etechblog

Vysvětlení formátů obrazu virtuálního disku

Při ukládání, stahování nebo nastavování prostředí virtuálních strojů jste se mohli setkat se soubory jako VDI, VHD, VMDK a VHDX. Tyto soubory jsou známé jako soubory obrazů virtuálních disků a používají se k ukládání obrazů virtuálních disků a konfigurací potřebných pro provoz virtualizovaných operačních systémů.

Nyní, jak můžete očekávat, každý formát obrazu disku má své výhody a nevýhody, takže kdy byste měli použít kteroukoli možnost a za jakým účelem?

Co je VDI?

VDI (Virtual Disk Image) je formát virtuálního disku s otevřeným zdrojovým kódem vyvinutý pro hypervizor Oracle VirtualBox. Jeho open source povaha umožňuje VDI podporu napříč platformami od jiných populárních hypervizorů, jako jsou VMware a Windows Hyper-V.

Soubor .vdi se vytvoří uložením stavu počítače pomocí Správce virtuálních médií VirtualBox. Soubor lze zkopírovat a sdílet, aby jej mohl kdokoli použít. Načtení souboru do VirtualBoxu poskytuje uživatelům možnost pevného a dynamicky alokovaného úložiště. Dynamicky alokované úložiště umožňuje uživatelům neustále rozšiřovat soubor bez obav o velikost souboru, zatímco pevná alokace může pomoci řídit velikost souboru přidělením nastaveného množství paměti pro virtuální počítač.

Klady

Nevýhody

Podporováno většinou hypervizorů běžících na různých operačních systémech

Pomalejší než VMDK a VHDX

Možnost dynamické a pevné alokace paměti

Nepodporuje přírůstkové zálohování

Funguje lépe než VHD a VHDX

Velmi přenosný

VDI je skvělý obraz virtuálního disku pro každého, kdo používá VirtualBox. Je zdarma, s otevřeným zdrojovým kódem, má skvělou podporu napříč platformami a je přenosný. Spuštění souboru VDI přes VirtualBox umožňuje uživatelům využívat funkce, jako je vzdálený přístup, snímkování a přímý přístup přes USB v systému Windows, které jsou nabízeny jako prémiové na jiných hypervizorech. S nejnovější verzí VirtualBox navíc uživatelé Linuxu získají zabezpečenou podporu spouštění!

  Vysvětlení Zero-Day zranitelnosti, vykořisťování a útoku

Co jsou VHD a VHDX?

VHD a VHDX jsou formáty obrazu disku vyvinuté společností Microsoft. VHD je zkratka pro Virtual Hard Disk a je to formát používaný ve starších virtualizačních produktech společnosti Microsoft, jako jsou Microsoft Virtual PC a Microsoft Virtual Server. Přestože vývoj ustal, VHD se stále používá v novějším hypervizoru Microsoft Hyper-V pro různé starší aplikace.

VHDX je zkratka pro Virtual Hard Disc v2. Jedná se o nástupce staršího formátu VHD a primárně běží na Microsoft Hyper-V. VHDX poskytuje několik vylepšení oproti VHD, poskytuje maximálně 64 TB diskového prostoru, lepší celkový výkon, lepší zabezpečení a odolnost a podporu třetích stran pro další platformy, jako je VirtualBox, VMware a Citrix XenServer.

VHD a VHDX se primárně používají na hypervizorech typu 1, jako je Hyper-V, což poskytuje lepší efektivitu a výkon, ale za cenu možných zranitelností hostitelského počítače.

Klady

Nevýhody

Možnosti oprav a obnovy

Hostující operační systémy jsou náchylnější k různým malwarovým útokům

Jeden virtuální stroj může mít více uživatelů

Poškozené soubory VHD a VHDX mohou způsobit pád systému Windows

Každý uživatel neovlivňuje ostatní instance virtuálního počítače

K používání pokročilých funkcí vyžaduje technické znalosti

Bohaté na funkce pro pokročilou virtualizaci serverů

Omezená podpora pro jiné operační systémy než Windows, zejména VHDX

VHD je podporováno řadou virtualizačních nástrojů

VHDX je z velké části omezen na Hyper-V

Obrazové formáty disků VHD a VHDX nejlépe využívají správci systému, kteří již používají Microsoft Hyper-V a další produkty související s Microsoftem. Jeho funkce bezhlavého ovládání značně usnadňuje správu, ale k použití rozhraní příkazového řádku bude vyžadovat znalost prostředí Windows PowerShell. Pokud s virtualizací začínáte, budete chtít tento formát přeskočit a použít obecnější formát obrazu disku, jako je VDI a VMDK.

  Co jsou počítačové porty? Vstupní a výstupní rozhraní v počítačových sítích

Co je VMDK?

