různé techniky, včetně nabízení odměn za guerillový marketing, získávání peněz a lákavých slibů. Poté, jakmile nashromáždí dostatek finančních prostředků, ukončí veškerou komunikaci se svými investory.

Zdá se, že mnoho ICO provozují legitimní podnikatelé s dobrými výsledky. V mnoha případech se později ukáže, že údajnými „podnikateli“ jsou zločinci bez tváře, kteří používají identitu jiných lidí. Některé projekty jdou tak daleko, že získávají veřejnou podporu renomovaných jmen v oboru.

Často je obtížné rozlišit mezi legitimním a falešným ICO. Částečně je to proto, že ICO se provádějí online bez osobní interakce mezi organizací a zainteresovanými stranami. Navíc i legitimní ICO projekty mohou přijít o peníze investorů, pokud jsou napadeny!

3. Schémata Pump-and-Dump

Pump-and-dump podvody nejsou fenoménem poslední doby, ale díky kryptoměnové technologii je provádění těchto typů podvodů mnohem jednodušší. Vše se dá vyřídit online. Podvodník začíná vytvořením kryptotokenu a nastavením základní technologie pomocí bílé knihy a všeho, co by to mohlo zdát jako legitimní krypto projekt.

Do soukromých online fór přidávají ochotné ovlivňovače sociálních médií a koordinují nákup kryptoaktiv, aby vytvořili přirozený tržní trend bez špiček. Jakmile budou hotovi a připraveni, začnou čerpat aktiva svým následovníkům na sociálních sítích. Investoři by koupili token a tlačili cenu tokenu dále.

Poté organizátoři zkoordinují skládku (také známou jako vytahování koberců), která zahrnuje prodej žetonů, čímž zajistí, že kdokoli v užším kruhu bude mít zisk. Mezitím běžní lidé zůstávají v držení bezcenných tokenů, a než se nadějeme, cena tokenů klesne na nulu a podvodníci projekt opustí.

Dobrým příkladem podvodu typu pump-and-dump je token hry Squid. V roce 2021 tvůrci kryptotokenů Squid Game zmizeli s více než 3 miliony dolarů, ale skutečné náklady byly mnohem vyšší. Podle Řetězová analýzakrypto investoři v roce 2022 přišli o 4,6 miliardy dolarů nákupem podezřelých pump-and-dump tokenů

4. Podvody s těžbou bitcoinů

V průběhu let se těžba bitcoinů stala mnohem obtížnější. Vytváření zisku z těžebních operací nyní vyžaduje pokročilejší hardware, který je pro běžného člověka často obtížnější získat a používat. Díky tomu jsou lidé ochotnější zadávat těžbu kryptoměn jiným.

V důsledku toho podvodníci využili ochoty lidí využívat služby těžby kryptoměn. Provozovatelé podvodů s těžbou kryptoměn se snaží přesvědčit své oběti, aby investovaly do svého těžebního fondu, aby mohly získat značné výnosy. Po obdržení finančních prostředků podvodníci obvykle přestanou reagovat na zprávy svých obětí.

  Jak povolit upozornění na citlivý obsah na vašem iPhonu, iPadu a Macu

Zločinci za schématy těžby bitcoinů se mohou také pokusit přesvědčit své oběti, aby přivedly nové investory. Tato schémata obvykle zahrnují odebírání peněz novým investorům, aby zaplatili dřívějším investorům, dokud cyklus plateb již nelze udržet.

5. Podvody s předstíráním identity

Kryptopodvody s předstíráním identity přicházejí ve všech podobách a velikostech, ale sledují standardní sled událostí. Podvodník se vydává za někoho, kým není. Interagují s potenciálními oběťmi a používají taktiku sociálního inženýrství. Žádají oběti, aby sdílely osobní údaje – které mohou použít k získání přístupu k majetku obětí – nebo přispěly kryptoměnou na falešnou věc.

Například k podvodům s technickou podporou dochází, když podvodníci předstírají, že jsou agenty zákaznických služeb pro renomované kryptoplatformy, komunikují se zákazníky, aby získali citlivá data, jako jsou soukromé klíče, a použili je k jejich podvedení.

Senioři jsou vůči takovým podvodům obzvláště zranitelní, protože neznali digitální prostor. The Jednotka FBI IC3 vykázala v roce 2022 ztráty více než 1 miliardy dolarů pro americké seniory.

Mezitím romantické kryptografické podvody zahrnují podvodníky, často používající pseudo-identity, kteří navazují romantické vztahy s oběťmi po celé měsíce. Jakmile získají jejich důvěru, použijí vymyšlené smutné příběhy, aby obviňovali své oběti z toho, že jim na podporu poslaly kryptoměnu. Pokračují ve vymáhání dalších peněz, dokud se oběť nechytne, a pak zmizí.

