Chybí vám Touch ID? Já určitě ne

S uvedením iPhonu XS a XR v loňském roce se Apple naplno rozhodl pro Face ID. A i když mohou být někteří uživatelé, kterým snímač otisků prstů chybí, já mezi ně nepatřím.

Poslední várka nových iPhonů, která vyšla v září 2018, byla první, která vůbec neobsahovala Touch ID. Poté, co už několik měsíců vlastním svůj první iPhone bez Touch ID, nemohu říci, že by mě tento krok od Applu rozčiloval.

Face ID je mnohem pohodlnější

Touch ID je již docela pohodlné – mnohem pohodlnější než pokaždé zadávat přístupový kód – ale Face ID jej posouvá na zcela novou úroveň. Je to jako Touch ID, ale nemusíte ani skenovat otisk prstu.

  35 nejlepších webových aplikací a tipů roku 2016

Obě techniky stále vyžadují trochu akce z vaší strany, abyste odemkli telefon a dostali se na domovskou obrazovku, ale s Face ID je to jen přejetím zespodu nahoru. Zatímco u Touch ID se musíte ujistit, že přiložíte prst na konkrétní místo na telefonu a poté čekáte, až se odemkne.

Jinými slovy, na odemykání telefonu pomocí Face ID vlastně ani nemusíte myslet. Místo toho se to prostě stane, a to je druh pohodlí, po kterém mi jde.

Je to přesnější, než kdy bylo Touch ID

Vzhledem k tomu, že Face ID již nějakou dobu používám, mohu říci, že počet případů, kdy nerozpoznal můj obličej, byl mnohem menší než počet případů, kdy Touch ID nerozpoznalo můj otisk prstu.

  Jak používat Memoji během FaceTime hovoru na iPhonu a iPadu

Upřímně si ani nepamatuji dobu, kdy jsem se díval přímo do Face ID a ono mi na rovinu řeklo, že mě nepoznává – je to tak dobré. Na druhou stranu si pamatuji spoustu případů, kdy se Touch ID chovalo vybíravě a vůbec nepoznalo můj prst.

Možná jsem měl trochu mokré prsty nebo co, ale Touch ID má příliš mnoho proměnných, které musí být správné, aby fungovalo perfektně, zatímco Face ID funguje s minimálními požadavky.

Face ID má své chyby, ale jsou triviální

Face ID samozřejmě není dokonalé. Jednou z jeho největších chyb je, že na něj musíte zírat přímo, aby rozpoznal vaši tvář a odemkl váš telefon, což nezní jako velký problém, ale okamžitě to pochopíte, jakmile začnete s telefonem komunikovat na ze dne na den.

Jedna věc, kterou často dělám, je, že si položím telefon na stůl a pak ho probudím klepnutím na obrazovku, abych zjistil, jestli nemám nějaká upozornění, která jsem mohl přehlédnout. Pokud to udělám, chci odemknout telefon, abych mohl s těmito oznámeními pracovat. Pokud jsem však opřený v křesle, kamera Face ID mě nemůže rozpoznat. Buď musím zvednout telefon, nebo se předklonit, abych se objevil v zorném poli fotoaparátu.

  Proč byste měli upgradovat svůj starý počítačový monitor

To je docela triviální a není to dostatečně významný důvod, proč Face ID porazit, protože všechny ostatní případy, kdy ho používám, úplně vynahrazuje všechny nedostatky.

Sečteno a podtrženo

Na Face ID jsem si tak zvykl, že mi přijde neuvěřitelně primitivní vrátit se k Touch ID (stále mám svůj starý iPhone 6, který příležitostně používám).

V tuto chvíli mi to ani nepřipadá jako Face ID a Touch ID jsou ve stejné lize. To neznamená, že Touch ID je hrozné, ale je to jedna z věcí, které jakmile zažijete Face ID, už se nikdy nebudete chtít vrátit.