Souborový formát VMDK byl poprvé vyvinut výhradně pro virtualizační produkty VMWare, jako jsou hypervizory Workstation Pro a Workstation Player. Po některých revizích v roce 2011 se však VMDK stal otevřeným formátem pro lepší interoperabilitu napříč různými platformami. Soubory VMDK lze nyní spouštět pomocí VirtualBox, QEMU, Hyper-V, Workstation Pro a Workstation Player.

Virtualizační produkty VMWare nabízejí mnoho pokročilých funkcí, které přidávají funkce a činí manipulaci s VM mnohem pohodlnější. Spuštění VMDK prostřednictvím hypervizorů VMWare Workstation poskytuje uživatelům přírůstkové zálohy, rychlé a pohodlné snímky, možnost vrátit se ke starším uloženým stavům počítače, migraci za provozu a celkově rychlejší výkon ve srovnání s VHD a VDI.

Klady

Nevýhody

Podpora napříč platformami

Nefunguje na Microsoft Hyper-V

Lepší celkový výkon

Pokročilé funkce dostupné pouze na Workstation Pro

Migrace z jednoho hostitele na druhého bez narušení běžného provozu

Přírůstkové zálohy

VMDK nejlépe používají lidé, kteří si Workstation Pro již koupili nebo jsou ochotni koupit. Získáte spoustu funkcí, jako jsou šifrované virtuální počítače, snímky, vzdálené připojení a kontejnery, a navíc skvělý výkon ve srovnání s jinými hypervizory. Například bezplatné přehrávače Workstation Player stále fungují lépe než VirtualBox. Přijdete však o další funkce. Pokud tedy nemůžete ospravedlnit nákup licence Workstation Pro, použijte Workstation Player pro rychlejší zpracování a VirtualBox s VMDK pro funkce jako snapshoting a vzdálený přístup.

A co ISO?

Obraz optického disku (ISO) není formát virtuálního disku, ale spíše formát souboru používaný pro obrazy optických disků. Běžně se používá pro ukládání kopie obsahu disku CD nebo DVD, kterou lze použít k instalaci nebo spuštění softwaru. Soubory ISO nejsou speciálně navrženy pro virtualizaci. Protože se však používají při klonování paměťových jednotek, mohou je hypervizory stále virtuálně připojit, přistupovat k jejich souborům a fungovat jako běžný virtuální počítač.

Soubory ISO jsou skvělé pro distribuci obrazů OS na internetu. Jejich použití pro virtualizaci však vyžaduje podrobnější nastavení a potenciálně přichází o výkon a funkce. Ujistěte se tedy, že stahujete obrazy virtuálních disků namísto souborů ISO, pokud jsou k dispozici. Použití těchto specializovaných formátů vám ušetří čas při konfiguraci a bude mít kompatibilní funkce již při prvním spuštění počítače.

  15 nejlepších AI-založený Image Upscaler pro zvýšení kvality fotografií etechblog.cz

Můžete převést formáty obrazu virtuálního disku?

Je možné převést soubory obrazu virtuálního disku do jiných formátů. Ačkoli VDI, VHD, VHDX a VMDK lze spustit na většině populárních hypervizorů, mnoho z nich stále převádí své soubory virtuálních obrazů do jiných formátů, aby byla zajištěna kompatibilita funkcí při migraci na jiné platformy.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak převést soubory virtuálních obrazů do jiných formátů, je použití nástrojů již poskytovaných v rámci VirtualBox a VMware Workstation. VirtualBox Virtual Media Manager dokáže převést ISO, VHD, VHDX a VMDK na VDI. Podobně lze průvodce virtuálním strojem ve VMware Workstation použít k otevření ISO, VDI, VHD a VHDX a uložit je jako VMDK.

Pro ty, kteří chtějí převést VDH a VHDX do jiných formátů a naopak, si budete muset stáhnout Microsoft Virtual Machine Converter. Pokročilejší uživatelé mohou převádět více obrazů virtuálních disků pomocí PowerShell a VBoxCommands.

Neztrácejte výkon a funkce

Formáty obrazu virtuálních disků byly vyvinuty pro zajištění kompatibility funkcí obrazů disků a hypervizorů. Přestože VDI, VHD, VHDX a VMDK mají podporu napříč platformami, jejich provoz na hypervizorech, které pro ně nejsou speciálně vyrobeny, bude znamenat ztrátu cenného výkonu a funkcí. V ideálním případě byste měli používat VDI pro VirtualBox, VHD a VHDX na Hyper-V a VMDK pro Workstation. Pro jednorázové situace je můžete použít s jakýmkoli hypervizorem, který máte. Ale pro delší případy použití budete chtít místo toho zvážit převod obrázků.

x