etechblog

Co je elektrická jednokolka (EUC)?

Klíčové věci

  • Elektrické jednokolky představují revoluci v dopravě se svým futuristickým designem a šetrností k životnímu prostředí a poskytují jedinečný a zábavný zážitek z jízdy.
  • Jsou poháněny elektromotorem a baterií, což eliminuje potřebu šlapání a usnadňuje lidem cestování na krátké vzdálenosti bez vynaložení zvýšené námahy.
  • Elektrické jednokolky jsou praktické pro různé účely, včetně dojíždění ve městě, překonávání problémů s parkováním a prozkoumávání členitých terénů, přičemž nabízejí funkce, jako je odpružení, přenosnost a technologie samovyvažování.

Díky svému futuristickému designu, šetrnosti k životnímu prostředí a jedinečné funkčnosti elektrické jednokolky představují revoluci v tom, jak se lidé pohybují.

Ale co přesně je elektrická jednokolka a je jízda na jednom z těchto jednokolových zázraků skutečně bezpečná pro běžné lidi?

Jak fungují elektrické jednokolky?

Elektrická jednokolka je osobní elektrické vozidlo (PEV), které má používat jeden jezdec. Také se mu říká elektrické monowheel kvůli jeho jednokolovému designu. Elektromotor pohání elektrickou jednokolku, takže nemusíte šlapat. Přestože jsou po stranách kola k dispozici pedály, slouží k tomu, aby na nich jezdec stál. Jezdec pak může ovládat pohyb vozidla, trajektorii a rovnováhu pomocí pohybů svého těla.

Hlavní rozdíl mezi elektrickou jednokolkou a konvenční je v tom, že elektrické jednokolky jsou místo vašich svalů poháněny elektromotorem a baterií. To znamená, že nemusíte namáhat svaly šlapáním. I když to mohou fitness nadšenci považovat za podvod, usnadňuje to lidem, kteří chtějí cestovat na krátké vzdálenosti, aniž by museli vynakládat další úsilí.

Kredit obrázku: V pohybu

Elektrická jednokolka se spoléhá na vestavěnou základní desku vybavenou gyroskopy pro měření a regulaci různých úhlů, jako je přední, zadní, levý a pravý. Gyroskopy hrají klíčovou roli při udržování rovnováhy tím, že zvyšují nebo snižují rychlost motoru, aby kompenzovaly jakékoli posuny úhlu a zabránily zakopnutí jednokolky během jízdy. Tato metoda samovyvažování se nazývá gyro-stabilizace.

  Jaký je nejnovější iPhone právě teď? [March 2022]

Elektrická jednokolka je docela chytrá a snímá pohyby, aby fungovala. Pokud chcete jednokolku zastavit, můžete to udělat jednoduchým nakloněním dozadu, což změní váš úhel tak, že gyroskop detekuje a přikáže motoru zpomalit a zastavit.

Dokonce i kola jednokolky jsou designově odolná, což znamená, že je lze použít v různých terénech, jako jsou zasněžené tratě, mokré silnice kvůli dešti nebo dokonce mírně hrbolaté ulice. Zatímco životnost baterie závisí na mnoha faktorech, jednokolka obecně vydrží několik hodin na jedno nabití. Když je baterie vybitá, můžete ji zapojit přes noc a ráno bude plně nabitá.

Například naše recenze InMotion V12HT zjistila, že EUC se nabíjí přibližně devět hodin, zatímco InMotion v13 Challenger se nabije z 0 na 100 % za přibližně šest hodin, pokud používáte jednu 5A nabíječku, a poloviční dobu, pokud používáte dvě. nabíječky. I když se to může zdát hodně, ve srovnání s jinými modely jednokolek je to relativně rychlé.

I když je jeho ovládání mírné, jakmile si jej osvojíte, s jednokolkou se snadno manévruje a umožňuje zábavný zážitek z jízdy.

Kdo může používat elektrické jednokolky?

EUC se mohou hodit z mnoha praktických důvodů. Většinou se používají pro cestování na krátké vzdálenosti v městském nebo příměstském prostředí. Mohou je také používat lidé s problémy s parkováním, protože je lze snadno přenášet a skladovat ve skříni nebo skříňce. Lidé, kteří jsou ohleduplní k životnímu prostředí a chtějí, aby jejich uhlíková stopa byla co nejmenší, najdou také EUC jako lákavou vyhlídku. Zatímco elektromobily a jízdní kola také splňují tento konkrétní požadavek, i ta nejlevnější elektrická vozidla mohou být ve srovnání s jednokolkou velmi drahá.