6. Podvody s rozdáváním kryptoměn

Podvody s rozdáváním kryptoměn využívají sociální inženýrství k přesvědčování investorů, aby posílali své kryptoměny, aby získali větší objem tokenů. Během šílenství o nezaměnitelných tokenech (NFT) byly obzvláště oblíbené podvody s rozdáváním NFT. Takové podvody mohou být docela přesvědčivé, zvláště když se podvodníci vydávají za celebrity, aby přesvědčili své oběti.

Všechny populární platformy sociálních médií se používají k provádění podvodů s rozdáváním kryptoměn. Na YouTube přidávají podvodníci komentáře k videím zveřejněným technologickými influencery. Komentáře přesvědčují některé diváky, aby se účastnili falešných dárků kryptoměn. Mnoho lidí předpokládá, že dárky jsou legitimní kvůli jejich spojení s důvěryhodnými jmény v technologii.

Účty na Twitteru byly také používány k odcizení peněz od lidí, kteří očekávali rozdávání kryptoměn. Zločinci se vydávají za celebrity a významné osobnosti v technologickém průmyslu, aby získali důvěru uživatelů platformy. Příspěvky prozradí jsou vytvářeny z podvodníkova falešného profilu, jeho časové osy a příspěvků ostatních uživatelů Twitteru.

7. Podvody s falešnými weby

Podvody s falešnými webovými stránkami demonstrují schopnost odvětví kybernetické kriminality neustále nacházet nové způsoby, jak podvádět nevinné lidi. V tomto případě podvodníci vytvářejí plnohodnotné webové stránky, které představují nebo vypadají podobně jako legitimní kryptoplatformy. Poté oklamou investory, aby propojili své kryptopeněženky za účelem provádění krypto transakcí.

  Jak změnit orientaci stránky v Dokumentech Google

Hackeři mohou získat přístup k datům uživatelů kryptoměnových peněženek, jakmile získají informace o jejich výměně a peněžence. Data lze také použít k přihlášení do osobních účtů obětí, což je činnost známá jako black hat hacking.

Podvody Airdrop využívají k provádění svých aktivit falešné webové stránky a DApps. Také další podvodníci mohou pomocí falešných webových stránek vyzvat uživatele ke stažení softwaru. Uživatel, který se domnívá, že používá legitimní webovou stránku, si může stáhnout škodlivý software, který krade informace z jeho zařízení, nebo nainstalovat část ransomwaru.

8. Pobídky k výnosovému zemědělství

Yield farming je decentralizovaná finanční inovace, která umožňuje vydělávat výnosy ze sázek kryptoměn. Ne všechny projekty výnosového zemědělství jsou však legitimní. Někteří jsou tady, aby vás ukradli.

Krypto podvodníci zkopírují kód legitimních výnosových zemědělských projektů a přidají svůj škodlivý kód, aby ukradli finanční prostředky. Jiní podvodníci zašli tak daleko, že po dlouhou dobu předstírali, že jsou legitimní, než investory vytrhnou z rukou a uprchnou se všemi prostředky.

Vzhledem k anonymní povaze ekosystému výnosového zemědělství je velmi obtížné zjistit, zda je projekt legitimní. I tam, kde jsou projekty legitimní, vždy existuje riziko, že by kód projektu mohl obsahovat chyby zneužité za účelem zisku.

V poslední době vzrostly obavy, že více podvodníků vytvoří falešné hacky, aby mohli přesunout vinu za ztrátu peněz ze sebe na „neznámého“ zločince.

9. E-mailové kryptografické podvody

Není žádným tajemstvím, že soukromí na internetu se pro většinu z nás pomalu stává těžko uchopitelným míčem. V posledních letech převládají úniky dat a zásady uživatelských dohod, které se vyhýbají soukromí. Díky tomu mohou podvodníci mnohem snáze získat vaše kontaktní údaje z temného webu nebo z legitimních služeb, které používáte.

S vašimi kontaktními údaji se může podvodník vydávat za službu, kterou používáte, a poslat vám e-mail se škodlivým odkazem v těle e-mailu. E-mail může obsahovat popis problému vyžadujícího okamžitou pozornost. Děje se tak, aby oběť byla ochotnější kliknout na škodlivý odkaz nebo vstoupit na falešnou webovou stránku, kde může prozradit své údaje, aniž by si to uvědomovala.

E-mailové podvody lze velmi snadno napadnout, protože většina lidí velmi důvěřuje službám, které používá, a obvykle by neočekávali, že e-mail od známé služby bude škodlivý.

Zůstaňte v bezpečí na krypto divokém západě

Zatímco kryptoměny mění svět, mnoho životů bylo zničeno podvody v tomto sektoru. Při používání kryptoměnových platforem je velmi důležité vždy dávat pozor na červené vlajky (nové i staré).

Technologie kryptoměn zautomatizovala mnoho finančních procesů a dala bankovnictví do rukou lidí. To může znamenat, že byste mohli být nejslabším článkem v řetězci kybernetické bezpečnosti a cílem kryptopodvodu. Proto byste měli každou kryptoplatformu před jejím použitím vždy důkladně prozkoumat.