  9 nejlepších rozhraní API pro obohacování společností dostupných v roce 2022

Navíc lidé žijící v členitém terénu považují EUC za užitečné pro lezení do kopců a jízdu na nerovných cestách. Jednokolka bude samozřejmě vaším nejlepším společníkem, pokud milujete dobrodružství a zábavné jízdy!

EUC jsou legální ve většině států v USA a obyvatelé těchto států je mohou volně používat. Některé státy, jako je Aljaška nebo Alabama, vyžadují k používání těchto vozidel speciální řidičský průkaz. Havaj vyžaduje, abyste své EUC zaregistrovali na místní radnici.

Existuje však několik míst, kde jsou EUC nezákonná, včetně New Yorku a Kalifornie. Jízda na PEV s motorem přesahujícím 1000 wattů je totiž v těchto místech považována za bezpečnostní riziko a EUC motory mohou jít až na 2000 wattů.

Vlastnosti elektrické jednokolky

EUC má mnoho funkcí, které z něj dělají praktické vozidlo pro jezdce:

  • Odpružení: Nárazy na silnici nebo drobné skoky jsou u novějších jednokolek potlačeny vzduchovými nebo pružinovými tlumiči. Díky tomu bude vaše jízda plynulá a pohodlná, a to i na nerovném terénu.
  • Baterie: Lithium-iontové baterie pohánějí elektromotor na jednokolce. Jsou dobíjecí a používají se také k napájení světel a ovládací desky. Kredit obrázku: V pohybu
  • Přenosnost: Jednokolky jsou navrženy tak, aby byly extrémně lehké a kompaktní, takže je lze bez problémů skladovat a přenášet, když na nich nejezdíte. Některé modely jsou těžší, ale vybavené vestavěnými stojánky, takže je lze snadno zaparkovat.
  • Technologie samovyvažování: K udržení rovnováhy a zabránění pádu jezdce používají jednokolky špičkovou technologii samovyvažování. Jedná se o stejnou technologii, která se používá u samovyvažovacích hoverboardů nebo Segwayů. Kredit obrázku: V pohybu
  • Pneumatiky: Většina modelů jednokolek používá pneumatiky se silničním běhounem o šířce asi 2,125 až 3 stopy. Nicméně, s ohledem na terény, jako je tráva, štěrk, bláto a hlína, některé modely používají hrbolaté terénní pneumatiky pro jejich zvýšenou trakci.
  • Rychlost a dojezd: Maximální rychlost, které může jednokolka dosáhnout, závisí na jejím modelu. Zatímco některé modely vyšší třídy mohou jet až 90 km/h nebo vyšší, většina obvykle pracuje v rozsahu 20 km/h. Dojezd se také liší díky různým faktorům ovlivňujícím kapacitu baterie, ale na jedno nabití můžete očekávat kolem 20-200 km.
  Jak aplikovat opravu na soubor (a vytvářet opravy) v Linuxu

Tyto obecné vlastnosti dělají z EUC chytrou volbu z praktických a ekonomických důvodů. Různé modely EUC mají další funkce, díky kterým jsou lepší a chytřejší než předchozí model. Například InMotion V11 EUC má 2 200W trvalý motor. V naší recenzi InMotion V11 EUC jsme zjistili, že jeho baterie vydrží celý den a navíc je dodávána s duálním nabíjecím portem, vestavěným chladicím systémem a tlačítkem pro dočasné vypnutí motoru.

Kredit obrázku: V pohybu

Kolik stojí EUC?

Cena elektrické jednokolky se může značně lišit v závislosti na faktorech, jako je značka, funkce a specifikace. Základní modely mohou začínat kolem 500 USD, zatímco špičkové nebo specializované elektrické jednokolky s pokročilými funkcemi se mohou pohybovat od 1 000 do více než 2 000 USD. Při rozhodování, jakou elektrickou jednokolku si vybrat, je nezbytné vzít v úvahu faktory, jako je životnost baterie, výkon motoru, kvalita sestavení a další funkce. Ceny se také mohou v průběhu času měnit s uvedením nových modelů a technologickým pokrokem.

Elektrické jednokolky jsou budoucností dojíždění

Elektrické jednokolky jsou všestrannou a ekonomickou investicí. Pokud jste někdo, kdo dojíždí pouze na krátké vzdálenosti a má nízký rozpočet, elektrické jednokolky by měly být vaším vozidlem. Mají mnoho funkcí, které z nich dělají praktické a vysoce přizpůsobivé vozidlo.

I když to vyžaduje trochu cviku, než se věci zorientujete, samostabilizační funkce vozidla zajistí, že jízdu na něm zvládnete během okamžiku. Nabíjecí baterie mají dlouhou životnost a rychlosti jsou také záviděníhodné pro osobní vozidla.

x